January 26-27, 2024
|
Sanford-Jackrabbit Athletic Complex - Brookings, SD
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Housem Hrabi SO-2 Iowa Central CC 5:08.76 4:13.08 10
2 Josh Martin SO-2 Northern State 4:59.20 4:13.56 8
3 Jed Elmbarki FR-1 Iowa Central CC 3:46.67 4:17.57 6
4 Jadon Boots SO-2 Iowa Central CC 4:12.72 4:17.87 5
5 Nathan Alto JR-3 Northern State 4:41.17 4:17.95 4
6 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 5:19.60 4:21.96 3
7 Tyson Ricker FR-1 Augustana (S.D.) 3:43.21 4:22.59 2
8 Alex Otten SO-2 Augustana (S.D.) 3:53.50 4:25.34 1
9 Ricky Berndt FR-1 Northern State 3:19.26 4:25.67 -
10 Daniel Green SR-4 Dakota State 5:25.04 4:26.42 -
11 Joseph Asahi Wright SO-2 Iowa Central CC 4:35.14 4:27.12 -
12 Austin Carlson   Unattached 4:11.31 4:27.35 -
13 Seth Cheney FR-1 Iowa Central CC 4:28.70 4:28.70 -
14 Parker Fitzgerald SO-2 Augustana (S.D.) 3:29.61 4:28.72 -
15 James Mwihaki JR-3 MidAmerica Nazarene 5:05.07 4:29.97 -
16 Jon Mahoney JR-3 Midland 3:11.73 4:30.04 -
17 Riley Glassbrenner SR-4 MidAmerica Nazarene 5:40.72 4:30.41 -
18 Evan Slominski SR-4 Dakota State 3:55.53 4:30.72 -
19 Dalton Fleckenstein FR-1 Northern State 3:54.29 4:32.43 -
20 Garrett Hanson SR-4 Morningside 5:49.23 4:32.83 -
21 Joseph Kunert SR-4 Northwestern (Iowa) 4:55.02 4:33.16 -
22 Taylor Myers JR-3 Dakota State 3:49.95 4:33.75 -
23 Ray Kosgei FR-1 MidAmerica Nazarene 3:47.60 4:34.21 -
24 Quinn Bruch Sophomore Unattached 5:51.59 4:34.68 -
25 Josh Fletcher Junior Unattached 3:48.68 4:38.87 -
26 Andrew Boyum SO-2 Iowa Central CC 3:50.48 4:41.07 -
27 Parker Halder SO-2 Morningside 3:59.34 4:41.57 -
28 RC Hicks SO-2 Morningside 3:54.93 4:43.04 -
29 Martin Bailey RS/Una UNAT-Dakota State 3:53.19 4:44.37 -
30 Ben Reyes FR-1 Iowa Central CC 6:17.77 4:50.59 -
31 Austin Ramold FR-1 Morningside 5:11.75 4:51.35 -
32 Caden Swoboda SO-2 Crown 5:37.10 5:00.98 -
33 Ken Morgan FR-1 MidAmerica Nazarene 5:35.03 5:04.57 -
34 Alex Aguilar Camarena FR-1 Iowa Central CC 6:14.68 5:07.11 -
35 Jose Lopez SO-2 Morningside 4:20.62 5:10.26 -
36 Patrick Jacobs SO-2 MidAmerica Nazarene 6:24.69 5:15.32 -
37 Connor Antonino FR-1 Briar Cliff 6:09.30 5:29.73 -
38 David Phillips JR-3 Mount Marty 6:52.43 5:58.63 -
Men's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
26 Andrew Boyum SO-2 Iowa Central CC 4:35.45 4:41.07 -
31 Austin Ramold FR-1 Morningside 3:44.34 4:51.35 -
32 Caden Swoboda SO-2 Crown 5:28.07 5:00.98 -
33 Ken Morgan FR-1 MidAmerica Nazarene 5:41.12 5:04.57 -
35 Jose Lopez SO-2 Morningside 5:59.91 5:10.26 -
36 Patrick Jacobs SO-2 MidAmerica Nazarene 6:15.23 5:15.32 -
37 Connor Antonino FR-1 Briar Cliff 3:57.41 5:29.73 -
38 David Phillips JR-3 Mount Marty 5:47.88 5:58.63 -
Men's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Austin Carlson   Unattached 4:54.09 4:03.29 4:59.44 5:36.87 4:27.35 5:23.50 -
13 Seth Cheney FR-1 Iowa Central CC 3:48.40 3:16.15 3:18.84 4:12.58 4:28.70 4:42.14 -
15 James Mwihaki JR-3 MidAmerica Nazarene 5:50.97 4:59.67 3:46.78 3:46.78 4:29.97 3:27.88 -
16 Jon Mahoney JR-3 Midland 3:49.54 5:45.66 4:03.04 4:13.84 4:30.04 4:05.74 -
17 Riley Glassbrenner SR-4 MidAmerica Nazarene 3:22.81 4:22.30 3:52.56 4:11.49 4:30.41 3:14.70 -
20 Garrett Hanson SR-4 Morningside 4:13.74 5:35.58 5:00.12 3:51.91 4:32.83 4:02.82 -
21 Joseph Kunert SR-4 Northwestern (Iowa) 5:03.21 4:35.90 5:00.48 5:46.92 4:33.16 4:11.31 -
22 Taylor Myers JR-3 Dakota State 3:28.05 5:06.60 4:39.23 4:58.39 4:33.75 4:58.39 -
24 Quinn Bruch Sophomore Unattached 5:40.61 3:23.27 5:18.63 3:45.24 4:34.68 3:26.01 -
25 Josh Fletcher Junior Unattached 3:31.95 4:38.87 5:54.17 3:43.10 4:38.87 4:27.72 -
27 Parker Halder SO-2 Morningside 4:02.15 3:25.55 4:50.02 5:15.36 4:41.57 3:28.37 -
28 RC Hicks SO-2 Morningside 5:39.65 3:23.79 3:32.28 5:00.03 4:43.04 3:49.27 -
29 Martin Bailey RS/Una UNAT-Dakota State 6:09.69 5:49.78 5:18.50 4:27.31 4:44.37 5:24.19 -
30 Ben Reyes FR-1 Iowa Central CC 3:46.66 6:09.05 4:24.44 4:27.35 4:50.59 5:13.84 -
34 Alex Aguilar Camarena FR-1 Iowa Central CC 6:11.61 4:48.69 6:26.96 6:11.61 5:07.11 5:53.18 -
Men's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Housem Hrabi SO-2 Iowa Central CC 4:13.08 10
2 Josh Martin SO-2 Northern State 4:13.56 8
3 Jed Elmbarki FR-1 Iowa Central CC 4:17.57 6
4 Jadon Boots SO-2 Iowa Central CC 4:17.87 5
5 Nathan Alto JR-3 Northern State 4:17.95 4
6 Cormick Logue SO-2 South Dakota St. 4:21.96 3
7 Tyson Ricker FR-1 Augustana (S.D.) 4:22.59 2
8 Alex Otten SO-2 Augustana (S.D.) 4:25.34 1
9 Ricky Berndt FR-1 Northern State 4:25.67 -
10 Daniel Green SR-4 Dakota State 4:26.42 -
11 Joseph Asahi Wright SO-2 Iowa Central CC 4:27.12 -
14 Parker Fitzgerald SO-2 Augustana (S.D.) 4:28.72 -
18 Evan Slominski SR-4 Dakota State 4:30.72 -
19 Dalton Fleckenstein FR-1 Northern State 4:32.43 -
23 Ray Kosgei FR-1 MidAmerica Nazarene 4:34.21 -