February 16-17, 2024
|
Traz Powell Stadium

Boys' 400 Hurdles Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Isaiah Scott SR Miami Norland 55.16 1:02.33 1:11.16 52.41 10
2 Terrence Honeywood JR Miami Norland 55.63 1:11.21 50.07 1:03.42 8
3 Tyson Waters SR Chaminade-Madonna 55.75 55.75 55.75 49.06 6
4 Barrian Authurs SR Miami Norland 56.07 1:07.29 48.22 47.10 5
5 Sebastian Marrero JR Coral Springs 57.69 45.58 1:09.81 50.77 4
6 Di'khi Kee SR Miami Carol City 57.71 1:02.91 1:02.33 57.14 3
7 Jonathan Carter JR Flanagan 57.75 1:13.92 1:12.77 1:08.15 2
8 Jimmy Baptiste JR Miramar 58.88 44.16 1:07.72 1:09.48 1

Boys' 400 Hurdles Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyson Waters SR Chaminade-Madonna 1:10.30 54.92 39.55 41.19 59.32 47.24
2 Jonathan Carter JR Flanagan 1:06.76 55.63 56.19 53.41 45.62 38.95
3 Isaiah Scott SR Miami Norland 57.28 56.71 50.48 1:11.46 1:00.68 41.97
4 Terrence Honeywood JR Miami Norland 47.46 57.17 1:05.75 40.02 1:06.89 58.89
5 Jimmy Baptiste JR Miramar 56.66 57.23 48.08 54.94 1:05.82 44.07
6 Barrian Authurs SR Miami Norland 1:01.30 57.29 46.98 1:12.76 50.99 1:14.48
7 Sebastian Marrero JR Coral Springs 40.49 57.84 55.53 1:12.30 1:04.78 52.06
8 Di'khi Kee SR Miami Carol City 57.24 58.40 1:04.24 1:01.91 1:06.00 41.47
9 Julian Oladapo JR Pembroke Pines Charter 1:09.61 58.99 1:11.38 41.30 1:06.66 1:10.79
10 Taneko Bastian SR Miami Carol City 53.71 59.02 54.89 1:02.57 47.22 55.48
11 D'Andre Ward SO Columbus 55.14 59.29 1:13.52 1:01.67 1:10.56 49.21
12 Ezekiel Burrell JR Coral Glades 47.70 59.62 48.30 45.32 44.12 1:13.93
13 David Brown SR Fort Lauderdale 1:03.84 1:00.22 1:11.06 1:04.44 1:02.03 45.17
14 Ramon Martinez SR Dunbar 59.08 1:01.54 1:14.47 49.24 1:10.77 43.08
15 De'Vondre Fox SR Miami Southridge 1:20.16 1:01.66 57.96 54.26 1:12.15 1:06.60
16 dayron Gomez SR Mater Academy 48.74 1:01.69 45.65 55.53 43.80 1:02.31
17 MAKHI DESTINE SR Pembroke Pines Charter 1:11.62 1:01.74 48.16 1:09.15 1:09.77 1:09.77
18 Jaylen Huggin SO Flanagan 1:19.30 1:01.95 51.42 1:06.29 1:07.53 52.04
19 Demitri Thomas JR Coral Springs 1:05.01 1:02.51 59.39 1:10.64 53.14 46.26
20 Martin MarcRene SR Columbus 48.34 1:02.77 47.08 57.12 57.75 54.61
21 Daniel Spencer SR Stranahan 57.01 1:03.34 1:17.91 1:00.18 1:02.71 1:00.18
22 Tramaine Johnson SR Miami Carol City 44.56 1:03.65 47.11 50.29 1:11.93 1:20.84
23 Tyler Black SO St. Thomas Aquinas 45.85 1:03.67 1:17.68 51.58 47.12 1:15.13
24 Marcus Wallace JR Pembroke Pines Charter 51.05 1:03.81 1:07.64 1:03.81 52.33 1:14.02
25 Joer Richard JR South Dade 1:08.14 1:04.89 1:09.44 52.56 1:13.98 59.05
26 Heaton Sykes JR Boyd Anderson 1:13.65 1:05.17 1:11.04 1:00.61 1:07.78 1:03.87
27 Iker Urresti SO Columbus 1:04.81 1:05.46 1:10.05 1:15.28 1:12.01 54.99
28 Daryn Nelson FR Chaminade-Madonna 56.33 1:05.49 1:19.25 1:12.70 53.71 1:08.77
29 London Brazille SO Flanagan 1:18.40 1:05.88 1:04.57 1:17.08 51.39 1:08.52
30 Mike Norcine SO Stranahan 47.00 1:06.19 58.25 53.62 1:00.90 49.65
31 Tony Sanchez SR NSU University 53.82 1:06.44 1:04.45 1:01.13 1:05.12 1:19.07
32 Anderson Cameau JR Monsignor Pace 1:15.00 1:06.96 1:17.01 1:17.68 56.92 58.93
33 Adrian Weinstein SO Columbus 49.04 1:08.10 1:03.34 1:04.02 1:21.72 48.35
34 Kristzian Morris JR Pompano Beach 1:27.37 1:08.79 1:14.99 1:12.92 1:28.74 1:24.62
35 Daniel Carbon JR NSU University 1:23.39 1:09.49 1:15.75 48.65 1:24.09 1:28.95
36 Kobe Johnson SO Dunbar 52.27 1:09.69 1:19.45 1:02.03 1:09.69 59.24
37 Rodrick McCall SO Homestead 1:01.26 1:11.23 1:15.51 1:16.93 1:28.33 1:26.90
38 Naijah Arnasalam SO Plantation 1:05.77 1:11.49 1:15.07 59.34 50.05 1:15.07
39 Ezekiel Robinson FR McArthur 1:14.36 1:11.50 1:06.50 1:07.21 1:13.65 1:18.65
40 kyle hammond SR Everglades 1:20.80 1:12.79 1:24.44 1:32.45 1:27.35 1:25.17
41 Maximilian Edwards JR St. Thomas Aquinas 1:07.28 1:13.93 1:05.80 1:04.32 1:10.24 1:24.28
42 Mekhi Chamberlain FR St. Thomas Aquinas 1:14.94 1:15.69 1:29.32 1:02.07 58.29 1:23.26
43 Vershad Lenard SR Homestead 1:24.81 1:15.72 1:11.94 1:14.97 1:13.45 59.07
44 Aiden Oscar SO Pembroke Pines Charter 1:08.34 1:16.78 1:28.30 1:09.11 1:19.09 1:33.68
45 Ricardo Lindo SR Boyd Anderson 1:06.14 1:22.67 1:23.50 1:09.45 1:09.45 1:35.07
  Hunter Rose SR Plantation DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Jayden Pierre SO Homestead DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Bradley Daniel SO Monsignor Pace DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  timothy belcher jr. SO Everglades DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Bobby Williams JR Miami Southridge DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Hudson Harris SO Chaminade-Madonna DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jeremiah Adras SO Chaminade-Madonna DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Gabriel Ramirez SR McArthur DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kenneth Osei JR Mater Academy DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Antravius Shropshire SR South Dade DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jaden Regla JR South Dade DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Khamari Finlayson SO South Dade DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Makhii Fleming JR Miami Northwestern DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 Barrian Authurs SR Miami Norland 1:04.17 45.26 57.29 1:00.16 53.28 45.84 57.87
7 Sebastian Marrero JR Coral Springs 52.06 58.42 57.84 1:02.47 1:09.99 1:08.26 44.54
12 Ezekiel Burrell JR Coral Glades 1:14.53 45.32 59.62 51.28 1:06.78 1:16.32 1:10.95
18 Jaylen Huggin SO Flanagan 55.76 56.38 1:01.95 1:09.39 1:14.34 52.66 48.33
26 Heaton Sykes JR Boyd Anderson 58.01 50.18 1:05.17 50.84 51.49 1:07.78 46.93
39 Ezekiel Robinson FR McArthur 1:30.09 58.63 1:11.50 1:02.21 1:22.94 1:28.66 1:02.92
  Bobby Williams JR Miami Southridge DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kenneth Osei JR Mater Academy DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Di'khi Kee SR Miami Carol City 58.40 57.82 1:14.17 1:07.16 42.64 55.48
9 Julian Oladapo JR Pembroke Pines Charter 58.99 47.20 58.99 55.45 1:12.56 1:15.51
25 Joer Richard JR South Dade 1:04.89 48.67 1:18.52 1:17.87 55.16 1:09.44
28 Daryn Nelson FR Chaminade-Madonna 1:05.49 59.60 1:01.56 51.74 1:23.18 1:22.52
29 London Brazille SO Flanagan 1:05.88 1:19.72 1:15.11 1:15.77 1:01.93 59.95
38 Naijah Arnasalam SO Plantation 1:11.49 1:12.92 50.76 1:10.78 1:00.77 1:31.51
43 Vershad Lenard SR Homestead 1:15.72 1:14.21 1:34.65 1:06.64 1:07.39 1:21.78
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 D'Andre Ward SO Columbus 1:10.56 57.52 49.21 59.29
24 Marcus Wallace JR Pembroke Pines Charter 1:19.13 52.33 1:08.92 1:03.81
30 Mike Norcine SO Stranahan 1:06.86 50.31 56.93 1:06.19
31 Tony Sanchez SR NSU University 1:22.39 1:03.12 1:18.40 1:06.44
36 Kobe Johnson SO Dunbar 52.27 1:20.84 1:18.06 1:09.69
37 Rodrick McCall SO Homestead 1:16.93 52.71 53.43 1:11.23
42 Mekhi Chamberlain FR St. Thomas Aquinas 1:33.86 1:21.75 1:02.07 1:15.69
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Isaiah Scott SR Miami Norland 47.64 1:01.82 56.71
5 Jimmy Baptiste JR Miramar 1:10.40 48.08 57.23
10 Taneko Bastian SR Miami Carol City 50.76 1:16.73 59.02
16 dayron Gomez SR Mater Academy 54.29 1:02.93 1:01.69
34 Kristzian Morris JR Pompano Beach 48.16 49.53 1:08.79
40 kyle hammond SR Everglades 1:29.54 1:09.15 1:12.79
  Jayden Pierre SO Homestead DNS DNS DNS
  Khamari Finlayson SO South Dade DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
4 Terrence Honeywood JR Miami Norland 57.17 1:09.18 42.31
15 De'Vondre Fox SR Miami Southridge 1:01.66 1:12.15 57.96
17 MAKHI DESTINE SR Pembroke Pines Charter 1:01.74 1:00.51 56.19
19 Demitri Thomas JR Coral Springs 1:02.51 47.51 1:11.27
20 Martin MarcRene SR Columbus 1:02.77 1:08.42 1:21.61
  Hunter Rose SR Plantation DNF DNF DNF
  Jaden Regla JR South Dade DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyson Waters SR Chaminade-Madonna 54.92 47.78 57.12 45.04 55.47
13 David Brown SR Fort Lauderdale 1:00.22 51.19 51.79 1:02.03 1:07.45
21 Daniel Spencer SR Stranahan 1:03.34 1:17.91 1:20.45 1:19.81 1:14.75
32 Anderson Cameau JR Monsignor Pace 1:06.96 1:04.96 1:02.95 51.56 1:23.70
33 Adrian Weinstein SO Columbus 1:08.10 1:12.87 1:04.02 59.25 1:19.00
  Antravius Shropshire SR South Dade DNS DNS DNS DNS DNS
  timothy belcher jr. SO Everglades DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
22 Tramaine Johnson SR Miami Carol City 1:03.65 1:15.75 52.20 1:17.66 1:03.65
35 Daniel Carbon JR NSU University 56.99 1:26.87 1:07.41 48.65 1:09.49
41 Maximilian Edwards JR St. Thomas Aquinas 59.89 1:11.72 1:33.90 56.93 1:13.93
  Bradley Daniel SO Monsignor Pace DNS DNS DNS DNS DNS
  Jeremiah Adras SO Chaminade-Madonna DNS DNS DNS DNS DNS
  Makhii Fleming JR Miami Northwestern DNS DNS DNS DNS DNS
  Gabriel Ramirez SR McArthur DNS DNS DNS DNS DNS
Boys' 400 Hurdles Preliminaries Heat 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
2 Jonathan Carter JR Flanagan 46.18 1:00.08 55.63
14 Ramon Martinez SR Dunbar 59.70 1:02.16 1:01.54
23 Tyler Black SO St. Thomas Aquinas 56.03 1:11.31 1:03.67
27 Iker Urresti SO Columbus 1:21.83 1:16.59 1:05.46
44 Aiden Oscar SO Pembroke Pines Charter 1:19.86 1:20.62 1:16.78
45 Ricardo Lindo SR Boyd Anderson 1:21.02 58.70 1:22.67
  Hudson Harris SO Chaminade-Madonna DNS DNS DNS