February 24-25, 2024
|
Armory Track & Field Center - New York, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII NE AARTFC

Men's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Andrew McGovern SR-4 Carnegie Mellon 2:19.64 1:42.78 2:14.06 1:21.55 1:51.71 10
2 TJ Carleo SO-2 Brandeis 1:50.13 1:33.27 1:32.15 1:55.75 1:52.37 8
3 William Frohling FR-1 Washington U. 1:41.18 2:04.79 1:22.07 1:46.80 1:52.42 6
4 Dawit Dean SR-4 Emory 1:38.04 1:52.68 1:45.92 1:23.39 1:52.68 5
5 Julian Aske FR-1 NYU 2:03.76 1:54.68 2:21.93 1:33.11 1:53.54 4
6 Andrew Sidamon-Eristoff SR-4 Washington U. 1:49.00 1:58.09 1:28.57 2:09.44 1:53.54 3
7 Marcus Cheema JR-3 Emory 1:26.08 2:14.42 2:27.39 2:02.63 1:57.91 2
8 Jackson Cox SR-4 Washington U. 2:40.74 2:40.74 1:32.73 1:50.04 2:03.64 1

Men's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Andrew McGovern SR-4 Carnegie Mellon 1:50.40 1:50.40
2 William Frohling FR-1 Washington U. 1:47.62 1:53.28
3 Dawit Dean SR-4 Emory 1:49.53 1:51.76
4 Marcus Cheema JR-3 Emory 1:59.20 1:53.52
5 Julian Aske FR-1 NYU 1:28.44 1:51.95
6 TJ Carleo SO-2 Brandeis 1:58.15 1:52.52
7 Jackson Cox SR-4 Washington U. 2:02.97 1:53.86
8 Andrew Sidamon-Eristoff SR-4 Washington U. 2:15.71 1:54.04
9 Garret Rieden SO-2 Brandeis 1:23.75 1:54.72
10 Seth Tivkaran FR-1 Case Western 1:51.30 1:54.74
11 Josh Bates SO-2 Case Western 2:20.60 1:55.24
12 Chris Belz JR-3 Emory 1:51.90 1:55.36
13 Sam Kim SR-4 Brandeis 2:17.84 1:55.83
14 Alex Ivanov SR-4 Carnegie Mellon 1:41.96 1:55.86
15 Nate Gilbert JR-3 Case Western 2:31.85 1:57.71
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Andrew McGovern SR-4 Carnegie Mellon 1:50.40 1:25.01
3 Dawit Dean SR-4 Emory 1:51.76 1:56.23
5 Julian Aske FR-1 NYU 1:51.95 1:57.55
6 TJ Carleo SO-2 Brandeis 1:52.52 1:48.02
7 Jackson Cox SR-4 Washington U. 1:53.86 1:25.40
11 Josh Bates SO-2 Case Western 1:55.24 2:07.92
15 Nate Gilbert JR-3 Case Western 1:57.71 2:18.90
Men's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 William Frohling FR-1 Washington U. 1:53.28 1:46.49
4 Marcus Cheema JR-3 Emory 1:53.52 1:45.58
8 Andrew Sidamon-Eristoff SR-4 Washington U. 1:54.04 1:19.83
9 Garret Rieden SO-2 Brandeis 1:54.72 2:13.08
10 Seth Tivkaran FR-1 Case Western 1:54.74 2:11.96
12 Chris Belz JR-3 Emory 1:55.36 1:50.75
13 Sam Kim SR-4 Brandeis 1:55.83 2:01.63
14 Alex Ivanov SR-4 Carnegie Mellon 1:55.86 1:40.80