March 15-16, 2024
|
Rhodes - Memphis, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Ashleigh Anderson SO-2 Memphis 17:30.66 21:32.32 14:53.07
2 Chloe Figgins SR-4 Memphis 17:32.23 18:03.80 16:39.62
3 Sophie Bouldin SO-2 Centre 17:32.85 21:13.95 18:46.55
4 Cadence Lapp SO-2 Arkansas State 17:38.18 13:45.38 18:31.09
5 Mackenzie Davis JR-3 Ouachita Baptist 17:40.10 12:53.88 19:36.72
6 Jaybe Shufelburger SR-4 Arkansas State 17:41.44 20:41.89 21:03.12
7 Ann Marie Braese FR-1 Memphis 17:44.88 18:48.78 21:39.16
8 Meghan Owens SR-4 Centre 17:49.50 20:19.23 20:08.54
9 Macie Cash JR-3 Ouachita Baptist 17:55.44 22:13.55 23:07.32
10 Taylor Koeth SR-4 Ouachita Baptist 18:10.83 19:49.01 22:32.63
11 Jalyssa Smith JR-3 Memphis 18:13.95 18:35.83 23:20.26
12 Anna Rose JR-3 Berry 18:16.94 17:44.04 19:11.79
13 Delaney Mulick FR-1 Arkansas State 18:20.28 15:13.24 14:18.22
14 Danna Requena FR-1 East Texas Baptist 18:23.35 18:23.35 21:52.99
15 Mary Beth Bailey SO-2 Arkansas State 18:27.55 18:27.55 18:49.71
16 Erin Haugh JR-3 Centre 18:30.33 14:26.06 16:50.40
17 Anna Ayers SO-2 Berry 18:31.06 20:33.28 16:17.74
18 Cara Taylor SO-2 Centre 18:35.09 23:02.72 18:57.40
19 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 18:38.34 14:54.68 21:37.28
20 Maggie Hunter SO-2 Arkansas State 18:40.08 22:35.30 23:08.90
21 Phoebe Dunham SO-2 East Texas Baptist 18:40.97 20:21.86 22:58.80
22 Olivia Lambert FR-1 Berry 18:43.62 20:35.99 15:43.84
23 Sonia Chavelas JR-3 Christian Bros. 18:46.82 21:35.85 23:39.80
24 Ashley Alsvig FR-1 Trevecca Nazarene 18:55.73 13:26.37 13:49.09
25 Elizabeth Winkler FR-1 Arkansas State 18:57.40 21:25.27 16:29.54
26 Anna Hunter SO-2 Arkansas State 19:06.84 22:21.81 23:42.09
27 Hannah Jane Miller JR-3 Rhodes 19:09.77 23:34.22 20:30.26
28 Maddie Haldiman FR-1 Arkansas State 19:10.80 22:49.46 15:20.64
29 Becca Beard SR-4 Ouachita Baptist 19:11.78 17:16.61 14:00.80
30 Abbey Coberly FR-1 Arkansas State 19:13.61 17:29.79 18:15.93
31 Emma Musgrave FR-1 Centre 19:15.85 17:43.39 13:52.22
32 Olivia Walter SO-2 Arkansas State 19:24.99 19:01.69 15:08.70
33 Rachel Gaynor JR-3 Centre 19:26.09 23:30.97 14:11.25
34 Asena Anderson SR-4 Berry 19:26.47 15:33.18 14:34.86
35 Hannah Mclaughlin JR-3 Arkansas State 19:28.44 24:20.55 17:43.28
36 Marissa Polio SO-2 Centre 19:28.71 17:43.53 15:11.60
37 Katie Meeks SO-2 Blue Mountain 19:29.09 14:48.51 24:21.37
38 Sophey Pope SO-2 Arkansas State 19:37.78 17:28.23 14:08.01
39 Harley Garner FR-1 Blue Mountain 19:44.95 25:28.59 14:36.87
40 Maddie Riley JR-3 Centre 19:45.63 18:46.35 22:19.77
41 Hannah Bailey JR-3 Ouachita Baptist 19:51.79 16:41.11 18:04.53
42 Leine Burke SO-2 Berry 19:57.25 20:45.14 24:08.68
43 Isabella Tedesco SO-2 Berry 20:05.39 24:18.53 17:40.75
44 Megan Lampley SO-2 Freed-Hardeman 20:05.51 14:15.92 16:16.47
45 Kayleigh Park FR-1 East Texas Baptist 20:14.02 22:03.29 19:49.74
46 Mary Kate Mark FR-1 East Texas Baptist 20:20.62 22:34.89 14:26.64
47 Emmy Mattingly JR-3 Trevecca Nazarene 20:20.89 21:58.57 26:14.95
48 Sarah Strickland JR-3 Millsaps 20:22.73 23:26.14 22:00.55
49 Lily Matthiessen JR-3 Centre 20:32.10 24:38.52 16:50.33
50 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 20:46.11 19:56.27 16:24.43
51 Samantha Rosencrants SO-2 Trevecca Nazarene 21:04.34 25:29.86 21:16.99
52 Zola Dorris FR-1 Freed-Hardeman 21:11.21 22:27.49 25:25.46
53 Jessie Strader SR-4 Centre 21:11.88 24:48.10 17:35.66
54 Sophia Jones SO-2 Centre 21:31.64 25:24.14 25:24.14
55 Caroline Buckle FR-1 Centre 21:43.52 24:32.98 23:27.81
56 Shayla Conley SO-2 Ouachita Baptist 22:11.04 21:17.80 16:51.59
57 Gillian Day SO-2 Centre 22:18.90 22:32.29 25:39.74
58 Samantha Steggerda JR-3 Freed-Hardeman 22:57.00 28:27.48 27:04.86
59 Elizabeth McKeeby SO-2 Freed-Hardeman 23:12.58 30:10.36 21:35.10
60 Mackenzie Farris JR-3 Millsaps 23:15.78 19:04.54 21:24.12
61 Bekah Edwards SO-2 Freed-Hardeman 23:52.55 16:57.11 26:58.79
62 Isabella Minor JR-3 Freed-Hardeman 29:24.85 25:35.42 23:31.88
63 Marlie Thompson FR-1 Freed-Hardeman 34:48.35 42:48.67 43:30.44
  Samantha Roberts SR-4 Trevecca Nazarene DNF DNF DNF
  Elizabeth Martin SR-4 Arkansas State DNF DNF DNF
  Emma Lambert JR-3 Berry DNF DNF DNF
  Kiley Hughes SO-2 Freed-Hardeman DNF DNF DNF
  Monserrat Serrano FR-1 Bethel (Tenn.) DNF DNF DNF
  Marizenne Jonker FR-1 Arkansas State DNF DNF DNF
  Cheyenne Melvin JR-3 Arkansas State DNF DNF DNF
  Emma Guadagnoli FR-1 Arkansas State DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
40 Maddie Riley JR-3 Centre 15:36.65 15:48.51 22:07.91 21:20.48 19:45.63
41 Hannah Bailey JR-3 Ouachita Baptist 22:26.73 17:40.70 17:40.70 17:52.62 19:51.79
42 Leine Burke SO-2 Berry 19:09.36 17:57.53 19:45.28 14:57.94 19:57.25
44 Megan Lampley SO-2 Freed-Hardeman 22:18.12 18:41.13 23:42.51 25:31.00 20:05.51
45 Kayleigh Park FR-1 East Texas Baptist 14:34.10 17:36.20 23:52.55 22:51.85 20:14.02
46 Mary Kate Mark FR-1 East Texas Baptist 24:00.34 26:02.40 16:28.71 24:49.16 20:20.62
47 Emmy Mattingly JR-3 Trevecca Nazarene 22:22.98 22:47.40 16:28.92 14:26.84 20:20.89
49 Lily Matthiessen JR-3 Centre 14:47.12 19:18.18 15:24.08 24:13.88 20:32.10
50 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 23:28.11 19:06.43 20:08.73 25:07.80 20:46.11
51 Samantha Rosencrants SO-2 Trevecca Nazarene 22:58.13 17:16.76 16:38.83 18:19.98 21:04.34
52 Zola Dorris FR-1 Freed-Hardeman 16:06.12 22:40.20 26:16.30 24:09.18 21:11.21
53 Jessie Strader SR-4 Centre 15:53.91 22:02.76 26:29.85 24:09.95 21:11.88
54 Sophia Jones SO-2 Centre 22:36.23 22:36.23 27:20.39 21:18.73 21:31.64
55 Caroline Buckle FR-1 Centre 18:54.07 27:35.47 18:14.96 20:12.28 21:43.52
56 Shayla Conley SO-2 Ouachita Baptist 19:44.63 17:58.15 27:03.87 19:31.32 22:11.04
57 Gillian Day SO-2 Centre 20:18.40 26:33.30 19:11.46 28:33.80 22:18.90
58 Samantha Steggerda JR-3 Freed-Hardeman 23:10.77 19:30.45 24:05.85 27:18.63 22:57.00
59 Elizabeth McKeeby SO-2 Freed-Hardeman 17:24.44 17:38.36 25:45.77 25:03.99 23:12.58
60 Mackenzie Farris JR-3 Millsaps 20:56.21 16:58.92 29:32.64 27:27.02 23:15.78
61 Bekah Edwards SO-2 Freed-Hardeman 19:34.69 20:46.32 17:40.09 22:26.60 23:52.55
62 Isabella Minor JR-3 Freed-Hardeman 32:56.64 30:53.10 27:38.96 37:39.01 29:24.85
63 Marlie Thompson FR-1 Freed-Hardeman 43:51.33 29:35.10 31:40.40 36:32.77 34:48.35
  Kiley Hughes SO-2 Freed-Hardeman DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Anna Rose JR-3 Berry 18:16.94 18:27.91 20:50.52 18:05.97 18:38.88 21:01.49
16 Erin Haugh JR-3 Centre 18:30.33 15:10.47 13:30.54 15:32.68 23:52.33 12:57.23
17 Anna Ayers SO-2 Berry 18:31.06 16:06.63 22:02.17 15:22.18 19:04.40 15:33.29
19 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 18:38.34 21:03.73 18:04.79 21:37.28 19:00.71 17:31.24
20 Maggie Hunter SO-2 Arkansas State 18:40.08 21:28.10 18:17.68 22:01.70 17:10.48 14:00.06
21 Phoebe Dunham SO-2 East Texas Baptist 18:40.97 20:33.07 20:21.86 19:48.23 23:43.64 22:13.96
22 Olivia Lambert FR-1 Berry 18:43.62 23:02.06 23:13.29 15:21.37 22:39.58 14:13.96
23 Sonia Chavelas JR-3 Christian Bros. 18:46.82 18:35.56 20:16.97 21:58.38 23:05.99 20:50.77
24 Ashley Alsvig FR-1 Trevecca Nazarene 18:55.73 23:39.67 13:26.37 24:13.74 18:55.73 16:50.80
27 Hannah Jane Miller JR-3 Rhodes 19:09.77 13:24.84 24:43.21 15:54.31 24:31.71 18:12.29
28 Maddie Haldiman FR-1 Arkansas State 19:10.80 19:45.33 19:10.80 20:42.87 23:00.96 15:32.15
29 Becca Beard SR-4 Ouachita Baptist 19:11.78 22:27.59 24:45.80 23:25.18 17:28.12 21:53.03
31 Emma Musgrave FR-1 Centre 19:15.85 14:38.45 14:03.77 13:29.10 20:59.88 16:34.04
32 Olivia Walter SO-2 Arkansas State 19:24.99 15:32.00 22:08.09 18:26.74 22:31.39 23:17.99
33 Rachel Gaynor JR-3 Centre 19:26.09 24:40.94 22:55.99 17:17.82 19:26.09 18:27.79
35 Hannah Mclaughlin JR-3 Arkansas State 19:28.44 18:53.39 20:38.55 24:32.24 14:59.70 15:11.39
36 Marissa Polio SO-2 Centre 19:28.71 15:23.28 24:20.89 15:23.28 16:45.09 15:46.66
37 Katie Meeks SO-2 Blue Mountain 19:29.09 15:00.20 14:13.44 25:19.82 24:56.44 24:44.75
38 Sophey Pope SO-2 Arkansas State 19:37.78 24:20.45 14:43.34 18:50.67 13:44.45 22:46.23
39 Harley Garner FR-1 Blue Mountain 19:44.95 18:57.56 20:32.35 16:59.06 24:53.04 14:01.32
43 Isabella Tedesco SO-2 Berry 20:05.39 16:40.48 22:05.93 14:15.83 21:05.66 22:05.93
48 Sarah Strickland JR-3 Millsaps 20:22.73 23:50.60 21:48.33 21:11.64 22:25.01 23:38.37
  Emma Guadagnoli FR-1 Arkansas State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Emma Lambert JR-3 Berry DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Marizenne Jonker FR-1 Arkansas State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Monserrat Serrano FR-1 Bethel (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Ashleigh Anderson SO-2 Memphis 17:30.66
2 Chloe Figgins SR-4 Memphis 17:32.23
3 Sophie Bouldin SO-2 Centre 17:32.85
4 Cadence Lapp SO-2 Arkansas State 17:38.18
5 Mackenzie Davis JR-3 Ouachita Baptist 17:40.10
6 Jaybe Shufelburger SR-4 Arkansas State 17:41.44
7 Ann Marie Braese FR-1 Memphis 17:44.88
8 Meghan Owens SR-4 Centre 17:49.50
9 Macie Cash JR-3 Ouachita Baptist 17:55.44
10 Taylor Koeth SR-4 Ouachita Baptist 18:10.83
11 Jalyssa Smith JR-3 Memphis 18:13.95
13 Delaney Mulick FR-1 Arkansas State 18:20.28
14 Danna Requena FR-1 East Texas Baptist 18:23.35
15 Mary Beth Bailey SO-2 Arkansas State 18:27.55
18 Cara Taylor SO-2 Centre 18:35.09
25 Elizabeth Winkler FR-1 Arkansas State 18:57.40
26 Anna Hunter SO-2 Arkansas State 19:06.84
30 Abbey Coberly FR-1 Arkansas State 19:13.61
34 Asena Anderson SR-4 Berry 19:26.47
  Cheyenne Melvin JR-3 Arkansas State DNF
  Elizabeth Martin SR-4 Arkansas State DNF
  Samantha Roberts SR-4 Trevecca Nazarene DNF