January 20, 2024
|
NW Missouri-Hughes Fieldhouse - Maryville, MO
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wes Ferguson SR-4 Nebraska-Kearney 2:14.58 2:06.86 1:50.31 2:09.07 2:15.69
2 Max Lindgren   Unattached 2:11.94 2:19.84 1:52.77 1:23.45 1:44.88
3 Maxime Touron SO-2 NW Missouri 2:05.94 2:09.35 1:53.46 2:09.35 1:51.19
4 Tyson Baker SO-2 Nebraska-Kearney 1:21.75 2:23.06 1:53.54 1:56.95 2:25.34
5 Mohammed Kowa SO-2 Iowa Western CC 1:29.93 1:56.11 1:53.83 1:44.73 1:24.24
6 Hunter Shanks SR-4 Dakota Wesleyan 1:34.92 1:31.49 1:54.36 2:08.09 1:36.07
7 Conner Wells SO-2 Nebraska-Kearney 1:20.21 2:25.52 1:54.58 1:50.00 1:44.27
8 Charlie Kinslow FR-1 NW Missouri 1:29.66 2:13.33 1:54.94 2:21.38 1:31.96
9 Reed Emsick FR-1 Nebraska-Kearney 2:08.03 1:28.82 1:55.34 2:02.26 1:41.50
10 Daniel Rogge SR-4 Benedictine (Kan.) 1:37.25 1:43.10 1:57.16 1:36.08 2:25.28
11 Brycen Compton FR-1 Truman 1:54.68 1:42.86 1:58.22 1:45.22 2:15.96
12 John Mabar FR-1 Iowa Western CC 1:43.19 2:31.82 1:58.61 2:06.92 2:06.92
13 Thomas Campbell SO-2 Benedictine (Kan.) 2:03.42 2:22.41 1:58.67 1:55.11 2:12.91
14 Magnus Herschbach FR-1 Iowa Western CC 1:26.46 1:34.87 2:00.08 1:40.87 1:26.46
15 Oscar Aguado-Mendez FR-1 Nebraska-Kearney 1:41.11 1:59.17 2:00.37 2:35.28 2:10.00
16 Joey Hartnett FR-1 Iowa Western CC 2:16.64 2:36.16 2:02.00 1:31.50 1:35.16
17 Philip Joseph SR-4 Benedictine (Kan.) 2:20.53 2:03.43 2:02.20 1:27.99 2:19.31
18 Ahmed Muse SO-2 Nebraska-Kearney 2:32.18 2:11.31 2:02.72 1:40.63 1:57.82
19 Quin Karas FR-1 Nebraska-Kearney 2:36.48 2:06.68 2:04.19 1:48.05 1:41.84
20 Blake Olbrich JR-3 Midland 2:21.67 2:41.56 2:04.27 1:31.96 1:45.63
21 Isaiah Jimenez FR-1 Dodge City CC 1:51.97 1:40.78 2:04.41 2:26.81 1:59.44
22 Andrew Figueroa   Unattached 2:03.33 1:44.64 2:04.57 2:15.79 1:54.61
23 Gabriel Joerger JR-3 Benedictine (Kan.) 1:39.58 2:02.26 2:06.04 2:18.65 1:44.62
24 Nolan Henslee FR-1 Truman 1:35.06 1:54.07 2:06.74 1:57.87 2:25.75
25 Donald Chambers SO-2 Baker 2:45.42 2:28.87 2:07.24 2:31.42 1:51.98
26 Jesse Drahota SO-2 Nebraska-Kearney 2:18.90 1:39.40 2:07.43 1:38.13 2:24.00
27 Kale Wolf   Unattached 1:57.41 2:07.62 2:07.62 2:11.45 2:05.07
28 Matt Goeckel SR-4 NW Missouri 1:37.61 1:51.74 2:08.43 2:22.56 1:53.02
29 Logan Mace FR-1 Graceland 2:41.73 2:19.19 2:12.56 2:39.08 1:52.68
30 Brandon Speckmann FR-1 Southeast CC 2:10.25 2:19.55 2:12.90 2:19.55 2:10.25
31 Jack Wheeler SO-2 Benedictine (Kan.) 2:20.99 2:10.35 2:13.01 2:24.98 1:51.73
32 Moses Ridley FR-1 Graceland 2:24.41 2:16.39 2:13.71 1:53.66 2:12.38
33 Bannyeny Riek FR-1 Southeast CC 2:00.63 1:57.95 2:14.03 2:52.90 2:26.10
34 Rene Romero SO-2 Graceland 2:07.38 2:44.92 2:14.08 1:37.88 2:51.63
35 Connor Keller JR-3 Grand View 2:53.25 2:53.25 2:15.35 1:52.34 1:45.58
36 Seth Diser SR-4 Grand View 2:28.28 1:52.91 2:16.03 2:41.88 2:44.60
37 Matthew Patience FR-1 Graceland 1:57.27 2:43.62 2:16.35 2:20.44 2:10.90
38 Garrick Wilson SO-2 Midland 2:31.73 2:13.64 2:19.20 1:54.15 2:19.20
39 Dawson Sharp FR-1 Southeast CC 2:47.26 3:07.03 2:32.05 3:07.03 1:51.00
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Daniel Rogge SR-4 Benedictine (Kan.) 1:57.16
15 Oscar Aguado-Mendez FR-1 Nebraska-Kearney 2:00.37
19 Quin Karas FR-1 Nebraska-Kearney 2:04.19
21 Isaiah Jimenez FR-1 Dodge City CC 2:04.41
23 Gabriel Joerger JR-3 Benedictine (Kan.) 2:06.04
26 Jesse Drahota SO-2 Nebraska-Kearney 2:07.43
29 Logan Mace FR-1 Graceland 2:12.56
32 Moses Ridley FR-1 Graceland 2:13.71
33 Bannyeny Riek FR-1 Southeast CC 2:14.03
37 Matthew Patience FR-1 Graceland 2:16.35
39 Dawson Sharp FR-1 Southeast CC 2:32.05
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
14 Magnus Herschbach FR-1 Iowa Western CC 2:00.08 1:39.67
20 Blake Olbrich JR-3 Midland 2:04.27 1:55.58
22 Andrew Figueroa   Unattached 2:04.57 1:52.12
24 Nolan Henslee FR-1 Truman 2:06.74 1:41.40
25 Donald Chambers SO-2 Baker 2:07.24 2:37.78
27 Kale Wolf   Unattached 2:07.62 1:31.89
30 Brandon Speckmann FR-1 Southeast CC 2:12.90 2:36.83
35 Connor Keller JR-3 Grand View 2:15.35 1:40.16
36 Seth Diser SR-4 Grand View 2:16.03 2:24.20
38 Garrick Wilson SO-2 Midland 2:19.20 2:01.11
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
8 Charlie Kinslow FR-1 NW Missouri 1:54.94 1:59.54 1:43.45
11 Brycen Compton FR-1 Truman 1:58.22 2:23.05 1:58.22
12 John Mabar FR-1 Iowa Western CC 1:58.61 1:33.71 2:19.96
13 Thomas Campbell SO-2 Benedictine (Kan.) 1:58.67 2:21.22 2:29.53
16 Joey Hartnett FR-1 Iowa Western CC 2:02.00 2:11.76 1:31.50
17 Philip Joseph SR-4 Benedictine (Kan.) 2:02.20 2:25.42 1:32.88
28 Matt Goeckel SR-4 NW Missouri 2:08.43 2:03.30 2:09.72
31 Jack Wheeler SO-2 Benedictine (Kan.) 2:13.01 2:22.32 1:57.05
34 Rene Romero SO-2 Graceland 2:14.08 1:48.61 1:59.34
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Wes Ferguson SR-4 Nebraska-Kearney 1:40.39 1:50.31 1:23.84 2:09.07 1:28.25 1:50.31
2 Max Lindgren   Unattached 1:46.01 2:05.18 1:35.86 1:24.58 1:43.75 1:52.77
3 Maxime Touron SO-2 NW Missouri 1:25.10 2:27.50 1:46.66 2:25.23 1:23.96 1:53.46
4 Tyson Baker SO-2 Nebraska-Kearney 2:25.34 2:17.39 1:19.48 1:19.48 2:16.25 1:53.54
5 Mohammed Kowa SO-2 Iowa Western CC 2:04.08 1:53.83 2:02.94 1:27.65 2:27.98 1:53.83
6 Hunter Shanks SR-4 Dakota Wesleyan 1:46.36 1:48.65 2:14.95 2:20.67 2:01.23 1:54.36
7 Conner Wells SO-2 Nebraska-Kearney 1:45.42 1:54.58 1:40.83 1:55.73 1:31.67 1:54.58
9 Reed Emsick FR-1 Nebraska-Kearney 2:04.57 1:35.74 1:59.96 2:01.11 2:28.79 1:55.34
18 Ahmed Muse SO-2 Nebraska-Kearney 2:35.86 2:32.18 2:26.04 2:11.31 2:24.81 2:02.72