February 18-19, 2024
|
Ocean Breeze Athletic Complex (Banked) - Staten Island, NY
|
200m (Banked)
ICON KEY: IC4A/ECAC

Women's 800 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Ashley Dana SR-4 Central Connecticut 2:16.90 2:16.90 1:35.83 2:04.58 10
2 Emma Lawrence JR-3 Stonehill 2:55.57 2:17.16 2:52.83 1:41.50 8
3 Mariclare Anderson JR-3 Saint Francis 1:43.39 2:17.85 1:46.15 2:15.10 6
4 Magui Calvo FR-1 Wagner 2:45.78 2:18.15 2:27.82 1:38.09 5
5 Monica Gregg SR-4 Saint Francis 2:03.27 2:18.50 2:42.05 2:00.50 4
6 Emma Fleck JR-3 Saint Francis 2:15.83 2:18.60 2:17.22 2:50.48 3
7 Angelina Olah SO-2 Wagner 2:50.49 2:18.61 2:36.63 1:48.12 2
8 Ana Blanco Duran JR-3 Wagner 1:49.77 2:18.95 1:37.27 3:00.64 1

Women's 800 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Emma Lawrence JR-3 Stonehill 2:56.46 2:17.86 2:39.92 2:28.89
2 Ana Blanco Duran JR-3 Wagner 2:58.63 2:18.47 2:24.01 2:57.25
3 Monica Gregg SR-4 Saint Francis 2:15.22 2:17.98 1:55.91 2:13.84
4 Angelina Olah SO-2 Wagner 2:08.99 2:18.69 2:25.63 2:11.76
5 Ashley Dana SR-4 Central Connecticut 2:19.45 2:18.07 2:04.27 2:49.83
6 Emma Fleck JR-3 Saint Francis 2:16.12 2:18.89 2:23.06 2:45.28
7 Mariclare Anderson JR-3 Saint Francis 2:22.45 2:18.30 1:39.58 2:07.24
8 Magui Calvo FR-1 Wagner 2:09.66 2:19.41 2:02.68 2:54.27
9 Victoria Dziubela FR-1 Wagner 2:39.07 2:19.53 2:02.79 2:05.58
10 Rachel Bartolucci FR-1 Central Connecticut 2:51.84 2:19.70 2:51.84 2:50.44
11 Carissa Weber SO-2 Sacred Heart 2:55.90 2:20.72 1:53.99 3:02.94
12 Anna Casey FR-1 Stonehill 2:22.14 2:23.57 2:20.70 2:33.62
13 Baylee Carpenter JR-3 Saint Francis 2:21.43 2:24.31 2:47.40 2:24.31
14 Mackenzie Ples FR-1 Le Moyne 2:02.01 2:26.99 3:06.68 2:21.11
15 Jacqueline Lage JR-3 Sacred Heart 2:42.16 2:27.41 2:34.78 1:53.51
16 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 2:44.36 2:28.07 2:34.00 2:44.36
17 Megan Schneider JR-3 Sacred Heart 1:56.33 2:29.13 1:48.87 2:09.75
18 Jayden Darris-O'Connor FR-1 Sacred Heart 2:02.43 2:31.14 2:38.70 1:45.80
19 Gabriela Ortuno JR-3 LIU 2:08.89 2:31.63 2:39.22 2:31.63
20 Ally Carillo FR-1 LIU 2:47.62 2:33.78 2:53.78 3:15.30
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emma Lawrence JR-3 Stonehill 2:16.49 2:17.86 1:59.94 1:57.19 1:46.16
3 Monica Gregg SR-4 Saint Francis 1:54.53 2:17.98 2:01.43 1:39.35 2:35.92
5 Ashley Dana SR-4 Central Connecticut 1:44.94 2:18.07 2:02.89 1:51.84 2:11.17
7 Mariclare Anderson JR-3 Saint Francis 2:19.69 2:18.30 2:57.03 1:46.50 2:52.88
10 Rachel Bartolucci FR-1 Central Connecticut 2:49.04 2:19.70 2:21.10 2:21.10 2:26.69
11 Carissa Weber SO-2 Sacred Heart 2:54.50 2:20.72 2:20.72 1:56.80 1:46.95
12 Anna Casey FR-1 Stonehill 1:56.30 2:23.57 2:20.70 1:41.94 2:40.80
15 Jacqueline Lage JR-3 Sacred Heart 3:08.69 2:27.41 2:37.73 2:40.68 3:05.74
16 Anita Jepchirchir JR-3 Le Moyne 2:26.59 2:28.07 2:54.73 2:38.44 2:17.71
19 Gabriela Ortuno JR-3 LIU 3:15.61 2:31.63 3:17.12 2:54.38 2:43.76
Women's 800 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Ana Blanco Duran JR-3 Wagner 2:18.47 2:01.86 1:36.93
4 Angelina Olah SO-2 Wagner 2:18.69 2:53.37 2:00.66
6 Emma Fleck JR-3 Saint Francis 2:18.89 2:46.67 1:46.95
8 Magui Calvo FR-1 Wagner 2:19.41 2:43.11 1:59.90
9 Victoria Dziubela FR-1 Wagner 2:19.53 2:13.95 2:13.95
13 Baylee Carpenter JR-3 Saint Francis 2:24.31 2:50.29 2:19.98
14 Mackenzie Ples FR-1 Le Moyne 2:26.99 3:03.74 2:19.64
17 Megan Schneider JR-3 Sacred Heart 2:29.13 2:17.20 1:56.33
18 Jayden Darris-O'Connor FR-1 Sacred Heart 2:31.14 2:17.54 2:25.10
20 Ally Carillo FR-1 LIU 2:33.78 2:35.32 2:46.09