February 19-20, 2024
|
Albuquerque Convention Center - Albuquerque, NM
|
200m (Banked)
|
4958 ft. elevation

Women's 400 Meters Finals

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Shiean Walters SR-4 Abilene Christian 48.19 42.23 44.94 54.14 50.90 1:07.14 43.86 10
2 Aisha Gay SR-4 UT-Rio Grande Valley 56.98 1:09.71 1:03.62 55.32 42.05 50.35 40.39 8
3 Zoe Adams JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:00.88 55.34 49.26 55.34 55.34 1:01.98 43.72 6
4 Aaliyah Rifort-Delem FR-1 Tarleton State 1:00.14 1:11.83 53.46 55.68 57.91 59.58 42.88 5
5 Alexis Cain SO-2 UT-Arlington 39.68 41.91 1:03.71 55.88 46.38 43.59 58.68 4
6 Larissa Dabb SR-4 Utah Valley 51.01 53.81 39.80 56.05 57.18 1:03.34 52.69 3
7 Taylor McFarland FR-1 Tarleton State 53.66 1:03.93 48.52 57.08 45.10 46.81 49.66 2
  Ja'Dasia Sims JR-3 Abilene Christian DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ -
Women's 400 Meters Finals Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
2 Aisha Gay SR-4 UT-Rio Grande Valley 51.45 54.77 55.32 44.81 47.58 1:08.05 50.35 8
4 Aaliyah Rifort-Delem FR-1 Tarleton State 1:02.92 49.56 55.68 50.12 58.47 49.56 45.66 5
5 Alexis Cain SO-2 UT-Arlington 1:02.03 41.36 55.88 39.12 1:03.15 52.53 51.97 4
  Ja'Dasia Sims JR-3 Abilene Christian DQ DQ DQ DQ DQ DQ DQ -
Women's 400 Meters Finals Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
1 Shiean Walters SR-4 Abilene Christian 58.48 54.14 10
3 Zoe Adams JR-3 UT-Rio Grande Valley 50.92 55.34 6
6 Larissa Dabb SR-4 Utah Valley 41.48 56.05 3
7 Taylor McFarland FR-1 Tarleton State 1:08.50 57.08 2

Women's 400 Meters Preliminaries

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Shiean Walters SR-4 Abilene Christian 56.97 1:05.10 56.42 1:06.19 1:08.36 54.25
2 Zoe Adams JR-3 UT-Rio Grande Valley 1:08.83 43.15 45.34 44.79 1:09.92 54.62
3 Aisha Gay SR-4 UT-Rio Grande Valley 43.41 53.85 1:04.83 59.89 58.24 54.94
4 Ja'Dasia Sims JR-3 Abilene Christian 59.06 50.78 46.36 44.71 49.12 55.19
5 Larissa Dabb SR-4 Utah Valley 1:10.65 41.73 1:09.54 51.74 49.51 55.63
6 Aaliyah Rifort-Delem FR-1 Tarleton State 1:02.29 51.63 55.55 1:01.73 1:06.21 56.11
7 Taylor McFarland FR-1 Tarleton State 1:00.60 1:12.95 57.24 59.48 1:05.65 56.11
8 Alexis Cain SO-2 UT-Arlington 1:09.84 1:08.71 1:13.22 1:12.66 1:02.52 56.32
9 Ella Hopper SO-2 Utah Valley 46.39 49.22 1:09.02 52.61 42.43 56.57
10 Whitney Christiansen FR-1 Utah Tech 45.03 49.02 48.45 45.60 47.31 56.99
11 Kali McEuen SO-2 Utah Valley 1:02.87 1:01.73 1:13.16 58.87 45.15 57.15
12 Zaire Moore SO-2 UT-Arlington 1:04.85 1:10.59 1:01.99 1:06.58 1:04.28 57.39
13 Megan Jenkins SO-2 Utah Tech 1:04.14 1:09.92 42.76 1:15.12 1:05.87 57.78
14 Jada Gibson SO-2 Stephen F. Austin 46.25 45.10 46.83 46.25 50.88 57.81
15 Aliyah Castillo SO-2 UT-Rio Grande Valley 40.48 1:14.59 1:09.39 49.15 1:02.45 57.82
16 Macie Evans JR-3 Grand Canyon 1:03.00 1:15.25 44.92 1:08.25 46.67 58.33
17 Kylie Hadfield FR-1 Utah Valley 49.72 45.63 43.29 53.81 1:09.61 58.49
18 Maya Benjamin JR-3 Southern Utah 1:15.29 1:01.77 1:02.35 1:15.88 1:15.29 58.82
19 Samantha Roby SO-2 Grand Canyon 1:09.49 53.01 48.29 57.72 57.72 58.89
20 Courtney Latham SR-4 Abilene Christian 1:12.13 56.17 44.34 50.85 47.30 59.12
21 Shante Myrie JR-3 Southern Utah 49.35 58.86 1:09.56 51.13 57.08 59.45
22 Kelly Denninghoff SO-2 Utah Tech 52.36 1:12.59 52.96 1:15.57 1:16.76 59.50
23 Ryan Mendez FR-1 Utah Tech 59.76 46.62 1:11.12 52.00 54.39 59.76
24 Becky Swanson-Lowder SR-4 Utah Valley 44.98 1:17.97 55.78 1:17.37 41.98 59.97
25 Gracyn Reed SO-2 Abilene Christian 1:14.71 58.45 1:05.07 47.00 1:08.69 1:00.25
26 Jocelyn Garcia SO-2 Seattle U. 56.72 44.26 1:07.32 1:02.96 45.50 1:02.33
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
7 Taylor McFarland FR-1 Tarleton State 1:01.73 49.38 1:01.16 49.94 56.11
13 Megan Jenkins SO-2 Utah Tech 59.52 1:15.12 1:12.23 56.63 57.78
18 Maya Benjamin JR-3 Southern Utah 48.82 54.12 59.41 1:08.24 58.82
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Aisha Gay SR-4 UT-Rio Grande Valley 54.94 45.05
5 Larissa Dabb SR-4 Utah Valley 55.63 1:00.64
23 Ryan Mendez FR-1 Utah Tech 59.76 57.97
26 Jocelyn Garcia SO-2 Seattle U. 1:02.33 1:04.83
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Whitney Christiansen FR-1 Utah Tech 56.99 1:06.11 1:06.11 56.99 59.84 42.75
19 Samantha Roby SO-2 Grand Canyon 58.89 1:12.44 55.95 55.36 1:05.96 50.65
20 Courtney Latham SR-4 Abilene Christian 59.12 1:07.99 49.66 1:16.86 1:09.17 1:12.13
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
4 Ja'Dasia Sims JR-3 Abilene Christian 55.19 1:05.13 59.61 40.84 51.88 46.92
9 Ella Hopper SO-2 Utah Valley 56.57 41.87 1:11.85 1:10.15 1:06.76 55.44
15 Aliyah Castillo SO-2 UT-Rio Grande Valley 57.82 59.56 47.99 1:14.59 1:01.87 1:15.17
24 Becky Swanson-Lowder SR-4 Utah Valley 59.97 1:04.77 1:05.97 1:04.17 56.98 44.98
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 5
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Shiean Walters SR-4 Abilene Christian 54.25
6 Aaliyah Rifort-Delem FR-1 Tarleton State 56.11
17 Kylie Hadfield FR-1 Utah Valley 58.49
25 Gracyn Reed SO-2 Abilene Christian 1:00.25
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Alexis Cain SO-2 UT-Arlington 1:00.83 56.32 1:08.71 48.44 1:00.27 47.88
14 Jada Gibson SO-2 Stephen F. Austin 43.36 57.81 1:03.02 49.14 1:07.64 46.25
21 Shante Myrie JR-3 Southern Utah 1:09.56 59.45 1:13.72 44.00 47.56 54.70
22 Kelly Denninghoff SO-2 Utah Tech 1:00.10 59.50 53.55 48.20 53.55 52.36
Women's 400 Meters Preliminaries Heat 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
2 Zoe Adams JR-3 UT-Rio Grande Valley 54.62 1:00.63
11 Kali McEuen SO-2 Utah Valley 57.15 46.30
12 Zaire Moore SO-2 UT-Arlington 57.39 56.25
16 Macie Evans JR-3 Grand Canyon 58.33 1:14.08