March 27, 2024
|
York (Pa.) - York, PA
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC MAC NCCAA

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Tommy Crum FR-1 Shippensburg 17:09.79 17:18.75 14:55.47 10
2 Aiden Gonder JR-3 Shippensburg 12:21.51 17:19.91 15:04.27 8
3 Hayden Hunt SR-4 Shippensburg 17:22.92 12:50.85 15:06.88 6
4 Matthew Fick JR-3 Elizabethtown 18:17.75 12:33.00 15:07.23 5
5 Brennan Wellock SO-2 Shippensburg 13:09.37 12:51.23 15:07.32 4
6 Matthew Dietrick JR-3 Dickinson 14:04.70 14:04.70 15:08.27 3
7 Nate Harding SR-4 Shippensburg 18:22.12 17:18.36 15:10.84 2
8 Nolan Meincke JR-3 Dickinson 13:43.30 14:01.59 15:14.77 1
9 Daniel Myers JR-3 Elizabethtown 11:54.84 19:42.22 15:16.45 -
10 Evander Lackman FR-1 Susquehanna 17:16.55 16:21.52 15:17.30 -
11 Asa Alderman FR-1 Susquehanna 18:57.51 14:40.65 15:17.34 -
12 TJ Grenda JR-3 Susquehanna 18:39.28 16:03.32 15:17.44 -
13 Dan Forry   Unattached 12:30.85 14:31.36 15:26.97 -
14 Mitchell Gray JR-3 Lancaster Bible 17:55.54 14:59.38 15:27.19 -
15 Romario Cruz JR-3 Dickinson 17:57.57 19:02.60 15:28.94 -
16 Christian Gingrich SR-4 Elizabethtown 14:27.34 16:56.56 15:32.62 -
17 Tyler Hunt JR-3 York (Pa.) 17:02.77 12:49.43 15:38.32 -
18 Jack Roseboom JR-3 York (Pa.) 19:29.27 11:28.36 15:42.96 -
19 Shane Curran SO-2 Saint Francis 14:37.51 18:23.96 15:43.55 -
20 Lukas Walko FR-1 Lebanon Valley 11:00.82 12:06.90 15:44.02 -
21 Donald Miller SO-2 Lebanon Valley 16:41.74 13:23.28 15:45.03 -
22 Ben Linne   Unattached 15:16.93 11:48.96 15:45.28 -
23 Aaron Tressler FR-1 Saint Francis 11:20.75 13:33.12 15:45.48 -
24 Nolan Pettit JR-3 Elizabethtown 14:51.04 11:13.02 15:47.91 -
25 Jake Smith FR-1 Elizabethtown 15:03.15 11:24.49 15:50.68 -
26 Derek Kendig FR-1 Elizabethtown 11:15.99 11:44.55 15:52.09 -
27 Adam Moore   Unattached 16:52.18 17:49.47 15:54.88 -
28 Charles Wood   Unattached 14:58.31 19:06.78 15:55.65 -
29 Benjamin Ortiz-Jaque JR-3 Elizabethtown 16:27.56 16:08.38 15:58.79 -
30 Jonathan Wyrick JR-3 Messiah 12:09.73 15:40.96 16:00.16 -
31 Ryan O'Byrne FR-1 Lebanon Valley 16:30.35 20:30.72 16:01.50 -
32 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 11:32.65 14:35.43 16:02.01 -
33 Martin Ratchford SO-2 Elizabethtown 16:41.92 13:48.51 16:03.38 -
34 Blake Nelson   Unattached 19:17.69 19:27.34 16:04.74 -
35 Drew Kilheeney JR-3 York (Pa.) 13:15.29 12:55.89 16:09.86 -
36 Brian Petraco   Unattached 19:15.41 17:18.90 16:10.93 -
37 Carter Balliet JR-3 Elizabethtown 14:25.74 16:22.47 16:12.74 -
38 Brandon Henriksen SR-4 York (Pa.) 14:07.22 17:21.98 16:13.81 -
39 Noah Griffin SR-4 Lebanon Valley 21:04.22 16:59.21 16:20.01 -
40 Chase Wargo SO-2 Elizabethtown 14:24.29 14:14.47 16:22.14 -
41 Joseph Piccirillo SO-2 Saint Francis 13:05.92 18:20.29 16:22.40 -
42 Zackary Wendel SO-2 Alvernia 16:25.65 12:58.67 16:25.65 -
43 Daniel Kelly JR-3 Saint Francis 13:40.58 13:20.81 16:28.65 -
44 Aden Davis FR-1 Lebanon Valley 17:19.23 12:22.31 16:29.74 -
45 Braydon Malley SO-2 Elizabethtown 20:41.02 18:31.95 16:32.81 -
46 Wyatt Foster FR-1 Saint Francis 16:34.13 13:25.25 16:34.13 -
47 Brady Reese JR-3 Saint Francis 21:33.63 12:46.23 16:35.10 -
48 James Herman JR-3 York (Pa.) 21:16.55 20:26.68 16:37.30 -
49 James Henry SO-2 Alvernia 18:20.21 21:00.24 16:40.19 -
50 John Kettula   Unattached 16:43.93 18:54.44 16:43.93 -
51 Isaac Gower-Hall FR-1 York (Pa.) 17:34.51 20:15.19 16:44.29 -
52 Micah Zellers SO-2 Susquehanna 18:45.04 20:55.63 16:44.50 -
53 Declan Griffin SR-4 Susquehanna 11:56.52 13:17.26 16:49.18 -
54 Timmy Buzynski   Unattached 13:18.77 20:33.53 16:51.09 -
55 Isaiah Halley JR-3 Stevenson 19:49.61 16:56.76 16:56.76 -
56 Jackson Hazen JR-3 Messiah 15:57.92 17:50.02 16:59.06 -
57 Nicholas Fine FR-1 York (Pa.) 18:31.74 15:17.95 16:59.94 -
58 Gus Rouland FR-1 Messiah 15:00.70 22:00.34 17:03.52 -
59 Ben Bouselli SO-2 York (Pa.) 12:42.10 19:23.75 17:09.86 -
60 Carson Brooks FR-1 Elizabethtown 17:41.39 20:05.65 17:10.47 -
61 Josiah Carnwath FR-1 Messiah 12:54.12 18:03.77 17:12.16 -
62 Andrew McDowell JR-3 Susquehanna 17:34.40 20:54.74 17:34.40 -
63 Ray Truex JR-3 Messiah 20:55.89 20:24.23 17:35.37 -
64 Daniel Lefko JR-3 Lancaster Bible 14:58.04 14:58.04 17:36.51 -
65 Kenny Battistelli FR-1 Susquehanna 19:02.00 20:58.31 17:37.40 -
66 Sean Smith JR-3 York (Pa.) 17:37.92 17:59.29 17:48.60 -
67 Grant Dell   Unattached 21:23.03 13:00.51 17:49.19 -
68 Ryan Dennison SO-2 Alvernia 18:45.36 19:49.67 17:51.77 -
69 Harry Gibson FR-1 Lancaster Bible 21:45.29 17:04.82 17:58.75 -
70 Ethan Darlington FR-1 Alvernia 18:54.32 17:48.25 18:21.28 -
71 Xander Smith JR-3 Messiah 18:29.94 21:27.53 18:29.94 -
72 Brian Merk FR-1 Elizabethtown 15:51.11 21:53.44 18:52.27 -
73 Gabe Somerville FR-1 York (Pa.) 19:53.37 13:46.18 19:07.47 -
  Pete LoBianco   Unattached DNF DNF DNF -
  Griffen Ridler   Unattached DNS DNS DNS -
  Kevin Wagner SR-4 Shippensburg DNS DNS DNS -
  Anthony Hagan FR-1 Stevenson DNS DNS DNS -
  Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley DNS DNS DNS -
  Peyton Ellis FR-1 York (Pa.) DNS DNS DNS -
  Samuel Martinez FR-1 Alvernia DNS DNS DNS -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
50 John Kettula   Unattached 16:43.93 -
51 Isaac Gower-Hall FR-1 York (Pa.) 16:44.29 -
54 Timmy Buzynski   Unattached 16:51.09 -
55 Isaiah Halley JR-3 Stevenson 16:56.76 -
56 Jackson Hazen JR-3 Messiah 16:59.06 -
57 Nicholas Fine FR-1 York (Pa.) 16:59.94 -
58 Gus Rouland FR-1 Messiah 17:03.52 -
59 Ben Bouselli SO-2 York (Pa.) 17:09.86 -
60 Carson Brooks FR-1 Elizabethtown 17:10.47 -
61 Josiah Carnwath FR-1 Messiah 17:12.16 -
62 Andrew McDowell JR-3 Susquehanna 17:34.40 -
63 Ray Truex JR-3 Messiah 17:35.37 -
64 Daniel Lefko JR-3 Lancaster Bible 17:36.51 -
65 Kenny Battistelli FR-1 Susquehanna 17:37.40 -
66 Sean Smith JR-3 York (Pa.) 17:48.60 -
67 Grant Dell   Unattached 17:49.19 -
68 Ryan Dennison SO-2 Alvernia 17:51.77 -
69 Harry Gibson FR-1 Lancaster Bible 17:58.75 -
70 Ethan Darlington FR-1 Alvernia 18:21.28 -
71 Xander Smith JR-3 Messiah 18:29.94 -
72 Brian Merk FR-1 Elizabethtown 18:52.27 -
73 Gabe Somerville FR-1 York (Pa.) 19:07.47 -
  Pete LoBianco   Unattached DNF -
  Samuel Martinez FR-1 Alvernia DNS -
  Peyton Ellis FR-1 York (Pa.) DNS -
  Anthony Hagan FR-1 Stevenson DNS -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
16 Christian Gingrich SR-4 Elizabethtown 15:04.65 11:48.80 14:08.69 13:59.36 15:32.62 19:44.43 11:39.47 -
22 Ben Linne   Unattached 16:04.19 11:01.70 16:32.55 13:42.40 15:45.28 14:58.02 19:03.79 -
23 Aaron Tressler FR-1 Saint Francis 19:51.31 18:45.13 14:48.76 16:32.76 15:45.48 11:49.11 20:29.13 -
26 Derek Kendig FR-1 Elizabethtown 18:43.47 18:24.43 17:55.87 17:55.87 15:52.09 14:07.36 15:04.49 -
27 Adam Moore   Unattached 15:16.69 12:34.36 18:18.12 13:50.75 15:54.88 11:56.16 17:49.47 -
28 Charles Wood   Unattached 13:22.75 17:40.78 14:48.76 17:50.33 15:55.65 15:07.87 14:10.53 -
29 Benjamin Ortiz-Jaque JR-3 Elizabethtown 17:53.85 13:25.39 16:56.32 19:39.32 15:58.79 17:05.91 20:08.08 -
30 Jonathan Wyrick JR-3 Messiah 15:02.55 16:38.57 11:12.12 15:21.76 16:00.16 17:07.38 20:48.21 -
31 Ryan O'Byrne FR-1 Lebanon Valley 15:42.27 15:03.81 14:54.20 17:08.81 16:01.50 13:18.05 14:25.35 -
32 Lukas VanDine FR-1 Susquehanna 17:47.84 15:23.53 17:18.97 19:43.28 16:02.01 12:30.37 16:40.49 -
33 Martin Ratchford SO-2 Elizabethtown 11:33.64 13:09.98 17:49.36 11:43.27 16:03.38 15:05.58 13:09.98 -
34 Blake Nelson   Unattached 14:37.92 17:50.87 17:21.92 18:48.75 16:04.74 15:55.10 13:40.03 -
35 Drew Kilheeney JR-3 York (Pa.) 20:02.63 14:42.58 20:31.73 14:13.48 16:09.86 17:46.85 18:15.95 -
36 Brian Petraco   Unattached 16:10.93 11:29.36 21:02.21 19:15.41 16:10.93 18:46.28 17:28.61 -
37 Carter Balliet JR-3 Elizabethtown 12:58.20 15:04.65 19:46.75 15:33.83 16:12.74 18:19.20 15:53.29 -
38 Brandon Henriksen SR-4 York (Pa.) 11:31.41 17:02.50 18:00.93 17:02.50 16:13.81 12:00.62 14:16.96 -
40 Chase Wargo SO-2 Elizabethtown 12:06.79 13:05.72 12:06.79 14:04.64 16:22.14 17:50.54 19:48.39 -
41 Joseph Piccirillo SO-2 Saint Francis 19:19.24 17:11.52 21:07.30 20:57.48 16:22.40 14:04.87 17:21.35 -
42 Zackary Wendel SO-2 Alvernia 19:23.07 13:47.95 16:25.65 20:02.50 16:25.65 19:52.64 21:01.64 -
44 Aden Davis FR-1 Lebanon Valley 11:32.82 20:56.97 20:27.28 14:30.98 16:29.74 14:01.28 12:52.00 -
45 Braydon Malley SO-2 Elizabethtown 12:44.47 14:03.89 14:13.82 12:34.54 16:32.81 13:24.18 19:51.38 -
46 Wyatt Foster FR-1 Saint Francis 16:14.25 19:43.02 14:54.72 13:05.37 16:34.13 17:23.84 17:33.78 -
47 Brady Reese JR-3 Saint Francis 14:25.74 15:25.45 16:15.20 21:03.78 16:35.10 19:34.22 17:54.71 -
48 James Herman JR-3 York (Pa.) 19:56.76 11:48.09 13:07.87 12:08.03 16:37.30 18:56.93 17:37.14 -
49 James Henry SO-2 Alvernia 20:40.24 16:10.19 20:20.24 20:40.24 16:40.19 20:20.24 18:40.22 -
52 Micah Zellers SO-2 Susquehanna 19:25.22 16:24.41 16:54.55 17:34.73 16:44.50 19:35.27 19:35.27 -
53 Declan Griffin SR-4 Susquehanna 13:37.44 14:48.08 16:59.28 19:40.74 16:49.18 20:51.39 18:09.92 -
  Griffen Ridler   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Tommy Crum FR-1 Shippensburg 13:52.79 18:12.48 18:30.39 15:40.25 12:50.11 14:55.47 17:18.75 10
2 Aiden Gonder JR-3 Shippensburg 13:42.89 17:19.91 17:01.83 12:12.46 12:21.51 15:04.27 16:07.57 8
3 Hayden Hunt SR-4 Shippensburg 10:52.96 15:25.02 14:21.54 16:37.57 12:32.71 15:06.88 18:44.54 6
4 Matthew Fick JR-3 Elizabethtown 14:40.02 17:23.32 19:03.11 16:10.74 16:10.74 15:07.23 14:40.02 5
5 Brennan Wellock SO-2 Shippensburg 17:32.50 13:27.52 18:17.86 15:43.62 14:40.10 15:07.32 16:38.06 4
6 Matthew Dietrick JR-3 Dickinson 16:48.18 12:15.70 16:48.18 17:51.76 17:24.51 15:08.27 18:46.26 3
7 Nate Harding SR-4 Shippensburg 18:58.55 12:45.11 15:47.28 14:34.41 14:25.30 15:10.84 17:09.25 2
8 Nolan Meincke JR-3 Dickinson 19:40.06 12:57.56 19:49.21 19:40.06 17:04.55 15:14.77 19:21.76 1
9 Daniel Myers JR-3 Elizabethtown 11:54.84 15:53.11 18:28.91 16:38.93 16:29.77 15:16.45 17:43.09 -
10 Evander Lackman FR-1 Susquehanna 18:57.46 11:27.98 12:41.36 17:44.07 12:23.02 15:17.30 19:06.63 -
11 Asa Alderman FR-1 Susquehanna 18:02.47 12:59.74 16:30.73 11:28.01 18:20.81 15:17.34 19:34.20 -
12 TJ Grenda JR-3 Susquehanna 11:00.56 13:36.53 17:07.54 18:11.76 12:23.13 15:17.44 16:49.19 -
13 Dan Forry   Unattached 14:03.55 16:59.67 15:26.97 13:35.74 20:05.07 15:26.97 15:45.51 -
14 Mitchell Gray JR-3 Lancaster Bible 11:35.40 11:26.12 10:49.04 13:35.93 11:16.85 15:27.19 16:13.55 -
15 Romario Cruz JR-3 Dickinson 19:21.18 13:56.05 13:46.76 12:41.73 20:07.63 15:28.94 14:42.50 -
17 Tyler Hunt JR-3 York (Pa.) 16:34.62 17:59.07 17:12.16 17:40.31 12:21.28 15:38.32 14:51.41 -
18 Jack Roseboom JR-3 York (Pa.) 19:10.42 17:26.69 15:33.53 11:18.94 11:18.94 15:42.96 17:07.83 -
19 Shane Curran SO-2 Saint Francis 11:09.92 18:33.39 14:37.51 17:27.34 13:03.15 15:43.55 16:30.73 -
20 Lukas Walko FR-1 Lebanon Valley 12:35.22 17:46.75 16:21.78 11:48.02 16:02.90 15:44.02 18:52.83 -
21 Donald Miller SO-2 Lebanon Valley 15:16.68 17:00.64 12:17.13 17:57.34 14:01.08 15:45.03 15:07.23 -
24 Nolan Pettit JR-3 Elizabethtown 18:57.50 19:35.41 13:44.69 12:47.81 15:47.91 15:47.91 12:00.42 -
25 Jake Smith FR-1 Elizabethtown 16:00.19 18:13.29 15:31.67 14:06.11 13:09.07 15:50.68 16:19.20 -
39 Noah Griffin SR-4 Lebanon Valley 21:04.22 11:55.41 16:10.21 21:04.22 19:06.62 16:20.01 17:48.21 -
43 Daniel Kelly JR-3 Saint Francis 17:08.20 17:57.63 21:05.48 14:49.79 17:27.97 16:28.65 15:49.11 -
  Eric Shelton JR-3 Lebanon Valley DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Kevin Wagner SR-4 Shippensburg DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -