February 18, 2024
|
Harvard-Gordon Track and Tennis - Cambridge, MA
|
200m (Banked)
ICON KEY: DIII NE IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Redman   Unattached 1:53.80 2:27.94 1:51.53 2:05.18
2 Benjamin Steeves   Old Goat Track Club 1:54.05 2:12.30 1:26.68 1:20.98
3 Jared Bekkering   Unattached 1:55.61 2:12.96 1:34.80 2:09.49
4 Dan McSolla   Battle Road Track Club 1:56.09 2:01.90 2:08.86 2:13.51
5 Daniel Caso SR-4 Northeastern 1:56.13 1:22.46 1:45.68 2:21.68
6 Malik Mahmud   Battle Road Track Club 1:56.28 1:36.52 1:22.56 2:23.03
7 Ryan Gruczka FR-1 Northeastern 1:57.64 1:56.47 2:21.17 1:55.29
8 Miles Sandoski Senior New England Elite 1:58.67 2:22.41 2:29.53 2:11.73
9 Cooper Mitchell Freshman UNAT-Rhode Island 1:58.77 1:46.90 1:39.77 1:56.40
10 Luke Sikora JR-3 Suffolk 1:58.84 2:02.41 1:46.96 1:48.15
11 Jacob Connolly   Unattached 1:59.07 1:23.35 1:25.73 2:05.03
12 Kely Maloney JR-3 Suffolk 2:00.09 2:21.71 1:38.48 1:40.88
13 Evan Wright JR-3 Suffolk 2:00.49 2:18.57 1:27.96 2:29.41
14 Jasper Shapiro   Battle Road Track Club 2:00.62 1:38.91 2:27.16 2:12.69
15 Kelton Poirier Senior Unattached 2:00.87 2:17.80 1:58.46 2:15.38
16 Alex Fisher   Unattached 2:02.72 2:22.36 2:19.90 2:13.77
17 August Doetsch Junior Austin Prep 2:02.89 1:37.09 1:42.00 1:26.03
18 Oliver Buckhoff Senior Phillips Academy 2:03.09 2:10.48 1:39.71 1:34.78
19 Sean Kim Sophomore New England Elite 2:03.45 1:54.81 2:24.44 1:44.94
20 Joshua Twomey   Unattached 2:04.02 1:40.46 2:33.79 2:17.67
21 Kyle Behan Senior Unattached 2:04.06 2:16.47 1:50.42 2:16.47
22 Thomas Leopold Senior Phillips Exeter 2:04.10 1:39.28 2:10.31 1:56.66
23 Will Shahbazian Senior UMass Lowell Club Track 2:04.52 2:24.45 1:45.85 2:31.92
24 James McCarron III Senior New England Elite 2:04.58 1:49.63 2:04.58 2:28.25
25 Karthik Pisupati   Emerging Elites 2:05.29 2:07.80 1:50.26 2:24.09
26 Patrick Fish   Unattached 2:05.39 2:21.69 1:42.82 1:56.62
27 Sean Behan Senior Unattached 2:05.40 2:34.25 1:37.82 2:24.21
28 Sami Tokat Sophomore Phillips Academy 2:05.48 2:31.83 2:24.31 1:51.68
29 Jovan Sematimba   Battle Road Track Club 2:05.63 1:31.71 1:46.79 2:23.22
30 John Victor Valerio   MetroCobras TC 2:05.72 1:55.67 2:14.52 2:08.24
31 Truman Yee Sophomore Phillips Exeter 2:06.16 2:20.04 1:47.24 2:04.90
32 Tommy Lapham   Unattached 2:06.16 2:37.70 2:37.70 1:30.84
33 Noah Rivera Senior U-32 2:06.67 2:21.87 2:30.74 2:20.61
34 Tyler Mogavero Freshman New England Elite 2:07.12 1:32.80 2:23.65 2:41.45
35 Benaleo Daniels Senior Battle Road Track Club 2:07.22 1:31.60 2:11.04 1:53.23
36 Logan McDonald   Unattached 2:07.44 2:09.99 2:17.64 2:31.66
37 Moses Andrews Junior St. Johnsbury Academy 2:07.71 2:34.53 2:17.93 1:56.22
38 Josh Mullen Freshman Phillips Exeter 2:08.95 2:28.30 2:42.48 2:33.45
39 Richard Federico   Boston Comets Track Club 2:09.15 2:25.94 2:47.90 2:06.57
40 Phillip Nicol   Unattached 2:09.33 1:55.11 1:33.12 1:31.83
41 Isaac Lenzini Sophomore St. Johnsbury Academy 2:09.63 1:57.97 2:42.04 2:26.49
42 Jake Nemeroff   Unattached 2:10.01 2:25.62 2:42.52 2:13.91
43 James Doty   Old Goat Track Club 2:10.65 1:45.83 2:48.54 2:48.54
44 Lucas Hahn Freshman Austin Prep 2:10.75 2:30.37 2:29.06 2:01.60
45 Benjamin Robinson   Unattached 2:11.54 1:41.29 1:36.03 2:15.49
46 Dashiels(Dash) Seals Freshman Phillips Exeter 2:11.67 2:22.21 2:40.64 2:15.62
47 Emerson Koch   Emerging Elites 2:12.66 2:29.91 2:15.32 2:45.83
48 David Goodrich   Unattached 2:12.67 2:23.29 2:52.48 1:52.77
49 Owen Cosgrove Freshman Phillips Exeter 2:12.79 2:45.99 1:58.19 1:39.60
50 Riley Rosenberger   Brown University Running Club 2:12.88 1:54.28 1:44.98 2:34.14
51 Elliott Tinkler Senior Austin Prep 2:12.99 2:36.93 2:28.95 1:35.76
52 Yariel Cordero Sanchez Senior New Mission 2:13.37 2:17.38 2:33.38 1:45.37
53 Adam Kramer   Emerging Elites 2:13.92 1:44.46 2:28.66 2:47.40
54 Braden Kennedy Freshman Unattached 2:14.23 2:00.81 1:52.76 1:35.31
55 Brady Madigan SO-2 Fitchburg St. 2:14.26 1:35.33 2:33.06 1:40.70
56 Ian Novotne Freshman Hampshire 2:14.52 2:50.84 1:54.35 2:07.80
57 Brody Wallas   Garmé 2:15.05 2:01.55 2:16.40 2:52.87
58 Malcolm Courchesne Senior Phillips Exeter 2:17.23 2:36.45 2:13.12 1:37.44
59 Solomon Jin   Emerging Elites 2:17.57 2:07.94 2:20.33 2:28.58
60 William Savoie   Unattached 2:18.34 2:47.40 2:22.49 2:23.88
61 Eric Jiang   Brown University Running Club 2:18.83 2:11.89 1:49.68 2:21.61
62 Daniel Blackman   Unattached 2:19.35 2:22.14 2:50.01 2:06.81
63 Justin Stockford   Rumford Road Runners/R3 R 2:19.71 2:02.95 2:07.14 2:25.30
64 Anthony Morelli   Garmé 2:20.40 2:26.02 2:11.98 1:57.94
65 Alejandro Heuck   Greater Springfield Harri 2:21.77 2:47.29 2:44.46 1:40.66
66 Wesley Thompson   NHTI 2:22.34 2:57.93 1:52.45 1:55.30
67 Jason Pollutro   Somerville Road Runners 2:23.76 2:49.64 1:52.14 2:52.52
68 William Smith   Unattached 2:24.83 2:37.87 2:33.52 2:58.14
69 Michael Najarian SO-2 Suffolk 2:25.28 2:58.70 3:03.06 1:53.32
70 Thomas Casale Sophomore Austin Prep 2:25.35 2:55.88 2:52.97 1:54.83
71 Mark Rabasco   Greater Springfield Harri 2:25.68 2:48.99 2:11.12 2:34.42
72 Thomas Fidrocki JR-3 Suffolk 2:25.96 2:09.91 3:08.29 1:50.93
73 Timothy Hoff   Mass Velocity Track Club 2:27.83 2:24.88 2:42.62 3:12.18
74 Quinton Thomas   Unattached 2:36.45 2:08.29 2:19.24 2:20.81
75 Tim Owen   Mass Velocity Track Club 2:36.97 2:57.38 2:43.25 2:11.86
76 Bill Newsham   Greater Boston Track Club 2:45.54 3:33.55 2:15.75 2:15.75
77 Christopher Lemire   UMass Lowell Club Track 2:48.75 2:28.50 2:43.69 2:23.44
78 Harris Hardy   Athletics East Track Club 2:52.36 2:59.26 2:17.89 2:52.36
79 Dana Waterman   Unattached 2:59.01 3:22.29 2:41.11 3:15.12
  James Kerr   Boston Comets Track Club DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Jacob Redman   Unattached 2:22.25 1:34.46 1:23.08 1:45.84 1:28.77 1:53.80
2 Benjamin Steeves   Old Goat Track Club 1:31.24 2:10.02 2:10.02 2:05.46 1:51.77 1:54.05
4 Dan McSolla   Battle Road Track Club 1:31.72 1:46.81 2:26.28 1:44.49 2:10.02 1:56.09
5 Daniel Caso SR-4 Northeastern 1:23.62 2:27.49 1:36.39 2:08.91 2:29.81 1:56.13
6 Malik Mahmud   Battle Road Track Club 1:34.19 2:26.52 1:43.49 2:28.84 1:40.00 1:56.28
7 Ryan Gruczka FR-1 Northeastern 1:42.35 1:32.94 2:31.76 2:25.88 2:32.94 1:57.64
11 Jacob Connolly   Unattached 2:33.60 1:36.45 1:45.98 1:31.69 1:47.17 1:59.07
15 Kelton Poirier Senior Unattached 2:32.30 2:20.21 2:05.71 1:25.82 1:54.83 2:00.87
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Jared Bekkering   Unattached 1:55.61 1:25.56
8 Miles Sandoski Senior New England Elite 1:58.67 1:44.43
9 Cooper Mitchell Freshman UNAT-Rhode Island 1:58.77 1:25.52
10 Luke Sikora JR-3 Suffolk 1:58.84 1:30.32
12 Kely Maloney JR-3 Suffolk 2:00.09 2:24.11
13 Evan Wright JR-3 Suffolk 2:00.49 1:24.35
14 Jasper Shapiro   Battle Road Track Club 2:00.62 2:36.81
21 Kyle Behan Senior Unattached 2:04.06 2:18.95
23 Will Shahbazian Senior UMass Lowell Club Track 2:04.52 1:39.62
32 Tommy Lapham   Unattached 2:06.16 1:38.41
42 Jake Nemeroff   Unattached 2:10.01 2:15.21
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
16 Alex Fisher   Unattached 1:30.82 2:02.72
18 Oliver Buckhoff Senior Phillips Academy 2:31.40 2:03.09
19 Sean Kim Sophomore New England Elite 1:31.36 2:03.45
22 Thomas Leopold Senior Phillips Exeter 2:37.61 2:04.10
25 Karthik Pisupati   Emerging Elites 2:05.29 2:05.29
26 Patrick Fish   Unattached 2:21.69 2:05.39
27 Sean Behan Senior Unattached 2:15.44 2:05.40
29 Jovan Sematimba   Battle Road Track Club 1:31.71 2:05.63
33 Noah Rivera Senior U-32 1:46.41 2:06.67
34 Tyler Mogavero Freshman New England Elite 2:13.48 2:07.12
35 Benaleo Daniels Senior Battle Road Track Club 2:22.49 2:07.22
39 Richard Federico   Boston Comets Track Club 1:38.16 2:09.15
43 James Doty   Old Goat Track Club 2:22.41 2:10.65
  James Kerr   Boston Comets Track Club DNF DNF
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 August Doetsch Junior Austin Prep 1:30.94 2:11.50 2:02.89
20 Joshua Twomey   Unattached 1:29.30 2:20.15 2:04.02
24 James McCarron III Senior New England Elite 1:28.46 1:44.65 2:04.58
28 Sami Tokat Sophomore Phillips Academy 2:25.56 1:32.86 2:05.48
31 Truman Yee Sophomore Phillips Exeter 1:58.59 2:16.26 2:06.16
36 Logan McDonald   Unattached 1:50.88 2:16.36 2:07.44
38 Josh Mullen Freshman Phillips Exeter 1:35.43 2:30.88 2:08.95
40 Phillip Nicol   Unattached 1:35.71 2:06.75 2:09.33
45 Benjamin Robinson   Unattached 1:50.50 2:40.48 2:11.54
46 Dashiels(Dash) Seals Freshman Phillips Exeter 2:09.04 1:37.44 2:11.67
47 Emerson Koch   Emerging Elites 2:45.83 2:37.87 2:12.66
48 David Goodrich   Unattached 1:58.08 1:46.14 2:12.67
58 Malcolm Courchesne Senior Phillips Exeter 2:18.61 2:02.14 2:17.23
59 Solomon Jin   Emerging Elites 2:35.46 1:36.30 2:17.57
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
30 John Victor Valerio   MetroCobras TC 2:00.70 1:55.67 2:05.72 1:33.04
37 Moses Andrews Junior St. Johnsbury Academy 2:24.32 1:47.28 2:07.71 2:40.92
41 Isaac Lenzini Sophomore St. Johnsbury Academy 2:17.41 2:25.19 2:09.63 2:21.30
44 Lucas Hahn Freshman Austin Prep 2:08.14 1:57.68 2:10.75 2:29.06
49 Owen Cosgrove Freshman Phillips Exeter 2:04.83 2:27.40 2:12.79 2:52.63
50 Riley Rosenberger   Brown University Running Club 2:50.09 2:36.80 2:12.88 1:52.95
51 Elliott Tinkler Senior Austin Prep 2:46.24 2:07.67 2:12.99 1:59.70
52 Yariel Cordero Sanchez Senior New Mission 2:13.37 2:10.71 2:13.37 2:32.05
53 Adam Kramer   Emerging Elites 1:43.12 2:38.03 2:13.92 1:53.84
54 Braden Kennedy Freshman Unattached 2:51.82 2:12.89 2:14.23 2:39.74
55 Brady Madigan SO-2 Fitchburg St. 2:42.46 2:18.29 2:14.26 2:53.20
56 Ian Novotne Freshman Hampshire 1:48.97 2:10.49 2:14.52 2:44.12
60 William Savoie   Unattached 1:45.14 2:01.74 2:18.34 2:08.66
62 Daniel Blackman   Unattached 2:31.90 1:57.06 2:19.35 1:44.52
63 Justin Stockford   Rumford Road Runners/R3 R 2:22.51 2:44.86 2:19.71 2:22.51
65 Alejandro Heuck   Greater Springfield Harri 2:18.94 2:45.87 2:21.77 1:40.66
77 Christopher Lemire   UMass Lowell Club Track 2:53.82 3:37.69 2:48.75 3:15.75
Men's 800 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
57 Brody Wallas   Garmé 2:13.70 1:56.15 2:13.70 2:28.56 2:15.05 1:50.75
61 Eric Jiang   Brown University Running Club 2:14.67 1:44.13 2:29.94 2:29.94 2:18.83 2:29.94
64 Anthony Morelli   Garmé 2:34.44 2:35.85 2:38.66 2:00.75 2:20.40 2:19.00
66 Wesley Thompson   NHTI 2:42.27 2:26.61 1:59.57 2:36.58 2:22.34 2:26.61
67 Jason Pollutro   Somerville Road Runners 2:06.51 3:04.02 1:46.39 2:05.08 2:23.76 2:36.70
68 William Smith   Unattached 1:41.39 2:56.70 1:45.73 2:07.45 2:24.83 2:14.70
69 Michael Najarian SO-2 Suffolk 2:07.85 2:47.08 2:09.30 2:03.49 2:25.28 2:49.98
70 Thomas Casale Sophomore Austin Prep 2:42.80 2:38.44 2:10.82 2:23.90 2:25.35 2:25.35
71 Mark Rabasco   Greater Springfield Harri 2:03.83 2:32.97 2:34.42 2:43.17 2:25.68 1:49.26
72 Thomas Fidrocki JR-3 Suffolk 3:03.91 2:42.02 2:36.18 2:24.50 2:25.96 2:59.53
73 Timothy Hoff   Mass Velocity Track Club 2:54.44 2:23.40 3:04.79 2:10.09 2:27.83 2:05.66
74 Quinton Thomas   Unattached 1:57.34 2:11.42 2:23.94 3:23.39 2:36.45 2:14.55
75 Tim Owen   Mass Velocity Track Club 3:05.23 3:08.37 2:41.68 3:03.66 2:36.97 2:16.57
76 Bill Newsham   Greater Boston Track Club 2:38.92 3:07.06 2:17.40 3:20.31 2:45.54 3:31.90
78 Harris Hardy   Athletics East Track Club 3:38.90 2:28.23 3:25.11 2:19.62 2:52.36 2:07.55
79 Dana Waterman   Unattached 2:32.16 2:42.90 2:41.11 2:46.48 2:59.01 3:20.50