April 12, 2024
|
Keiser University (O) - West Palm Beach, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 2:12.64 1:58.27 1:54.96 1:17.38 1:24.01 1:50.53 1:28.43 10
2 David Bellefleur JR-3 Barry 2:11.32 1:50.77 1:40.49 2:12.46 1:31.36 1:54.19 1:23.36 8
3 Adam Paga SO-2 Ave Maria 1:40.61 1:45.18 1:23.46 1:45.18 1:32.60 1:54.32 1:46.32 6
4 Collin Clark JR-3 Lynn 2:03.66 2:02.52 2:01.37 2:18.55 1:28.17 1:54.50 1:37.33 5
5 Jan Schmied FR-1 Nova Southeastern 1:48.96 1:59.39 1:40.85 1:33.89 1:29.25 1:55.91 2:17.94 4
6 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 2:19.62 1:43.56 2:04.50 1:35.41 1:56.35 1:56.35 2:24.28 3
7 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 2:01.18 1:55.36 1:35.55 1:35.55 2:00.02 1:56.52 2:16.33 2
8 Robert LeBrun FR-1 Lynn 1:55.48 1:26.02 2:19.04 1:36.62 1:30.73 1:57.83 1:50.76 1
9 Mario Martinez FR-1 Florida National 1:49.71 1:32.01 1:52.07 1:33.19 2:28.63 1:57.96 1:53.25 -
10 Philip Henderson JR-3 Lynn 1:55.22 2:22.54 2:10.66 1:42.15 1:37.40 1:58.78 2:26.10 -
11 Matias White FR-1 Barry 2:20.48 1:37.63 2:28.82 1:53.10 2:30.01 1:59.05 1:42.39 -
12 Joseph Haynes JR-3 Lynn 1:47.34 2:02.84 1:23.49 1:41.38 1:37.80 1:59.26 1:47.34 -
13 Denzel Rigaud FR-1 Lynn 2:30.40 1:42.28 2:21.98 1:59.12 1:43.48 2:00.32 2:29.20 -
14 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 2:32.75 2:07.30 1:52.75 2:02.45 1:43.05 2:01.23 1:55.17 -
15 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 2:24.18 1:55.84 2:21.72 1:32.43 2:24.18 2:03.23 1:29.96 -
16 Matthew Gusmano FR-1 Lynn 2:15.01 2:28.64 2:06.34 2:01.39 1:51.48 2:03.86 1:45.28 -
17 Connor Wallace JR-3 Palm Beach Atlantic 2:00.30 2:13.95 1:28.06 1:30.54 2:18.91 2:04.02 1:28.06 -
18 Enzo Joly FR-1 Keiser 1:42.14 2:09.55 2:36.95 2:10.79 2:08.30 2:04.56 2:20.76 -
19 Josh McKay SO-2 Palm Beach Atlantic 2:17.80 1:56.51 1:40.22 1:33.96 2:02.77 2:05.27 1:46.48 -
20 Zachery Russell FR-1 Warner 2:09.07 1:47.77 2:34.14 1:50.28 2:05.31 2:05.31 1:32.73 -
21 Caleb Floresta FR-1 Warner 1:41.83 2:12.00 2:38.40 2:34.63 2:29.60 2:05.71 2:17.03 -
22 Joseph Flynn FR-1 Ave Maria 1:33.41 1:57.40 2:30.22 2:11.28 2:15.07 2:06.23 1:46.04 -
23 Thor Eriksson   Unattached 2:21.77 2:15.44 1:38.74 1:37.47 2:40.76 2:06.58 2:29.37   
24 Ethan Friedman FR-1 Lynn 1:42.16 1:40.87 2:41.64 2:40.35 1:35.69 2:09.31 2:30.00 -
25 Hector Perez SO-2 Warner 1:37.05 2:36.58 1:31.88 2:00.35 2:19.76 2:09.40 2:21.05 -
26 Omar Davis FR-1 Lynn 2:26.84 1:48.82 2:07.17 1:55.37 2:29.46 2:11.10 2:00.62 -
27 Rolf Sius SO-2 Keiser 2:11.74 2:22.71 2:30.95 2:58.39 2:32.32 2:17.22 2:54.27 -
28 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 2:55.76 2:15.63 2:59.91 2:25.31 1:54.87 2:18.39 2:48.84 -
29 Michael Johnson Sophomore Unattached 1:48.44 1:55.39 2:00.95 1:49.83 2:02.34 2:19.02 1:37.32   
30 Daniel Torreyson FR-1 Ave Maria 2:36.30 1:38.57 2:44.75 2:34.90 2:58.83 2:20.81 1:51.24 -
31 Spencer Hobbs FR-1 Lynn 1:42.66 2:08.33 2:45.40 3:05.36 2:48.25 2:22.58 2:21.16 -
32 Jack Flavin FR-1 Lynn 2:40.39 2:56.14 2:33.23 3:06.16 2:56.14 2:23.20 2:26.07 -
33 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 2:06.50 2:51.05 2:05.06 2:12.24 1:52.12 2:23.74 1:55.00 -
34 Andrew Shea   St. Johns Academy 2:01.42 1:49.58 2:42.88 2:57.69 2:17.71 2:28.07 1:51.06 -
35 William Shea   St. Johns Academy 2:48.40 3:09.45 2:46.78 3:01.35 3:15.93 2:41.92 2:24.11 -
36 Kolbe Shea   St. Johns Academy 3:20.93 3:08.91 2:55.17 2:22.54 2:20.82 2:51.73 3:29.51 -
  Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic NT NT NT NT NT NT NT   
  Paul Glick SO-2 Florida Atlantic NT NT NT NT NT NT NT   
  Jonathan Furio FR-1 Nova Southeastern NT NT NT NT NT NT NT   
  Gage Rassmussen SR-4 Keiser DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF   
  Ryan Elfring FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Jailen Sinclair-Bergin FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  William Watson FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Evan Crisp SO-2 Nova Southeastern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
  Shea Foster   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 1:50.53 1:48.32 1:26.22 10
2 David Bellefleur JR-3 Barry 1:54.19 1:33.64 1:38.21 8
3 Adam Paga SO-2 Ave Maria 1:54.32 2:16.04 1:50.89 6
4 Collin Clark JR-3 Lynn 1:54.50 2:18.55 2:27.71 5
5 Jan Schmied FR-1 Nova Southeastern 1:55.91 1:51.28 2:01.71 4
6 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 1:56.35 1:33.08 1:26.10 3
7 Reece Slater FR-1 Palm Beach Atlantic 1:56.52 2:11.67 2:03.52 2
8 Robert LeBrun FR-1 Lynn 1:57.83 1:57.83 2:15.51 1
9 Mario Martinez FR-1 Florida National 1:57.96 2:15.66 2:12.12 -
11 Matias White FR-1 Barry 1:59.05 1:26.91 1:49.53 -
12 Joseph Haynes JR-3 Lynn 1:59.26 1:52.11 1:41.38 -
13 Denzel Rigaud FR-1 Lynn 2:00.32 2:24.39 1:57.92 -
18 Enzo Joly FR-1 Keiser 2:04.56 2:10.79 2:23.25 -
20 Zachery Russell FR-1 Warner 2:05.31 1:42.76 2:42.91 -
25 Hector Perez SO-2 Warner 2:09.40 2:11.99 2:09.40 -
  Shea Foster   Unattached DNS DNS DNS   
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
10 Philip Henderson JR-3 Lynn 2:26.10 1:35.03 1:58.78 2:01.16 1:58.78 -
14 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 2:27.90 2:18.21 2:14.57 1:34.56 2:01.23 -
15 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 2:27.88 2:30.34 1:36.12 2:29.11 2:03.23 -
16 Matthew Gusmano FR-1 Lynn 2:37.31 2:15.01 2:16.25 2:41.02 2:03.86 -
17 Connor Wallace JR-3 Palm Beach Atlantic 1:45.42 2:25.11 1:54.10 1:35.50 2:04.02 -
19 Josh McKay SO-2 Palm Beach Atlantic 1:28.95 2:32.83 1:51.49 2:05.27 2:05.27 -
21 Caleb Floresta FR-1 Warner 1:53.14 1:30.52 1:58.17 1:45.60 2:05.71 -
22 Joseph Flynn FR-1 Ave Maria 2:06.23 2:06.23 1:53.61 2:30.22 2:06.23 -
23 Thor Eriksson   Unattached 1:51.39 2:05.32 2:23.04 1:56.46 2:06.58   
24 Ethan Friedman FR-1 Lynn 2:17.07 2:14.49 1:40.87 2:26.12 2:09.31 -
31 Spencer Hobbs FR-1 Lynn 1:44.09 2:38.27 2:25.44 1:46.94 2:22.58 -
  Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic NT NT NT NT NT   
  Jonathan Furio FR-1 Nova Southeastern NT NT NT NT NT   
  Paul Glick SO-2 Florida Atlantic NT NT NT NT NT   
  Gage Rassmussen SR-4 Keiser DNF DNF DNF DNF DNF   
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
26 Omar Davis FR-1 Lynn 2:11.10 1:55.37 2:46.50 -
27 Rolf Sius SO-2 Keiser 2:17.22 2:24.09 1:55.27 -
28 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 2:18.39 2:30.85 1:50.72 -
29 Michael Johnson Sophomore Unattached 2:19.02 2:41.27 2:02.34   
30 Daniel Torreyson FR-1 Ave Maria 2:20.81 2:10.96 1:44.20 -
32 Jack Flavin FR-1 Lynn 2:23.20 2:01.72 1:54.56 -
33 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 2:23.74 2:43.87 2:36.68 -
34 Andrew Shea   St. Johns Academy 2:28.07 2:44.36 2:51.77 -
35 William Shea   St. Johns Academy 2:41.92 3:14.31 2:35.45 -
36 Kolbe Shea   St. Johns Academy 2:51.73 3:19.21 2:25.97 -
  Evan Crisp SO-2 Nova Southeastern DNS DNS DNS   
  William Watson FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS   
  Jailen Sinclair-Bergin FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS   
  Ryan Elfring FR-1 Nova Southeastern DNS DNS DNS