January 20, 2024
|
Fall Creek Pavilion at Indiana State Fairgrounds - Indianapolis, IN
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Gavin Cougle SO-2 Butler 48.05 57.56 48.55 48.55 56.06 50.05 54.56
2 Konrad Sacha SO-2 SIU Edwardsville 43.18 1:02.98 48.76 56.38 58.41 50.79 49.78
3 Michael Beros JR-3 Butler 44.90 53.58 45.41 42.86 44.39 51.02 1:05.82
4 Mitchell Van Vooren SR-4 St. Norbert 55.18 42.41 47.01 42.92 53.65 51.09 52.63
5 Bradley Braxton JR-3 Taylor 35.91 1:03.09 55.91 36.42 43.09 51.29 58.47
6 Dylan Walker FR-1 Butler 1:03.25 1:02.73 1:01.18 44.59 53.40 51.84 54.44
7 Jimmy Davis SO-2 Butler 50.97 1:06.58 1:03.46 48.37 1:02.94 52.01 50.97
8 Mason Steinbraker SO-2 Butler 46.86 46.34 57.27 1:02.48 46.34 52.06 45.82
9 Gabriel Thiel SO-2 St. Norbert 1:03.55 1:05.12 1:01.99 1:07.20 52.09 52.09 1:00.95
10 Anthony Vassolo SO-2 Valparaiso 47.93 1:02.51 1:05.64 42.20 50.01 52.09 1:01.47
11 Harrison Hrbek FR-1 Butler 58.13 39.81 54.99 58.66 1:05.47 52.37 53.95
12 Cole Whitehead JR-3 Taylor 47.92 49.49 49.49 40.54 53.71 52.65 49.49
13 Simon McLaine FR-1 SIU Edwardsville 50.61 48.50 1:00.62 43.23 54.82 52.71 56.93
14 Jaylon Cooper SO-2 IUPUI 41.44 1:00.03 48.34 52.06 37.72 53.12 1:08.00
15 Lextin Willis SO-2 Taylor 38.88 49.67 43.74 38.88 1:09.65 53.99 52.37
16 Aiden DeLaTorre SO-2 Indianapolis 1:01.88 1:10.10 47.65 52.03 44.36 54.76 1:05.17
17 Cole Hurt RS/Una UNAT-Indianapolis 43.31 46.05 1:05.79 1:02.50 38.93 54.82 56.47
18 Collin Sylvain JR-3 St. Norbert 56.01 48.87 1:07.54 41.74 59.31 54.91 1:02.60
19 Brian Sponaugle FR-1 Valparaiso 56.78 1:08.14 42.02 1:11.55 57.35 56.78 56.78
20 Tyler Nolan RS/Una UNAT-Indianapolis 1:10.64 42.50 1:10.07 1:04.90 1:00.31 57.43 1:06.62
  Lairden Rogge FR-1 Butler DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
1 Gavin Cougle SO-2 Butler 50.05 1:03.07
2 Konrad Sacha SO-2 SIU Edwardsville 50.79 37.08
3 Michael Beros JR-3 Butler 51.02 41.84
4 Mitchell Van Vooren SR-4 St. Norbert 51.09 44.45
14 Jaylon Cooper SO-2 IUPUI 53.12 57.37
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
5 Bradley Braxton JR-3 Taylor 1:06.17 51.29 40.01
6 Dylan Walker FR-1 Butler 38.37 51.84 53.40
9 Gabriel Thiel SO-2 St. Norbert 1:01.47 52.09 1:03.55
12 Cole Whitehead JR-3 Taylor 1:06.87 52.65 51.60
18 Collin Sylvain JR-3 St. Norbert 53.82 54.91 40.09
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Jimmy Davis SO-2 Butler 52.01
8 Mason Steinbraker SO-2 Butler 52.06
10 Anthony Vassolo SO-2 Valparaiso 52.09
15 Lextin Willis SO-2 Taylor 53.99
  Lairden Rogge FR-1 Butler DNF
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
11 Harrison Hrbek FR-1 Butler 39.28 49.23 52.37 51.33
13 Simon McLaine FR-1 SIU Edwardsville 43.75 54.30 52.71 49.55
17 Cole Hurt RS/Una UNAT-Indianapolis 1:03.60 1:02.50 54.82 46.60
20 Tyler Nolan RS/Una UNAT-Indianapolis 1:02.60 1:14.09 57.43 58.58
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
16 Aiden DeLaTorre SO-2 Indianapolis 56.41 55.86 42.72 54.76
19 Brian Sponaugle FR-1 Valparaiso 57.35 39.75 1:01.89 56.78