February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 60 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Pierre Lear SR-4 South Dakota St. 6.90 7.93 9.36 7.22 6.03 6.98 8.01 10
2 Diego Andres-Dougan JR-3 U-Mary 5.74 7.96 8.68 6.85 8.12 7.41 7.41 8
3 Adam Andres Junior U of Manitoba 9.76 8.06 8.95 9.68 7.74 10.24 6.45 6
4 Chantz Minear JR-3 Dakota State 7.96 8.12 7.80 6.66 9.99 8.45 7.88 5
5 Jack Sumners SR-4 Northern Iowa 9.54 8.15 6.12 6.52 10.35 7.83 5.87 4
6 Noah Smith SO-2 Nebraska Wesleyan 8.86 8.60 7.14 11.10 8.17 7.83 10.84 3
  Creighton Trembly JR-3 Chadron State DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -

Men's 60 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Pierre Lear SR-4 South Dakota St. 8.00 8.80
2 Diego Andres-Dougan JR-3 U-Mary 8.09 6.72
3 Jack Sumners SR-4 Northern Iowa 8.11 6.25
4 Eli Etherton JR-3 Nebraska Wesleyan 8.13 9.19
5 Creighton Trembly JR-3 Chadron State 8.15 8.24
6 Chantz Minear JR-3 Dakota State 8.15 7.18
7 Adam Andres Junior U of Manitoba 8.16 8.49
8 Noah Smith SO-2 Nebraska Wesleyan 8.16 8.74
9 Marcus Dilworth JR-3 Minot State 8.22 9.21
10 Sam Duffing JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.28 9.28
11 Hunter Manock JR-3 Northern Iowa 8.34 10.51
12 Joel Matehs JR-3 Northern State 8.35 8.02
13 Mikael Grace SO-2 South Dakota 8.35 7.69
14 Carter Johnson FR-1 South Dakota St. 8.40 7.90
15 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 8.40 6.14
16 Treshawn Roberts SR-4 Dakota State 8.44 8.19
17 Nathan Trujillo- Aragon JR-3 Minot State 8.45 8.45
18 Tanner Johnson JR-3 Nebraska Wesleyan 8.51 8.94
19 Jorge Olivo Cabrera SR-4 Waldorf 8.53 7.25
20 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 8.56 8.14
21 Jacob Horner FR-1 South Dakota 8.57 10.72
22 Xander Provance FR-1 South Dakota 8.60 10.84
23 Ben Morningstar FR-1 South Dakota St. 8.62 8.71
24 Taegen Wells SO-2 South Dakota Mines 8.70 9.31
25 Nicholas Pegors FR-1 Bismarck State 8.70 9.31
26 Vincenzo Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.72 9.86
27 Aiden Voss FR-1 South Dakota St. 8.74 7.70
28 Eli Radtke SO-2 Northern State 8.77 9.74
29 Noel Spence SO-2 South Dakota 8.79 7.04
30 Connor Plahn FR-1 Nebraska Wesleyan 8.81 8.11
31 Derek Eidsness JR-3 South Dakota 8.85 10.09
32 Jordan Beinert Freshman U of Manitoba 8.90 11.49
33 Dominick Giggee FR-1 South Dakota Mines 8.95 7.16
34 Bryce Paulsen SR-4 South Dakota 9.05 10.86
35 Merek Ranstrom FR-1 South Dakota Mines 9.09 9.64
36 AJ Bomgaars SO-2 Northwestern (Iowa) 9.12 9.76
37 Ian Young FR-1 Nebraska Wesleyan 9.13 8.13
38 Henry Skinner FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.24 9.61
39 Zane Rosenberg FR-1 Nebraska Wesleyan 9.28 9.38
40 Kevin Sohl FR-1 Nebraska Wesleyan 9.29 11.80
41 Jacob Jefferson FR-1 Chadron State 9.33 11.67
42 Barrett Nielsen SO-2 Dakota Wesleyan 9.47 7.77
43 Zaccharius Brown FR-1 Minot State 9.64 9.16
44 Kurtus Palsma FR-1 Iowa Central CC 9.76 6.84
45 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.89 8.71
46 Aidan Thompson JR-3 South Dakota Mines 10.21 7.56
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Chantz Minear JR-3 Dakota State 6.52 5.79 8.15 10.44
10 Sam Duffing JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.70 6.79 8.28 8.20
21 Jacob Horner FR-1 South Dakota 11.06 10.80 8.57 10.46
27 Aiden Voss FR-1 South Dakota St. 10.49 7.61 8.74 9.53
36 AJ Bomgaars SO-2 Northwestern (Iowa) 10.67 9.58 9.12 8.58
38 Henry Skinner FR-1 St. Thomas (Minn.) 11.28 10.72 9.24 9.43
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
7 Adam Andres Junior U of Manitoba 9.88 6.70 8.16
20 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 6.34 7.28 8.56
23 Ben Morningstar FR-1 South Dakota St. 7.42 6.04 8.62
24 Taegen Wells SO-2 South Dakota Mines 6.62 8.62 8.70
40 Kevin Sohl FR-1 Nebraska Wesleyan 10.50 8.46 9.29
43 Zaccharius Brown FR-1 Minot State 12.44 10.70 9.64
46 Aidan Thompson JR-3 South Dakota Mines 10.83 11.85 10.21
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
3 Jack Sumners SR-4 Northern Iowa 5.92 8.84 8.11 6.17
8 Noah Smith SO-2 Nebraska Wesleyan 10.53 6.61 8.16 9.22
14 Carter Johnson FR-1 South Dakota St. 8.40 6.98 8.40 10.92
22 Xander Provance FR-1 South Dakota 7.31 7.40 8.60 8.35
29 Noel Spence SO-2 South Dakota 8.35 7.48 8.79 8.35
39 Zane Rosenberg FR-1 Nebraska Wesleyan 9.84 11.60 9.28 10.58
45 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.50 8.21 9.89 9.60
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Creighton Trembly JR-3 Chadron State 8.89 8.15 8.15
11 Hunter Manock JR-3 Northern Iowa 9.85 7.18 8.34
18 Tanner Johnson JR-3 Nebraska Wesleyan 8.77 6.30 8.51
26 Vincenzo Miller FR-1 St. Thomas (Minn.) 10.21 11.34 8.72
28 Eli Radtke SO-2 Northern State 7.28 8.60 8.77
33 Dominick Giggee FR-1 South Dakota Mines 8.51 11.10 8.95
44 Kurtus Palsma FR-1 Iowa Central CC 10.74 10.74 9.76
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Eli Etherton JR-3 Nebraska Wesleyan 9.60 6.91 9.76 9.68 7.32 8.13 7.08
15 David Myres JR-3 Bethel (Minn.) 5.88 6.64 9.33 7.06 5.97 8.40 7.06
17 Nathan Trujillo- Aragon JR-3 Minot State 7.10 7.86 9.72 9.38 9.89 8.45 9.55
25 Nicholas Pegors FR-1 Bismarck State 8.88 8.53 11.23 7.05 8.70 8.70 6.79
34 Bryce Paulsen SR-4 South Dakota 10.77 8.33 11.50 11.77 8.15 9.05 8.87
35 Merek Ranstrom FR-1 South Dakota Mines 7.46 8.64 11.28 10.37 10.46 9.09 9.82
37 Ian Young FR-1 Nebraska Wesleyan 11.69 10.78 11.78 11.78 6.67 9.13 6.58
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Diego Andres-Dougan JR-3 U-Mary 9.87 8.90 10.36 8.09
12 Joel Matehs JR-3 Northern State 8.44 7.02 6.93 8.35
19 Jorge Olivo Cabrera SR-4 Waldorf 10.24 6.66 6.91 8.53
30 Connor Plahn FR-1 Nebraska Wesleyan 9.61 10.75 8.73 8.81
31 Derek Eidsness JR-3 South Dakota 8.68 8.41 7.08 8.85
41 Jacob Jefferson FR-1 Chadron State 9.05 7.28 6.72 9.33
Men's 60 Hurdles Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Pierre Lear SR-4 South Dakota St. 8.16 7.68 7.52 8.00
9 Marcus Dilworth JR-3 Minot State 9.95 5.92 6.33 8.22
13 Mikael Grace SO-2 South Dakota 6.10 10.11 10.11 8.35
16 Treshawn Roberts SR-4 Dakota State 7.85 7.68 10.47 8.44
32 Jordan Beinert Freshman U of Manitoba 8.90 11.04 9.17 8.90
42 Barrett Nielsen SO-2 Dakota Wesleyan 6.63 10.04 9.66 9.47