March 27, 2024
|
York (Pa.) - York, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC MAC NCCAA

Women's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Leah Graybill SR-4 Shippensburg 56.43 40.07 1:07.72 40.07 10
2 Kelty Oaster SR-4 Elizabethtown 58.93 53.63 1:08.95 1:00.11 8
3 Mariclare Anderson SR-4 Saint Francis 59.50 1:10.21 49.98 54.74 6
4 Emerlee Simons SR-4 Dickinson 59.68 1:09.83 49.54 56.70 5
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 59.77 1:14.72 1:11.13 1:12.92 4
6 Emma Fleck JR-3 Saint Francis 1:00.13 57.13 59.53 43.90 3
7 Monica Gregg SR-4 Saint Francis 1:01.35 1:09.94 1:10.56 42.95 2
8 Madison Brown JR-3 Dickinson 1:02.59 1:04.47 57.59 1:17.62 1
9 Lauren Bunke SR-4 Lebanon Valley 1:03.15 55.58 51.79 46.10 -
10 Abbe Kitchin JR-3 Dickinson 1:03.81 1:13.39 1:19.13 45.95 -
11 Nyla Callahan SO-2 Albright 1:03.83 58.73 45.32 1:17.88 -
12 Baylee Carpenter JR-3 Saint Francis 1:04.19 55.85 47.50 1:06.76 -
13 Laurel Gingrich SR-4 Albright 1:04.50 1:09.02 1:18.69 1:04.50 -
14 Alyssa Devita SO-2 Albright 1:04.77 1:23.56 1:03.48 1:13.84 -
15 Emily Miller SO-2 Lebanon Valley 1:04.87 1:03.58 58.39 1:15.25 -
16 Caitlyn Kuhn SR-4 Susquehanna 1:05.15 1:09.06 1:07.11 1:09.06 -
17 Elizabeth Lieb JR-3 Lancaster Bible 1:05.49 1:21.21 1:22.52 1:09.42 -
18 Kyla Byers FR-1 Stevenson 1:06.34 53.08 1:09.00 1:22.93 -
19 Katherine Hartman FR-1 Elizabethtown 1:06.45 1:16.42 1:09.11 1:11.11 -
20 Victoria Urbaez FR-1 Susquehanna 1:07.00 54.27 1:25.76 57.62 -
21 Katie Wojton FR-1 Susquehanna 1:07.25 55.15 1:13.98 1:03.22 -
22 Lorelei Pryor SO-2 Messiah 1:07.59 1:23.82 1:19.08 1:20.44 -
23 Elizabeth Kavulak JR-3 Alvernia 1:08.13 1:23.12 49.74 1:08.82 -
24 Kyli Moon-Rumsey JR-3 Shippensburg 1:08.18 1:02.05 1:17.73 1:11.59 -
25 Megan Fique SO-2 York (Pa.) 1:08.83 1:22.60 55.07 1:23.29 -
26 Julia Parmelee SO-2 Albright 1:09.12 48.39 1:27.79 1:24.33 -
27 Kayleigh Vitu FR-1 Dickinson 1:09.13 52.54 1:10.52 1:26.42 -
28 Avery Francis SR-4 Susquehanna 1:10.38 1:14.61 49.97 1:04.75 -
29 Skye Washington SO-2 Goucher 1:10.40 55.62 1:06.18 1:25.89 -
30 Sky-Lee Carabello SO-2 York (Pa.) 1:10.65 1:12.77 1:19.13 1:19.13 -
31 Isabella Bankert JR-3 York (Pa.) 1:11.01 1:28.06 54.68 1:02.49 -
32 Katelyn Schweitzer SR-4 Albright 1:11.41 1:23.55 1:04.27 1:24.27 -
33 Savannah Lacey FR-1 Stevenson 1:13.13 1:23.37 1:08.75 1:20.45 -
  Megan Raab JR-3 Messiah DNS DNS DNS DNS -
  Gabriella Deline SO-2 Goucher DNS DNS DNS DNS -
Women's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
24 Kyli Moon-Rumsey JR-3 Shippensburg 56.59 1:08.18 1:19.09 1:27.27 1:06.82 1:19.09 1:10.91 -
31 Isabella Bankert JR-3 York (Pa.) 1:13.14 1:11.01 1:27.35 1:20.25 1:15.98 1:28.06 1:25.22 -
  Gabriella Deline SO-2 Goucher DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Women's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
22 Lorelei Pryor SO-2 Messiah 1:07.59 1:26.52 -
25 Megan Fique SO-2 York (Pa.) 1:08.83 1:15.72 -
26 Julia Parmelee SO-2 Albright 1:09.12 1:29.17 -
28 Avery Francis SR-4 Susquehanna 1:10.38 1:30.09 -
29 Skye Washington SO-2 Goucher 1:10.40 1:11.81 -
30 Sky-Lee Carabello SO-2 York (Pa.) 1:10.65 1:00.06 -
32 Katelyn Schweitzer SR-4 Albright 1:11.41 53.56 -
33 Savannah Lacey FR-1 Stevenson 1:13.13 54.85 -
Women's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
15 Emily Miller SO-2 Lebanon Valley 1:17.20 1:04.87 -
16 Caitlyn Kuhn SR-4 Susquehanna 1:08.41 1:05.15 -
18 Kyla Byers FR-1 Stevenson 59.71 1:06.34 -
19 Katherine Hartman FR-1 Elizabethtown 47.85 1:06.45 -
21 Katie Wojton FR-1 Susquehanna 1:16.00 1:07.25 -
23 Elizabeth Kavulak JR-3 Alvernia 1:27.89 1:08.13 -
27 Kayleigh Vitu FR-1 Dickinson 50.47 1:09.13 -
  Megan Raab JR-3 Messiah DNS DNS -
Women's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
2 Kelty Oaster SR-4 Elizabethtown 58.93 8
6 Emma Fleck JR-3 Saint Francis 1:00.13 3
9 Lauren Bunke SR-4 Lebanon Valley 1:03.15 -
10 Abbe Kitchin JR-3 Dickinson 1:03.81 -
11 Nyla Callahan SO-2 Albright 1:03.83 -
12 Baylee Carpenter JR-3 Saint Francis 1:04.19 -
17 Elizabeth Lieb JR-3 Lancaster Bible 1:05.49 -
20 Victoria Urbaez FR-1 Susquehanna 1:07.00 -
Women's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Leah Graybill SR-4 Shippensburg 56.43 49.10 40.63 50.79 10
3 Mariclare Anderson SR-4 Saint Francis 59.50 56.53 1:16.76 1:09.02 6
4 Emerlee Simons SR-4 Dickinson 59.68 54.31 1:07.44 1:03.26 5
5 Tanise Thornton-Fillyaw SO-2 Goucher 59.77 54.39 1:06.35 57.38 4
7 Monica Gregg SR-4 Saint Francis 1:01.35 53.99 57.67 57.06 2
8 Madison Brown JR-3 Dickinson 1:02.59 1:02.59 58.21 43.82 1
13 Laurel Gingrich SR-4 Albright 1:04.50 58.70 1:19.98 1:21.27 -
14 Alyssa Devita SO-2 Albright 1:04.77 1:08.66 1:14.49 1:22.91 -