February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jaiya Patillo   Unattached 48.77 1:09.04 49.32 1:04.11 1:07.40 54.79 10
2 Caelyn Valandra-Prue JR-3 South Dakota 1:03.96 1:11.25 1:10.13 1:02.28 47.69 56.10 8
3 Angel Pratt JR-3 North Dakota State 51.56 1:04.02 52.12 1:02.32 1:04.58 56.65 6
4 Jill Bennett SR-4 Northern Iowa 49.34 1:01.82 1:01.82 1:02.95 1:05.22 56.71 5
5 Erika Kuntz SO-2 South Dakota St. 52.38 55.23 46.69 1:00.35 1:00.35 56.93 4
6 Libby Wedewer JR-3 Northern Iowa 39.89 1:12.37 42.74 53.57 1:03.25 56.98 3
7 Reese Rogowski FR-1 North Dakota State 55.98 47.41 48.56 1:10.83 1:00.55 57.12 2
8 Rebecca Randleman FR-1 St. Thomas (Minn.) 42.96 50.41 44.68 54.99 54.99 57.28 1
9 Auriona Kimbrough SR-4 Northern Iowa 47.87 58.83 1:05.75 1:08.05 48.45 57.67 -
10 Claire Howell JR-3 North Dakota State 45.02 47.33 46.17 1:06.95 42.13 57.71 -
11 Jessica Boekelheide SO-2 South Dakota St. 47.43 50.90 1:12.30 45.12 1:10.57 57.84 -
12 Tania Gleason SO-2 Omaha 1:15.08 1:09.26 1:11.01 56.46 1:11.59 58.20 -
13 Macy Persinger JR-3 Omaha 1:06.68 47.97 48.55 1:05.51 1:00.83 58.49 -
14 Eden Barrett FR-1 Northern Iowa 55.02 1:12.00 1:09.07 1:06.73 1:14.92 58.53 -
15 Kyanna Collymore SO-2 Northern State 53.28 44.50 43.33 58.55 45.67 58.55 -
16 Morgan Hertz JR-3 U-Mary 49.97 1:02.90 1:08.19 51.14 1:02.90 58.78 -
17 Hailey Hindt JR-3 St. Thomas (Minn.) 44.77 1:11.86 55.96 55.37 53.60 58.90 -
18 Janice Cole SR-4 Bemidji State 1:14.27 1:04.25 59.53 54.82 1:04.25 58.94 -
19 Ava Robinson FR-1 Omaha 1:14.07 58.07 1:08.14 51.55 1:05.77 59.25 -
20 Brooke Cina FR-1 North Dakota State 58.66 50.96 1:14.07 1:10.51 54.51 59.25 -
21 Kendall Tietjen SO-2 Black Hills St. 1:15.90 1:13.52 1:11.74 1:05.22 1:12.34 59.29 -
22 Zoe Nonato Sophomore U of Manitoba 59.91 41.52 56.94 1:11.18 52.20 59.31 -
23 Kendal Stingle FR-1 North Dakota State 44.64 1:00.70 47.61 44.64 41.66 59.51 -
24 Hailey Gregg JR-3 Bethel (Minn.) 1:06.28 54.94 46.58 1:13.45 50.76 59.71 -
25 Breanne Geary SR-4 Nebraska Wesleyan 57.97 1:05.74 1:15.90 44.23 54.98 59.76 -
26 Addison Scholten Sophomore Unattached 47.81 46.02 48.41 44.82 43.63 59.76 -
27 Caydince Groth JR-3 Chadron State 1:10.13 49.75 1:01.74 50.35 1:05.34 59.94 -
28 Anna Winterrowd JR-3 Northern Iowa 1:02.00 49.36 1:16.45 53.57 1:06.21 1:00.19 -
29 Isabella Hilger SR-4 Nebraska Wesleyan 1:18.29 51.79 1:15.28 55.41 1:02.63 1:00.22 -
30 Tsitsi Karanda FR-1 Bismarck State 43.38 42.78 43.99 1:01.46 56.04 1:00.25 -
31 Mackenzie Everson FR-1 Sioux Falls 53.06 1:02.71 42.81 45.82 1:06.32 1:00.29 -
32 Emily Rystrom SR-4 South Dakota St. 1:06.36 1:05.75 57.91 1:17.21 57.31 1:00.32 -
33 Abby Hughes SO-2 South Dakota St. 44.05 1:00.34 53.10 57.33 1:05.77 1:00.34 -
34 Grace Swanson FR-1 St. Thomas (Minn.) 1:11.83 54.93 1:17.87 1:16.66 1:05.19 1:00.36 -
35 Anna Jensen FR-1 Augustana (S.D.) 1:00.98 1:16.07 1:06.41 1:10.03 1:04.00 1:00.37 -
36 Tenisha Herbert FR-1 North Iowa Area CC 58.12 1:05.99 56.91 1:17.50 50.86 1:00.54 -
37 Vanessa Christiansen JR-3 Northern State 46.03 1:15.70 55.11 1:01.78 1:02.38 1:00.56 -
38 Alli Jackson JR-3 Northern State 44.84 1:04.23 1:01.81 43.02 42.42 1:00.59 -
39 Shelby Bergan Freshman Unattached 1:11.62 58.27 49.77 1:01.30 52.20 1:00.69 -
40 Eva Nitschke FR-1 Chadron State 58.34 1:19.01 55.30 50.44 50.44 1:00.77 -
41 Sarah VanDeBerg Junior Unattached 54.92 48.21 56.14 1:12.62 51.26 1:01.02 -
42 Josie Aitken SO-2 Bemidji State 1:16.93 50.68 47.01 1:14.49 1:16.93 1:01.05 -
43 Abby Syverson JR-3 Bemidji State 1:01.25 44.10 50.84 1:06.15 59.42 1:01.25 -
44 Dominica Bernstein JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:12.31 1:17.22 1:10.48 45.35 44.74 1:01.28 -
45 Elisabet Osk Jonsdottir FR-1 Northern State 1:12.41 1:03.82 55.84 47.86 57.07 1:01.36 -
46 Raylee Wallis SO-2 Dakota State 1:15.69 59.69 1:08.30 1:18.76 1:18.15 1:01.53 -
47 Katie Wentzy SO-2 Augustana (S.D.) 1:03.72 55.06 56.30 1:04.96 57.53 1:01.86 -
48 Aliya Schock FR-1 Bismarck State 1:07.62 1:18.78 51.49 1:12.58 1:19.40 1:02.03 -
49 Bethany Lawson FR-1 Dakota State 1:16.37 54.02 51.54 50.30 57.13 1:02.09 -
50 Reagan Koza SR-4 Nebraska Wesleyan 1:20.45 56.13 1:01.74 53.63 1:10.47 1:02.36 -
51 Anna Herman SR-4 Dordt 1:14.94 1:18.69 57.46 49.96 1:10.57 1:02.45 -
52 Emma Hunt FR-1 Northern State 45.02 1:00.65 1:19.40 50.02 1:04.40 1:02.52 -
53 Danae Rader JR-3 Chadron State 1:20.57 59.17 1:18.68 1:09.87 50.36 1:02.94 -
54 Landry McCoid FR-1 Iowa Central CC 1:18.82 1:21.34 55.49 1:20.71 1:19.45 1:03.05 -
55 Ellie Anders 7 Unattached 1:21.04 1:10.28 45.59 54.45 1:14.08 1:03.31 -
56 Allison Beard FR-1 Chadron State 1:05.29 52.61 1:16.06 1:09.09 1:17.33 1:03.38 -
57 Onyedika Okoye FR-1 MSU-Moorhead 1:03.81 58.07 49.78 47.22 1:14.66 1:03.81 -
58 Sydney Wilson FR-1 Minot State 55.86 50.72 45.59 1:09.98 1:05.49 1:04.20 -
59 Dani Deffenbaugh FR-1 Dakota Wesleyan 54.04 1:19.77 51.47 57.90 1:03.05 1:04.33 -
60 Hailey Oswald FR-1 Dakota Wesleyan 58.39 52.55 1:24.34 1:04.87 1:05.52 1:04.87 -
61 Kassyl Swinney SO-2 Chadron State 1:20.73 57.29 1:03.15 1:20.73 55.34 1:05.10 -
62 Tanley Goebel FR-1 Dakota Wesleyan 1:12.21 47.26 1:15.49 1:10.24 1:08.27 1:05.64 -
63 Lily Sonday JR-3 Augustana (S.D.) 51.96 53.29 1:00.62 1:23.93 1:23.27 1:06.61 -
64 Tenley Rude Senior Unattached 1:05.50 1:14.85 55.47 1:26.21 1:03.49 1:06.83 -
65 Casey Olson FR-1 Dakota State 55.17 57.86 1:17.36 1:26.78 57.86 1:07.27 -
66 Raylene Williams SO-2 Iowa Central CC 1:22.94 1:03.75 52.78 1:26.36 53.47 1:08.54 -
67 Shakiera Gronenthal SO-2 Dakota State 58.30 1:17.04 1:16.34 1:01.08 52.75 1:09.40 -
68 Michaela Nesius FR-1 South Dakota 59.95 1:15.98 59.25 55.76 57.16 1:09.70 -
69 Brooke Baumann SO-2 MSU-Moorhead 1:15.24 1:23.05 1:01.76 53.95 1:25.89 1:10.98 -
70 Hayden Lang FR-1 North Iowa Area CC 1:03.71 57.42 1:02.14 1:15.51 1:05.28 1:18.65 -
71 Nevaeh Andersen FR-1 North Iowa Area CC 1:18.03 1:36.92 1:04.07 1:22.13 1:39.38 1:22.13 -
  Kasey Van Zee JR-3 Augustana (S.D.) DQ DQ DQ DQ DQ DQ -
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jaiya Patillo   Unattached 1:02.46 54.79 10
2 Caelyn Valandra-Prue JR-3 South Dakota 58.35 56.10 8
3 Angel Pratt JR-3 North Dakota State 40.23 56.65 6
4 Jill Bennett SR-4 Northern Iowa 54.45 56.71 5
6 Libby Wedewer JR-3 Northern Iowa 46.73 56.98 3
7 Reese Rogowski FR-1 North Dakota State 47.98 57.12 2
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
5 Erika Kuntz SO-2 South Dakota St. 1:06.61 56.93 48.39 4
8 Rebecca Randleman FR-1 St. Thomas (Minn.) 46.97 57.28 1:00.15 1
9 Auriona Kimbrough SR-4 Northern Iowa 1:03.44 57.67 57.10 -
10 Claire Howell JR-3 North Dakota State 1:09.26 57.71 50.21 -
11 Jessica Boekelheide SO-2 South Dakota St. 1:14.62 57.84 1:01.89 -
13 Macy Persinger JR-3 Omaha 1:04.34 58.49 47.38 -
25 Breanne Geary SR-4 Nebraska Wesleyan 52.00 59.76 1:02.75 -
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Tania Gleason SO-2 Omaha 52.38 1:00.53 41.33 1:03.44 58.20 -
14 Eden Barrett FR-1 Northern Iowa 1:07.90 1:08.48 1:04.39 49.75 58.53 -
15 Kyanna Collymore SO-2 Northern State 1:01.48 1:15.53 1:04.41 49.19 58.55 -
17 Hailey Hindt JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:07.15 53.01 1:15.40 43.59 58.90 -
22 Zoe Nonato Sophomore U of Manitoba 1:14.73 1:12.36 1:05.25 1:05.84 59.31 -
23 Kendal Stingle FR-1 North Dakota State 58.92 1:08.44 1:15.58 44.04 59.51 -
26 Addison Scholten Sophomore Unattached 1:08.13 47.21 41.84 1:04.54 59.76 -
32 Emily Rystrom SR-4 South Dakota St. 1:07.56 42.23 55.50 1:12.39 1:00.32 -
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
16 Morgan Hertz JR-3 U-Mary 58.78 -
18 Janice Cole SR-4 Bemidji State 58.94 -
24 Hailey Gregg JR-3 Bethel (Minn.) 59.71 -
28 Anna Winterrowd JR-3 Northern Iowa 1:00.19 -
29 Isabella Hilger SR-4 Nebraska Wesleyan 1:00.22 -
31 Mackenzie Everson FR-1 Sioux Falls 1:00.29 -
38 Alli Jackson JR-3 Northern State 1:00.59 -
40 Eva Nitschke FR-1 Chadron State 1:00.77 -
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
19 Ava Robinson FR-1 Omaha 48.00 59.25 1:04.59 45.63 52.14 49.18 42.66 -
20 Brooke Cina FR-1 North Dakota State 48.59 59.25 52.14 48.00 48.59 1:02.22 1:08.14 -
21 Kendall Tietjen SO-2 Black Hills St. 1:15.30 59.29 1:17.08 1:07.59 46.25 49.21 49.81 -
27 Caydince Groth JR-3 Chadron State 54.55 59.94 52.75 1:04.14 1:17.33 1:06.54 1:07.74 -
34 Grace Swanson FR-1 St. Thomas (Minn.) 49.50 1:00.36 49.50 1:17.87 47.08 53.12 45.88 -
35 Anna Jensen FR-1 Augustana (S.D.) 55.54 1:00.37 1:18.49 1:13.66 51.32 1:11.84 1:00.98 -
37 Vanessa Christiansen JR-3 Northern State 48.45 1:00.56 57.54 1:05.41 44.21 50.87 1:06.01 -
39 Shelby Bergan Freshman Unattached 1:17.69 1:00.69 42.49 1:15.26 52.20 1:15.87 1:09.19 -
Women's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
33 Abby Hughes SO-2 South Dakota St. 1:00.34 -
41 Sarah VanDeBerg Junior Unattached 1:01.02 -
42 Josie Aitken SO-2 Bemidji State 1:01.05 -
43 Abby Syverson JR-3 Bemidji State 1:01.25 -
44 Dominica Bernstein JR-3 St. Thomas (Minn.) 1:01.28 -
48 Aliya Schock FR-1 Bismarck State 1:02.03 -
55 Ellie Anders 7 Unattached 1:03.31 -
Women's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
36 Tenisha Herbert FR-1 North Iowa Area CC 1:00.54 -
46 Raylee Wallis SO-2 Dakota State 1:01.53 -
49 Bethany Lawson FR-1 Dakota State 1:02.09 -
51 Anna Herman SR-4 Dordt 1:02.45 -
52 Emma Hunt FR-1 Northern State 1:02.52 -
64 Tenley Rude Senior Unattached 1:06.83 -
69 Brooke Baumann SO-2 MSU-Moorhead 1:10.98 -
  Kasey Van Zee JR-3 Augustana (S.D.) DQ -
Women's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
47 Katie Wentzy SO-2 Augustana (S.D.) 1:01.86 50.11 -
56 Allison Beard FR-1 Chadron State 1:03.38 1:11.62 -
58 Sydney Wilson FR-1 Minot State 1:04.20 1:02.28 -
60 Hailey Oswald FR-1 Dakota Wesleyan 1:04.87 1:00.98 -
Women's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
30 Tsitsi Karanda FR-1 Bismarck State 1:10.50 1:00.25 -
54 Landry McCoid FR-1 Iowa Central CC 1:07.47 1:03.05 -
57 Onyedika Okoye FR-1 MSU-Moorhead 1:06.37 1:03.81 -
59 Dani Deffenbaugh FR-1 Dakota Wesleyan 53.40 1:04.33 -
61 Kassyl Swinney SO-2 Chadron State 46.23 1:05.10 -
62 Tanley Goebel FR-1 Dakota Wesleyan 1:21.40 1:05.64 -
63 Lily Sonday JR-3 Augustana (S.D.) 59.29 1:06.61 -
Women's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
53 Danae Rader JR-3 Chadron State 1:02.94 1:18.68 -
65 Casey Olson FR-1 Dakota State 1:07.27 49.78 -
67 Shakiera Gronenthal SO-2 Dakota State 1:09.40 1:17.73 -
68 Michaela Nesius FR-1 South Dakota 1:09.70 50.89 -
70 Hayden Lang FR-1 North Iowa Area CC 1:18.65 1:12.36 -
71 Nevaeh Andersen FR-1 North Iowa Area CC 1:22.13 1:17.21 -
Women's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
45 Elisabet Osk Jonsdottir FR-1 Northern State 1:01.36 52.16 -
50 Reagan Koza SR-4 Nebraska Wesleyan 1:02.36 46.15 -
66 Raylene Williams SO-2 Iowa Central CC 1:08.54 59.63 -