February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jonathan Podbielski Sophomore Regina 8:15.69 6:16.73 5
2 Housem Hrabi SO-2 Iowa Central CC 8:19.30 9:04.24 3
3 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 8:19.34 8:39.32 2
4 Charles Caven JR-3 St. Thomas (Minn.) 8:21.55 7:31.40 1
5 Peter Shippy SR-4 Dordt 8:26.50 7:51.05 -
6 Colton Halla SR-4 St. Thomas (Minn.) 8:27.47 9:13.15 -
7 Henry Klitzke 7 Unattached 8:27.99 8:43.23 -
8 Jon Roux SO-2 St. Thomas (Minn.) 8:29.85 7:54.16 -
9 Carson Lauterbach SO-2 South Dakota 8:31.91 10:45.01 -
10 Sean McNiesh SO-2 St. Thomas (Minn.) 8:32.11 10:35.02 -
11 Carson Owens FR-1 Northern Iowa 8:34.18 6:05.07 -
12 Demetrius Farmakis RS/Una UNAT-North Dakota State 8:35.49 6:42.09 -
13 Jed Elmbarki FR-1 Iowa Central CC 8:39.35 10:38.80 -
14 Joe McNeil FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:39.56 7:26.83 -
15 Aidan Vorster JR-3 Dordt 8:42.81 10:32.60 -
16 Piercze Marshall FR-1 South Dakota 8:45.38 7:52.85 -
17 Caeden Johnson   Unattached 8:47.30 9:24.22 -
18 Eli Hansen FR-1 U-Mary 8:47.63 9:19.29 -
19 Charlie Power-Theisen FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:48.21 6:52.01 -
20 Cashton Johnson RS/Una UNAT-South Dakota St. 8:50.67 8:40.06 -
21 Ryan O'Loughlin FR-1 South Dakota Mines 8:50.78 11:08.79 -
22 Blaine Johnson SO-2 Chadron State 8:51.41 6:22.62 -
23 Tristan Enders FR-1 South Dakota Mines 8:51.81 7:42.68 -
24 Ethan Summerhays SR-4 Dordt 8:53.18 9:51.83 -
25 Tony Weeks JR-3 St. Thomas (Minn.) 8:53.61 9:09.62 -
26 Lucas LiaBraaten SO-2 Hamline 8:54.34 8:27.63 -
27 Austin Wanner RS/Una UNAT-North Dakota State 8:54.97 9:37.77 -
28 Trevor Thomsen Freshman Unattached 8:56.22 7:30.43 -
29 Levi Smith FR-1 Black Hills St. 8:56.63 6:31.74 -
30 Regan Bosch RS/Una UNAT-North Dakota State 8:56.93 8:35.46 -
31 Owen Hansmann JR-3 South Dakota Mines 8:57.33 10:55.55 -
32 Cole Tatro FR-1 South Dakota Mines 8:57.70 7:31.67 -
33 Seth Cheney FR-1 Iowa Central CC 8:57.85 7:10.28 -
34 Zachariah Hentschel 16 Unattached 8:59.44 11:14.30 -
35 Kyle Shirley JR-3 Chadron State 9:00.60 7:50.33 -
36 Kaden Sadler JR-3 Buena Vista 9:02.66 10:24.06 -
37 Justin Quammen JR-3 South Dakota Mines 9:03.09 7:41.63 -
38 Taylor Myers JR-3 Dakota State 9:03.21 9:24.94 -
39 Josh Fletcher Junior Unattached 9:03.89 11:19.87 -
40 Harrison Greathouse FR-1 Dakota State 9:05.95 10:49.68 -
41 Mason Kindel RS/Una UNAT-North Dakota State 9:09.60 6:57.70 -
42 Seth Fey SO-2 South Dakota 9:10.87 9:27.40 -
43 Mikah Peters Sophomore Unattached 9:11.71 11:24.12 -
44 Daniel Ayoroa FR-1 South Dakota 9:11.86 10:40.16 -
45 Will Harder FR-1 South Dakota St. 9:13.09 8:45.44 -
46 Jackson Parrill FR-1 South Dakota Mines 9:13.87 9:19.41 -
47 Derrek Vander Leest SO-2 Dordt 9:14.63 11:16.65 -
48 Camden Jasmin SO-2 Minot State 9:17.44 6:30.21 -
49 Ryan Kelly FR-1 North Iowa Area CC 9:20.61 7:11.67 -
50 Preston Drew Sophomore Unattached 9:20.95 8:19.25 -
51 Blake Schmiedt SO-2 Dakota State 9:21.01 9:54.67 -
52 Yoni Neyshtadt SO-2 Minot State 9:21.71 6:33.20 -
53 Drew Ekstrum SO-2 South Dakota Mines 9:22.39 12:05.49 -
54 Joshua Tucker FR-1 Dakota State 9:24.14 9:35.43 -
55 Ethan Olson FR-1 Nebraska Wesleyan 9:25.03 10:10.24 -
56 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 9:27.24 7:50.81 -
57 Dalton Brouwer SO-2 Dakota State 9:50.38 7:58.21 -
58 Emmanuel Kipkogei FR-1 Iowa Central CC 10:01.31 12:19.62 -
59 Andrew Huber SR-4 Waldorf 10:01.86 13:02.42 -
60 Maxwell Ivanov SO-2 South Dakota Mines 10:18.05 7:25.00 -
61 Brody Koos FR-1 Nebraska Wesleyan 10:26.61 7:31.16 -
  Joseph Minor   SDSU Alumni DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
37 Justin Quammen JR-3 South Dakota Mines 7:47.06 9:03.09 -
39 Josh Fletcher Junior Unattached 9:31.09 9:03.89 -
40 Harrison Greathouse FR-1 Dakota State 11:00.60 9:05.95 -
41 Mason Kindel RS/Una UNAT-North Dakota State 8:58.61 9:09.60 -
43 Mikah Peters Sophomore Unattached 7:48.96 9:11.71 -
44 Daniel Ayoroa FR-1 South Dakota 9:39.46 9:11.86 -
46 Jackson Parrill FR-1 South Dakota Mines 9:58.18 9:13.87 -
47 Derrek Vander Leest SO-2 Dordt 9:09.09 9:14.63 -
49 Ryan Kelly FR-1 North Iowa Area CC 10:22.28 9:20.61 -
50 Preston Drew Sophomore Unattached 9:09.74 9:20.95 -
51 Blake Schmiedt SO-2 Dakota State 10:56.39 9:21.01 -
53 Drew Ekstrum SO-2 South Dakota Mines 11:37.37 9:22.39 -
54 Joshua Tucker FR-1 Dakota State 7:42.60 9:24.14 -
55 Ethan Olson FR-1 Nebraska Wesleyan 8:56.78 9:25.03 -
56 Hunter Prather JR-3 South Dakota Mines 8:53.21 9:27.24 -
57 Dalton Brouwer SO-2 Dakota State 9:44.48 9:50.38 -
58 Emmanuel Kipkogei FR-1 Iowa Central CC 11:31.51 10:01.31 -
59 Andrew Huber SR-4 Waldorf 12:50.38 10:01.86 -
60 Maxwell Ivanov SO-2 South Dakota Mines 11:19.86 10:18.05 -
61 Brody Koos FR-1 Nebraska Wesleyan 11:10.48 10:26.61 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
15 Aidan Vorster JR-3 Dordt 9:40.32 7:24.39 10:48.29 6:47.80 9:40.32 8:42.81 9:08.95 -
16 Piercze Marshall FR-1 South Dakota 7:58.10 9:43.18 9:58.94 9:16.91 8:45.38 8:45.38 6:39.29 -
18 Eli Hansen FR-1 U-Mary 6:19.90 9:35.12 6:35.73 7:39.04 11:04.82 8:47.63 10:33.16 -
20 Cashton Johnson RS/Una UNAT-South Dakota St. 9:11.90 8:45.37 8:18.83 8:40.06 8:24.14 8:50.67 9:01.29 -
21 Ryan O'Loughlin FR-1 South Dakota Mines 10:47.56 9:12.02 6:27.47 7:15.24 9:49.17 8:50.78 11:30.02 -
22 Blaine Johnson SO-2 Chadron State 10:37.70 8:19.53 6:27.93 11:20.21 7:58.27 8:51.41 8:19.53 -
23 Tristan Enders FR-1 South Dakota Mines 7:00.13 9:18.40 8:35.86 11:20.72 10:43.49 8:51.81 8:41.18 -
24 Ethan Summerhays SR-4 Dordt 9:51.83 7:17.21 7:38.54 6:45.22 9:51.83 8:53.18 10:02.50 -
26 Lucas LiaBraaten SO-2 Hamline 8:27.63 6:51.45 10:03.81 9:15.72 7:55.57 8:54.34 10:51.90 -
27 Austin Wanner RS/Una UNAT-North Dakota State 8:54.97 8:54.97 8:12.18 7:18.68 7:34.73 8:54.97 9:48.47 -
28 Trevor Thomsen Freshman Unattached 9:12.31 9:39.12 8:56.22 10:27.38 8:02.60 8:56.22 6:15.36 -
29 Levi Smith FR-1 Black Hills St. 9:12.73 9:44.93 10:22.49 9:34.20 9:44.93 8:56.63 11:05.43 -
30 Regan Bosch RS/Una UNAT-North Dakota State 11:38.01 7:25.66 8:13.98 10:33.58 7:47.13 8:56.93 6:31.96 -
31 Owen Hansmann JR-3 South Dakota Mines 9:24.20 8:35.84 6:32.25 7:25.99 6:26.88 8:57.33 8:35.84 -
32 Cole Tatro FR-1 South Dakota Mines 8:14.69 6:43.28 6:54.03 11:39.01 10:34.49 8:57.70 10:12.98 -
33 Seth Cheney FR-1 Iowa Central CC 10:40.05 10:56.18 8:20.20 9:19.37 8:36.34 8:57.85 7:47.93 -
35 Kyle Shirley JR-3 Chadron State 11:37.38 11:31.97 6:45.45 10:05.48 9:54.66 9:00.60 10:48.72 -
36 Kaden Sadler JR-3 Buena Vista 7:35.84 9:56.93 6:36.15 8:24.68 8:57.24 9:02.66 8:40.96 -
38 Taylor Myers JR-3 Dakota State 10:24.70 10:13.83 11:35.31 10:13.83 11:35.31 9:03.21 8:57.78 -
45 Will Harder FR-1 South Dakota St. 10:36.06 8:28.85 10:30.53 8:34.38 8:28.85 9:13.09 7:00.35 -
48 Camden Jasmin SO-2 Minot State 8:55.15 9:56.46 10:57.78 6:35.79 10:02.04 9:17.44 9:11.87 -
52 Yoni Neyshtadt SO-2 Minot State 9:27.33 9:49.80 6:55.67 8:03.07 8:14.31 9:21.71 11:19.67 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jonathan Podbielski Sophomore Regina 7:55.87 8:15.69 5:51.94 10:29.53 8:05.78 5
2 Housem Hrabi SO-2 Iowa Central CC 5:54.51 8:19.30 8:49.26 10:39.11 8:24.30 3
3 Will Lohr FR-1 South Dakota St. 9:29.25 8:19.34 8:04.36 6:39.48 10:09.20 2
4 Charles Caven JR-3 St. Thomas (Minn.) 5:56.10 8:21.55 10:16.91 9:16.72 6:56.29 1
5 Peter Shippy SR-4 Dordt 10:58.45 8:26.50 9:17.15 7:30.79 6:04.68 -
6 Colton Halla SR-4 St. Thomas (Minn.) 7:16.43 8:27.47 8:02.10 8:07.18 9:23.30 -
7 Henry Klitzke 7 Unattached 10:55.31 8:27.99 11:00.39 10:55.31 8:22.91 -
8 Jon Roux SO-2 St. Thomas (Minn.) 7:38.87 8:29.85 7:13.38 10:22.02 11:02.81 -
9 Carson Lauterbach SO-2 South Dakota 6:59.77 8:31.91 8:26.79 9:28.22 10:29.65 -
10 Sean McNiesh SO-2 St. Thomas (Minn.) 7:10.18 8:32.11 8:16.75 6:49.69 9:13.08 -
11 Carson Owens FR-1 Northern Iowa 10:47.87 8:34.18 7:47.91 9:25.60 6:51.35 -
12 Demetrius Farmakis RS/Una UNAT-North Dakota State 7:59.41 8:35.49 8:50.96 7:13.02 9:52.82 -
13 Jed Elmbarki FR-1 Iowa Central CC 8:28.97 8:39.35 6:50.29 10:49.19 7:16.26 -
14 Joe McNeil FR-1 St. Thomas (Minn.) 8:23.98 8:39.56 11:05.04 7:06.04 9:00.35 -
17 Caeden Johnson   Unattached 6:40.75 8:47.30 9:03.12 9:45.31 7:44.03 -
19 Charlie Power-Theisen FR-1 St. Thomas (Minn.) 10:18.01 8:48.21 8:00.68 6:25.60 6:15.03 -
25 Tony Weeks JR-3 St. Thomas (Minn.) 7:33.57 8:53.61 10:02.98 9:36.30 10:24.33 -
34 Zachariah Hentschel 16 Unattached 10:09.57 8:59.44 6:28.40 6:55.37 11:25.09 -
42 Seth Fey SO-2 South Dakota 6:47.65 9:10.87 6:25.61 7:48.24 7:15.19 -
  Joseph Minor   SDSU Alumni DNF DNF DNF DNF DNF -