February 23-24, 2024
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 600 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
0 Denver Decker JR-3 Sioux Falls DQ -
1 Ethan Boyens SO-2 Augustana (S.D.) 1:23.42 10
2 Dylan Schimke JR-3 Northern State 1:23.61 8
3 Berkley Munnings FR-1 U-Mary 1:23.71 6
4 Bereket Loer SR-4 Minnesota-Duluth 1:23.90 5
5 Carter Dingman FR-1 Northern State 1:23.96 4
6 Matthew Schoessow SR-4 Augustana (S.D.) 1:24.08 3
  Joseph Patchen-Mills JR-3 U-Mary DNF -

Men's 600 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Denver Decker JR-3 Sioux Falls 1:37.20 1:23.79 1:45.58 1:23.79
2 Ethan Boyens SO-2 Augustana (S.D.) 1:17.33 1:24.05 1:35.82 1:49.27
3 Matthew Schoessow SR-4 Augustana (S.D.) 1:37.84 1:24.34 1:31.93 59.04
4 Dylan Schimke JR-3 Northern State 1:04.70 1:24.02 1:41.67 1:15.62
5 Bereket Loer SR-4 Minnesota-Duluth 1:29.12 1:24.07 1:28.28 1:03.06
6 Joseph Patchen-Mills JR-3 U-Mary 59.18 1:24.53 1:12.70 1:38.90
7 Carter Dingman FR-1 Northern State 1:19.95 1:24.15 1:05.64 1:00.59
8 Berkley Munnings FR-1 U-Mary 1:07.60 1:24.50 1:44.78 1:49.01
9 Nathan Amundson FR-1 Minnesota-Duluth 1:41.45 1:24.54 1:17.78 1:37.23
10 Drew Henriksen FR-1 Northern State 1:20.66 1:24.90 1:21.51 1:37.64
11 Grant Mayer FR-1 Minnesota State 1:20.80 1:25.05 1:33.56 1:48.87
12 Caden Speikers SO-2 Minnesota State 1:47.42 1:25.25 1:34.63 1:15.02
13 Jackson Thoe FR-1 Minnesota State 1:33.83 1:25.30 1:29.57 1:50.89
14 Turner Thorson FR-1 Northern State 1:50.74 1:25.84 1:41.30 1:10.39
15 Alexander Croston JR-3 Minnesota-Duluth 1:03.64 1:26.00 1:12.24 1:04.50
16 Zachary Matzner SR-4 Sioux Falls 1:41.12 1:26.42 1:11.73 1:30.75
17 Filmon Wolday FR-1 Sioux Falls 1:44.33 1:32.32 1:11.09 1:12.01
Men's 600 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Matthew Schoessow SR-4 Augustana (S.D.) 1:24.34 1:27.72 1:36.15
6 Joseph Patchen-Mills JR-3 U-Mary 1:24.53 1:41.44 1:02.56
9 Nathan Amundson FR-1 Minnesota-Duluth 1:24.54 1:25.39 1:14.40
11 Grant Mayer FR-1 Minnesota State 1:25.05 1:42.06 1:38.66
14 Turner Thorson FR-1 Northern State 1:25.84 1:24.99 1:38.72
Men's 600 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Ethan Boyens SO-2 Augustana (S.D.) 1:16.49 1:38.34 1:23.21 1:16.49 1:24.05 1:04.72
5 Bereket Loer SR-4 Minnesota-Duluth 1:48.45 1:08.94 1:49.30 1:48.45 1:24.07 1:17.35
7 Carter Dingman FR-1 Northern State 1:22.47 1:09.01 1:22.47 1:15.74 1:24.15 1:14.90
10 Drew Henriksen FR-1 Northern State 1:17.26 1:41.88 1:13.02 1:46.98 1:24.90 1:15.57
13 Jackson Thoe FR-1 Minnesota State 1:16.77 1:07.39 1:28.72 1:23.60 1:25.30 1:32.13
16 Zachary Matzner SR-4 Sioux Falls 1:25.56 1:44.57 1:33.34 1:21.24 1:26.42 1:12.60
Men's 600 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Denver Decker JR-3 Sioux Falls 59.49 1:22.96 1:12.90 1:15.42 1:23.79 1:02.01 1:31.34
4 Dylan Schimke JR-3 Northern State 1:10.58 1:13.94 59.66 1:34.11 1:24.02 1:12.26 1:32.43
8 Berkley Munnings FR-1 U-Mary 1:32.95 1:31.26 1:04.22 1:38.87 1:24.50 1:31.26 1:23.66
12 Caden Speikers SO-2 Minnesota State 1:03.09 1:30.37 1:45.71 1:44.86 1:25.25 1:50.83 1:30.37
15 Alexander Croston JR-3 Minnesota-Duluth 1:31.16 1:18.26 1:11.38 1:32.02 1:26.00 1:24.28 1:41.48
17 Filmon Wolday FR-1 Sioux Falls 1:28.63 1:10.17 1:28.63 1:12.94 1:32.32 1:08.32 1:49.86