January 26-27, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 1:55.72 2:18.87 2:16.55 1:36.05 1:25.64 2:21.18 10
2 Henri Stoeckermann JR-3 Midland 1:56.02 1:59.50 2:06.47 1:54.86 1:43.26 1:25.86 8
3 Caeden Johnson   Unattached 1:56.63 1:36.81 1:51.97 2:31.62 1:51.97 1:42.64 6
4 Andrew Johnson Sophomore Unattached 1:59.09 1:53.14 2:33.63 1:26.94 1:34.09 2:21.72 5
5 Joshua Krull SR-4 Dakota State 1:59.97 2:17.97 1:46.78 1:41.98 2:05.97 1:34.78 4
6 Jacob Kueny SO-2 Mount Marty 2:00.47 1:55.66 2:23.36 2:17.34 2:22.16 2:13.73 3
7 Austin Carlson   Unattached 2:00.98 2:00.98 1:59.77 1:52.52 1:42.84 2:36.07 2
8 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 2:01.28 2:00.07 1:27.33 2:21.90 2:29.18 1:49.16 1
9 Zack Jones JR-3 MidAmerica Nazarene 2:01.66 2:33.30 1:40.98 2:05.31 2:29.65 1:53.15 -
10 Tyler Nicke FR-1 Dakota State 2:02.06 1:37.65 1:47.42 2:35.02 2:15.49 2:05.73 -
11 Caden Swoboda SO-2 Crown 2:02.87 1:27.24 2:21.30 1:28.47 2:39.74 1:38.30 -
12 Andrew Deedon FR-1 Crown 2:03.03 1:35.97 1:42.12 1:37.20 1:58.11 2:20.26 -
13 Liam Vidas JR-3 Mount Marty 2:03.65 1:59.94 2:23.44 1:29.03 2:23.44 1:41.40 -
14 Mathew Baneulos FR-1 MidAmerica Nazarene 2:04.94 2:23.68 1:53.70 1:58.70 2:34.93 2:07.44 -
15 Bret Bourquin JR-3 MidAmerica Nazarene 2:05.27 1:27.69 2:17.80 2:17.80 1:31.45 2:14.04 -
16 Nick Paige JR-3 Dickinson St. 2:07.25 2:45.43 2:23.80 2:03.44 1:59.62 1:58.35 -
17 Jackson Elsey FR-1 MidAmerica Nazarene 2:12.49 1:43.35 2:46.94 2:23.09 2:41.64 2:16.47 -
18 Kaiden Akey FR-1 Dakota State 2:15.18 1:42.74 2:46.28 2:16.54 1:57.61 2:40.87 -
19 Davis Brogan SO-2 MidAmerica Nazarene 2:17.00 1:40.01 1:37.27 2:51.25 2:58.10 2:44.40 -
20 Lucas Harr JR-3 Dakota State 2:18.29 2:55.63 2:26.59 2:55.63 2:08.61 2:00.32 -
21 Luke Klassen FR-1 Crown 2:22.08 1:50.83 2:51.92 2:14.98 2:09.30 2:56.18 -
22 Caleb Sassman JR-3 Briar Cliff 2:25.40 2:42.85 2:55.94 1:56.32 2:05.05 1:51.96 -
23 Hunter Dimick FR-1 Dakota State 2:28.98 2:00.68 3:06.23 2:40.90 2:54.31 2:08.13 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
5 Joshua Krull SR-4 Dakota State 2:15.57 1:29.98 1:59.97 1:38.38 1:39.58 1:59.97 1:53.98 4
10 Tyler Nicke FR-1 Dakota State 1:27.89 1:58.40 2:02.06 2:27.70 2:15.49 1:47.42 1:46.20 -
11 Caden Swoboda SO-2 Crown 2:04.10 1:54.27 2:02.87 1:38.30 2:37.28 2:28.68 2:12.70 -
12 Andrew Deedon FR-1 Crown 2:23.95 2:36.25 2:03.03 2:16.57 1:29.82 2:17.80 1:47.04 -
13 Liam Vidas JR-3 Mount Marty 1:27.80 2:03.65 2:03.65 2:17.26 1:46.34 1:52.53 1:31.51 -
17 Jackson Elsey FR-1 MidAmerica Nazarene 2:38.99 2:21.77 2:12.49 2:52.24 2:36.34 2:28.39 2:24.42 -
18 Kaiden Akey FR-1 Dakota State 2:51.68 2:38.16 2:15.18 1:45.44 1:38.69 1:52.20 1:54.91 -
19 Davis Brogan SO-2 MidAmerica Nazarene 2:25.22 1:53.71 2:17.00 2:21.11 1:50.97 2:49.88 2:27.96 -
20 Lucas Harr JR-3 Dakota State 2:47.33 2:18.29 2:18.29 1:52.02 2:37.65 2:33.51 1:49.25 -
21 Luke Klassen FR-1 Crown 1:40.88 1:42.30 2:22.08 1:57.93 3:04.71 2:16.40 2:40.55 -
22 Caleb Sassman JR-3 Briar Cliff 3:07.57 1:46.15 2:25.40 3:09.02 1:46.15 3:00.30 2:25.40 -
23 Hunter Dimick FR-1 Dakota State 1:51.74 2:54.31 2:28.98 2:30.47 2:03.66 2:18.56 3:06.23 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Jackson Dutcher FR-1 South Dakota St. 1:55.72 2:09.61 10
2 Henri Stoeckermann JR-3 Midland 1:56.02 2:20.39 8
3 Caeden Johnson   Unattached 1:56.63 2:31.62 6
4 Andrew Johnson Sophomore Unattached 1:59.09 2:02.67 5
6 Jacob Kueny SO-2 Mount Marty 2:00.47 2:16.14 3
7 Austin Carlson   Unattached 2:00.98 1:54.94 2
8 Tyler O'Neil SO-2 South Dakota St. 2:01.28 2:10.99 1
9 Zack Jones JR-3 MidAmerica Nazarene 2:01.66 2:30.86 -
14 Mathew Baneulos FR-1 MidAmerica Nazarene 2:04.94 2:01.20 -
15 Bret Bourquin JR-3 MidAmerica Nazarene 2:05.27 1:50.24 -
16 Nick Paige JR-3 Dickinson St. 2:07.25 2:04.71 -