February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60 Meter Dash QUALIFYING

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathan Mathern FR-1 Bismarck State 8.97 5.36 7.37 6.95 6.47
2 Bongumusa Nkosi FR-1 Iowa Central CC 6.15 5.80 7.12 6.98 8.66
3 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 7.42 7.84 7.56 7.00 5.11
4 Braden Kalvelage SO-2 Northwestern (Iowa) 8.66 8.24 4.93 7.04 8.24
5 Esosa Iyengunmwena SO-2 Chadron State 7.27 5.86 8.04 7.05 6.14
6 Hudson Schroeder FR-1 South Dakota St. 8.39 6.63 6.56 7.05 7.27
7 Jace Johnson FR-1 Black Hills St. 8.69 5.30 5.72 7.06 6.78
8 Grayson Spronk FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.05 6.08 6.85 7.06 6.85
9 Carter Toews FR-1 South Dakota St. 6.24 6.95 6.46 7.09 6.17
10 Prithviraj Chougule JR-3 U-Mary 5.34 6.90 7.83 7.11 7.83
11 Cole Perkins FR-1 Chadron State 5.91 5.98 6.70 7.12 8.41
12 Jerome Crayton SR-4 MSU-Moorhead 6.79 7.86 5.64 7.14 7.93
13 Donovan Cephus FR-1 Iowa Central CC 7.23 6.65 5.08 7.15 5.37
14 Jeremy Brown FR-1 Iowa Central CC 9.16 8.80 6.01 7.15 8.16
15 Denzel Aguinaldo Freshman U of Manitoba 6.95 7.45 7.59 7.16 9.03
16 Ronnie Major FR-1 Iowa Central CC 9.31 7.67 5.09 7.16 8.24
17 Luke Berends JR-3 Augustana (S.D.) 7.46 8.25 5.96 7.17 6.60
18 Niyongabo Yohana FR-1 Dakota State 5.25 8.33 8.69 7.18 7.76
19 Remington Converse FR-1 Iowa Central CC 5.04 8.78 5.18 7.19 5.97
20 Isaac Flanegan FR-1 South Dakota St. 9.15 6.48 7.49 7.20 6.05
21 Eddie Johnson SO-2 South Dakota Mines 5.77 6.93 6.13 7.21 8.87
22 Peyton Sanders FR-1 Iowa Central CC 6.72 7.30 6.14 7.22 9.10
23 Caden Plasier SO-2 South Dakota St. 7.66 6.29 5.06 7.22 6.07
24 Lukas Bennett FR-1 Dakota State 7.38 6.94 7.31 7.23 6.73
25 Jared Hiebert Freshman U of Manitoba 8.78 9.28 7.54 7.25 7.69
26 Andrew McCall FR-1 Iowa Central CC 9.44 6.17 7.63 7.26 7.26
27 Jeancarlo Barquinero FR-1 Iowa Central CC 8.72 5.23 8.93 7.26 8.50
28 Vaughn Bausch FR-1 Nebraska Wesleyan 6.54 6.03 7.26 7.26 7.34
29 Willie Hutchins JR-3 Dakota State 5.60 6.55 6.77 7.27 5.38
30 Tramayne Black FR-1 Dakota State 5.46 8.59 5.32 7.28 5.90
31 Nate Raddatz JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.26 9.48 6.27 7.29 6.05
32 Hudson Fix FR-1 Dakota State 9.34 5.84 5.69 7.29 6.05
33 Tim Bishop FR-1 South Dakota 6.14 7.82 8.03 7.30 5.48
34 Michael Hart SO-2 Dakota Wesleyan 5.27 8.05 8.63 7.31 7.97
35 Giorgio Dalzini FR-1 North Iowa Area CC 6.37 7.91 5.86 7.32 6.15
36 Stephen Sydnor FR-1 Iowa Central CC 6.32 5.36 7.49 7.34 8.00
37 Elkan Johnson SO-2 MSU-Moorhead 5.15 8.09 5.96 7.35 7.87
37 Joseph DeWitt Senior Unattached 8.24 8.53 6.25 7.35 9.49
39 Terrell Davis SO-2 Nebraska Wesleyan 6.03 9.12 6.18 7.35 5.59
40 Koate Deebom JR-3 North Dakota State 6.69 7.72 6.18 7.35 6.25
41 Hayden Caraoa Freshman U of Manitoba 5.97 7.01 5.90 7.37 6.34
42 Emory Yoosook SR-4 Chadron State 6.86 8.55 6.34 7.37 6.93
43 Kaholo Toaves JR-3 Dickinson St. 5.98 6.79 6.50 7.38 7.09
44 Isaiah Johnson JR-3 MSU-Moorhead 7.75 5.61 6.13 7.38 8.05
45 Jacob Horner FR-1 South Dakota 6.20 6.20 6.06 7.38 6.79
46 Amos Sieh FR-1 Iowa Central CC 7.01 8.56 9.16 7.38 8.49
47 Landon Ptacek FR-1 South Dakota Mines 7.10 8.28 9.61 7.39 9.17
48 Cole Berends JR-3 Augustana (S.D.) 7.55 8.59 5.48 7.40 8.37
49 Jackson Heese JR-3 Nebraska Wesleyan 7.18 7.92 9.33 7.40 8.81
50 Daniel Jacobs Senior Unattached 7.64 6.38 7.49 7.41 6.01
51 Nicholas Hale JR-3 Black Hills St. 7.13 8.69 8.09 7.42 6.09
52 Andrew Law SR-4 South Dakota St. 9.07 9.29 7.81 7.43 6.54
52 Robert Beal FR-1 Waldorf 7.81 6.02 7.73 7.43 7.58
54 Jacob Gilbertson FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.16 7.44 6.63 7.44 5.58
55 Joseph Larson JR-3 Dakota State 7.23 7.83 5.37 7.45 6.19
56 Jesse Pietz FR-1 Northern State 9.18 8.73 7.46 7.46 5.52
57 Nate Rupprecht SR-4 Dakota Wesleyan 6.50 5.38 8.37 7.47 8.74
58 Ashley Williams FR-1 Black Hills St. 6.13 6.95 7.32 7.47 6.88
59 Garrison Murray SO-2 Iowa Central CC 7.03 8.15 5.38 7.47 9.27
60 Brener Conrad FR-1 Northern State 9.13 9.65 5.54 7.48 8.91
61 Payton Barthelemy SO-2 Nebraska Wesleyan 7.00 7.60 8.58 7.52 8.13
61 Peyton Mausbach Senior Unattached 5.64 9.33 6.70 7.52 7.82
63 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.61 9.49 8.96 7.53 7.08
64 Latrell Taylor JR-3 MSU-Moorhead 8.14 8.21 5.35 7.53 9.27
65 Xander Provance FR-1 South Dakota 9.43 7.54 6.56 7.54 9.13
66 Connor Bishop SR-4 Minot State 8.77 9.76 8.77 7.56 9.00
67 Dawson Rysavy Senior Unattached 8.17 6.88 8.02 7.56 6.51
68 Odnel Daugherty FR-1 Iowa Central CC 7.79 9.69 7.79 7.63 7.48
69 Ross Kortenbusch FR-1 Northern State 9.55 8.03 7.11 7.64 7.11
70 Jonathan Chan FR-1 South Dakota Mines 9.96 6.36 8.51 7.66 6.82
71 Aiden Buys Sophomore Unattached 8.98 5.91 6.52 7.67 8.36
71 Ryan Clapper FR-1 Chadron State 9.28 7.14 8.13 7.67 6.37
73 Levi Jaacks FR-1 Dakota State 8.76 6.53 6.38 7.68 9.68
74 Abraham Ochalla FR-1 Iowa Central CC 7.54 8.23 8.08 7.69 8.23
75 Matias Seymour FR-1 North Iowa Area CC 7.70 6.69 8.47 7.77 6.76
76 Ethan Smith FR-1 South Dakota Mines 8.93 9.56 6.42 7.83 7.36
77 Chayton Ewurs FR-1 Iowa Central CC 9.59 5.74 10.06 7.86 9.75
78 Michael Broda FR-1 South Dakota Mines 6.14 7.23 6.30 8.40 6.98
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Donovan Cephus FR-1 Iowa Central CC 7.15 9.30 7.65
16 Ronnie Major FR-1 Iowa Central CC 7.16 6.30 7.31
17 Luke Berends JR-3 Augustana (S.D.) 7.17 5.17 5.52
21 Eddie Johnson SO-2 South Dakota Mines 7.21 5.63 6.85
28 Vaughn Bausch FR-1 Nebraska Wesleyan 7.26 5.45 7.84
71 Aiden Buys Sophomore Unattached 7.67 9.13 6.22
76 Ethan Smith FR-1 South Dakota Mines 7.83 6.82 8.93
78 Michael Broda FR-1 South Dakota Mines 8.40 9.75 9.50
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
3 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 7.00
4 Braden Kalvelage SO-2 Northwestern (Iowa) 7.04
48 Cole Berends JR-3 Augustana (S.D.) 7.40
60 Brener Conrad FR-1 Northern State 7.48
68 Odnel Daugherty FR-1 Iowa Central CC 7.63
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Denzel Aguinaldo Freshman U of Manitoba 7.45 7.38 7.16 5.30 9.10
37 Elkan Johnson SO-2 MSU-Moorhead 8.31 5.22 7.35 9.49 7.35
41 Hayden Caraoa Freshman U of Manitoba 9.59 8.55 7.37 8.04 5.46
47 Landon Ptacek FR-1 South Dakota Mines 7.10 7.62 7.39 7.32 5.55
61 Peyton Mausbach Senior Unattached 7.82 7.98 7.52 6.55 5.57
69 Ross Kortenbusch FR-1 Northern State 6.73 6.80 7.64 9.32 7.95
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Esosa Iyengunmwena SO-2 Chadron State 6.42 8.53 5.08 7.20 7.05
7 Jace Johnson FR-1 Black Hills St. 4.95 7.42 5.23 7.28 7.06
10 Prithviraj Chougule JR-3 U-Mary 5.83 6.83 8.32 6.19 7.11
20 Isaac Flanegan FR-1 South Dakota St. 8.64 7.42 9.08 9.36 7.20
36 Stephen Sydnor FR-1 Iowa Central CC 5.80 8.96 8.22 5.14 7.34
73 Levi Jaacks FR-1 Dakota State 9.14 7.22 8.99 8.38 7.68
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Bongumusa Nkosi FR-1 Iowa Central CC 6.98 6.36 4.96 5.52 6.70 6.77 7.96
23 Caden Plasier SO-2 South Dakota St. 7.22 6.00 8.60 8.67 8.52 5.06 5.49
33 Tim Bishop FR-1 South Dakota 7.30 7.67 5.77 8.40 6.06 5.62 9.27
39 Terrell Davis SO-2 Nebraska Wesleyan 7.35 7.21 8.02 7.87 7.94 5.66 5.44
43 Kaholo Toaves JR-3 Dickinson St. 7.38 5.83 8.56 5.91 6.87 5.76 8.20
75 Matias Seymour FR-1 North Iowa Area CC 7.77 6.76 7.93 7.70 8.86 8.40 6.69
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Jeremy Brown FR-1 Iowa Central CC 7.15
29 Willie Hutchins JR-3 Dakota State 7.27
49 Jackson Heese JR-3 Nebraska Wesleyan 7.40
61 Payton Barthelemy SO-2 Nebraska Wesleyan 7.52
63 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.53
65 Xander Provance FR-1 South Dakota 7.54
67 Dawson Rysavy Senior Unattached 7.56
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Grayson Spronk FR-1 St. Thomas (Minn.) 5.37 7.06
22 Peyton Sanders FR-1 Iowa Central CC 8.96 7.22
32 Hudson Fix FR-1 Dakota State 8.90 7.29
42 Emory Yoosook SR-4 Chadron State 5.90 7.37
52 Andrew Law SR-4 South Dakota St. 8.99 7.43
59 Garrison Murray SO-2 Iowa Central CC 5.53 7.47
74 Abraham Ochalla FR-1 Iowa Central CC 5.85 7.69
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
6 Hudson Schroeder FR-1 South Dakota St. 7.05 9.17
19 Remington Converse FR-1 Iowa Central CC 7.19 9.28
46 Amos Sieh FR-1 Iowa Central CC 7.38 8.20
51 Nicholas Hale JR-3 Black Hills St. 7.42 5.49
52 Robert Beal FR-1 Waldorf 7.43 5.73
64 Latrell Taylor JR-3 MSU-Moorhead 7.53 6.10
66 Connor Bishop SR-4 Minot State 7.56 6.66
77 Chayton Ewurs FR-1 Iowa Central CC 7.86 6.69
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
11 Cole Perkins FR-1 Chadron State 6.41 8.12 7.12
25 Jared Hiebert Freshman U of Manitoba 8.56 6.46 7.25
34 Michael Hart SO-2 Dakota Wesleyan 8.92 8.19 7.31
37 Joseph DeWitt Senior Unattached 5.37 5.81 7.35
54 Jacob Gilbertson FR-1 St. Thomas (Minn.) 7.89 8.49 7.44
57 Nate Rupprecht SR-4 Dakota Wesleyan 5.46 9.27 7.47
70 Jonathan Chan FR-1 South Dakota Mines 7.13 9.73 7.66
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nathan Mathern FR-1 Bismarck State 6.95 7.44
9 Carter Toews FR-1 South Dakota St. 7.09 5.82
12 Jerome Crayton SR-4 MSU-Moorhead 7.14 6.86
26 Andrew McCall FR-1 Iowa Central CC 7.26 5.45
45 Jacob Horner FR-1 South Dakota 7.38 7.01
58 Ashley Williams FR-1 Black Hills St. 7.47 6.95
71 Ryan Clapper FR-1 Chadron State 7.67 5.53
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME
18 Niyongabo Yohana FR-1 Dakota State 7.18
27 Jeancarlo Barquinero FR-1 Iowa Central CC 7.26
30 Tramayne Black FR-1 Dakota State 7.28
35 Giorgio Dalzini FR-1 North Iowa Area CC 7.32
40 Koate Deebom JR-3 North Dakota State 7.35
56 Jesse Pietz FR-1 Northern State 7.46
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
24 Lukas Bennett FR-1 Dakota State 8.61 8.75 7.23 8.90
31 Nate Raddatz JR-3 St. Thomas (Minn.) 8.82 7.44 7.29 6.42
44 Isaiah Johnson JR-3 MSU-Moorhead 6.50 9.45 7.38 8.79
50 Daniel Jacobs Senior Unattached 5.27 8.38 7.41 9.49
55 Joseph Larson JR-3 Dakota State 6.34 7.68 7.45 5.59