February 23-24, 2024
|
MSU-Mankato-Myers FH - Mankato, MN
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Erik Gundersen SO-2 Augustana (S.D.) 11:14.04 14:46.89 11:58.38 10
2 Jesse Kaas SR-4 Augustana (S.D.) 14:13.05 14:48.59 14:30.82 8
3 Evan Myran JR-3 Augustana (S.D.) 18:14.12 14:56.82 12:42.30 6
4 Austin Antony SR-4 Minnesota-Duluth 16:47.20 14:59.28 17:32.16 5
5 Jack VanKempen JR-3 Minnesota-Duluth 16:11.66 14:59.68 17:23.63 4
6 Isaac Fink JR-3 Augustana (S.D.) 14:51.51 15:00.51 11:06.38 3
7 Brady Hogan JR-3 Augustana (S.D.) 11:24.82 15:01.07 16:49.20 2
8 Nathan Alto JR-3 Northern State 13:41.56 15:02.81 17:18.24 1
9 James Dorado SO-2 MSU-Moorhead 11:30.18 15:08.12 12:51.91 -
10 Kadin Groen SO-2 Augustana (S.D.) 13:40.98 15:12.19 11:05.90 -
11 Dawson Strom SR-4 Augustana (S.D.) 12:35.45 15:21.28 19:48.46 -
12 Lucas Selman SR-4 Minnesota-Duluth 17:35.75 15:26.09 16:30.92 -
13 Kade Bullion JR-3 Sioux Falls 13:18.21 15:28.15 17:38.10 -
14 Owen Erickson JR-3 Concordia-St. Paul 13:50.13 15:32.73 11:02.24 -
15 Brett Kurschner FR-1 MSU-Moorhead 12:09.46 15:35.20 14:29.74 -
16 Jacob Jensen SR-4 Minot State 17:24.86 15:41.31 12:42.47 -
17 Matthew Krummel JR-3 Concordia-St. Paul 14:20.03 15:45.08 16:51.24 -
18 Titus Kiptoo SR-4 Wayne State (Neb.) 11:30.22 15:45.50 14:39.32 -
19 Evan Halbe FR-1 Northern State 16:54.91 15:48.51 15:48.51 -
20 Isaac Martel SO-2 Minnesota-Duluth 17:24.18 15:49.25 16:27.22 -
21 Nolan Bakken FR-1 Minnesota-Duluth 20:18.64 15:52.06 17:17.75 -
22 Erek Ross FR-1 Minnesota State 17:13.77 15:57.19 14:02.33 -
23 Grayson Bonilla SR-4 Minot State 11:50.36 15:59.94 16:57.54 -
24 Colter Elkin JR-3 Sioux Falls 14:44.37 16:11.83 15:32.96 -
25 Jacob Angerhofer SO-2 Northern State 15:29.92 16:18.86 19:15.06 -
26 Brandon Mitzel JR-3 Wayne State (Neb.) 19:44.12 16:26.76 18:44.91 -
  Nikolai Schmanski JR-3 Minnesota State DNF DNF DNF -
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Lucas Selman SR-4 Minnesota-Duluth 11:43.83 13:25.70 15:26.09 12:57.92 16:58.70 -
15 Brett Kurschner FR-1 MSU-Moorhead 13:42.98 14:39.09 15:35.20 13:33.63 17:08.72 -
17 Matthew Krummel JR-3 Concordia-St. Paul 15:07.28 15:16.73 15:45.08 13:51.67 20:19.16 -
18 Titus Kiptoo SR-4 Wayne State (Neb.) 11:30.22 13:23.68 15:45.50 16:04.41 13:14.22 -
19 Evan Halbe FR-1 Northern State 11:13.45 13:35.72 15:48.51 19:26.67 13:07.27 -
20 Isaac Martel SO-2 Minnesota-Duluth 16:55.70 13:26.87 15:49.25 18:02.15 15:49.25 -
21 Nolan Bakken FR-1 Minnesota-Duluth 11:25.49 11:06.45 15:52.06 14:45.42 17:46.31 -
22 Erek Ross FR-1 Minnesota State 11:38.75 12:26.61 15:57.19 13:04.90 12:36.18 -
23 Grayson Bonilla SR-4 Minot State 16:38.34 20:09.53 15:59.94 13:16.75 11:59.96 -
24 Colter Elkin JR-3 Sioux Falls 13:36.34 12:28.31 16:11.83 16:31.27 14:24.93 -
25 Jacob Angerhofer SO-2 Northern State 19:34.64 13:32.46 16:18.86 17:56.75 17:46.96 -
26 Brandon Mitzel JR-3 Wayne State (Neb.) 16:46.50 12:20.07 16:26.76 11:30.74 12:20.07 -
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Erik Gundersen SO-2 Augustana (S.D.) 14:46.89 19:12.96 10
2 Jesse Kaas SR-4 Augustana (S.D.) 14:48.59 12:35.31 8
3 Evan Myran JR-3 Augustana (S.D.) 14:56.82 10:27.78 6
4 Austin Antony SR-4 Minnesota-Duluth 14:59.28 16:56.19 5
5 Jack VanKempen JR-3 Minnesota-Duluth 14:59.68 11:41.75 4
6 Isaac Fink JR-3 Augustana (S.D.) 15:00.51 16:30.57 3
7 Brady Hogan JR-3 Augustana (S.D.) 15:01.07 14:07.01 2
8 Nathan Alto JR-3 Northern State 15:02.81 16:42.12 1
9 James Dorado SO-2 MSU-Moorhead 15:08.12 11:48.34 -
10 Kadin Groen SO-2 Augustana (S.D.) 15:12.19 19:18.49 -
11 Dawson Strom SR-4 Augustana (S.D.) 15:21.28 14:07.58 -
13 Kade Bullion JR-3 Sioux Falls 15:28.15 10:49.71 -
14 Owen Erickson JR-3 Concordia-St. Paul 15:32.73 18:39.28 -
16 Jacob Jensen SR-4 Minot State 15:41.31 17:43.68 -
  Nikolai Schmanski JR-3 Minnesota State DNF DNF -