March 29-30, 2024
|
Widener - Chester, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC CUNYAC MAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Chase Watson SO-2 Jefferson (Pa.) 2:21.10 1:53.12 1:56.61 2:08.28
2 Immanuel Rota-Talarico FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:23.35 1:44.48 1:57.39 2:16.18
3 David Kenny JR-3 Ursinus 1:43.42 1:26.97 1:57.52 2:09.28
4 Anton Bovone FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:00.03 2:02.38 1:57.67 2:20.03
5 Matt JeanPierre   Philadelphia Runner Track Club 2:18.91 1:54.19 1:57.72 1:54.19
6 Shane Artis SR-4 DeSales 2:15.64 1:53.23 1:57.94 2:07.38
7 Daniel Jutras SO-2 Stevens 1:56.85 2:05.12 1:58.03 1:55.67
8 Christian Rosado JR-3 Ursinus 1:51.05 1:29.78 1:58.13 1:40.41
9 Jack Bisbee FR-1 Cortland St. 1:40.90 1:23.09 1:58.70 2:03.45
10 Regent Walden SO-2 St. Joseph's (Pa.) 2:01.20 1:45.75 1:58.82 2:05.95
11 Paul Faggioli JR-3 Ursinus 2:27.50 1:55.39 1:58.95 2:28.69
12 Ronnie Melao JR-3 Stevens 2:09.84 1:25.77 1:59.12 2:19.37
13 Noah Osterhus Senior Unattached 1:38.99 1:36.60 1:59.26 1:40.18
14 Troy Hedrick FR-1 Ursinus 2:01.80 1:43.89 1:59.41 2:30.46
15 Mason Moore SO-2 Jefferson (Pa.) 2:20.91 1:57.03 1:59.41 1:51.06
16 Michael Keough SR-4 Jefferson (Pa.) 1:38.06 2:00.78 1:59.58 1:41.65
17 Aiden Tomov SR-4 Swarthmore 2:24.91 2:12.94 1:59.76 1:27.43
18 Jake Aylmer JR-3 Stevens 1:52.69 1:55.09 1:59.88 1:34.71
19 Raidan Francis FR-1 Marywood 2:20.35 2:10.75 1:59.95 2:01.15
20 Teddy Wilson FR-1 Rowan 1:56.36 2:32.34 1:59.95 2:03.55
21 Lleyton Winslow SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:29.01 1:39.75 2:00.17 1:33.74
22 Kajetan Leitner JR-3 Stevens 1:54.25 2:11.09 2:00.26 2:13.49
23 Jack Baronski JR-3 Marywood 2:30.52 1:49.58 2:00.41 1:35.13
24 Ryan Paradine FR-1 Stevens 1:46.07 1:49.69 2:00.53 1:41.25
25 Matthew Gutow JR-3 Swarthmore 2:08.17 2:28.72 2:00.91 2:22.68
26 Colin Donahoe FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:36.93 1:32.09 2:01.16 1:59.95
27 Hector Ramos FR-1 Cortland St. 2:23.06 1:55.17 2:01.23 2:02.45
28 Jack Fisher JR-3 Ursinus 2:10.06 2:06.42 2:01.55 2:16.14
29 Andrae Johnson FR-1 Holy Family 1:42.23 2:00.49 2:01.70 1:33.71
30 LaMarc Rex FR-1 Holy Family 1:31.58 1:30.36 2:02.10 1:27.92
31 Thelonius Lucien FR-1 Holy Family 1:26.69 1:53.56 2:02.10 1:31.58
32 Caleb Stephen SO-2 Stevens 1:54.94 2:01.05 2:02.27 2:34.06
33 Josh Schreiner SR-4 Widener 1:47.82 1:50.27 2:02.52 2:27.03
34 Mick Barbi SO-2 Stevens 1:38.13 2:18.61 2:02.66 2:02.66
35 Ibrahima Fofana SO-2 Holy Family 1:48.25 1:27.34 2:03.01 2:39.92
36 Andrew Donahue JR-3 Stevens 2:38.19 2:29.54 2:03.58 2:25.83
37 Matthew Schutz FR-1 Arcadia 1:40.25 1:48.91 2:03.76 1:52.63
38 Jay van Adrichem Boogaer JR-3 Swarthmore 2:03.91 1:37.89 2:03.91 2:29.94
39 John Russo JR-3 Marywood 1:41.80 1:31.87 2:04.14 1:33.11
40 Kevin McDonnell   Unattached 2:26.76 2:10.59 2:04.37 1:38.26
41 Brion McNear JR-3 Widener 2:33.70 1:37.47 2:04.96 1:47.47
42 Gavin Kelly SO-2 Widener 1:42.60 1:41.35 2:05.12 2:17.64
43 Von Curry FR-1 West Chester 2:34.08 1:39.77 2:06.29 1:41.04
44 Sean Ip SR-4 Arcadia 1:51.17 2:35.38 2:06.32 1:52.43
45 Ben Devine FR-1 Marywood 1:34.90 2:07.80 2:06.53 2:43.23
46 Matthew Landis FR-1 West Chester 2:20.71 2:38.45 2:06.76 1:35.07
47 Gopal Patel FR-1 Haverford 2:04.42 2:26.00 2:06.95 1:45.37
48 Ryan Kopervos SO-2 Jefferson (Pa.) 1:39.36 1:44.46 2:07.38 1:30.44
49 Thomas Greve SR-4 DeSales 1:29.43 2:15.42 2:07.75 2:20.53
50 Lenny Diaz SO-2 Cortland St. 2:04.77 1:42.90 2:08.62 2:35.63
50 Jason DiMarco SO-2 Widener 1:39.04 1:41.61 2:08.62 1:31.32
52 Brett Shea SO-2 Rowan 1:44.20 2:44.66 2:08.64 1:32.62
53 Ashton Ray FR-1 Widener 2:03.79 2:01.21 2:08.94 2:25.71
54 Eric DeLorenzo SR-4 Arcadia 2:00.23 1:40.84 2:09.28 2:17.04
55 Kevin Long   Unattached 1:46.21 2:48.38 2:09.52 2:31.54
56 William Leety SO-2 PSU-Scranton 1:48.88 2:19.98 2:09.61 2:27.76
57 Dominic Nunez FR-1 Ursinus 1:41.18 2:20.09 2:09.71 2:40.84
58 Musa Mazreku SO-2 Lehman 2:22.12 2:20.81 2:10.38 2:32.55
59 James Plunkett FR-1 Widener 2:12.23 2:33.18 2:10.92 2:10.92
60 Mark Bigsby SO-2 Stevens 1:55.96 2:24.95 2:11.77 2:15.73
61 Nav Manick FR-1 Ursinus 1:45.04 2:03.66 2:12.96 2:26.26
62 Vincent Csercsevits SO-2 Widener 2:16.88 2:41.27 2:15.52 2:26.37
63 Nick Fettig SO-2 Swarthmore 2:27.74 2:46.72 2:15.54 2:48.07
64 Jordan Gallo SO-2 DeSales 2:30.37 2:19.44 2:16.70 1:52.10
65 Leule Yohannes FR-1 Hood 2:52.38 2:21.79 2:19.01 2:19.01
66 Ryan O'Hara FR-1 Chestnut Hill 2:03.36 2:46.82 2:20.18 1:49.34
67 Sean Geherty FR-1 Ursinus 1:52.82 3:00.51 2:21.02 2:21.02
68 Timothy Connell JR-3 Neumann 2:38.97 2:56.00 2:21.93 2:20.51
69 Ean Chasinoff JR-3 Ursinus 1:57.00 3:10.12 2:26.24 2:26.24
70 Mike Zuzzio SO-2 Marywood 2:44.03 2:51.35 2:26.45 2:27.92
71 Aiden Clarke FR-1 PSU-Scranton 2:21.56 2:40.02 2:33.86 3:10.79
72 Oludemilade Lekan Michael FR-1 Lehman 2:31.73 2:11.19 2:38.05 1:58.54
  Josh Miller FR-1 West Chester DNS DNS DNS DNS
  Gabe Lawler JR-3 West Chester DNS DNS DNS DNS
  Tyler Wesley JR-3 Holy Family DNS DNS DNS DNS
  Tucker McGrath JR-3 Ursinus DNS DNS DNS DNS
  Mike McGerry SO-2 Holy Family DNS DNS DNS DNS
  Johannes Rivera FR-1 Rowan DNS DNS DNS DNS
  Austin Schuhrer SO-2 Rowan DNS DNS DNS DNS
  Evan McGregor SO-2 St. Joseph's (Pa.) DNS DNS DNS DNS
  Michael Glavin FR-1 St. Joseph's (Pa.) DNS DNS DNS DNS
  Adam Beach JR-3 Cortland St. DNS DNS DNS DNS
  Logan Horst   S.W.I.F.T. DNS DNS DNS DNS
  Wyatt Boyer FR-1 Neumann DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
3 David Kenny JR-3 Ursinus 1:55.17 1:34.02 1:57.52 2:22.20 2:09.28
5 Matt JeanPierre   Philadelphia Runner Track Club 2:03.61 2:15.38 1:57.72 1:45.95 2:25.98
13 Noah Osterhus Senior Unattached 2:20.73 1:36.60 1:59.26 2:35.04 2:17.15
17 Aiden Tomov SR-4 Swarthmore 1:35.81 1:50.18 1:59.76 2:00.96 2:08.15
22 Kajetan Leitner JR-3 Stevens 1:48.24 1:43.43 2:00.26 2:00.26 1:39.82
  Michael Glavin FR-1 St. Joseph's (Pa.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Evan McGregor SO-2 St. Joseph's (Pa.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Johannes Rivera FR-1 Rowan DNS DNS DNS DNS DNS
  Tucker McGrath JR-3 Ursinus DNS DNS DNS DNS DNS
  Josh Miller FR-1 West Chester DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Immanuel Rota-Talarico FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:59.74 1:57.39 2:31.44
8 Christian Rosado JR-3 Ursinus 2:27.67 1:58.13 2:01.68
9 Jack Bisbee FR-1 Cortland St. 1:39.71 1:58.70 2:15.32
11 Paul Faggioli JR-3 Ursinus 1:26.84 1:58.95 2:34.64
14 Troy Hedrick FR-1 Ursinus 1:54.64 1:59.41 1:47.47
15 Mason Moore SO-2 Jefferson (Pa.) 2:26.88 1:59.41 1:35.53
20 Teddy Wilson FR-1 Rowan 2:26.34 1:59.95 1:46.76
40 Kevin McDonnell   Unattached 2:08.11 2:04.37 1:44.47
52 Brett Shea SO-2 Rowan 2:21.51 2:08.64 2:16.36
  Tyler Wesley JR-3 Holy Family DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Chase Watson SO-2 Jefferson (Pa.) 2:17.60 1:23.96 1:56.61 1:44.95
4 Anton Bovone FR-1 St. Joseph's (Pa.) 1:35.32 1:29.43 1:57.67 2:02.38
6 Shane Artis SR-4 DeSales 2:22.71 2:03.84 1:57.94 1:53.23
7 Daniel Jutras SO-2 Stevens 1:26.17 2:33.44 1:58.03 2:29.90
12 Ronnie Melao JR-3 Stevens 2:15.80 1:40.06 1:59.12 2:06.27
18 Jake Aylmer JR-3 Stevens 2:23.86 2:15.47 1:59.88 1:46.70
26 Colin Donahoe FR-1 St. Joseph's (Pa.) 2:24.18 1:36.93 2:01.16 2:13.28
32 Caleb Stephen SO-2 Stevens 2:16.95 1:47.60 2:02.27 2:03.50
34 Mick Barbi SO-2 Stevens 1:32.00 2:19.84 2:02.66 2:37.01
  Logan Horst   S.W.I.F.T. DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Regent Walden SO-2 St. Joseph's (Pa.) 1:58.82
16 Michael Keough SR-4 Jefferson (Pa.) 1:59.58
21 Lleyton Winslow SR-4 St. Joseph's (Pa.) 2:00.17
24 Ryan Paradine FR-1 Stevens 2:00.53
25 Matthew Gutow JR-3 Swarthmore 2:00.91
28 Jack Fisher JR-3 Ursinus 2:01.55
33 Josh Schreiner SR-4 Widener 2:02.52
50 Lenny Diaz SO-2 Cortland St. 2:08.62
  Adam Beach JR-3 Cortland St. DNS
  Gabe Lawler JR-3 West Chester DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
19 Raidan Francis FR-1 Marywood 1:59.95 2:07.15
23 Jack Baronski JR-3 Marywood 2:00.41 2:00.41
27 Hector Ramos FR-1 Cortland St. 2:01.23 2:12.14
31 Thelonius Lucien FR-1 Holy Family 2:02.10 2:27.74
36 Andrew Donahue JR-3 Stevens 2:03.58 1:53.70
37 Matthew Schutz FR-1 Arcadia 2:03.76 1:36.54
38 Jay van Adrichem Boogaer JR-3 Swarthmore 2:03.91 1:40.37
39 John Russo JR-3 Marywood 2:04.14 2:30.21
45 Ben Devine FR-1 Marywood 2:06.53 1:42.49
  Austin Schuhrer SO-2 Rowan DNS DNS
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
29 Andrae Johnson FR-1 Holy Family 2:10.22 1:53.19 1:30.06 2:01.70 1:28.85 1:25.19
30 LaMarc Rex FR-1 Holy Family 1:38.91 1:59.66 2:10.65 2:02.10 1:52.34 1:48.67
41 Brion McNear JR-3 Widener 1:53.72 1:57.47 1:39.97 2:04.96 2:24.96 2:22.46
42 Gavin Kelly SO-2 Widener 1:35.10 2:28.90 2:36.40 2:05.12 2:15.13 1:57.62
44 Sean Ip SR-4 Arcadia 1:54.96 2:08.85 2:40.43 2:06.32 2:03.80 2:26.54
47 Gopal Patel FR-1 Haverford 1:41.56 1:33.95 2:23.46 2:06.95 1:39.03 2:38.69
48 Ryan Kopervos SO-2 Jefferson (Pa.) 2:11.21 2:06.11 2:36.68 2:07.38 1:29.17 2:03.56
55 Kevin Long   Unattached 1:38.44 2:48.38 2:31.54 2:09.52 1:51.39 2:04.34
60 Mark Bigsby SO-2 Stevens 2:38.13 1:38.83 1:57.28 2:11.77 2:39.45 2:02.55
  Mike McGerry SO-2 Holy Family DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
35 Ibrahima Fofana SO-2 Holy Family 2:32.54 2:14.08 1:56.86 2:03.01 2:31.31 2:22.70 1:28.57
46 Matthew Landis FR-1 West Chester 2:23.24 1:50.29 2:20.71 2:06.76 1:51.55 1:42.68 1:38.88
49 Thomas Greve SR-4 DeSales 2:23.08 2:07.75 2:32.03 2:07.75 2:21.81 1:49.87 1:42.20
50 Jason DiMarco SO-2 Widener 1:55.76 2:36.92 2:13.77 2:08.62 1:44.19 2:16.34 1:46.76
54 Eric DeLorenzo SR-4 Arcadia 2:44.19 1:46.01 1:46.01 2:09.28 1:36.96 1:52.48 2:41.60
57 Dominic Nunez FR-1 Ursinus 1:51.55 1:33.40 1:59.34 2:09.71 2:44.74 1:41.18 1:30.80
58 Musa Mazreku SO-2 Lehman 2:07.78 2:22.12 1:53.43 2:10.38 2:33.85 1:48.22 1:37.79
61 Nav Manick FR-1 Ursinus 2:26.26 2:48.86 2:02.33 2:12.96 2:24.93 1:41.05 2:46.20
62 Vincent Csercsevits SO-2 Widener 2:07.39 2:20.94 1:38.93 2:15.52 1:53.84 1:47.06 1:45.71
67 Sean Geherty FR-1 Ursinus 2:16.79 2:18.20 1:45.77 2:21.02 2:09.74 3:00.51 2:05.51
68 Timothy Connell JR-3 Neumann 2:17.68 2:19.10 2:16.26 2:21.93 2:26.19 2:27.61 2:34.71
  Wyatt Boyer FR-1 Neumann DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
43 Von Curry FR-1 West Chester 2:06.29
53 Ashton Ray FR-1 Widener 2:08.94
56 William Leety SO-2 PSU-Scranton 2:09.61
59 James Plunkett FR-1 Widener 2:10.92
63 Nick Fettig SO-2 Swarthmore 2:15.54
64 Jordan Gallo SO-2 DeSales 2:16.70
65 Leule Yohannes FR-1 Hood 2:19.01
66 Ryan O'Hara FR-1 Chestnut Hill 2:20.18
69 Ean Chasinoff JR-3 Ursinus 2:26.24
70 Mike Zuzzio SO-2 Marywood 2:26.45
71 Aiden Clarke FR-1 PSU-Scranton 2:33.86
72 Oludemilade Lekan Michael FR-1 Lehman 2:38.05