January 20, 2024
|
Washburn-Indoor Athletic Facility - Topeka, KS
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Abraham Chelengam FR-1 Oral Roberts 6:03.31 8:10.95 6:57.31 5:43.67 10
2 Grant Bradley JR-3 Fort Hays St. 9:00.14 8:11.03 9:34.51 6:42.65 8
3 Kgadi Monyebodi SO-2 Colby CC 8:20.69 8:20.69 10:15.85 10:15.85 6
4 Emad Bashir Senior Unattached 7:22.56 8:22.90 10:03.48 7:57.76 5
5 Donald Kibet SO-2 Washburn 9:29.83 8:24.27 6:48.46 10:30.34 4
6 Siyabonga Mokgothu SO-2 Cloud County CC 10:15.40 8:28.59 8:18.42 7:42.82 3
7 Sibonelo Khumalo FR-1 Colby CC 6:57.93 8:35.96 9:01.76 10:39.79 2
8 Ethan Fisher JR-3 Fort Hays St. 6:06.74 8:36.53 7:34.55 8:10.71 1
9 Jaret Pfizenmaier SR-4 Fort Hays St. 7:08.85 8:36.68 8:00.52 9:23.19 -
10 Ryan Stade SO-2 Tabor 6:03.09 8:38.69 6:08.27 9:04.63 -
11 Ryan Heline JR-3 St. Mary (Kan.) 7:12.35 8:40.90 11:06.76 10:45.92 -
12 Tommy Roehl SO-2 Washburn 6:11.48 8:43.21 10:01.70 11:09.71 -
13 Gabriel Chinya   Unattached 7:20.24 8:50.40 6:53.72 6:32.50 -
14 Dominick Beine JR-3 St. Mary (Kan.) 8:34.60 8:50.51 11:24.36 7:15.02 -
15 Damion Jackson FR-1 Kansas Wesleyan 9:39.28 8:51.45 9:44.60 10:27.12 -
16 Matheo Guimene FR-1 Colby CC 7:10.49 8:51.46 10:21.81 7:58.32 -
17 Andrew Smithwick FR-1 Oral Roberts 7:59.08 8:52.31 10:01.51 8:41.67 -
18 Aidan Junior SO-2 Washburn 7:29.87 8:55.55 9:43.75 9:11.62 -
19 Patrick Kipkemboi SR-4 Oral Roberts 9:55.67 8:56.64 10:43.97 6:15.65 -
20 Jake Cruz SO-2 Kansas Wesleyan 10:18.22 8:57.58 7:58.45 10:55.85 -
21 Noah Morenz SO-2 Fort Hays St. 7:10.68 8:58.34 9:41.41 10:35.25 -
22 Nick Petrella JR-3 Washburn 10:46.82 8:59.01 11:02.99 9:42.13 -
23 Lawson Beymer FR-1 Garden City CC 10:26.45 9:00.04 11:04.25 8:38.44 -
24 Will Cherrington SO-2 Columbia (Mo.) 11:09.99 9:00.31 8:49.51 11:15.39 -
25 Austin Hess JR-3 Kansas Wesleyan 8:18.06 9:01.37 7:40.17 11:32.96 -
26 Dawson Adams JR-3 St. Mary (Kan.) 10:17.18 9:01.38 10:49.66 6:46.04 -
27 Jarrett Ketchmark FR-1 Oral Roberts 8:30.25 9:02.82 8:08.54 11:23.96 -
28 Gift Mashilo FR-1 Colby CC 8:30.82 9:03.42 7:31.04 7:25.61 -
29 Tommy Baker JR-3 St. Mary (Kan.) 11:42.18 9:04.32 6:53.69 9:26.10 -
30 Emmanuel Chirchir FR-1 Garden City CC 7:37.57 9:04.72 7:21.23 11:42.69 -
31 Carsyn Turpin JR-3 Fort Hays St. 8:48.54 9:04.88 7:48.60 6:32.32 -
32 Daniel Pantoja FR-1 St. Mary (Kan.) 7:06.27 9:06.50 11:44.99 10:23.01 -
33 Shane Mullen SO-2 Washburn 9:29.67 9:07.76 7:07.26 9:57.06 -
34 Cisco Alvarez JR-3 Kansas Wesleyan 7:31.23 9:10.27 7:36.73 9:21.28 -
35 Emile Gaubert FR-1 Highland CC 10:45.55 9:11.75 9:00.72 9:17.27 -
36 Brig Merritt SR-4 St. Mary (Kan.) 10:36.03 9:13.07 11:47.93 11:31.34 -
37 Kenneth Howell FR-1 St. Mary (Kan.) 6:44.00 9:13.42 6:49.53 9:30.03 -
38 Logan Dybowski JR-3 Tabor 9:35.82 9:13.67 9:35.82 10:20.11 -
39 Miquel Cruz FR-1 Cowley College 6:40.78 9:16.63 9:16.63 8:15.40 -
40 Zach Williams Junior Unattached 6:57.86 9:17.14 7:59.14 10:07.29 -
41 David Ultreras FR-1 Hutchinson CC 9:06.71 9:17.86 7:59.76 9:01.13 -
42 Camden Bachman FR-1 St. Mary (Kan.) 8:56.45 9:18.80 7:54.98 10:25.86 -
43 Jorge Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 9:07.80 9:18.98 8:45.45 9:24.57 -
44 Brayden Marcotte FR-1 St. Mary (Kan.) 11:00.40 9:19.66 12:07.56 9:02.87 -
45 Andrew Hartegan FR-1 Rockhurst 10:00.06 9:20.80 9:26.41 10:16.88 -
46 Daniel Correa FR-1 St. Mary (Kan.) 8:09.76 9:22.94 10:19.24 10:13.61 -
47 Victor Vazquez-Rosas FR-1 Ranger 9:35.07 9:23.79 10:14.54 9:35.07 -
48 Matthew Veloz JR-3 Tabor 8:40.81 9:26.09 7:49.86 9:26.09 -
49 Ethan Ochana FR-1 Cloud County CC 9:44.34 9:27.32 11:43.48 8:30.59 -
50 Wyndom Giefer Junior Unattached 9:06.92 9:29.70 9:24.01 7:41.46 -
51 Chris Obersteadt SO-2 Rockhurst 10:03.90 9:29.71 10:32.38 7:30.07 -
52 Ryan Villarreal SR-4 Tabor 7:10.33 9:33.77 7:16.07 8:24.92 -
53 Manuel Leos FR-1 Cowley College 9:28.19 9:33.93 7:44.89 9:45.41 -
54 Felix Surtan FR-1 Cloud County CC 6:41.90 9:34.14 9:51.37 8:53.95 -
55 Kevin Rivas-Guillen FR-1 Cowley College 10:32.33 9:34.84 11:12.57 10:03.59 -
56 Shane Calvin JR-3 Kansas Wesleyan 10:03.69 9:34.94 9:11.95 11:24.18 -
57 Ryan Rochford FR-1 Washburn 11:44.11 9:37.14 12:30.29 12:30.29 -
58 Colton Ellingsworth FR-1 Rockhurst 6:50.80 9:38.59 8:23.38 11:28.53 -
59 Jerah Schmidt SR-4 Tabor 7:20.45 9:39.53 8:01.01 8:01.01 -
60 Gus Stephanos JR-3 St. Mary (Kan.) 7:50.91 9:41.37 8:43.24 6:58.59 -
61 Samson Selleck JR-3 William Jewell 11:48.47 9:45.51 8:29.40 6:55.72 -
62 Nichalas Power FR-1 Cloud County CC 9:09.58 9:50.94 9:45.03 8:22.30 -
63 Marc Corpus FR-1 Garden City CC 9:23.22 9:52.86 11:51.44 9:11.36 -
64 Billy Klasinski JR-3 Rockhurst 12:55.47 9:56.51 11:08.10 7:33.35 -
65 Leo Shelden FR-1 Garden City CC 8:50.71 10:17.10 8:44.54 8:19.86 -
66 Sebastian Valdez FR-1 Ranger 7:12.29 10:17.55 8:51.10 10:17.55 -
67 Kavan Phillips FR-1 William Jewell 11:49.37 10:39.07 10:26.29 10:39.07 -
68 Andrew Stump SO-2 Haskell Indian 10:34.95 10:41.36 8:33.09 12:43.22 -
69 Noah Sisemore JR-3 Rockhurst 8:07.62 10:50.15 11:48.67 13:58.70 -
  Brett Meyer   Unattached DNF DNF DNF DNF -
  Nirmit Dahiya FR-1 Cloud County CC DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
23 Lawson Beymer FR-1 Garden City CC 9:00.04 7:49.84 9:37.85 -
30 Emmanuel Chirchir FR-1 Garden City CC 9:04.72 8:04.80 11:26.35 -
31 Carsyn Turpin JR-3 Fort Hays St. 9:04.88 6:54.11 8:26.74 -
35 Emile Gaubert FR-1 Highland CC 9:11.75 11:57.28 10:06.93 -
45 Andrew Hartegan FR-1 Rockhurst 9:20.80 8:30.33 8:13.51 -
47 Victor Vazquez-Rosas FR-1 Ranger 9:23.79 10:20.17 9:12.52 -
49 Ethan Ochana FR-1 Cloud County CC 9:27.32 8:41.94 12:06.17 -
53 Manuel Leos FR-1 Cowley College 9:33.93 11:00.02 9:56.89 -
54 Felix Surtan FR-1 Cloud County CC 9:34.14 10:20.08 10:08.59 -
55 Kevin Rivas-Guillen FR-1 Cowley College 9:34.84 9:17.60 9:17.60 -
58 Colton Ellingsworth FR-1 Rockhurst 9:38.59 9:15.45 8:52.31 -
63 Marc Corpus FR-1 Garden City CC 9:52.86 11:51.44 9:29.15 -
64 Billy Klasinski JR-3 Rockhurst 9:56.51 7:15.46 12:31.61 -
65 Leo Shelden FR-1 Garden City CC 10:17.10 7:11.97 11:12.64 -
66 Sebastian Valdez FR-1 Ranger 10:17.55 12:45.77 13:10.47 -
67 Kavan Phillips FR-1 William Jewell 10:39.07 11:36.59 11:04.64 -
69 Noah Sisemore JR-3 Rockhurst 10:50.15 12:27.68 13:06.69 -
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
27 Jarrett Ketchmark FR-1 Oral Roberts 9:02.82 11:23.96 -
32 Daniel Pantoja FR-1 St. Mary (Kan.) 9:06.50 10:44.87 -
37 Kenneth Howell FR-1 St. Mary (Kan.) 9:13.42 11:20.71 -
38 Logan Dybowski JR-3 Tabor 9:13.67 8:57.06 -
41 David Ultreras FR-1 Hutchinson CC 9:17.86 11:48.49 -
42 Camden Bachman FR-1 St. Mary (Kan.) 9:18.80 11:27.33 -
43 Jorge Perez FR-1 St. Mary (Kan.) 9:18.98 8:39.86 -
44 Brayden Marcotte FR-1 St. Mary (Kan.) 9:19.66 6:31.77 -
46 Daniel Correa FR-1 St. Mary (Kan.) 9:22.94 8:43.54 -
48 Matthew Veloz JR-3 Tabor 9:26.09 12:10.26 -
51 Chris Obersteadt SO-2 Rockhurst 9:29.71 12:14.93 -
52 Ryan Villarreal SR-4 Tabor 9:33.77 10:59.84 -
57 Ryan Rochford FR-1 Washburn 9:37.14 9:02.52 -
59 Jerah Schmidt SR-4 Tabor 9:39.53 10:02.72 -
60 Gus Stephanos JR-3 St. Mary (Kan.) 9:41.37 7:56.73 -
61 Samson Selleck JR-3 William Jewell 9:45.51 6:55.72 -
68 Andrew Stump SO-2 Haskell Indian 10:41.36 12:43.22 -
Men's 3000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
15 Damion Jackson FR-1 Kansas Wesleyan 8:51.45 7:15.79 10:48.37 7:15.79 -
18 Aidan Junior SO-2 Washburn 8:55.55 6:25.60 6:57.73 7:13.80 -
19 Patrick Kipkemboi SR-4 Oral Roberts 8:56.64 9:44.94 8:29.81 8:19.08 -
20 Jake Cruz SO-2 Kansas Wesleyan 8:57.58 9:24.46 7:10.07 9:08.34 -
21 Noah Morenz SO-2 Fort Hays St. 8:58.34 9:46.79 11:23.70 7:21.44 -
22 Nick Petrella JR-3 Washburn 8:59.01 11:08.38 7:54.33 10:46.82 -
24 Will Cherrington SO-2 Columbia (Mo.) 9:00.31 7:01.45 8:17.09 7:33.86 -
25 Austin Hess JR-3 Kansas Wesleyan 9:01.37 11:11.30 10:06.34 7:02.27 -
26 Dawson Adams JR-3 St. Mary (Kan.) 9:01.38 9:28.45 6:24.38 7:29.35 -
28 Gift Mashilo FR-1 Colby CC 9:03.42 8:19.95 9:14.29 10:57.54 -
33 Shane Mullen SO-2 Washburn 9:07.76 11:19.23 10:02.54 9:13.24 -
34 Cisco Alvarez JR-3 Kansas Wesleyan 9:10.27 10:27.31 9:37.79 9:26.78 -
40 Zach Williams Junior Unattached 9:17.14 6:57.86 9:50.57 6:52.29 -
50 Wyndom Giefer Junior Unattached 9:29.70 9:46.80 11:40.74 9:35.40 -
56 Shane Calvin JR-3 Kansas Wesleyan 9:34.94 10:09.44 10:49.69 9:23.45 -
62 Nichalas Power FR-1 Cloud County CC 9:50.94 11:19.59 10:50.04 9:56.85 -
Men's 3000 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
9 Jaret Pfizenmaier SR-4 Fort Hays St. 7:08.85 8:36.68 -
10 Ryan Stade SO-2 Tabor 8:33.51 8:38.69 -
11 Ryan Heline JR-3 St. Mary (Kan.) 10:04.25 8:40.90 -
12 Tommy Roehl SO-2 Washburn 6:53.34 8:43.21 -
13 Gabriel Chinya   Unattached 10:47.09 8:50.40 -
16 Matheo Guimene FR-1 Colby CC 7:10.49 8:51.46 -
29 Tommy Baker JR-3 St. Mary (Kan.) 9:42.43 9:04.32 -
36 Brig Merritt SR-4 St. Mary (Kan.) 11:36.87 9:13.07 -
39 Miquel Cruz FR-1 Cowley College 8:04.27 9:16.63 -
Men's 3000 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME SC
1 Abraham Chelengam FR-1 Oral Roberts 5:43.67 6:27.85 8:10.95 10
2 Grant Bradley JR-3 Fort Hays St. 8:01.21 6:03.37 8:11.03 8
3 Kgadi Monyebodi SO-2 Colby CC 10:35.88 9:55.83 8:20.69 6
4 Emad Bashir Senior Unattached 6:32.27 8:22.90 8:22.90 5
5 Donald Kibet SO-2 Washburn 9:50.00 7:54.02 8:24.27 4
6 Siyabonga Mokgothu SO-2 Cloud County CC 9:24.54 7:02.13 8:28.59 3
7 Sibonelo Khumalo FR-1 Colby CC 7:59.85 7:23.73 8:35.96 2
8 Ethan Fisher JR-3 Fort Hays St. 7:39.72 10:40.50 8:36.53 1
14 Dominick Beine JR-3 St. Mary (Kan.) 10:20.70 7:04.41 8:50.51 -
17 Andrew Smithwick FR-1 Oral Roberts 7:11.18 7:43.11 8:52.31 -
  Nirmit Dahiya FR-1 Cloud County CC DNF DNF DNF -
  Brett Meyer   Unattached DNF DNF DNF -