April 26-27, 2024
|
Oregon State - Corvallis, OR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Cascade Conference NWC

Men's 800m Run Division 2

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Elwood Hosking FR-1 Western Oregon 1:52.52
2 Ethan Martin JR-3 Washington St. 1:52.56
3 Luke Ronsman SO-2 Dallas Baptist 1:52.93
4 Max Hutton FR-1 Central Washington 1:53.29
5 Alex Jensen   Unattached 1:53.40
6 Henry Tierney SO-2 Pacific (Ore.) 1:53.43
7 Grant Bohannon FR-1 Western Oregon 1:53.62
8 Ferran Verges   Unattached 1:53.68
9 Ammon Gallup FR-1 Lane CC 1:53.86
10 Shane Gard JR-3 Idaho 1:54.02
11 Travis Thompson   Unattached 1:54.13
12 Henry Mong   Timberline Athletic Club 1:54.33
13 Sebastian Koran SR-4 St. Edward's 1:54.68
14 Noah Nelson SO-2 Lewis & Clark 1:55.12
15 Hunter Nichols SR-4 Eastern Oregon 1:55.23
16 Lucas Robert SR-4 Eastern Washington 1:55.88
17 Shea Mattson SR-4 Idaho 1:55.95
18 Mitchell Klassen Freshman U. of Victoria 1:55.99
19 Matt Hopkins Junior U. of Victoria 1:56.00
20 Mackenzie Lascelle Freshman U. of Victoria 1:56.24
21 Caleb Brown SO-2 Eastern Oregon 1:56.26
22 Amir Ahmed FR-1 Portland State 1:56.29
23 Branden Chou SO-2 Clark College 1:56.37
24 Abdi Abade JR-3 Portland State 1:56.54
25 Calvin Cahill JR-3 Linfield 1:56.55
26 Jacob Easton   Unattached 1:56.56
27 Noa Miller SR-4 Multnomah 1:56.65
28 Colin Wright FR-1 Spokane CC 1:56.90
29 Jack Pratapas SO-2 Central Washington 1:56.96
30 Chase Perez FR-1 Central Washington 1:56.99
31 Gavin Flynn   Jacuzzi Boys Athletic Club 1:57.07
32 Cole Coupal Freshman U. of Victoria 1:57.25
33 Donavyn Adair FR-1 Spokane CC 1:57.25
34 Oclan Ryan FR-1 College of Idaho 1:57.51
35 Dustyn Mckenney JR-3 Western Oregon 1:57.62
36 Gus Harquail JR-3 Seattle U. 1:57.65
37 Justus Jackson FR-1 SW Oregon CC 1:57.70
38 Liam Bergevin FR-1 Willamette 1:57.92
39 Lance Mason   Unattached 1:57.94
40 Miles Freightman Sophomore UO Running Club 1:58.04
41 Patrik Balazs Junior UO Running Club 1:58.26
42 James Thatcher SO-2 Eastern Oregon 1:58.37
43 Gabe Van Hezewijk   Victoria (B.C.) 1:58.42
44 Jonny Wind   Eastern Oregon 1:58.52
45 Raphael Blandini FR-1 Southern Oregon 1:58.72
46 Tyler Davis SO-2 Lane CC 1:58.96
47 Josiah Lee   Unattached 1:59.04
48 Tim Rambo   Los Lobos 1:59.06
49 Carter Phillips Sophomore UO Running Club 1:59.25
50 Luke Ammirati JR-3 College of Idaho 1:59.25
51 Conner Dooley JR-3 Linfield 1:59.35
52 Gabriel Kary   Unattached 1:59.63
53 Bryce Worrell FR-1 Oregon Tech 1:59.68
54 Jordan Kemper SO-2 Western Oregon 1:59.83
55 Michael Altenburg FR-1 College of Idaho 2:00.04
56 Justin Ash JR-3 Eastern Oregon 2:00.12
57 Bruno Kipsang FR-1 Spokane CC 2:00.18
58 Adam Whitehead SR-4 Dallas Baptist 2:00.30
59 Parker Wagnild SO-2 Seattle U. 2:00.59
60 Logan Parker FR-1 Western Oregon 2:00.64
61 Austin George SO-2 Portland 2:00.71
62 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 2:00.71
63 Wyatt Smith JR-3 Western Oregon 2:00.74
64 Timothy Bradshaw FR-1 Clark College 2:00.76
65 Zack Sundt SR-4 Seattle U. 2:00.92
66 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 2:00.93
67 Trevor Nichols FR-1 Eastern Oregon 2:00.95
68 Sully Nordheim JR-3 Portland 2:00.98
69 Winston Telford   Eastern Oregon 2:01.03
70 Austin Kuromi JR-3 Oregon Tech 2:01.08
71 Rafael Roldan   OSU Running Club 2:01.16
72 Spencer Holm SO-2 Clark College 2:01.26
73 Cy Hulen FR-1 Spokane CC 2:01.35
74 Danny Maxwell SR-4 Eastern Washington 2:01.65
75 Sam May SO-2 George Fox 2:01.75
76 Aidan Loeffelman FR-1 Seattle U. 2:01.87
77 Chaz Howard FR-1 Oregon Tech 2:02.40
78 Mason Olsen   OSU Running Club 2:02.45
79 Braedan Doherty FR-1 Oregon Tech 2:02.58
80 Mohamed Ahmed Junior UO Running Club 2:02.69
81 Carson Austin SR-4 Western Oregon 2:02.87
82 Gianni Altman FR-1 Mt. Hood CC 2:03.04
83 Raul Najera FR-1 Spokane CC 2:03.51
84 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 2:03.84
85 Wyatt Pepiot FR-1 Bushnell 2:04.01
86 Logan Gant FR-1 Bushnell 2:04.04
87 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 2:04.23
88 Tucker Piper FR-1 Oregon Tech 2:04.27
88 Grady Kemp Freshman UO Running Club 2:04.27
90 Vlad Stancescu   OSU Running Club 2:04.79
91 Rami Dear JR-3 Western Oregon 2:04.95
92 Jeremy Baier   OSU Running Club 2:05.26
93 Will Bush JR-3 Portland 2:05.37
94 Talon Aguilar SR-4 Western Oregon 2:05.64
95 Finley Taylor   OSU Running Club 2:05.69
96 Zachary Kness FR-1 Spokane CC 2:07.17
97 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 2:08.08
98 Tom Thake FR-1 Portland State 2:09.63
99 Edison Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 2:11.00
100 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 2:12.54
101 Dylan Davis SO-2 Oregon Tech 2:14.70
102 Lyness Ota FR-1 Portland State 2:14.85
103 Kadyn Eves JR-3 Pacific (Ore.) 2:16.11
104 Braxton Brooks FR-1 Bushnell 2:21.85
  Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) DNS
  Easton Pomrankey SO-2 Western Oregon DNS
  Evan Holland FR-1 Lane CC DNS
  RJ Kennedy SO-2 Lane CC DNS
  Kiler Borg SO-2 Spokane CC DNS
  Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC DNS
  Cam McChesney SO-2 Eastern Washington DNS
  Ian Parks FR-1 Portland State DNS
  Sam Fulbright SR-4 Idaho DNS
  Ahmed Sado JR-3 Portland DNS
  Moe Ombougno SO-2 Portland DNS
  Colton Howard SO-2 Dallas Baptist DNS
  Donovan Smith Junior UO Running Club DNS
  Gabriel Morrow   Unattached DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Elwood Hosking FR-1 Western Oregon 2:03.78 1:27.77 1:52.52 2:16.15 1:40.15
2 Ethan Martin JR-3 Washington St. 2:12.82 1:28.93 1:52.56 2:00.44 2:10.57
4 Max Hutton FR-1 Central Washington 2:03.49 1:38.57 1:53.29 2:11.42 1:27.24
5 Alex Jensen   Unattached 2:14.95 2:17.22 1:53.40 2:10.41 2:13.82
6 Henry Tierney SO-2 Pacific (Ore.) 2:16.12 2:13.85 1:53.43 2:02.51 1:40.96
10 Shane Gard JR-3 Idaho 1:44.90 2:21.39 1:54.02 1:54.02 1:43.76
11 Travis Thompson   Unattached 1:29.03 2:06.69 1:54.13 2:04.41 1:48.43
17 Shea Mattson SR-4 Idaho 1:52.48 1:40.88 1:55.95 1:37.40 2:27.26
36 Gus Harquail JR-3 Seattle U. 1:45.89 1:51.77 1:57.65 2:32.95 2:02.36
68 Sully Nordheim JR-3 Portland 2:23.97 1:46.47 2:00.98 1:25.90 1:24.69
  Easton Pomrankey SO-2 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS
  Ahmed Sado JR-3 Portland DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
3 Luke Ronsman SO-2 Dallas Baptist 2:23.43 1:29.22 1:52.93
7 Grant Bohannon FR-1 Western Oregon 2:08.39 2:11.80 1:53.62
8 Ferran Verges   Unattached 2:11.87 1:52.55 1:53.68
12 Henry Mong   Timberline Athletic Club 2:05.77 1:45.19 1:54.33
13 Sebastian Koran SR-4 St. Edward's 1:46.66 1:24.87 1:54.68
14 Noah Nelson SO-2 Lewis & Clark 2:23.90 1:37.86 1:55.12
15 Hunter Nichols SR-4 Eastern Oregon 2:01.00 2:15.98 1:55.23
26 Jacob Easton   Unattached 1:53.07 2:12.88 1:56.56
43 Gabe Van Hezewijk   Victoria (B.C.) 1:41.85 2:33.95 1:58.42
44 Jonny Wind   Eastern Oregon 2:22.23 2:03.26 1:58.52
48 Tim Rambo   Los Lobos 2:01.45 1:30.49 1:59.06
65 Zack Sundt SR-4 Seattle U. 1:37.95 1:42.79 2:00.92
Men's 800m Run Division 2 Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Ammon Gallup FR-1 Lane CC 1:20.84 1:53.86
16 Lucas Robert SR-4 Eastern Washington 1:45.45 1:55.88
19 Matt Hopkins Junior U. of Victoria 2:09.92 1:56.00
20 Mackenzie Lascelle Freshman U. of Victoria 2:26.47 1:56.24
21 Caleb Brown SO-2 Eastern Oregon 1:31.85 1:56.26
22 Amir Ahmed FR-1 Portland State 1:51.64 1:56.29
23 Branden Chou SO-2 Clark College 2:16.16 1:56.37
25 Calvin Cahill JR-3 Linfield 2:21.03 1:56.55
27 Noa Miller SR-4 Multnomah 2:01.32 1:56.65
29 Jack Pratapas SO-2 Central Washington 2:13.34 1:56.96
30 Chase Perez FR-1 Central Washington 2:25.07 1:56.99
31 Gavin Flynn   Jacuzzi Boys Athletic Club 2:04.10 1:57.07
52 Gabriel Kary   Unattached 1:35.71 1:59.63
Men's 800m Run Division 2 Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
18 Mitchell Klassen Freshman U. of Victoria 1:27.00 1:55.99 2:07.59 2:24.99 1:42.08 2:04.11
24 Abdi Abade JR-3 Portland State 1:26.24 1:56.54 1:30.91 2:10.53 1:56.54 1:22.75
28 Colin Wright FR-1 Spokane CC 2:03.92 1:56.90 2:09.76 2:16.78 1:48.72 1:51.06
32 Cole Coupal Freshman U. of Victoria 1:47.87 1:57.25 2:12.50 1:22.08 2:31.26 2:17.19
33 Donavyn Adair FR-1 Spokane CC 1:27.94 1:57.25 2:01.94 2:17.19 2:23.05 2:20.70
34 Oclan Ryan FR-1 College of Idaho 2:21.02 1:57.51 1:55.16 2:32.77 2:01.04 1:41.06
39 Lance Mason   Unattached 1:50.87 1:57.94 1:22.56 1:33.18 2:09.74 1:48.51
41 Patrik Balazs Junior UO Running Club 2:21.92 1:58.26 1:40.53 1:33.43 2:20.73 2:25.46
42 James Thatcher SO-2 Eastern Oregon 1:42.99 1:58.37 1:56.01 1:25.23 1:51.27 2:24.42
47 Josiah Lee   Unattached 2:14.52 1:59.04 1:51.90 2:32.38 1:44.76 2:02.62
51 Conner Dooley JR-3 Linfield 2:26.80 1:59.35 2:17.26 1:23.55 1:25.94 2:05.32
63 Wyatt Smith JR-3 Western Oregon 2:24.89 2:00.74 2:00.74 1:37.80 2:36.97 1:36.60
74 Danny Maxwell SR-4 Eastern Washington 1:48.27 2:01.65 2:01.65 2:34.50 1:48.27 1:42.19
  Gabriel Morrow   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
35 Dustyn Mckenney JR-3 Western Oregon 2:28.21 1:52.92 2:04.68 1:57.62
37 Justus Jackson FR-1 SW Oregon CC 2:23.60 1:32.99 2:15.36 1:57.70
38 Liam Bergevin FR-1 Willamette 2:08.54 2:00.28 1:39.06 1:57.92
40 Miles Freightman Sophomore UO Running Club 2:12.21 1:55.68 1:24.99 1:58.04
45 Raphael Blandini FR-1 Southern Oregon 2:23.66 1:39.73 2:07.03 1:58.72
50 Luke Ammirati JR-3 College of Idaho 1:56.87 1:30.63 2:04.02 1:59.25
55 Michael Altenburg FR-1 College of Idaho 1:46.84 1:25.23 1:50.44 2:00.04
58 Adam Whitehead SR-4 Dallas Baptist 2:18.35 2:11.13 2:06.32 2:00.30
60 Logan Parker FR-1 Western Oregon 1:47.37 1:41.34 2:36.84 2:00.64
67 Trevor Nichols FR-1 Eastern Oregon 1:57.33 2:28.77 1:44.02 2:00.95
70 Austin Kuromi JR-3 Oregon Tech 1:30.81 1:29.60 1:38.08 2:01.08
75 Sam May SO-2 George Fox 2:37.06 1:47.14 2:30.97 2:01.75
91 Rami Dear JR-3 Western Oregon 2:34.94 1:52.46 1:39.96 2:04.95
  Cam McChesney SO-2 Eastern Washington DNS DNS DNS DNS
  Moe Ombougno SO-2 Portland DNS DNS DNS DNS
  Colton Howard SO-2 Dallas Baptist DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
49 Carter Phillips Sophomore UO Running Club 2:04.02 1:33.02 1:30.63 1:59.25
54 Jordan Kemper SO-2 Western Oregon 2:08.22 2:09.42 2:23.80 1:59.83
56 Justin Ash JR-3 Eastern Oregon 1:55.32 1:26.49 1:31.30 2:00.12
57 Bruno Kipsang FR-1 Spokane CC 2:02.59 2:11.00 1:42.16 2:00.18
59 Parker Wagnild SO-2 Seattle U. 1:30.45 2:01.80 1:36.48 2:00.59
61 Austin George SO-2 Portland 1:42.61 1:47.44 2:26.06 2:00.71
69 Winston Telford   Eastern Oregon 2:02.24 2:17.98 2:33.71 2:01.03
71 Rafael Roldan   OSU Running Club 2:13.28 2:29.03 1:51.47 2:01.16
72 Spencer Holm SO-2 Clark College 2:07.33 1:46.71 2:25.52 2:01.26
81 Carson Austin SR-4 Western Oregon 2:34.82 1:30.93 2:26.22 2:02.87
88 Tucker Piper FR-1 Oregon Tech 1:38.18 1:38.18 1:59.30 2:04.27
  RJ Kennedy SO-2 Lane CC DNS DNS DNS DNS
  Sam Fulbright SR-4 Idaho DNS DNS DNS DNS
  Donovan Smith Junior UO Running Club DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
46 Tyler Davis SO-2 Lane CC 1:58.96 1:49.45 1:37.55
53 Bryce Worrell FR-1 Oregon Tech 1:59.68 2:35.59 2:20.03
64 Timothy Bradshaw FR-1 Clark College 2:00.76 1:29.37 1:41.44
66 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 2:00.93 1:39.17 2:27.54
73 Cy Hulen FR-1 Spokane CC 2:01.35 2:28.05 1:29.80
76 Aidan Loeffelman FR-1 Seattle U. 2:01.87 2:29.90 2:12.84
77 Chaz Howard FR-1 Oregon Tech 2:02.40 1:45.27 2:17.09
78 Mason Olsen   OSU Running Club 2:02.45 1:51.43 2:07.35
84 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 2:03.84 1:46.51 1:47.74
85 Wyatt Pepiot FR-1 Bushnell 2:04.01 2:11.45 1:34.25
87 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 2:04.23 1:44.36 2:04.23
95 Finley Taylor   OSU Running Club 2:05.69 2:27.06 1:29.24
96 Zachary Kness FR-1 Spokane CC 2:07.17 1:55.73 1:58.27
  Evan Holland FR-1 Lane CC DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
62 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 2:26.06 1:34.16 2:24.86 2:00.71 2:34.51 2:21.23 2:11.58
79 Braedan Doherty FR-1 Oregon Tech 1:47.87 2:14.84 1:58.91 2:02.58 1:56.46 2:34.45 2:30.78
80 Mohamed Ahmed Junior UO Running Club 1:51.65 2:02.69 2:13.74 2:02.69 1:28.34 2:06.37 1:33.25
82 Gianni Altman FR-1 Mt. Hood CC 1:26.13 2:32.57 2:14.12 2:03.04 2:05.50 2:04.27 1:51.97
83 Raul Najera FR-1 Spokane CC 1:30.17 2:24.51 2:02.28 2:03.51 1:37.58 2:35.63 1:47.46
86 Logan Gant FR-1 Bushnell 2:11.49 1:56.60 1:26.83 2:04.04 2:17.69 1:36.76 2:17.69
88 Grady Kemp Freshman UO Running Club 1:44.39 1:35.69 2:30.37 2:04.27 2:14.22 2:14.22 1:56.82
90 Vlad Stancescu   OSU Running Club 1:39.84 2:37.24 2:13.53 2:04.79 1:47.32 2:38.49 1:37.34
92 Jeremy Baier   OSU Running Club 1:36.45 2:15.28 1:41.46 2:05.26 2:19.04 2:04.01 2:12.78
93 Will Bush JR-3 Portland 2:00.36 2:10.39 1:57.85 2:05.37 2:20.42 2:15.40 2:25.43
94 Talon Aguilar SR-4 Western Oregon 1:31.72 2:30.77 2:11.93 2:05.64 1:32.98 2:18.21 1:53.08
97 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 1:50.15 2:06.80 1:42.47 2:08.08 2:29.86 2:38.82 2:26.02
  Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kiler Borg SO-2 Spokane CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ian Parks FR-1 Portland State DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800m Run Division 2 Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
98 Tom Thake FR-1 Portland State 1:59.26 1:30.74 1:46.30 2:40.75 2:08.34 2:26.49 2:09.63
99 Edison Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 2:41.13 2:35.89 2:47.68 1:55.28 1:43.49 1:44.80 2:11.00
100 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 1:43.39 1:35.43 2:12.54 2:19.17 1:44.71 2:31.10 2:12.54
101 Dylan Davis SO-2 Oregon Tech 2:29.52 2:13.36 2:05.28 1:57.19 1:58.54 2:26.83 2:14.70
102 Lyness Ota FR-1 Portland State 2:17.55 1:41.14 2:06.76 1:35.75 2:26.99 2:13.51 2:14.85
103 Kadyn Eves JR-3 Pacific (Ore.) 2:27.00 2:06.59 1:46.17 2:02.50 1:58.42 2:54.22 2:16.11
104 Braxton Brooks FR-1 Bushnell 2:24.69 2:11.92 2:41.71 2:31.78 1:43.55 2:28.95 2:21.85
  Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS