February 23-24, 2024
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Women's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Alyssa Becker JR-3 U-Mary 16:58.71 16:48.53 10
2 Aubrey Surage JR-3 Augustana (S.D.) 17:02.01 19:35.32 8
3 Ella Bakken JR-3 Augustana (S.D.) 17:09.49 20:25.10 6
4 Andrijana Fundak JR-3 U-Mary 17:32.21 19:59.52 5
5 Ana McCabe SR-4 Augustana (S.D.) 17:41.37 20:09.97 4
6 Madison Matzek SO-2 Minnesota State 17:42.98 20:22.43 3
7 Megan Pickering SR-4 Northern State 17:46.48 15:49.17 2
8 Terez Wycklendt SO-2 U-Mary 17:47.19 20:37.94 1
9 Lauryn Renier SR-4 Minnesota-Duluth 18:07.56 13:13.92 -
10 Eve Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 18:13.75 13:18.44 -
11 Erika Swanson JR-3 Minnesota-Duluth 18:18.30 18:40.27 -
12 Alexi MacDonald SO-2 Minnesota State 18:19.74 13:11.82 -
13 Emery Smith SO-2 Minot State 18:27.47 23:48.64 -
14 Anna Palodichuk SR-4 Minnesota-Duluth 18:47.91 23:52.45 -
15 Madeline Palmer SO-2 Winona State 18:52.60 14:54.76 -
16 Greta Freed JR-3 St. Cloud State 18:58.80 18:47.42 -
17 Cambrie Kowal JR-3 St. Cloud State 18:58.88 22:58.05 -
18 Alison Zigler JR-3 Minnesota State 19:01.05 22:15.03 -
19 Rachel Hoffman SR-4 Winona State 19:08.47 16:04.72 -
20 Elizabeth VanLoon SO-2 Minnesota-Duluth 19:08.68 19:08.68 -
21 Julia Rademacher FR-1 Minnesota-Duluth 19:09.16 18:11.71 -
22 Hannah Westin FR-1 U-Mary 19:13.13 16:08.63 -
23 Kathryn Wraspir SO-2 Minnesota-Duluth 19:25.48 24:40.16 -
24 Tess Houglum JR-3 Concordia-St. Paul 19:30.35 18:20.13 -
25 Alena Donahue FR-1 St. Cloud State 20:03.34 15:50.64 -
26 Tegan Michalak FR-1 St. Cloud State 20:21.53 17:06.09 -
Women's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
16 Greta Freed JR-3 St. Cloud State 18:58.80 16:42.15 21:04.07 18:58.80 -
17 Cambrie Kowal JR-3 St. Cloud State 17:50.55 19:44.44 23:20.83 18:58.88 -
18 Alison Zigler JR-3 Minnesota State 17:29.77 14:27.20 24:09.14 19:01.05 -
19 Rachel Hoffman SR-4 Winona State 13:23.93 17:59.57 19:19.96 19:08.47 -
20 Elizabeth VanLoon SO-2 Minnesota-Duluth 21:15.04 23:44.37 20:06.12 19:08.68 -
21 Julia Rademacher FR-1 Minnesota-Duluth 14:33.37 20:29.61 17:14.25 19:09.16 -
22 Hannah Westin FR-1 U-Mary 23:03.76 18:03.95 18:50.07 19:13.13 -
23 Kathryn Wraspir SO-2 Minnesota-Duluth 22:55.27 15:20.73 18:38.86 19:25.48 -
24 Tess Houglum JR-3 Concordia-St. Paul 19:42.06 23:01.02 22:14.20 19:30.35 -
25 Alena Donahue FR-1 St. Cloud State 21:03.51 18:15.04 20:27.41 20:03.34 -
26 Tegan Michalak FR-1 St. Cloud State 19:57.10 14:39.51 14:51.72 20:21.53 -
Women's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Alyssa Becker JR-3 U-Mary 18:40.59 13:04.41 11:53.10 16:58.71 14:36.09 17:08.90 10
2 Aubrey Surage JR-3 Augustana (S.D.) 18:03.33 13:17.17 19:45.54 17:02.01 18:44.22 15:09.59 8
3 Ella Bakken JR-3 Augustana (S.D.) 13:02.42 13:12.71 22:18.34 17:09.49 12:52.12 20:35.39 6
4 Andrijana Fundak JR-3 U-Mary 18:14.30 20:10.05 12:16.55 17:32.21 12:37.60 14:43.86 5
5 Ana McCabe SR-4 Augustana (S.D.) 20:09.97 13:05.42 13:37.26 17:41.37 18:45.06 13:37.26 4
6 Madison Matzek SO-2 Minnesota State 17:00.46 18:57.39 16:07.32 17:42.98 13:27.87 14:31.65 3
7 Megan Pickering SR-4 Northern State 15:27.84 15:49.17 20:26.46 17:46.48 14:34.52 21:19.78 2
8 Terez Wycklendt SO-2 U-Mary 13:31.07 13:20.40 15:49.80 17:47.19 14:56.44 19:01.90 1
9 Lauryn Renier SR-4 Minnesota-Duluth 22:50.33 19:23.69 15:13.55 18:07.56 17:24.06 17:56.69 -
10 Eve Anderson JR-3 Minnesota-Duluth 22:47.19 18:35.63 18:46.57 18:13.75 14:24.07 16:57.19 -
11 Erika Swanson JR-3 Minnesota-Duluth 19:57.15 19:57.15 18:51.25 18:18.30 14:49.63 14:16.68 -
12 Alexi MacDonald SO-2 Minnesota State 22:32.68 15:01.79 21:15.70 18:19.74 14:50.79 14:06.80 -
13 Emery Smith SO-2 Minot State 22:20.04 21:13.59 20:07.15 18:27.47 21:24.67 23:48.64 -
14 Anna Palodichuk SR-4 Minnesota-Duluth 22:10.94 20:51.98 24:15.01 18:47.91 21:59.66 13:54.66 -
15 Madeline Palmer SO-2 Winona State 22:27.80 13:35.48 17:22.00 18:52.60 14:54.76 22:50.45 -