February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60 Meter Dash QUALIFYING

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathan Mathern FR-1 Bismarck State 5.91 8.83 5.77 7.86 6.95
2 Bongumusa Nkosi FR-1 Iowa Central CC 7.33 5.03 8.24 5.87 6.98
3 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 8.61 6.51 8.89 5.39 7.00
4 Braden Kalvelage SO-2 Northwestern (Iowa) 7.40 7.11 8.52 8.17 7.04
5 Esosa Iyengunmwena SO-2 Chadron State 7.27 8.04 7.12 5.08 7.05
6 Hudson Schroeder FR-1 South Dakota St. 8.82 6.63 9.17 8.96 7.05
7 Jace Johnson FR-1 Black Hills St. 5.93 7.06 7.21 6.15 7.06
8 Grayson Spronk FR-1 St. Thomas (Minn.) 5.58 8.48 6.29 5.23 7.06
9 Carter Toews FR-1 South Dakota St. 7.59 9.15 8.16 6.46 7.09
10 Prithviraj Chougule JR-3 U-Mary 8.39 6.69 9.03 5.83 7.11
11 Cole Perkins FR-1 Chadron State 7.27 9.19 7.91 8.19 7.12
12 Jerome Crayton SR-4 MSU-Moorhead 8.14 6.07 7.29 5.50 7.14
13 Donovan Cephus FR-1 Iowa Central CC 8.30 5.44 7.08 8.08 7.15
14 Jeremy Brown FR-1 Iowa Central CC 9.23 8.44 6.22 8.80 7.15
15 Denzel Aguinaldo Freshman U of Manitoba 7.52 6.30 8.74 9.24 7.16
16 Ronnie Major FR-1 Iowa Central CC 7.88 8.02 6.23 9.03 7.16
17 Luke Berends JR-3 Augustana (S.D.) 5.96 6.10 6.60 7.17 7.17
18 Niyongabo Yohana FR-1 Dakota State 6.04 8.40 6.75 5.82 7.18
19 Remington Converse FR-1 Iowa Central CC 8.34 7.98 9.35 7.27 7.19
20 Isaac Flanegan FR-1 South Dakota St. 8.07 5.98 9.36 5.04 7.20
21 Eddie Johnson SO-2 South Dakota Mines 7.14 8.66 7.21 8.01 7.21
22 Peyton Sanders FR-1 Iowa Central CC 9.17 7.66 6.57 6.65 7.22
23 Caden Plasier SO-2 South Dakota St. 5.20 5.56 6.65 5.85 7.22
24 Lukas Bennett FR-1 Dakota State 7.74 6.51 5.86 9.26 7.23
25 Jared Hiebert Freshman U of Manitoba 8.49 7.47 7.83 8.49 7.25
26 Andrew McCall FR-1 Iowa Central CC 8.28 9.30 7.41 6.54 7.26
27 Jeancarlo Barquinero FR-1 Iowa Central CC 7.26 9.30 7.12 5.52 7.26
28 Vaughn Bausch FR-1 Nebraska Wesleyan 7.99 6.39 7.34 9.44 7.26
29 Willie Hutchins JR-3 Dakota State 8.51 6.62 5.17 8.80 7.27
30 Tramayne Black FR-1 Dakota State 7.87 6.92 9.18 8.08 7.28
31 Nate Raddatz JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.73 6.57 6.64 6.78 7.29
32 Hudson Fix FR-1 Dakota State 5.84 7.00 8.82 5.69 7.29
33 Tim Bishop FR-1 South Dakota 7.45 9.49 7.16 9.06 7.30
34 Michael Hart SO-2 Dakota Wesleyan 8.48 8.12 6.29 6.73 7.31
35 Giorgio Dalzini FR-1 North Iowa Area CC 7.76 5.93 7.69 9.01 7.32
36 Stephen Sydnor FR-1 Iowa Central CC 9.40 8.74 9.33 9.25 7.34
37 Elkan Johnson SO-2 MSU-Moorhead 6.33 7.43 8.16 8.09 7.35
37 Joseph DeWitt Senior Unattached 6.10 5.44 7.43 6.77 7.35
39 Terrell Davis SO-2 Nebraska Wesleyan 8.09 7.87 6.03 9.34 7.35
40 Koate Deebom JR-3 North Dakota State 5.37 9.04 8.24 6.99 7.35
41 Hayden Caraoa Freshman U of Manitoba 5.16 6.27 6.05 6.49 7.37
42 Emory Yoosook SR-4 Chadron State 7.45 7.67 7.67 6.12 7.37
43 Kaholo Toaves JR-3 Dickinson St. 6.50 8.86 5.91 5.24 7.38
44 Isaiah Johnson JR-3 MSU-Moorhead 6.79 8.27 8.42 7.83 7.38
45 Jacob Horner FR-1 South Dakota 9.38 6.79 6.28 8.42 7.38
46 Amos Sieh FR-1 Iowa Central CC 8.79 9.23 5.98 8.27 7.38
47 Landon Ptacek FR-1 South Dakota Mines 6.21 5.55 6.80 6.73 7.39
48 Cole Berends JR-3 Augustana (S.D.) 9.48 5.33 6.89 8.96 7.40
49 Jackson Heese JR-3 Nebraska Wesleyan 6.37 8.59 7.85 7.48 7.40
50 Daniel Jacobs Senior Unattached 8.23 9.41 6.01 5.78 7.41
51 Nicholas Hale JR-3 Black Hills St. 6.76 6.09 6.09 6.68 7.42
52 Andrew Law SR-4 South Dakota St. 8.62 9.66 9.29 6.17 7.43
52 Robert Beal FR-1 Waldorf 8.77 5.21 5.73 5.87 7.43
54 Jacob Gilbertson FR-1 St. Thomas (Minn.) 9.38 6.33 6.03 5.66 7.44
55 Joseph Larson JR-3 Dakota State 5.52 7.01 6.34 8.94 7.45
56 Jesse Pietz FR-1 Northern State 7.09 7.31 8.96 5.23 7.46
57 Nate Rupprecht SR-4 Dakota Wesleyan 6.95 8.22 8.00 7.92 7.47
58 Ashley Williams FR-1 Black Hills St. 5.76 7.10 7.10 5.76 7.47
59 Garrison Murray SO-2 Iowa Central CC 8.22 7.40 9.57 6.50 7.47
60 Brener Conrad FR-1 Northern State 7.48 6.74 7.33 6.44 7.48
61 Payton Barthelemy SO-2 Nebraska Wesleyan 7.37 5.42 7.22 6.77 7.52
61 Peyton Mausbach Senior Unattached 8.20 5.72 6.70 7.67 7.52
63 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.31 6.71 6.48 7.08 7.53
64 Latrell Taylor JR-3 MSU-Moorhead 8.21 5.28 9.72 9.64 7.53
65 Xander Provance FR-1 South Dakota 5.96 8.75 6.87 7.39 7.54
66 Connor Bishop SR-4 Minot State 8.47 8.77 9.15 6.13 7.56
67 Dawson Rysavy Senior Unattached 8.32 7.11 8.70 9.53 7.56
68 Odnel Daugherty FR-1 Iowa Central CC 5.42 9.39 9.16 8.17 7.63
69 Ross Kortenbusch FR-1 Northern State 8.64 8.56 9.63 8.56 7.64
70 Jonathan Chan FR-1 South Dakota Mines 6.97 5.98 5.83 9.73 7.66
71 Aiden Buys Sophomore Unattached 7.60 9.98 8.36 8.44 7.67
71 Ryan Clapper FR-1 Chadron State 6.45 5.37 6.45 7.75 7.67
73 Levi Jaacks FR-1 Dakota State 7.53 7.22 9.07 7.07 7.68
74 Abraham Ochalla FR-1 Iowa Central CC 5.62 5.85 8.00 7.85 7.69
75 Matias Seymour FR-1 North Iowa Area CC 8.86 8.47 9.56 6.45 7.77
76 Ethan Smith FR-1 South Dakota Mines 7.52 9.01 6.50 5.56 7.83
77 Chayton Ewurs FR-1 Iowa Central CC 6.13 6.92 5.74 8.65 7.86
78 Michael Broda FR-1 South Dakota Mines 8.91 6.47 9.92 10.50 8.40
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Donovan Cephus FR-1 Iowa Central CC 8.08 7.15 9.01
16 Ronnie Major FR-1 Iowa Central CC 8.17 7.16 7.16
17 Luke Berends JR-3 Augustana (S.D.) 6.10 7.17 8.68
21 Eddie Johnson SO-2 South Dakota Mines 7.00 7.21 8.37
28 Vaughn Bausch FR-1 Nebraska Wesleyan 9.01 7.26 8.93
71 Aiden Buys Sophomore Unattached 8.36 7.67 8.21
76 Ethan Smith FR-1 South Dakota Mines 9.01 7.83 5.64
78 Michael Broda FR-1 South Dakota Mines 7.90 8.40 6.14
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Gunnar Gunderson FR-1 South Dakota St. 6.37 5.46 7.00
4 Braden Kalvelage SO-2 Northwestern (Iowa) 6.48 7.26 7.04
48 Cole Berends JR-3 Augustana (S.D.) 9.25 5.92 7.40
60 Brener Conrad FR-1 Northern State 7.26 5.61 7.48
68 Odnel Daugherty FR-1 Iowa Central CC 7.79 8.70 7.63
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Denzel Aguinaldo Freshman U of Manitoba 6.59 7.16 9.24 7.24 5.59
37 Elkan Johnson SO-2 MSU-Moorhead 7.28 7.35 5.44 8.02 7.57
41 Hayden Caraoa Freshman U of Manitoba 6.12 7.37 7.01 8.85 7.30
47 Landon Ptacek FR-1 South Dakota Mines 8.35 7.39 9.09 6.43 6.36
61 Peyton Mausbach Senior Unattached 9.18 7.52 6.02 8.43 7.22
69 Ross Kortenbusch FR-1 Northern State 5.96 7.64 5.89 9.71 5.50
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Esosa Iyengunmwena SO-2 Chadron State 7.55 7.05 6.00 7.62 8.46
7 Jace Johnson FR-1 Black Hills St. 8.48 7.06 5.86 5.16 6.00
10 Prithviraj Chougule JR-3 U-Mary 5.55 7.11 9.10 6.90 6.55
20 Isaac Flanegan FR-1 South Dakota St. 9.36 7.20 5.12 6.92 9.22
36 Stephen Sydnor FR-1 Iowa Central CC 8.37 7.34 8.96 8.89 6.10
73 Levi Jaacks FR-1 Dakota State 7.91 7.68 6.92 5.84 5.69
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
2 Bongumusa Nkosi FR-1 Iowa Central CC 6.50 4.96 6.98 6.64
23 Caden Plasier SO-2 South Dakota St. 8.45 6.43 7.22 8.09
33 Tim Bishop FR-1 South Dakota 5.48 5.41 7.30 5.19
39 Terrell Davis SO-2 Nebraska Wesleyan 8.38 9.56 7.35 7.21
43 Kaholo Toaves JR-3 Dickinson St. 5.47 7.83 7.38 5.32
75 Matias Seymour FR-1 North Iowa Area CC 9.17 7.23 7.77 7.46
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
14 Jeremy Brown FR-1 Iowa Central CC 6.87 7.15 7.94 7.87 9.30
29 Willie Hutchins JR-3 Dakota State 7.49 7.27 7.93 6.04 5.17
49 Jackson Heese JR-3 Nebraska Wesleyan 6.81 7.40 6.52 9.55 9.11
61 Payton Barthelemy SO-2 Nebraska Wesleyan 5.49 7.52 8.65 6.62 8.50
63 Cameron Schulz JR-3 St. Thomas (Minn.) 7.84 7.53 6.78 9.27 6.10
65 Xander Provance FR-1 South Dakota 5.81 7.54 7.54 8.15 5.51
67 Dawson Rysavy Senior Unattached 9.76 7.56 6.96 8.62 5.75
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
8 Grayson Spronk FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.26 7.06
22 Peyton Sanders FR-1 Iowa Central CC 5.64 7.22
32 Hudson Fix FR-1 Dakota State 7.44 7.29
42 Emory Yoosook SR-4 Chadron State 9.00 7.37
52 Andrew Law SR-4 South Dakota St. 7.66 7.43
59 Garrison Murray SO-2 Iowa Central CC 5.46 7.47
74 Abraham Ochalla FR-1 Iowa Central CC 8.23 7.69
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Hudson Schroeder FR-1 South Dakota St. 7.62 7.62 5.43 4.94 6.98 6.70 7.05
19 Remington Converse FR-1 Iowa Central CC 6.69 8.06 5.18 5.90 8.56 5.97 7.19
46 Amos Sieh FR-1 Iowa Central CC 5.24 5.98 6.06 6.06 7.16 5.39 7.38
51 Nicholas Hale JR-3 Black Hills St. 9.35 8.17 7.57 7.20 8.09 8.76 7.42
52 Robert Beal FR-1 Waldorf 9.14 7.36 8.77 8.18 9.44 7.29 7.43
64 Latrell Taylor JR-3 MSU-Moorhead 8.66 8.66 7.76 7.16 7.53 9.79 7.53
66 Connor Bishop SR-4 Minot State 5.75 6.05 6.51 7.49 5.90 8.47 7.56
77 Chayton Ewurs FR-1 Iowa Central CC 7.31 9.51 8.41 9.75 7.47 8.81 7.86
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Cole Perkins FR-1 Chadron State 6.84 6.55 7.12 8.55
25 Jared Hiebert Freshman U of Manitoba 6.09 5.22 7.25 6.46
34 Michael Hart SO-2 Dakota Wesleyan 5.12 7.02 7.31 5.12
37 Joseph DeWitt Senior Unattached 5.37 9.49 7.35 6.77
54 Jacob Gilbertson FR-1 St. Thomas (Minn.) 8.41 7.30 7.44 8.41
57 Nate Rupprecht SR-4 Dakota Wesleyan 7.85 8.00 7.47 9.42
70 Jonathan Chan FR-1 South Dakota Mines 8.66 7.82 7.66 5.52
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Nathan Mathern FR-1 Bismarck State 7.44 6.95
9 Carter Toews FR-1 South Dakota St. 6.03 7.09
12 Jerome Crayton SR-4 MSU-Moorhead 7.72 7.14
26 Andrew McCall FR-1 Iowa Central CC 7.55 7.26
45 Jacob Horner FR-1 South Dakota 7.09 7.38
58 Ashley Williams FR-1 Black Hills St. 5.68 7.47
71 Ryan Clapper FR-1 Chadron State 6.91 7.67
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
18 Niyongabo Yohana FR-1 Dakota State 7.18 6.68
27 Jeancarlo Barquinero FR-1 Iowa Central CC 7.26 8.79
30 Tramayne Black FR-1 Dakota State 7.28 9.32
35 Giorgio Dalzini FR-1 North Iowa Area CC 7.32 5.64
40 Koate Deebom JR-3 North Dakota State 7.35 7.80
56 Jesse Pietz FR-1 Northern State 7.46 6.64
Men 60 Meter Dash QUALIFYING Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
24 Lukas Bennett FR-1 Dakota State 8.54 5.64 5.07 6.29 7.23
31 Nate Raddatz JR-3 St. Thomas (Minn.) 9.19 6.78 6.13 5.69 7.29
44 Isaiah Johnson JR-3 MSU-Moorhead 5.76 5.24 7.61 6.65 7.38
50 Daniel Jacobs Senior Unattached 9.64 7.12 9.34 5.86 7.41
55 Joseph Larson JR-3 Dakota State 8.72 9.17 6.93 7.83 7.45