March 1- 2, 2024
|
Linfield College - McMinnville, OR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Cascade Conference NWC DIII NE

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Courtney Klatt SR-4 Portland 4:38.32 10
2 Tiahna Woodger JR-3 Portland 4:40.09 8
3 Delaney Griffin   Oregon State 4:41.38 6
4 Laura Beghin JR-3 Portland State 4:43.88 5
5 Tait Rowley SR-4 Portland 4:45.39 4
6 Annie Berry SR-4 Pacific (Ore.) 4:49.13 3
7 Jessie Bailey JR-3 George Fox 4:52.95 2
8 Brionna Holso FR-1 Portland 4:53.44 1
9 Izzy Lochtefeld FR-1 Portland 4:54.29 -
10 Annalise Gonzales JR-3 George Fox 4:54.41 -
11 Karina Rodriguez SO-2 George Fox 4:59.19 -
12 Katie Newton JR-3 Portland 5:02.51 -
13 Olivia Klein JR-3 Northwest Nazarene 5:05.82 -
14 Miranda Dunton JR-3 Husson 5:06.06 -
15 Colleen Murata FR-1 Whitman 5:06.76 -
16 Madelyn Hubbs SR-4 Pacific (Ore.) 5:07.93 -
17 Chloe Cook FR-1 George Fox 5:09.82 -
18 Casey Collom FR-1 Northwest Nazarene 5:10.55 -
19 Olivia Doane FR-1 Western Oregon 5:10.86 -
20 Jenessa Teachout SR-4 George Fox 5:13.15 -
21 Madison Griffith FR-1 Portland 5:14.86 -
22 Allie Wilber JR-3 George Fox 5:15.40 -
23 Hannah Tranby SO-2 George Fox 5:17.86 -
24 Milan Hague JR-3 Portland 5:22.79 -
25 Dina Altuhovs SR-4 Pacific (Ore.) 5:23.36 -
26 Ava Dowling JR-3 Husson 5:25.54 -
27 Athena Lau FR-1 George Fox 5:27.36 -
28 Hannah MacDuffee FR-1 Lane CC 5:29.58 -
29 Grace Bedore SO-2 Husson 5:31.95 -
30 Chris Hart   Team Red Lizard 5:32.18 -
31 Audrey Wells FR-1 Lane CC 5:36.35 -
32 Abigail Weber JR-3 George Fox 5:36.90 -
33 Dyllan Newville JR-3 Portland State 5:37.98 -
34 Morgan Boddy FR-1 Pacific (Ore.) 5:38.07 -
35 Avery Owen FR-1 Portland 5:38.19 -
36 Charis Deitemeyer FR-1 Clark College 5:43.61 -
37 Shannon Smith JR-3 Western Oregon 5:47.75 -
38 Lauren Dorris FR-1 Whitman 5:50.12 -
39 Madison Palek SO-2 Clark College 5:50.78 -
40 Aquilina Larkins SO-2 Mt. Hood CC 5:57.25 -
41 Liberty McElfatrick FR-1 Linfield 5:59.74 -
42 Emma-Kate Crouse SO-2 Umpqua CC 6:02.12 -
43 Laura Nitti   Team Red Lizard 6:05.30 -
44 Kiara Soto SO-2 Treasure Valley CC 6:10.63 -
45 Mariah Anderson SO-2 Bushnell 6:11.26 -
46 Rebecca Olson FR-1 Mt. Hood CC 6:15.33 -
47 Abby Hunt FR-1 Husson 6:58.22 -
  Hailey Lewetag   Unattached DNF -
  Maebh Richardson FR-1 Portland DNS -
  Haylee Kelley FR-1 Clark College DNS -
  Samantha Prusse JR-3 Portland DNS -
  Hope Bridge FR-1 George Fox DNS -
  Breanna Schmitt FR-1 George Fox DNS -
  Teresa Perez JR-3 Portland DNS -
  Naomi Sweeney SO-2 Pacific (Ore.) DNS -
  Payton Davies SO-2 Whitman DNS -
  Maleda Sims JR-3 Whitman DNS -
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Courtney Klatt SR-4 Portland 5:42.34 4:52.24 6:01.82 4:46.67 4:38.32 4:29.97 4:41.11 10
2 Tiahna Woodger JR-3 Portland 5:27.71 5:41.71 3:38.47 5:30.51 4:40.09 5:16.51 3:32.87 8
3 Delaney Griffin   Oregon State 3:53.55 5:15.15 3:47.92 4:01.99 4:41.38 5:46.10 5:26.40 6
4 Laura Beghin JR-3 Portland State 3:21.56 5:15.11 3:24.40 5:09.43 4:43.88 3:27.24 5:06.59 5
5 Tait Rowley SR-4 Portland 4:53.96 4:14.00 5:53.89 5:02.52 4:45.39 5:13.93 5:56.74 4
6 Annie Berry SR-4 Pacific (Ore.) 5:38.29 5:09.37 3:45.53 4:57.81 4:49.13 4:46.24 4:31.79 3
7 Jessie Bailey JR-3 George Fox 4:09.01 6:09.12 6:14.98 4:44.17 4:52.95 6:12.05 3:30.93 2
8 Brionna Holso FR-1 Portland 4:56.38 4:27.03 3:57.69 6:03.87 4:53.44 4:56.38 4:41.71 1
9 Izzy Lochtefeld FR-1 Portland 5:11.95 5:53.15 4:45.47 6:13.75 4:54.29 5:09.01 5:44.32 -
10 Annalise Gonzales JR-3 George Fox 5:09.13 4:54.41 4:24.97 5:56.24 4:54.41 6:08.02 5:06.19 -
11 Karina Rodriguez SO-2 George Fox 4:56.20 5:53.05 5:29.11 4:26.28 4:59.19 5:41.08 4:29.28 -
17 Chloe Cook FR-1 George Fox 4:38.84 4:20.25 4:54.33 5:40.81 5:09.82 4:29.55 5:06.73 -
23 Hannah Tranby SO-2 George Fox 4:01.58 5:49.65 4:33.36 5:17.86 5:17.86 4:07.93 6:40.51 -
  Hailey Lewetag   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
  Breanna Schmitt FR-1 George Fox DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Hope Bridge FR-1 George Fox DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Maebh Richardson FR-1 Portland DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Samantha Prusse JR-3 Portland DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Teresa Perez JR-3 Portland DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
12 Katie Newton JR-3 Portland 4:32.26 6:18.14 5:02.51 3:49.91 3:40.84 4:47.39 -
13 Olivia Klein JR-3 Northwest Nazarene 5:36.41 5:18.06 5:05.82 4:16.89 4:53.59 4:56.65 -
14 Miranda Dunton JR-3 Husson 5:51.97 6:37.88 5:06.06 4:53.82 6:10.34 5:27.49 -
15 Colleen Murata FR-1 Whitman 6:32.66 4:02.34 5:06.76 4:20.75 5:22.10 3:47.01 -
16 Madelyn Hubbs SR-4 Pacific (Ore.) 4:34.06 3:57.11 5:07.93 5:04.85 4:15.59 4:43.30 -
18 Casey Collom FR-1 Northwest Nazarene 4:39.50 4:27.08 5:10.55 4:23.97 4:23.97 6:28.19 -
19 Olivia Doane FR-1 Western Oregon 6:19.25 6:16.14 5:10.86 4:42.89 5:57.49 4:05.58 -
20 Jenessa Teachout SR-4 George Fox 5:56.99 5:25.68 5:13.15 4:01.13 3:42.34 6:15.78 -
21 Madison Griffith FR-1 Portland 4:43.38 5:11.72 5:14.86 4:46.53 4:59.12 4:43.38 -
22 Allie Wilber JR-3 George Fox 3:47.09 5:12.25 5:15.40 5:53.25 5:37.48 5:12.25 -
24 Milan Hague JR-3 Portland 5:35.71 5:38.93 5:22.79 4:24.69 4:37.60 6:20.90 -
25 Dina Altuhovs SR-4 Pacific (Ore.) 6:28.04 6:37.74 5:23.36 3:46.36 4:18.69 5:33.06 -
26 Ava Dowling JR-3 Husson 6:04.61 4:20.44 5:25.54 6:14.38 4:52.99 6:01.35 -
27 Athena Lau FR-1 George Fox 5:30.64 5:40.46 5:27.36 5:47.01 5:30.64 5:37.18 -
30 Chris Hart   Team Red Lizard 5:25.54 5:52.11 5:32.18 5:22.22 5:58.76 5:45.47 -
33 Dyllan Newville JR-3 Portland State 6:28.68 6:55.72 5:37.98 6:18.54 4:40.53 4:54.05 -
34 Morgan Boddy FR-1 Pacific (Ore.) 5:34.69 5:04.27 5:38.07 4:03.41 5:48.22 4:30.46 -
35 Avery Owen FR-1 Portland 4:06.88 5:14.52 5:38.19 4:50.85 7:19.65 3:56.74 -
44 Kiara Soto SO-2 Treasure Valley CC 7:09.93 6:51.40 6:10.63 7:32.17 5:59.52 4:34.27 -
  Payton Davies SO-2 Whitman DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
28 Hannah MacDuffee FR-1 Lane CC 4:33.56 3:57.30 4:13.78 5:29.58 5:22.99 3:57.30 -
29 Grace Bedore SO-2 Husson 7:11.54 6:05.15 4:38.84 5:31.95 6:48.30 4:42.16 -
31 Audrey Wells FR-1 Lane CC 4:12.27 6:33.53 6:43.62 5:36.35 4:02.18 7:13.90 -
32 Abigail Weber JR-3 George Fox 7:04.50 6:07.23 4:49.74 5:36.90 4:39.63 5:30.17 -
36 Charis Deitemeyer FR-1 Clark College 4:52.07 7:16.39 4:17.71 5:43.61 5:43.61 6:59.21 -
37 Shannon Smith JR-3 Western Oregon 6:50.35 5:19.93 4:52.11 5:47.75 6:36.44 5:12.98 -
38 Lauren Dorris FR-1 Whitman 4:47.10 6:25.14 7:35.16 5:50.12 4:05.09 5:04.61 -
39 Madison Palek SO-2 Clark College 7:11.46 5:01.67 6:53.92 5:50.78 4:09.06 6:29.37 -
40 Aquilina Larkins SO-2 Mt. Hood CC 5:00.09 6:22.26 6:50.84 5:57.25 6:50.84 6:47.27 -
41 Liberty McElfatrick FR-1 Linfield 7:22.48 4:58.59 5:59.74 5:59.74 5:16.58 6:28.52 -
42 Emma-Kate Crouse SO-2 Umpqua CC 6:56.44 6:38.34 7:03.68 6:02.12 6:05.75 4:24.35 -
43 Laura Nitti   Team Red Lizard 4:30.33 4:30.33 5:36.08 6:05.30 6:05.30 7:25.67 -
45 Mariah Anderson SO-2 Bushnell 6:18.69 7:55.22 6:03.84 6:11.26 7:18.09 7:44.08 -
46 Rebecca Olson FR-1 Mt. Hood CC 7:11.63 6:22.84 4:37.75 6:15.33 7:45.41 7:34.15 -
47 Abby Hunt FR-1 Husson 5:17.85 6:20.58 6:45.68 6:58.22 8:17.69 7:48.41 -
  Haylee Kelley FR-1 Clark College DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Naomi Sweeney SO-2 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Maleda Sims JR-3 Whitman DNS DNS DNS DNS DNS DNS -