March 8- 9, 2024
|
Virginia Beach Sports Center - Virginia Beach, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: AARTFC Liberty League IC4A/ECAC

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Emma Kelley SR-4 Washington U. 1:52.96 1:48.00 1:46.76 1:33.10 2:35.17 2:04.13 2:12.82 10
2 Hope Murphy JR-3 Baldwin Wallace 2:44.99 2:03.42 2:39.79 2:29.40 1:43.93 2:09.91 1:50.43 8
3 Ellie Rising JR-3 George Fox 2:33.60 2:01.06 1:37.63 2:34.91 2:34.91 2:10.17 1:46.74 6
4 Alessia Sarussi SR-4 Washington U. 2:15.57 2:28.60 1:58.62 1:31.25 2:15.57 2:10.35 2:18.18 5
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 1:57.50 2:10.55 1:44.44 2:11.86 2:40.58 2:10.55 2:13.17 4
6 Megan Bell JR-3 Rochester 1:53.70 1:34.09 2:44.66 2:14.60 1:39.32 2:10.68 2:45.97 3
7 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 2:40.47 2:22.06 1:49.17 1:45.23 2:06.27 2:11.53 2:41.79 2
8 Kayla Kass SO-2 Stockton 1:37.77 2:23.30 2:28.66 2:39.37 2:04.55 2:13.92 2:32.67 1

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hope Murphy JR-3 Baldwin Wallace 2:29.18 2:47.34 2:33.07 2:36.97 2:09.72 1:30.81
2 Emma Kelley SR-4 Washington U. 2:41.07 2:29.38 2:34.57 1:40.02 2:09.89 2:28.08
3 Alessia Sarussi SR-4 Washington U. 1:39.78 2:20.47 2:32.29 2:02.09 2:11.28 2:07.35
4 Megan Bell JR-3 Rochester 1:48.05 2:02.36 2:47.92 2:23.19 2:10.17 2:14.08
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 2:40.13 2:42.73 2:11.49 2:10.18 2:10.18 2:08.88
6 Ellie Rising JR-3 George Fox 2:25.87 1:59.59 2:23.24 2:44.27 2:11.41 2:02.22
7 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 2:21.16 1:48.48 2:02.86 2:12.01 2:10.70 2:06.78
8 Kayla Kass SO-2 Stockton 2:41.16 2:24.13 2:12.33 2:04.47 2:11.02 2:00.54
9 Maddie Hannan SR-4 Wis.-La Crosse 2:49.32 1:33.19 2:13.88 2:13.88 2:11.25 2:40.13
10 Libby Ranocha SR-4 Emory 2:35.03 1:35.91 2:32.40 1:54.30 2:11.38 1:42.48
11 Cyna Madigan SR-4 Wis.-Oshkosh 2:27.35 1:42.62 1:50.51 2:12.88 2:11.56 2:24.72
12 Annie Huang JR-3 Johns Hopkins 2:09.33 2:06.70 2:43.65 2:06.70 2:11.97 2:01.42
13 Emily Moehringer JR-3 Catholic 2:09.67 2:38.78 2:09.67 2:29.51 2:12.31 2:38.78
14 Alexa Estes SO-2 Connecticut College 2:19.94 2:03.95 2:09.28 2:07.94 2:13.27 2:35.93
15 Frankie Chaidez JR-3 Loras 2:34.64 2:49.31 1:37.32 2:49.31 2:13.31 1:50.65
16 Emme Koutz SR-4 Adrian 2:35.59 1:58.04 1:49.99 2:10.11 2:14.13 1:59.38
17 Mary Blanchard JR-3 Carleton 1:48.76 1:40.71 1:43.39 2:42.47 2:14.27 1:33.99
18 Danielle Schultz SR-4 Washington U. 2:12.29 1:39.90 2:35.24 2:12.29 2:14.99 2:20.39
19 Jenny Cortes SO-2 Ripon 2:52.33 1:34.99 2:19.76 2:34.69 2:15.69 2:08.91
20 Mary Mason JR-3 Mount Union 2:20.92 1:35.77 1:53.56 1:41.24 2:16.81 2:18.18
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Alessia Sarussi SR-4 Washington U. 2:11.28
6 Ellie Rising JR-3 George Fox 2:11.41
11 Cyna Madigan SR-4 Wis.-Oshkosh 2:11.56
12 Annie Huang JR-3 Johns Hopkins 2:11.97
13 Emily Moehringer JR-3 Catholic 2:12.31
18 Danielle Schultz SR-4 Washington U. 2:14.99
20 Mary Mason JR-3 Mount Union 2:16.81
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Hope Murphy JR-3 Baldwin Wallace 2:46.05 2:21.40 2:04.54 2:31.78 2:09.72 2:17.51 1:36.00
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 2:29.71 2:49.24 1:32.43 1:55.86 2:10.18 1:42.85 2:49.24
7 Annessa Ihde JR-3 Bethel (Minn.) 1:43.26 1:55.02 2:23.77 1:43.26 2:10.70 2:09.40 2:22.47
10 Libby Ranocha SR-4 Emory 2:36.35 1:49.05 2:28.46 1:54.30 2:11.38 2:36.35 2:10.07
16 Emme Koutz SR-4 Adrian 1:51.33 2:40.96 2:12.79 1:52.67 2:14.13 1:36.58 2:24.86
17 Mary Blanchard JR-3 Carleton 2:50.53 2:08.90 1:46.08 2:26.36 2:14.27 2:43.81 2:34.41
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Emma Kelley SR-4 Washington U. 2:09.89 2:29.38 1:45.21
4 Megan Bell JR-3 Rochester 2:10.17 1:46.74 2:38.81
8 Kayla Kass SO-2 Stockton 2:11.02 2:16.26 1:48.75
9 Maddie Hannan SR-4 Wis.-La Crosse 2:11.25 2:37.50 2:03.38
14 Alexa Estes SO-2 Connecticut College 2:13.27 2:27.93 1:38.62
15 Frankie Chaidez JR-3 Loras 2:13.31 2:47.97 2:17.31
19 Jenny Cortes SO-2 Ripon 2:15.69 2:53.69 2:15.69