February 9-10, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Leah Hisken SR-4 South Dakota St. 18:05.73 14:34.62 12:23.93 16:45.30 5
2 Aubrey Surage JR-3 Augustana (S.D.) 13:59.84 17:42.45 14:30.20 16:51.85 3
3 Alyssa Becker JR-3 U-Mary 21:26.39 12:15.08 12:15.08 17:00.94 2
4 Mckayla Felton JR-3 Wis.-Stout 22:05.71 12:09.66 14:23.26 17:07.68 1
5 Ella Bakken JR-3 Augustana (S.D.) 12:21.60 21:06.89 17:30.59 17:09.99 -
6 Kamryn Ensley SO-2 Omaha 15:47.27 18:33.82 17:41.77 17:20.95 -
7 Hope Pringle JR-3 North Dakota State 20:12.17 14:37.78 18:06.77 17:24.97 -
8 Mya Kizer RS/Una UNAT-South Dakota St. 20:27.64 18:21.73 15:02.37 17:29.26 -
9 Andrijana Fundak JR-3 U-Mary 18:44.43 14:53.24 14:42.73 17:30.87 -
10 Kate Crawford JR-3 Northern Iowa 14:01.46 20:09.60 19:06.49 17:31.82 -
11 Ava Pankratz JR-3 St. Thomas (Minn.) 14:02.76 21:14.67 12:17.41 17:33.44 -
12 Emma Hoins JR-3 Northern Iowa 15:19.93 20:05.43 18:51.41 17:37.39 -
13 Kristine Kalthoff JR-3 U-Mary 13:27.69 20:00.90 15:56.47 17:42.74 -
14 Lauren Metzger SR-4 Omaha 20:46.39 14:22.89 12:47.01 17:45.29 -
15 Ava Larsen SO-2 North Dakota State 16:25.84 18:55.86 13:45.11 17:51.56 -
16 Clare Fischer FR-1 South Dakota Mines 14:41.80 18:59.89 18:16.87 17:55.36 -
17 Haley Miller SR-4 South Dakota 21:20.49 15:33.24 14:38.98 18:05.16 -
18 Jenna Soine FR-1 South Dakota St. 17:55.30 17:22.72 20:38.23 18:06.16 -
19 Terez Wycklendt SO-2 U-Mary 13:15.70 19:37.20 14:53.80 18:10.00 -
20 Lior Kremer SR-4 Omaha 15:45.34 22:43.05 14:06.41 18:19.23 -
21 Christina Bolcer JR-3 St. Thomas (Minn.) 22:02.54 18:44.16 17:27.01 18:22.11 -
22 Kadense Dooley SO-2 South Dakota St. 15:10.66 23:41.51 20:32.71 18:30.55 -
23 Allyson Heiden JR-3 South Dakota Mines 22:27.10 15:24.04 24:07.29 18:33.30 -
24 Annie Kiolbasa SR-4 St. Benedict 14:17.98 23:01.67 14:29.12 18:34.25 -
25 Emery Smith SO-2 Minot State 17:49.81 14:18.08 16:42.95 18:34.38 -
26 Alyssa Gerth JR-3 South Dakota 21:15.05 22:22.75 24:26.87 18:48.36 -
27 Bridget Tetmeyer SR-4 St. Benedict 15:21.99 14:36.46 23:08.68 18:58.26 -
28 Emma Hain SO-2 Omaha 24:18.38 16:42.64 14:14.52 18:59.36 -
29 Lily Jackson SO-2 Omaha 15:01.29 21:52.00 24:31.73 19:00.87 -
30 Libby Roberdeau SR-4 Hamline 19:58.13 13:30.16 14:27.22 19:01.07 -
31 Sonja Semling Junior Unattached 13:23.36 17:01.41 21:48.33 19:07.65 -
32 Gwen Helgeson SR-4 St. Thomas (Minn.) 23:54.90 16:38.69 22:11.59 19:07.92 -
33 Alana Howard SO-2 South Dakota Mines 20:29.39 13:24.28 15:19.17 19:08.96 -
34 Eden Mueller FR-1 Northern Iowa 13:38.62 17:17.69 22:40.52 19:12.98 -
35 Hannah Westin FR-1 U-Mary 19:10.62 23:49.56 20:08.73 19:22.24 -
36 Claire Kallhoff SR-4 Nebraska Wesleyan 17:26.48 24:25.07 15:53.46 19:22.75 -
37 Grace Dorsher JR-3 MSU-Moorhead 20:33.50 23:39.69 22:18.24 19:23.68 -
38 Mary Kenney SO-2 St. Benedict 14:11.42 25:16.22 24:52.89 19:26.32 -
39 Sierra Hopp FR-1 Black Hills St. 19:30.08 22:49.00 14:37.56 19:30.08 -
40 Katelyn Beshara FR-1 Chadron State 16:01.85 15:03.20 22:28.93 19:32.98 -
41 Sydney Beaudin SO-2 Omaha 21:41.48 15:58.36 24:03.46 19:43.16 -
42 Abbie Christen SO-2 MSU-Moorhead 22:18.43 15:35.72 24:16.88 19:44.45 -
43 Madelyn Sylva SO-2 Dakota State 23:42.04 14:25.08 22:30.94 19:45.03 -
44 Abby Tapajna SO-2 Hamline 16:59.22 17:34.77 13:49.60 19:45.13 -
45 Rachel Hughes FR-1 North Dakota 17:42.13 24:39.82 23:28.22 19:53.40 -
46 Jazmyn Christen SO-2 U-Mary 22:13.15 23:13.20 15:24.80 20:01.03 -
47 Jenna Helms SO-2 Northern State 15:04.65 19:05.89 17:05.27 20:06.20 -
48 Emma Hehn FR-1 U-Mary 25:23.23 15:55.04 22:33.98 20:08.91 -
49 Teresa Blote SR-4 U-Mary 21:00.22 24:14.10 20:11.75 20:11.75 -
50 Gabrielle Wahl FR-1 North Dakota 22:25.80 24:27.04 18:35.44 20:12.43 -
51 Kierra Miller FR-1 Dakota State 15:48.92 22:30.39 17:26.25 20:16.56 -
52 Lizzy Folk SR-4 U-Mary 16:32.81 17:58.61 20:01.18 20:25.69 -
53 Kirsten Vander Kooi FR-1 Jamestown 25:14.28 24:25.04 23:23.48 20:31.12 -
54 Danielle Wood JR-3 Waldorf 21:58.65 14:22.67 16:50.56 20:32.38 -
55 Ellie Janda SO-2 Dordt 17:16.45 24:52.97 15:37.74 20:33.86 -
56 Abigail Ruse SO-2 Dordt 23:01.58 15:08.61 16:35.73 20:44.66 -
57 Jennifer Tallackson JR-3 Jamestown 18:02.08 22:26.31 21:23.40 20:58.23 -
58 Avary Byers SO-2 Nebraska Wesleyan 22:52.34 16:56.55 17:34.67 21:10.68 -
59 Sarah Redepenning FR-1 Hamline 19:20.88 15:26.10 18:02.62 21:44.36 -
  Abigail Robberson FR-1 Black Hills St. DNF DNF DNF DNF -
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
33 Alana Howard SO-2 South Dakota Mines 13:47.26 19:08.96 -
40 Katelyn Beshara FR-1 Chadron State 17:59.15 19:32.98 -
41 Sydney Beaudin SO-2 Omaha 14:35.54 19:43.16 -
42 Abbie Christen SO-2 MSU-Moorhead 17:34.16 19:44.45 -
43 Madelyn Sylva SO-2 Dakota State 17:22.83 19:45.03 -
44 Abby Tapajna SO-2 Hamline 25:28.82 19:45.13 -
45 Rachel Hughes FR-1 North Dakota 23:04.35 19:53.40 -
46 Jazmyn Christen SO-2 U-Mary 14:24.75 20:01.03 -
48 Emma Hehn FR-1 U-Mary 15:18.78 20:08.91 -
49 Teresa Blote SR-4 U-Mary 14:56.70 20:11.75 -
50 Gabrielle Wahl FR-1 North Dakota 25:27.67 20:12.43 -
51 Kierra Miller FR-1 Dakota State 26:09.37 20:16.56 -
52 Lizzy Folk SR-4 U-Mary 15:56.04 20:25.69 -
53 Kirsten Vander Kooi FR-1 Jamestown 22:09.61 20:31.12 -
54 Danielle Wood JR-3 Waldorf 23:37.24 20:32.38 -
55 Ellie Janda SO-2 Dordt 15:25.40 20:33.86 -
56 Abigail Ruse SO-2 Dordt 23:26.47 20:44.66 -
57 Jennifer Tallackson JR-3 Jamestown 23:16.64 20:58.23 -
58 Avary Byers SO-2 Nebraska Wesleyan 14:49.48 21:10.68 -
59 Sarah Redepenning FR-1 Hamline 25:13.06 21:44.36 -
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
15 Ava Larsen SO-2 North Dakota State 20:00.15 17:51.56 21:58.02 20:00.15 -
16 Clare Fischer FR-1 South Dakota Mines 19:42.90 17:55.36 13:58.78 18:16.87 -
17 Haley Miller SR-4 South Dakota 19:10.27 18:05.16 14:17.28 18:05.16 -
18 Jenna Soine FR-1 South Dakota St. 22:05.12 18:06.16 13:02.04 17:33.58 -
20 Lior Kremer SR-4 Omaha 18:52.21 18:19.23 12:49.47 23:27.02 -
21 Christina Bolcer JR-3 St. Thomas (Minn.) 14:08.63 18:22.11 14:52.71 15:14.76 -
22 Kadense Dooley SO-2 South Dakota St. 21:06.03 18:30.55 20:21.61 19:48.29 -
23 Allyson Heiden JR-3 South Dakota Mines 13:32.71 18:33.30 14:06.11 15:46.31 -
24 Annie Kiolbasa SR-4 St. Benedict 23:23.96 18:34.25 18:56.54 14:51.40 -
25 Emery Smith SO-2 Minot State 15:02.65 18:34.38 13:33.50 18:34.38 -
26 Alyssa Gerth JR-3 South Dakota 21:26.33 18:48.36 13:54.99 14:17.56 -
27 Bridget Tetmeyer SR-4 St. Benedict 21:49.00 18:58.26 15:56.14 18:01.35 -
28 Emma Hain SO-2 Omaha 13:51.74 18:59.36 15:34.28 24:06.99 -
29 Lily Jackson SO-2 Omaha 15:01.29 19:00.87 23:34.68 22:26.23 -
30 Libby Roberdeau SR-4 Hamline 22:03.65 19:01.07 16:44.15 21:06.59 -
31 Sonja Semling Junior Unattached 13:46.31 19:07.65 13:23.36 15:52.55 -
32 Gwen Helgeson SR-4 St. Thomas (Minn.) 23:31.95 19:07.92 18:22.01 16:38.69 -
34 Eden Mueller FR-1 Northern Iowa 24:35.82 19:12.98 22:52.05 14:13.21 -
35 Hannah Westin FR-1 U-Mary 25:10.92 19:22.24 20:08.73 14:43.31 -
36 Claire Kallhoff SR-4 Nebraska Wesleyan 19:57.64 19:22.75 21:42.28 24:01.81 -
37 Grace Dorsher JR-3 MSU-Moorhead 17:38.95 19:23.68 18:25.50 23:16.42 -
38 Mary Kenney SO-2 St. Benedict 20:12.98 19:26.32 24:52.89 16:08.05 -
39 Sierra Hopp FR-1 Black Hills St. 17:21.38 19:30.08 15:12.67 18:54.98 -
47 Jenna Helms SO-2 Northern State 21:18.58 20:06.20 20:18.27 16:41.15 -
  Abigail Robberson FR-1 Black Hills St. DNF DNF DNF DNF -
Women's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Leah Hisken SR-4 South Dakota St. 12:44.03 16:45.30 17:45.62 18:25.83 11:53.77 16:15.15 5
2 Aubrey Surage JR-3 Augustana (S.D.) 15:30.91 16:51.85 13:19.37 18:22.92 15:41.02 21:55.41 3
3 Alyssa Becker JR-3 U-Mary 16:40.53 17:00.94 21:05.97 16:50.73 20:04.71 21:46.81 2
4 Mckayla Felton JR-3 Wis.-Stout 16:47.13 17:07.68 20:02.39 18:40.18 15:35.19 18:19.62 1
5 Ella Bakken JR-3 Augustana (S.D.) 17:40.89 17:09.99 15:47.59 20:46.29 14:04.60 17:20.29 -
6 Kamryn Ensley SO-2 Omaha 14:44.81 17:20.95 20:59.55 21:20.37 22:12.42 21:30.78 -
7 Hope Pringle JR-3 North Dakota State 18:59.02 17:24.97 18:17.22 16:22.28 12:53.28 14:06.43 -
8 Mya Kizer RS/Una UNAT-South Dakota St. 15:02.37 17:29.26 17:29.26 13:38.43 21:51.58 20:59.12 -
9 Andrijana Fundak JR-3 U-Mary 17:41.38 17:30.87 22:35.63 21:11.56 19:15.96 14:53.24 -
10 Kate Crawford JR-3 Northern Iowa 17:42.34 17:31.82 20:09.60 19:48.56 18:45.45 22:15.82 -
11 Ava Pankratz JR-3 St. Thomas (Minn.) 17:12.38 17:33.44 12:59.55 15:48.10 20:00.93 20:53.60 -
12 Emma Hoins JR-3 Northern Iowa 12:20.18 17:37.39 17:26.82 22:54.61 12:30.75 16:33.95 -
13 Kristine Kalthoff JR-3 U-Mary 13:48.94 17:42.74 13:17.06 16:38.98 13:59.57 18:35.88 -
14 Lauren Metzger SR-4 Omaha 15:37.46 17:45.29 21:18.35 13:40.28 20:35.74 21:50.31 -
19 Terez Wycklendt SO-2 U-Mary 22:20.70 18:10.00 13:15.70 20:31.70 21:37.10 15:48.30 -