February 2- 3, 2024
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men 60 Meter Dash Fri Qualify

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jared Sylvester JR-3 Arkansas-Pine Bluff 7.94 6.84 6.02 5.34 6.84 7.87 7.87
2 Gabriel Lane SO-2 Langston 6.12 8.73 5.16 5.23 6.87 5.02 8.18
3 D'Antonio Warren FR-1 Hutchinson CC 7.08 8.39 5.98 6.81 6.87 4.95 5.84
4 Sheldon Richardson FR-1 Fort Scott CC 8.12 6.40 7.98 7.78 6.88 5.99 5.30
5 Wyatt Heiman SR-4 Washburn 6.61 8.81 7.16 6.82 6.88 5.51 5.44
5 Tavius Woodall SR-4 Baker 8.33 8.54 7.57 6.33 6.88 7.50 8.74
7 Hayden Albright SR-4 Fort Hays St. 6.00 8.07 5.52 5.79 6.89 8.20 7.24
7 Kingsley Bennett SO-2 Emporia St. 4.83 5.79 6.34 7.79 6.89 5.03 5.58
9 Ty Anderson SO-2 Emporia St. 7.46 8.84 7.66 7.18 6.90 7.59 8.35
10 Nate Jones FR-1 Butler CC 8.32 7.70 7.83 6.10 6.93 7.21 8.25
11 Elijah Simmons SO-2 Fort Scott CC 7.14 5.55 4.92 7.77 6.93 7.63 8.32
12 Jake Green SO-2 Central Arkansas 7.57 7.64 5.35 7.15 6.94 8.26 8.89
13 Da'Marqis Lewis Freshman Unattached 6.53 6.53 7.71 7.29 6.94 6.11 7.29
14 DreShaun Sanders Senior Unattached 5.76 7.15 8.33 5.76 6.94 6.18 6.81
15 TyJuan Huffman SO-2 Central Arkansas 7.79 8.48 6.12 7.58 6.95 5.36 6.19
16 Aaron Webb FR-1 Central Arkansas 7.09 7.72 6.75 7.65 6.95 8.97 7.16
17 Johnathan Crawford SO-2 Coffeyville CC 6.40 5.29 5.15 8.83 6.95 6.82 7.16
18 Michael Nworu FR-1 Fort Scott CC 5.08 7.58 6.12 7.51 6.95 5.01 6.05
19 Woyn Chatman JR-3 Pittsburg St. 6.40 6.47 6.54 8.97 6.95 8.69 7.72
20 Makai Blades JR-3 Pittsburg St. 7.59 8.91 7.38 7.52 6.96 8.36 8.22
21 Devian King SO-2 Butler CC 6.96 6.69 5.78 5.78 6.96 8.98 4.88
22 Travian Johnson SO-2 Coffeyville CC 6.97 8.86 6.70 6.49 6.97 6.28 8.51
23 Khalil Gunn FR-1 Coffeyville CC 6.56 4.88 7.11 8.65 6.97 7.95 5.09
24 Robert Robinson JR-3 Graceland 6.70 5.16 7.60 5.58 6.97 6.28 6.42
25 Noah Shelby SO-2 Dallas Baptist 7.96 6.70 7.61 8.94 6.98 5.87 7.05
26 Isaac Tarango JR-3 Emporia St. 7.76 8.67 9.02 6.71 6.99 6.57 5.88
27 Avrey Albright FR-1 Fort Hays St. 5.53 8.32 6.02 6.50 6.99 5.88 6.02
28 Keano Ferguson SO-2 Colby CC 8.33 7.56 7.14 7.35 7.00 7.07 7.00
29 Justin Walden SR-4 North Texas 7.21 5.18 5.32 5.04 7.00 5.88 8.61
30 Lopez Lumaine SO-2 Coffeyville CC 9.12 7.86 5.33 7.29 7.01 4.91 8.56
31 Carter Cox SR-4 Emporia St. 6.94 5.05 5.26 6.31 7.01 6.87 7.57
32 D'Quan Williams SO-2 Garden City CC 5.69 8.08 8.85 8.99 7.02 7.02 5.20
33 DaCorey Ware SO-2 Coffeyville CC 7.60 5.42 8.09 8.93 7.03 6.68 5.63
34 Andre Whitaker-Myart SO-2 Fort Scott CC 4.93 6.82 6.89 7.17 7.03 7.95 6.96
35 Kenny Fritsch SO-2 Fort Hays St. 7.67 5.63 7.24 8.79 7.03 6.19 8.44
36 Dwight Henry JR-3 Arkansas-Pine Bluff 8.66 6.55 6.34 8.80 7.04 7.75 8.38
37 Gemari Wyre FR-1 Coffeyville CC 5.43 6.77 5.43 6.07 7.05 7.55 5.50
38 C'ontrae Clark SO-2 Coffeyville CC 7.90 4.94 7.27 6.63 7.05 7.12 7.12
39 Connor Neuse FR-1 Dallas Baptist 5.93 5.86 5.58 5.51 7.06 5.09 7.98
40 CaLee Williams SO-2 Southern Nazarene 8.26 8.97 7.13 6.08 7.06 8.62 6.85
40 Nathan Williams SO-2 UT-Tyler 6.99 6.78 7.42 8.90 7.06 4.95 5.72
42 Trenton Bronaugh FR-1 Hutchinson CC 6.36 6.78 6.29 4.95 7.06 6.08 7.28
43 V' Ante Peoples FR-1 Butler CC 8.97 8.55 8.26 8.55 7.06 6.00 6.29
44 Toby Wahlmeier SO-2 Fort Hays St. 8.21 7.00 5.02 7.99 7.07 8.56 8.77
44 Alexander Dean FR-1 Fort Scott CC 7.99 6.72 7.85 9.12 7.07 5.73 5.09
46 Malachi Carter SO-2 Barton County CC 5.66 7.64 5.52 5.24 7.07 7.57 6.44
47 Evan Carter SO-2 Fort Scott CC 7.92 7.14 7.71 5.94 7.07 8.21 7.14
48 Trot Wood FR-1 Baker 9.00 5.03 8.29 8.22 7.08 5.46 8.64
49 Gabe Harp-Jackson FR-1 Butler CC 5.74 5.31 8.43 8.00 7.08 5.67 8.57
50 Ronde Brown FR-1 Coffeyville CC 9.00 6.02 7.65 6.59 7.08 6.66 7.01
51 Tsegaya Fazarro FR-1 UT-Tyler 8.23 5.11 9.15 8.58 7.09 7.45 8.16
52 Gabriel Ogundeinde SO-2 Langston 6.67 9.15 7.94 6.24 7.09 7.66 8.16
53 Waisale Inoke FR-1 Neosho County CC 5.89 7.45 8.65 9.22 7.09 5.25 8.37
54 Kristopher Hayes FR-1 Central Arkansas 5.40 8.45 6.32 6.25 7.10 6.25 8.38
54 Jayden Hope SO Unattached 8.81 6.39 5.19 8.60 7.10 6.04 7.46
56 Anthony Shivers FR-1 Evangel 6.61 7.89 9.02 5.40 7.10 9.16 8.74
57 Pierre Brownlee-Ford FR-1 Arkansas-Pine Bluff 6.90 8.11 8.04 8.25 7.11 5.55 4.98
58 Kaeden Monday FR-1 Graceland 6.98 8.62 6.41 7.91 7.12 6.70 6.41
59 Eric Brazille SO-2 Haskell Indian 5.84 7.62 8.98 6.70 7.12 5.63 6.77
60 Deanthony Williams JR Unattached 7.34 8.33 6.41 8.41 7.12 5.63 7.12
61 Tyus Wills FR-1 Southwestern CC 5.21 8.99 6.99 7.49 7.13 5.57 9.13
62 Quinjerus Miles SO-2 Garden City CC 7.78 8.20 5.64 7.06 7.13 6.56 8.06
63 Alex Thompson JR-3 Missouri Western 9.27 7.49 8.35 7.99 7.13 7.21 5.00
64 Anthony Fuqua SO-2 Coffeyville CC 5.00 8.64 8.29 8.00 7.14 7.64 5.36
65 Emeka Ogbonna FR-1 Washburn 8.08 6.37 5.58 7.73 7.15 8.30 6.73
66 Jadon Rose SO-2 Coffeyville CC 6.08 7.73 6.58 8.16 7.15 5.94 5.51
67 Malachi Heywood SO-2 Graceland 9.17 8.17 5.88 5.88 7.16 9.10 5.59
68 Patrick Uzzle FR-1 Southern Nazarene 8.32 7.32 7.25 7.46 7.17 5.31 7.46
69 JaMauri Brooks-Davis FR-1 Pratt CC 7.97 6.90 6.97 6.68 7.18 7.11 7.90
70 Malachi Howard FR-1 Central Missouri 8.12 8.33 6.04 7.83 7.18 9.05 7.40
71 Siyabonga Jiyane SO-2 Cowley College 5.11 6.55 6.48 7.05 7.19 5.40 7.27
72 Nakari Morrical-Palmer FR-1 Fort Hays St. 8.14 7.13 8.57 9.36 7.20 9.15 8.43
73 Joe Marshall FR-1 Central Missouri 8.72 5.40 8.00 5.84 7.20 5.40 8.64
74 Ali Cannon SR-4 Tabor 6.56 5.55 9.15 5.84 7.20 7.20 6.56
75 Jalon Rose SO-2 Coffeyville CC 6.42 8.80 6.49 8.08 7.21 6.78 8.58
76 Mason Madrigal FR-1 Emporia St. 5.48 8.87 7.72 8.08 7.21 7.86 6.13
77 Barry Richards FR-1 Fort Scott CC 9.04 5.14 9.11 7.09 7.23 7.23 5.93
78 Bryson Turner FR-1 Emporia St. 6.29 7.38 5.72 7.81 7.23 7.16 7.38
79 Luke Lawton FR-1 Dallas Baptist 5.80 5.72 7.82 5.87 7.24 9.20 5.22
80 Maddox Pederson SO-2 Dallas Baptist 7.53 5.87 5.07 5.58 7.24 6.66 5.80
81 Kalix Robinson FR-1 Fort Scott CC 6.88 5.36 8.84 7.82 7.24 9.20 7.61
82 Mario Paul SO-2 Fort Scott CC 5.51 6.96 6.96 8.41 7.25 8.92 6.89
83 Thomas Grant SO-2 Colby CC 6.76 8.14 7.77 5.88 7.26 8.21 6.83
83 Sawyer Morrow SO-2 Missouri Western 8.79 6.61 8.14 5.52 7.26 7.19 6.03
85 Raphael Bruce-Smith FR-1 Neosho County CC 7.42 9.24 8.66 5.38 7.27 5.38 5.17
86 Cade Mann FR-1 Emporia St. 6.92 5.17 8.89 9.32 7.28 7.65 7.94
87 Christopher Kyser JR-3 Dallas Baptist 5.54 9.18 6.19 7.72 7.28 5.76 5.90
88 Cyrus Hancock SO-2 Southwestern CC 9.26 6.20 9.26 8.39 7.29 8.17 8.75
89 Riley Graham-Pannell SO-2 Langston 6.00 7.46 8.12 5.56 7.31 6.51 6.44
90 Troy Wlkins FR-1 Fort Scott CC 5.20 7.18 6.74 7.98 7.32 5.13 6.59
91 Kade Winn JR-3 Emporia St. 7.41 9.39 7.63 7.99 7.33 9.24 6.75
92 Kiare Worthy SR-4 Southwestern (Kan.) 8.91 5.38 5.60 5.52 7.36 8.54 7.81
93 Jacob Romero SO-2 Garden City CC 8.51 6.89 7.70 7.70 7.40 5.55 8.81
94 Kendall Caffey JR-3 Langston 5.66 8.78 6.77 7.00 7.44 7.74 6.55
95 Edward Thomas JR-3 Southern Nazarene 9.58 5.39 8.16 8.46 7.48 7.33 6.51
96 Kenneth Morgan Junior Unattached 9.29 9.29 9.74 5.32 7.49 7.57 6.67
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 D'Antonio Warren FR-1 Hutchinson CC 7.08 5.09 5.98 6.94 6.87 7.08
17 Johnathan Crawford SO-2 Coffeyville CC 8.90 5.70 8.34 8.55 6.95 7.44
38 C'ontrae Clark SO-2 Coffeyville CC 7.90 7.55 6.42 6.63 7.05 8.96
39 Connor Neuse FR-1 Dallas Baptist 7.91 9.11 7.56 8.62 7.06 7.42
43 V' Ante Peoples FR-1 Butler CC 8.48 8.41 7.91 9.18 7.06 5.65
60 Deanthony Williams JR Unattached 7.41 7.27 6.48 5.84 7.12 6.48
62 Quinjerus Miles SO-2 Garden City CC 5.49 7.49 6.78 6.14 7.13 8.99
76 Mason Madrigal FR-1 Emporia St. 8.87 7.00 9.23 7.36 7.21 5.41
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Tavius Woodall SR-4 Baker 7.78 4.89 6.88
9 Ty Anderson SO-2 Emporia St. 6.56 8.84 6.90
24 Robert Robinson JR-3 Graceland 8.93 7.74 6.97
36 Dwight Henry JR-3 Arkansas-Pine Bluff 8.10 6.06 7.04
49 Gabe Harp-Jackson FR-1 Butler CC 8.85 9.07 7.08
69 JaMauri Brooks-Davis FR-1 Pratt CC 5.46 7.47 7.18
82 Mario Paul SO-2 Fort Scott CC 7.04 6.17 7.25
91 Kade Winn JR-3 Emporia St. 8.58 7.41 7.33
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Nate Jones FR-1 Butler CC 6.93
15 TyJuan Huffman SO-2 Central Arkansas 6.95
32 D'Quan Williams SO-2 Garden City CC 7.02
42 Trenton Bronaugh FR-1 Hutchinson CC 7.06
50 Ronde Brown FR-1 Coffeyville CC 7.08
83 Sawyer Morrow SO-2 Missouri Western 7.26
87 Christopher Kyser JR-3 Dallas Baptist 7.28
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Gabriel Lane SO-2 Langston 7.22 7.01 6.87
22 Travian Johnson SO-2 Coffeyville CC 4.95 8.23 6.97
44 Alexander Dean FR-1 Fort Scott CC 8.91 6.93 7.07
89 Riley Graham-Pannell SO-2 Langston 5.71 8.05 7.31
93 Jacob Romero SO-2 Garden City CC 6.66 6.00 7.40
96 Kenneth Morgan Junior Unattached 5.70 7.94 7.49
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
12 Jake Green SO-2 Central Arkansas 6.04 8.68 6.94 7.15 6.04 7.71 8.47
29 Justin Walden SR-4 North Texas 8.82 5.60 7.00 5.32 6.79 5.46 6.44
31 Carter Cox SR-4 Emporia St. 6.17 7.79 7.01 8.07 7.22 6.80 7.86
33 DaCorey Ware SO-2 Coffeyville CC 8.30 6.96 7.03 5.14 7.46 5.84 7.81
52 Gabriel Ogundeinde SO-2 Langston 6.53 8.65 7.09 7.31 4.97 8.65 8.02
58 Kaeden Monday FR-1 Graceland 4.99 6.84 7.12 6.98 7.48 6.98 5.77
83 Thomas Grant SO-2 Colby CC 9.37 7.41 7.26 7.48 7.99 8.21 7.48
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
13 Da'Marqis Lewis Freshman Unattached 6.94
25 Noah Shelby SO-2 Dallas Baptist 6.98
27 Avrey Albright FR-1 Fort Hays St. 6.99
28 Keano Ferguson SO-2 Colby CC 7.00
71 Siyabonga Jiyane SO-2 Cowley College 7.19
74 Ali Cannon SR-4 Tabor 7.20
77 Barry Richards FR-1 Fort Scott CC 7.23
95 Edward Thomas JR-3 Southern Nazarene 7.48
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME
4 Sheldon Richardson FR-1 Fort Scott CC 6.88
7 Kingsley Bennett SO-2 Emporia St. 6.89
35 Kenny Fritsch SO-2 Fort Hays St. 7.03
54 Jayden Hope SO Unattached 7.10
59 Eric Brazille SO-2 Haskell Indian 7.12
68 Patrick Uzzle FR-1 Southern Nazarene 7.17
75 Jalon Rose SO-2 Coffeyville CC 7.21
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
16 Aaron Webb FR-1 Central Arkansas 8.97 7.09 6.95 4.87 7.16
18 Michael Nworu FR-1 Fort Scott CC 8.62 4.87 6.95 8.62 6.88
23 Khalil Gunn FR-1 Coffeyville CC 6.35 6.90 6.97 8.58 5.37
40 CaLee Williams SO-2 Southern Nazarene 7.49 8.26 7.06 6.85 7.56
44 Toby Wahlmeier SO-2 Fort Hays St. 5.31 8.42 7.07 6.65 7.14
70 Malachi Howard FR-1 Central Missouri 8.33 6.11 7.18 6.68 7.61
80 Maddox Pederson SO-2 Dallas Baptist 8.76 6.01 7.24 8.47 5.36
90 Troy Wlkins FR-1 Fort Scott CC 6.81 6.23 7.32 6.15 5.64
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jared Sylvester JR-3 Arkansas-Pine Bluff 6.84 8.62 7.05 5.68 7.12 8.83
21 Devian King SO-2 Butler CC 6.96 5.78 8.08 8.77 5.08 5.36
37 Gemari Wyre FR-1 Coffeyville CC 7.05 9.10 6.00 6.07 7.83 6.07
61 Tyus Wills FR-1 Southwestern CC 7.13 5.85 6.49 8.85 6.06 9.06
66 Jadon Rose SO-2 Coffeyville CC 7.15 8.51 5.15 7.44 8.51 7.01
78 Bryson Turner FR-1 Emporia St. 7.23 5.93 5.43 6.37 6.00 8.97
85 Raphael Bruce-Smith FR-1 Neosho County CC 7.27 5.09 9.31 6.91 8.58 6.77
92 Kiare Worthy SR-4 Southwestern (Kan.) 7.36 6.70 8.84 9.06 9.50 5.52
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Elijah Simmons SO-2 Fort Scott CC 6.93 6.93
14 DreShaun Sanders Senior Unattached 6.94 8.33
19 Woyn Chatman JR-3 Pittsburg St. 6.95 5.15
47 Evan Carter SO-2 Fort Scott CC 7.07 7.07
63 Alex Thompson JR-3 Missouri Western 7.13 8.42
67 Malachi Heywood SO-2 Graceland 7.16 9.10
72 Nakari Morrical-Palmer FR-1 Fort Hays St. 7.20 8.79
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
20 Makai Blades JR-3 Pittsburg St. 6.27 8.15 4.88 8.15 6.96
40 Nathan Williams SO-2 UT-Tyler 5.86 7.84 6.92 5.86 7.06
48 Trot Wood FR-1 Baker 8.15 5.67 8.29 9.07 7.08
51 Tsegaya Fazarro FR-1 UT-Tyler 6.81 8.94 6.03 5.11 7.09
56 Anthony Shivers FR-1 Evangel 6.61 9.23 5.12 5.76 7.10
79 Luke Lawton FR-1 Dallas Baptist 8.26 8.91 7.24 7.68 7.24
81 Kalix Robinson FR-1 Fort Scott CC 7.39 7.03 6.09 6.74 7.24
94 Kendall Caffey JR-3 Langston 8.26 6.03 5.51 7.96 7.44
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Hayden Albright SR-4 Fort Hays St. 7.17 7.79 6.89 5.52 6.21
34 Andre Whitaker-Myart SO-2 Fort Scott CC 8.79 8.02 7.03 7.74 7.60
46 Malachi Carter SO-2 Barton County CC 6.51 6.65 7.07 8.56 8.98
54 Kristopher Hayes FR-1 Central Arkansas 6.54 6.11 7.10 5.12 7.46
57 Pierre Brownlee-Ford FR-1 Arkansas-Pine Bluff 8.96 7.90 7.11 6.69 8.11
86 Cade Mann FR-1 Emporia St. 7.79 5.39 7.28 8.45 8.96
88 Cyrus Hancock SO-2 Southwestern CC 7.59 9.41 7.29 8.39 6.05
Men 60 Meter Dash Fri Qualify Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Wyatt Heiman SR-4 Washburn 8.12 8.67 6.06 8.33 6.88
26 Isaac Tarango JR-3 Emporia St. 8.81 7.34 8.04 8.25 6.99
30 Lopez Lumaine SO-2 Coffeyville CC 5.19 7.29 5.12 7.79 7.01
53 Waisale Inoke FR-1 Neosho County CC 8.87 6.81 8.80 6.88 7.09
64 Anthony Fuqua SO-2 Coffeyville CC 5.57 7.72 7.14 6.22 7.14
65 Emeka Ogbonna FR-1 Washburn 6.37 7.37 9.08 5.72 7.15
73 Joe Marshall FR-1 Central Missouri 5.19 8.72 9.22 6.12 7.20