April 26-27, 2024
|
Oregon State - Corvallis, OR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Cascade Conference NWC

Women's 800m Run Division 2

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Megan Wagenaar   Bowerman Track 1:43.19 2:10.61 1:53.63 2:38.04
2 Abigail Pradere   Unattached 2:22.64 2:10.86 1:38.15 1:51.24
3 Kamryn Swayze   Bowerman Track 2:34.80 2:11.18 2:34.80 2:49.23
4 Caroline Jerotich SR-4 Washington St. 2:09.80 2:12.44 1:57.88 2:40.26
5 Elise Coates Freshman U. of Victoria 1:52.65 2:12.52 2:07.22 2:21.80
6 Lucy Brookham   Unattached 2:07.75 2:13.07 2:29.04 1:58.44
7 Ainsley Herron   Unattached 2:15.13 2:13.79 2:01.75 2:25.84
8 Delaney Chan Junior U. of Victoria 2:04.48 2:13.85 2:48.65 2:49.99
9 Ava McKee SO-2 Oregon State 1:49.90 2:14.02 1:56.60 2:16.70
10 Emilie Langschwager FR-1 Hawaii 2:06.12 2:14.17 2:24.91 1:33.92
11 Sarah Willson FR-1 St. Edward's 1:38.04 2:14.30 2:08.93 1:38.04
12 Ellie Hull SO-2 Oregon State 2:50.68 2:14.39 1:52.89 2:04.99
13 Nicole Bissell FR-1 Washington St. 1:38.49 2:14.91 2:28.41 2:18.96
14 Nattie Ruzauskas SO-2 Eastern Washington 2:16.39 2:15.04 2:19.10 2:42.05
15 Constanze Paoli FR-1 Idaho 2:13.93 2:15.28 1:49.58 2:39.63
16 Kaylin Sheley SR-4 Eastern Washington 2:26.32 2:15.48 2:01.94 2:30.39
17 Lydia Nance FR-1 Idaho 2:13.57 2:16.29 2:01.30 2:36.74
18 Amelia Jackson   Unattached 2:10.93 2:16.38 1:46.38 1:43.65
19 Lilianne Hargreaves JR-3 Seattle U. 2:10.93 2:16.38 1:57.29 2:19.11
20 Amelia Merritt FR-1 Western Oregon 2:47.99 2:16.57 2:30.23 2:50.72
21 Rhiannon Davies SO-2 Eastern Washington 2:08.40 2:16.59 2:01.57 2:23.42
22 Jenna Howard JR-3 Dallas Baptist 2:30.80 2:17.09 1:52.42 2:12.98
23 Delaney Griffin JR-3 Oregon State 2:18.74 2:17.36 2:43.46 2:03.63
24 Kaydence Nguyen FR-1 Western Oregon 1:50.03 2:17.53 1:39.03 2:25.79
25 McKenna White SO-2 Seattle U. 2:46.57 2:17.66 2:20.42 1:44.63
26 Sara Sanders FR-1 Eastern Washington 1:52.98 2:17.77 2:42.57 2:04.00
27 Madison Thompson JR-3 Central Washington 1:53.11 2:17.93 2:17.93 2:17.93
28 Lauryn Mitchell JR-3 Eastern Oregon 2:05.54 2:17.95 2:15.19 2:51.06
29 Megan Smith SR-4 Dallas Baptist 1:53.12 2:17.95 1:47.61 2:53.82
30 Ellie Quintana   Unattached 2:34.65 2:18.08 2:12.56 2:27.75
31 Jenni Bissell   Unattached 1:48.13 2:18.62 2:56.05 1:45.36
32 Camille Ussher FR-1 Spokane CC 2:45.33 2:18.93 2:28.66 2:02.26
33 Ania Kapustka JR-3 Portland State 3:00.86 2:19.12 2:41.38 1:38.78
34 Sarah Mauk SR-4 Southern Oregon 2:52.65 2:19.23 2:35.94 1:58.35
35 Giselle Luera SR-4 Dallas Baptist 2:18.07 2:19.46 2:54.33 2:48.75
36 Ahmeah Brown FR-1 Portland State 2:18.16 2:19.55 2:25.14 2:12.58
37 Elizabeth Bradley SR-4 Pacific (Ore.) 2:41.95 2:19.61 2:50.33 2:41.95
38 Monika Arcadi Sophomore U. of Victoria 2:06.00 2:20.00 2:41.00 2:46.60
39 Riley Morris SO-2 Eastern Oregon 1:46.53 2:20.17 1:42.33 2:06.16
40 Amanda Nygard JR-3 Eastern Washington 2:35.65 2:20.22 2:55.28 2:23.03
41 Keilah Wilkes SO-2 Hawaii 1:38.29 2:20.41 3:01.13 2:41.48
42 Isabel Chant Freshman U. of Victoria 2:48.71 2:20.59 2:10.75 2:48.71
43 Mary Nakamura FR-1 Spokane CC 1:46.89 2:20.64 2:24.86 2:09.39
44 Rylee Brandon SO-2 Eastern Washington 2:47.68 2:20.90 1:41.45 1:59.77
45 Kristina Shkalenkova SO-2 Seattle U. 2:25.13 2:20.90 2:06.81 1:55.54
46 Stella McLeod Sophomore U. of Victoria 2:30.81 2:20.94 1:45.71 1:44.30
47 Jenna O'Beirne   Unattached 2:40.07 2:21.65 1:58.99 2:08.91
48 Kylee Quinton FR-1 College of Idaho 1:59.16 2:21.85 2:14.76 2:48.81
49 Sydney Van Der Zee JR-3 Oregon State 2:58.90 2:23.12 2:24.56 2:57.47
50 Taylor Nichols FR-1 Portland State 3:06.41 2:23.39 1:46.11 2:40.60
51 Lilly Fetzer   Unattached 2:25.03 2:23.59 2:46.57 1:40.52
52 Kaitlin Cook SR-4 Bushnell 1:52.11 2:23.72 1:43.48 2:56.78
53 Savannah Pratt JR-3 Idaho 2:38.31 2:23.91 1:56.57 2:36.87
54 Abbigale Elliott FR-1 Western Oregon 2:16.44 2:25.14 1:43.05 3:08.69
55 Kylie Himes FR-1 Dallas Baptist 2:42.57 2:25.15 2:17.90 1:41.61
56 Emmalyne Jimenez FR-1 Spokane CC 2:20.87 2:25.22 3:08.79 2:31.03
57 Shaelee Killorn FR-1 Corban 1:41.80 2:25.42 3:04.69 2:53.05
58 Diana Camargo Solis FR-1 Seattle U. 2:24.21 2:25.66 2:59.17 2:47.51
59 Gabrielle Metzger JR-3 Multnomah 2:22.86 2:25.77 2:56.39 2:37.44
60 Elizabeth Warren SR-4 George Fox 2:26.23 2:26.23 3:07.18 2:33.55
61 Campbell Faust JR-3 Portland State 2:10.41 2:26.52 1:44.03 3:00.22
62 Emme O'Donnell JR-3 Dallas Baptist 2:26.88 2:26.88 2:41.57 2:01.91
63 SONJA JONES   Unattached 2:10.97 2:27.15 2:35.98 2:34.51
64 Madelyn Hubbs SR-4 Pacific (Ore.) 1:47.61 2:27.41 2:21.52 2:06.78
65 Corinne Childers FR-1 Oregon Tech 2:38.25 2:27.89 3:10.78 2:20.50
66 Shannel Killorn FR-1 Corban 2:48.76 2:28.03 3:00.60 2:02.87
67 Rachel Newhard JR-3 Oregon Tech 2:04.82 2:28.59 3:01.28 2:27.11
68 Sierra Swart FR-1 Seattle U. 2:15.33 2:28.71 2:16.82 1:48.56
69 Natalie Perez SO-2 Western Oregon 2:18.95 2:29.40 1:47.57 1:50.56
70 Jordan White FR-1 Seattle U. 2:54.86 2:29.45 2:48.88 2:01.06
71 Morgan Boddy FR-1 Pacific (Ore.) 1:49.50 2:30.00 2:09.00 2:34.50
72 Sophia Ferraro FR-1 Spokane CC 2:16.77 2:30.29 3:04.86 3:09.37
73 Charis Childers FR-1 Oregon Tech 2:21.33 2:30.35 2:00.28 2:33.36
74 Jane Kuebrich JR-3 Oregon Tech 2:16.99 2:30.53 2:33.54 2:33.54
75 Halle Hamilton SO-2 Hawaii 2:56.58 2:32.22 2:58.10 3:08.76
76 Dina Altuhovs SR-4 Pacific (Ore.) 2:52.59 2:32.73 3:15.50 2:29.68
77 Soleil Bianchi FR-1 Clark College 2:17.50 2:32.77 2:29.72 2:41.94
78 DeAsia Wosachlo JR-3 Multnomah 2:17.45 2:34.43 2:51.42 2:15.90
79 Patience Haff FR-1 Corban 2:31.86 2:34.96 2:36.51 2:25.67
80 Madison Palek SO-2 Clark College 2:19.45 2:36.68 2:13.18 3:14.29
81 Adrienne Mai SR-4 Bushnell 1:54.34 2:38.80 2:13.40 3:10.56
82 Natalie Taylor JR-3 Pacific (Ore.) 1:53.50 2:39.86 3:16.63 2:31.87
83 Mackenzie Peterson SR-4 Oregon Tech 2:57.27 2:45.67 3:05.55 2:58.93
84 Mariah Anderson SO-2 Bushnell 2:57.87 2:49.40 3:16.51 3:24.98
  Pietra Ornelas SR-4 Washington St. DNF DNF DNF DNF
  Erin Owens Junior U. of Victoria DNS DNS DNS DNS
  Breea Selbrede FR-1 Hawaii DNS DNS DNS DNS
  Annie Berry SR-4 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS
  Ruby Brook FR-1 Hawaii DNS DNS DNS DNS
  Audrey Wells   Lane (Ore.) CC DNS DNS DNS DNS
  Azalea Groleau JR-3 Seattle U. DNS DNS DNS DNS
  Alexandra Zanon FR-1 Hawaii DNS DNS DNS DNS
  Elissa Frielink Junior U. of Victoria DNS DNS DNS DNS
  Ilona Zrinyi Junior U. of Victoria DNS DNS DNS DNS
  Riley Smith SO-2 Western Oregon DNS DNS DNS DNS
  Marae Paggio FR-1 Bushnell DNS DNS DNS DNS
  Kaley Bohl FR-1 Spokane CC DNS DNS DNS DNS
  Raleena Maxson SO-2 Clark College DNS DNS DNS DNS
  Lesli Salas FR-1 Dallas Baptist DNS DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Megan Wagenaar   Bowerman Track 2:06.70 2:18.45 1:54.94 2:10.61 1:37.96 2:17.14 2:31.51
2 Abigail Pradere   Unattached 1:42.07 2:50.12 2:31.80 2:10.86 2:09.56 1:51.24 1:42.07
3 Kamryn Swayze   Bowerman Track 2:40.04 2:50.54 1:44.95 2:11.18 1:44.95 1:42.32 2:28.24
4 Caroline Jerotich SR-4 Washington St. 2:08.47 2:19.07 2:16.42 2:12.44 1:36.69 2:24.36 2:44.23
5 Elise Coates Freshman U. of Victoria 2:11.20 2:35.05 1:52.65 2:12.52 2:03.25 2:45.65 1:51.32
6 Lucy Brookham   Unattached 2:25.05 2:07.75 2:42.35 2:13.07 1:39.81 2:49.00 1:41.14
8 Delaney Chan Junior U. of Victoria 2:36.61 1:48.42 2:31.25 2:13.85 1:35.04 1:55.11 2:04.48
9 Ava McKee SO-2 Oregon State 1:57.94 1:47.22 1:45.88 2:14.02 2:19.38 2:22.07 2:40.83
10 Emilie Langschwager FR-1 Hawaii 1:56.73 2:42.35 2:35.64 2:14.17 1:46.00 2:02.10 2:34.30
19 Lilianne Hargreaves JR-3 Seattle U. 2:01.38 2:53.21 2:16.38 2:16.38 1:54.56 1:47.74 2:34.11
47 Jenna O'Beirne   Unattached 1:47.66 2:04.66 1:39.16 2:21.65 2:23.07 2:35.82 2:38.65
  Pietra Ornelas SR-4 Washington St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Annie Berry SR-4 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
7 Ainsley Herron   Unattached 2:13.79
11 Sarah Willson FR-1 St. Edward's 2:14.30
12 Ellie Hull SO-2 Oregon State 2:14.39
13 Nicole Bissell FR-1 Washington St. 2:14.91
14 Nattie Ruzauskas SO-2 Eastern Washington 2:15.04
15 Constanze Paoli FR-1 Idaho 2:15.28
16 Kaylin Sheley SR-4 Eastern Washington 2:15.48
18 Amelia Jackson   Unattached 2:16.38
26 Sara Sanders FR-1 Eastern Washington 2:17.77
28 Lauryn Mitchell JR-3 Eastern Oregon 2:17.95
30 Ellie Quintana   Unattached 2:18.08
49 Sydney Van Der Zee JR-3 Oregon State 2:23.12
  Erin Owens Junior U. of Victoria DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
17 Lydia Nance FR-1 Idaho 2:49.00 2:16.29 2:38.10 1:53.12
20 Amelia Merritt FR-1 Western Oregon 2:30.23 2:16.57 1:57.45 2:27.50
21 Rhiannon Davies SO-2 Eastern Washington 1:41.08 2:16.59 2:31.62 2:35.72
22 Jenna Howard JR-3 Dallas Baptist 1:42.82 2:17.09 2:26.69 1:38.71
41 Keilah Wilkes SO-2 Hawaii 2:44.28 2:20.41 1:56.54 2:14.80
53 Savannah Pratt JR-3 Idaho 2:00.89 2:23.91 1:49.38 2:57.01
62 Emme O'Donnell JR-3 Dallas Baptist 1:44.29 2:26.88 2:44.51 3:03.60
  Azalea Groleau JR-3 Seattle U. DNS DNS DNS DNS
  Elissa Frielink Junior U. of Victoria DNS DNS DNS DNS
  Riley Smith SO-2 Western Oregon DNS DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Delaney Griffin JR-3 Oregon State 1:37.53 2:17.36 1:43.02
24 Kaydence Nguyen FR-1 Western Oregon 2:43.66 2:17.53 1:48.65
25 McKenna White SO-2 Seattle U. 2:28.68 2:17.66 1:37.74
27 Madison Thompson JR-3 Central Washington 1:54.49 2:17.93 2:08.28
29 Megan Smith SR-4 Dallas Baptist 2:04.16 2:17.95 2:01.40
31 Jenni Bissell   Unattached 2:15.85 2:18.62 2:26.94
32 Camille Ussher FR-1 Spokane CC 2:21.71 2:18.93 2:18.93
37 Elizabeth Bradley SR-4 Pacific (Ore.) 1:47.50 2:19.61 2:33.58
42 Isabel Chant Freshman U. of Victoria 2:16.38 2:20.59 1:49.66
44 Rylee Brandon SO-2 Eastern Washington 2:36.40 2:20.90 2:15.27
51 Lilly Fetzer   Unattached 1:40.52 2:23.59 2:12.11
60 Elizabeth Warren SR-4 George Fox 3:08.64 2:26.23 2:07.22
  Ilona Zrinyi Junior U. of Victoria DNS DNS DNS
  Kaley Bohl FR-1 Spokane CC DNS DNS DNS
  Lesli Salas FR-1 Dallas Baptist DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
33 Ania Kapustka JR-3 Portland State 2:53.90 2:39.99 2:05.21 1:51.30 2:35.82 2:19.12 2:39.99
34 Sarah Mauk SR-4 Southern Oregon 1:58.35 2:24.80 2:19.23 1:43.03 1:41.64 2:19.23 1:41.64
35 Giselle Luera SR-4 Dallas Baptist 2:34.80 2:58.51 1:54.36 1:57.15 2:43.17 2:19.46 2:25.04
36 Ahmeah Brown FR-1 Portland State 1:51.64 2:26.53 1:39.08 1:41.88 2:32.11 2:19.55 2:11.18
38 Monika Arcadi Sophomore U. of Victoria 1:54.80 2:31.20 2:15.80 2:01.80 2:06.00 2:20.00 1:47.80
39 Riley Morris SO-2 Eastern Oregon 1:56.35 2:27.18 2:31.39 2:25.78 2:48.21 2:20.17 2:28.58
40 Amanda Nygard JR-3 Eastern Washington 1:45.17 2:38.45 1:47.97 1:47.97 1:49.38 2:20.22 2:59.49
43 Mary Nakamura FR-1 Spokane CC 1:46.89 2:19.24 2:58.62 2:23.46 1:53.92 2:20.64 1:42.67
45 Kristina Shkalenkova SO-2 Seattle U. 2:47.68 2:22.31 2:36.40 2:13.86 1:44.27 2:20.90 2:19.50
46 Stella McLeod Sophomore U. of Victoria 2:02.62 1:48.53 2:18.13 2:27.99 2:01.21 2:20.94 2:49.13
55 Kylie Himes FR-1 Dallas Baptist 1:56.12 2:45.48 2:17.90 2:23.70 1:48.87 2:25.15 1:59.03
  Breea Selbrede FR-1 Hawaii DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ruby Brook FR-1 Hawaii DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
48 Kylee Quinton FR-1 College of Idaho 2:30.37 2:21.85 2:21.85
50 Taylor Nichols FR-1 Portland State 2:04.75 2:23.39 2:17.66
52 Kaitlin Cook SR-4 Bushnell 2:56.78 2:23.72 2:46.72
54 Abbigale Elliott FR-1 Western Oregon 3:04.33 2:25.14 2:23.69
56 Emmalyne Jimenez FR-1 Spokane CC 2:54.27 2:25.22 2:31.03
57 Shaelee Killorn FR-1 Corban 2:58.87 2:25.42 3:07.60
58 Diana Camargo Solis FR-1 Seattle U. 3:00.62 2:25.66 2:11.10
61 Campbell Faust JR-3 Portland State 2:52.90 2:26.52 2:52.90
64 Madelyn Hubbs SR-4 Pacific (Ore.) 2:21.52 2:27.41 2:39.21
67 Rachel Newhard JR-3 Oregon Tech 2:40.48 2:28.59 3:13.17
68 Sierra Swart FR-1 Seattle U. 2:12.36 2:28.71 2:51.02
72 Sophia Ferraro FR-1 Spokane CC 1:52.72 2:30.29 3:00.35
  Alexandra Zanon FR-1 Hawaii DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
59 Gabrielle Metzger JR-3 Multnomah 1:56.62 2:25.77 2:56.39
63 SONJA JONES   Unattached 2:56.58 2:27.15 2:24.21
65 Corinne Childers FR-1 Oregon Tech 2:45.64 2:27.89 1:47.96
66 Shannel Killorn FR-1 Corban 2:25.07 2:28.03 1:43.63
69 Natalie Perez SO-2 Western Oregon 3:14.22 2:29.40 1:44.58
71 Morgan Boddy FR-1 Pacific (Ore.) 2:10.50 2:30.00 2:49.50
73 Charis Childers FR-1 Oregon Tech 2:37.87 2:30.35 3:01.93
75 Halle Hamilton SO-2 Hawaii 1:52.65 2:32.22 2:39.84
77 Soleil Bianchi FR-1 Clark College 2:09.86 2:32.77 2:25.14
82 Natalie Taylor JR-3 Pacific (Ore.) 2:20.68 2:39.86 3:00.65
  Raleena Maxson SO-2 Clark College DNS DNS DNS
Women's 800m Run Division 2 Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
70 Jordan White FR-1 Seattle U. 2:29.45 1:49.10 2:30.95
74 Jane Kuebrich JR-3 Oregon Tech 2:30.53 2:27.52 2:35.05
76 Dina Altuhovs SR-4 Pacific (Ore.) 2:32.73 2:26.62 3:10.92
78 DeAsia Wosachlo JR-3 Multnomah 2:34.43 2:31.35 2:48.33
79 Patience Haff FR-1 Corban 2:34.96 1:59.32 3:07.51
80 Madison Palek SO-2 Clark College 2:36.68 2:13.18 2:58.62
81 Adrienne Mai SR-4 Bushnell 2:38.80 1:54.34 2:40.39
83 Mackenzie Peterson SR-4 Oregon Tech 2:45.67 2:37.39 2:15.85
84 Mariah Anderson SO-2 Bushnell 2:49.40 3:19.90 3:24.98
  Marae Paggio FR-1 Bushnell DNS DNS DNS
  Audrey Wells   Lane (Ore.) CC DNS DNS DNS