March 1- 2, 2024
|
Tropical Park - Miami, FL

Boys' 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 D'Andre Ward SO Columbus 55.51 10
2 Isaiah Scott SR Miami Norland 55.53 8
3 Sebastian Marrero JR Coral Springs 56.65 6
4 Nae'Shaun Montgomery JR Miami Central 58.20 5
5 Brian Davis SR Miami Central 59.25 4
6 Timerrick Bivens SR Northeast (OP) 59.51 3
7 Di'khi Kee SR Miami Carol City 1:00.23 2

Boys' 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 D'Andre Ward SO Columbus 51.61 39.83 41.51 1:09.56 56.09 47.68
2 Brian Davis SR Miami Central 1:01.32 52.88 47.82 1:00.75 56.25 1:03.57
2 Isaiah Scott SR Miami Norland 1:05.25 56.82 57.94 1:09.19 56.25 1:09.75
4 Sebastian Marrero JR Coral Springs 51.64 1:06.39 1:00.72 1:10.36 56.74 1:09.23
5 Makhii Fleming JR Miami Northwestern 49.43 42.04 1:04.77 1:04.77 56.81 1:12.72
6 Nae'Shaun Montgomery JR Miami Central 1:11.34 1:00.50 1:01.64 1:01.07 57.07 1:04.49
7 Di'khi Kee SR Miami Carol City 1:14.00 44.17 45.89 51.05 57.36 1:12.28
8 Timerrick Bivens SR Northeast (OP) 59.71 1:02.01 1:08.32 1:01.43 57.41 1:11.19
9 Terrence Honeywood JR Miami Norland 1:01.57 1:03.87 51.21 1:14.81 57.54 1:12.50
10 Jimmy Baptiste JR Miramar 52.41 52.99 57.02 40.32 57.59 55.29
11 Taneko Bastian SR Miami Carol City 1:04.53 46.09 50.70 1:12.02 57.61 51.85
12 Barrian Authurs SR Miami Norland 46.68 1:14.91 43.80 54.74 57.62 57.62
13 Meshack Baptiste SR Northeast (OP) 1:12.50 49.88 44.66 1:12.50 58.00 56.84
14 Ethan Campbell JR Northeast (OP) 1:12.78 55.17 1:03.98 1:09.85 58.69 57.52
15 Martin MarcRene SR Columbus 1:08.67 52.24 53.41 51.65 58.69 1:06.91
16 Calvin Russell SO Miami Northwestern 58.52 1:15.66 54.98 1:01.48 59.11 1:12.12
17 Demitri Stephenson SR Miramar 53.31 46.12 49.71 59.30 59.89 1:14.87
18 Aidyn Mompremier SO Mourning 1:14.04 1:12.83 1:05.01 47.55 1:00.19 43.34
19 Markell Dolce JR Miami Jackson 54.00 49.15 1:10.38 1:09.17 1:00.67 1:14.02
20 Joer Richard JR South Dade 1:03.13 1:10.42 58.88 1:09.81 1:00.70 42.49
21 dayron Gomez SR Mater Academy 1:10.30 1:11.53 43.17 48.10 1:01.66 1:04.75
22 Arly Gaillard JR Piper 1:15.96 1:12.25 59.28 1:12.25 1:01.75 53.11
23 Mackenson Jacques SO Boyd Anderson 1:17.43 1:16.81 1:05.66 1:11.85 1:01.94 1:17.43
24 Tyler Blake SO St. Thomas Aquinas 47.16 44.06 1:10.74 1:08.26 1:02.05 1:20.67
25 Jabari Armant SR Raines 1:15.92 55.39 59.74 51.03 1:02.23 1:00.99
26 Demitri Thomas JR Coral Springs 58.60 1:06.71 54.86 43.64 1:02.34 57.98
27 Iason Williams FR Raines 1:01.93 1:19.44 51.92 1:18.82 1:02.55 1:07.56
28 De'Vondre Fox SR Miami Southridge 56.34 1:13.43 1:22.29 1:17.23 1:03.30 58.24
29 Emmauel Ndorbor JR Ribault 1:19.13 1:14.06 1:05.20 46.85 1:03.30 47.48
30 Bobby Williams JR Miami Southridge 1:22.63 1:09.92 55.94 44.50 1:03.56 1:03.56
31 Raheim Roberts SO Raines 1:01.09 57.91 57.27 50.91 1:03.63 50.27
32 kyle hammond SR Everglades 1:03.65 1:01.11 1:08.11 58.56 1:03.65 1:19.57
33 timothy belcher jr. SO Everglades 1:08.17 49.06 1:13.27 1:13.27 1:03.71 49.70
34 Ashton Butler SR Plantation 50.72 1:14.48 1:22.18 1:16.40 1:04.20 1:08.70
35 Adrian Weinstein SO Columbus 1:06.55 1:07.20 56.21 1:08.49 1:04.61 46.52
36 Damarien Fuqua JR Ribault 51.09 1:11.14 1:02.73 1:16.96 1:04.67 56.27
37 Tramaine Johnson SR Miami Carol City 1:03.43 55.66 1:18.96 1:02.14 1:04.72 1:03.43
38 Andres Montes de Oca FR Doral Academy 1:09.46 1:01.67 55.18 1:15.95 1:04.91 1:17.25
39 Nathan Toson SR Ribault 53.27 59.12 1:19.26 1:11.46 1:04.96 1:13.41
40 Jamar Lawrence JR Miramar 57.14 1:25.05 1:06.44 48.51 1:06.44 57.81
41 Nichols Mykel JR Miami Beach 1:14.72 1:20.72 52.70 54.71 1:06.71 50.04
42 Anthony Tenor SO Mourning 47.62 1:12.44 1:23.84 1:20.49 1:07.07 1:19.82
43 Charles Edwards SO Homestead 1:06.12 1:23.67 1:04.10 1:18.94 1:07.47 1:20.29
44 Antanious McClendon SO Miami Jackson 1:26.63 51.44 1:27.31 48.73 1:07.68 1:07.01
45 Tristan Knapp SR Miami Beach 1:24.52 1:19.71 51.54 48.10 1:08.71 1:27.27
46 Naijah Arnasalam SO Plantation 57.40 48.41 1:25.75 49.10 1:09.15 1:13.99
47 Timauri Mitchell SR North Miami 1:06.79 52.18 1:26.27 52.88 1:09.57 1:03.31
48 Patrick Hylton FR Piper 49.33 1:06.94 1:13.99 1:22.44 1:10.46 1:04.83
49 Jeremiah Richard SO Homestead 1:16.27 59.72 1:26.34 1:33.54 1:11.95 1:24.19
50 Cayden Williams FR Piper 1:26.18 1:09.38 1:29.83 1:15.22 1:13.03 1:15.22
51 Marcos Maldonado SO AIE Charter 1:11.96 57.57 54.54 1:11.20 1:15.74 1:37.71
52 Jonathan Tellez JR iMater Prep 1:41.26 1:27.71 1:01.40 1:38.07 1:19.73 1:37.27
53 Sean Mondragon JR AIE Charter 1:49.72 1:50.57 1:20.80 1:33.56 1:25.05 1:40.36
  LA'DARIUS JONES JR Miami Palmetto DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Isaiah Scott SR Miami Norland 56.25 1:02.44
15 Martin MarcRene SR Columbus 58.69 54.00
18 Aidyn Mompremier SO Mourning 1:00.19 51.17
30 Bobby Williams JR Miami Southridge 1:03.56 54.67
32 kyle hammond SR Everglades 1:03.65 44.56
38 Andres Montes de Oca FR Doral Academy 1:04.91 48.04
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
9 Terrence Honeywood JR Miami Norland 43.16 1:06.17 57.54 1:06.17 59.27 52.37 1:10.78
28 De'Vondre Fox SR Miami Southridge 50.01 47.48 1:03.30 51.91 1:14.06 1:07.74 1:09.00
36 Damarien Fuqua JR Ribault 1:09.20 1:09.85 1:04.67 53.03 58.85 45.92 1:02.73
42 Anthony Tenor SO Mourning 55.00 1:25.18 1:07.07 59.70 59.03 55.67 1:00.37
46 Naijah Arnasalam SO Plantation 59.47 1:05.01 1:09.15 1:27.82 1:29.21 51.87 51.87
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
5 Makhii Fleming JR Miami Northwestern 1:00.79 52.84 1:08.18 1:06.47 56.81 1:11.02
14 Ethan Campbell JR Northeast (OP) 50.48 1:16.30 1:11.02 1:09.26 58.69 41.67
20 Joer Richard JR South Dade 52.81 43.10 58.88 1:00.10 1:00.70 44.32
21 dayron Gomez SR Mater Academy 1:08.45 59.81 48.10 1:05.36 1:01.66 52.41
24 Tyler Blake SO St. Thomas Aquinas 1:03.92 1:08.26 1:13.22 1:00.81 1:02.05 1:00.19
48 Patrick Hylton FR Piper 1:24.56 1:05.53 1:12.58 1:02.01 1:10.46 1:19.62
53 Sean Mondragon JR AIE Charter 1:22.50 1:24.20 1:41.21 1:15.70 1:25.05 1:46.32
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
12 Barrian Authurs SR Miami Norland 57.62 40.34
16 Calvin Russell SO Miami Northwestern 59.11 51.43
52 Jonathan Tellez JR iMater Prep 1:19.73 1:17.34
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Jimmy Baptiste JR Miramar 57.59
19 Markell Dolce JR Miami Jackson 1:00.67
25 Jabari Armant SR Raines 1:02.23
29 Emmauel Ndorbor JR Ribault 1:03.30
43 Charles Edwards SO Homestead 1:07.47
  LA'DARIUS JONES JR Miami Palmetto DNF
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
11 Taneko Bastian SR Miami Carol City 1:07.41 54.73 1:04.53 50.12 1:02.22 57.61 49.55
17 Demitri Stephenson SR Miramar 41.93 41.93 1:05.28 1:07.08 1:01.09 59.89 1:01.69
23 Mackenson Jacques SO Boyd Anderson 1:17.43 43.98 1:09.38 1:19.29 47.08 1:01.94 1:03.18
37 Tramaine Johnson SR Miami Carol City 1:12.49 47.90 1:24.14 1:18.32 1:04.72 1:04.72 1:07.96
41 Nichols Mykel JR Miami Beach 56.71 1:18.05 1:23.39 1:20.72 1:22.72 1:06.71 1:20.06
44 Antanious McClendon SO Miami Jackson 1:04.98 56.18 1:14.45 58.21 50.09 1:07.68 1:00.92
45 Tristan Knapp SR Miami Beach 1:00.47 1:05.97 1:23.83 1:25.89 58.41 1:08.71 1:10.09
47 Timauri Mitchell SR North Miami 1:29.75 50.79 48.70 1:01.92 1:29.05 1:09.57 1:03.31
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 D'Andre Ward SO Columbus 1:12.36 56.09 49.36 58.90 57.78
4 Sebastian Marrero JR Coral Springs 51.64 56.74 41.99 1:01.85 1:00.15
6 Nae'Shaun Montgomery JR Miami Central 1:13.05 57.07 1:04.49 53.65 50.23
31 Raheim Roberts SO Raines 55.36 1:03.63 1:10.63 1:12.54 1:18.27
33 timothy belcher jr. SO Everglades 1:13.91 1:03.71 50.33 47.15 51.61
49 Jeremiah Richard SO Homestead 1:09.08 1:11.95 1:18.43 50.37 51.81
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
2 Brian Davis SR Miami Central 42.19 1:12.00 45.00 42.75 56.25 45.00 1:06.38
7 Di'khi Kee SR Miami Carol City 47.04 46.47 40.73 55.07 57.36 1:02.53 45.32
26 Demitri Thomas JR Coral Springs 44.89 1:02.34 53.62 57.98 1:02.34 1:14.81 43.64
27 Iason Williams FR Raines 1:01.30 1:10.06 51.30 44.41 1:02.55 50.67 1:14.44
34 Ashton Butler SR Plantation 1:23.46 1:13.19 50.72 1:00.35 1:04.20 1:09.34 59.71
35 Adrian Weinstein SO Columbus 1:07.20 50.40 1:02.68 1:23.35 1:04.61 1:03.97 1:07.20
51 Marcos Maldonado SO AIE Charter 1:23.32 1:17.26 56.81 1:11.96 1:15.74 1:30.13 1:10.44
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 9
PL NAME YEAR TEAM TIME
8 Timerrick Bivens SR Northeast (OP) 57.41
13 Meshack Baptiste SR Northeast (OP) 58.00
22 Arly Gaillard JR Piper 1:01.75
39 Nathan Toson SR Ribault 1:04.96
40 Jamar Lawrence JR Miramar 1:06.44
50 Cayden Williams FR Piper 1:13.03