March 1- 2, 2024
|
Linfield College - McMinnville, OR
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Cascade Conference NWC DIII NE

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME SC
1 Aidan Arthur JR-3 George Fox 4:19.85 4:39.10 4:00.60 5:03.16 10
2 Ian Stockett FR-1 Northwest Nazarene 4:09.49 3:11.36 4:02.22 5:10.05 8
3 RJ Kennedy SO-2 Lane CC 4:44.30 4:24.69 4:05.08 5:13.71 6
4 Rowan Haywood-O'Neill   Mount Tabor Track Club 4:56.76 4:22.42 4:05.25 3:30.92 5
5 Peter Weiss SR-4 George Fox 4:15.63 3:48.33 4:08.18 4:50.37 3
5 Carter Stedman FR-1 Northwest Nazarene 4:52.86 4:20.59 4:08.18 3:03.66 3
7 Ryan Scholtes JR-3 George Fox 4:03.67 4:16.23 4:11.20 4:21.25 2
8 Austin Gappa JR-3 George Fox 3:11.36 5:22.30 4:11.79 5:24.81 1
9 Ammon Gallup FR-1 Lane CC 3:56.81 4:42.15 4:11.92 3:01.39 -
10 Gavin Grass JR-3 George Fox 3:52.61 2:56.99 4:12.83 5:10.98 -
11 Carson Stockwell FR-1 George Fox 4:58.87 4:00.62 4:13.28 5:09.01 -
12 Morgan Amano   Unattached 4:00.47 5:24.90 4:15.82 4:51.64 -
13 Ethan Bothwell FR-1 Western Oregon 5:22.02 4:27.92 4:17.61 5:22.02 -
14 Larry Trefry FR-1 George Fox 5:33.55 4:41.83 4:18.56 3:55.29 -
15 Branden Chou SO-2 Clark College 3:40.68 5:19.34 4:19.62 4:45.59 -
16 Conner Dooley JR-3 Linfield 5:10.47 3:05.24 4:20.90 4:41.78 -
17 Timothy Bradshaw FR-1 Clark College 3:30.38 4:36.12 4:22.97 4:46.64 -
18 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 3:12.01 3:40.94 4:23.02 5:36.67 -
19 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 4:39.29 4:02.05 4:25.99 4:47.27 -
20 Rafael Roldan   Unattached 5:25.35 5:04.02 4:26.68 3:25.35 -
21 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 3:43.85 5:07.45 4:29.69 5:10.15 -
22 Sam May SO-2 George Fox 5:26.80 4:13.88 4:30.08 4:48.99 -
23 Christian Lee SO-2 Lane CC 3:52.85 3:17.65 4:30.75 4:49.71 -
24 Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC 4:55.61 4:25.78 4:31.20 3:50.52 -
25 David Hileman JR-3 Husson 4:27.87 3:16.80 4:33.33 5:41.67 -
26 Joseph Blanshan   Whisper Running 5:08.95 3:27.79 4:33.40 5:11.68 -
27 Danny Steinberg SO-2 Whitman 4:33.06 4:41.33 4:35.81 5:36.49 -
28 Irafasha Rodrigue FR-1 Umpqua CC 3:25.19 5:32.74 4:37.28 5:41.06 -
29 Elijah Mojica FR-1 Umpqua CC 4:24.27 4:49.30 4:38.17 5:42.15 -
30 Austin O'Neal SR-4 Husson 4:02.25 3:37.19 4:38.44 3:14.91 -
31 Ryan Koeninger FR-1 Clark College 4:38.70 5:06.57 4:38.70 5:53.95 -
32 Jacob Loudenslager FR-1 Umpqua CC 6:01.64 4:09.51 4:40.34 4:54.36 -
33 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 4:57.51 5:42.42 4:40.67 6:04.88 -
34 Owen Mahoney FR-1 Clackamas CC 4:52.76 4:27.43 4:41.50 3:42.39 -
35 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 3:42.63 6:03.54 4:41.81 5:12.81 -
36 Cash Miller   Unattached 6:01.76 3:23.49 4:42.62 4:25.67 -
37 Keenan Tiddle FR-1 Whitman 4:11.87 5:19.78 4:42.99 5:22.61 -
38 Avery Lucchi FR-1 Clackamas CC 4:47.18 3:56.00 4:44.33 5:12.77 -
39 Evan Williams-Thill FR-1 Clark College 5:45.34 4:33.99 4:45.40 5:42.48 -
40 Charlie Page FR-1 Lane CC 3:37.08 3:54.22 4:45.63 3:37.08 -
41 Jeremy Stone JR-3 Husson 3:24.76 3:33.54 4:52.51 5:24.69 -
42 Elijah Lancy   Unattached 3:51.71 4:39.24 4:57.06 3:51.71 -
43 Isaac Bodley SO-2 Bushnell 3:42.56 6:29.48 5:09.11 4:32.02 -
44 Chance Kelly JR-3 Whitman 5:05.58 5:14.93 5:11.81 3:53.86 -
45 Genaro Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 5:21.66 6:20.74 5:28.22 5:34.79 -
  Evan Holland   Unattached DNF DNF DNF DNF -
  Emil Nelson   Mount Tabor Track Club DNS DNS DNS DNS -
  Cooper Gover FR-1 Whitman DNS DNS DNS DNS -
  Luis Hernandez   Mount Tabor Track Club DNS DNS DNS DNS -
  Greer Shorr   Unattached DNS DNS DNS DNS -
  Charles Stearns   Unattached DNS DNS DNS DNS -
  Ahrlin Bauman   Unattached DNS DNS DNS DNS -
  Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS -
  Gustav Blank   Unattached DNS DNS DNS DNS -
  Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS -
  Trevor Wilber SR-4 George Fox DNS DNS DNS DNS -
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Aidan Arthur JR-3 George Fox 4:00.60 10
2 Ian Stockett FR-1 Northwest Nazarene 4:02.22 8
3 RJ Kennedy SO-2 Lane CC 4:05.08 6
4 Rowan Haywood-O'Neill   Mount Tabor Track Club 4:05.25 5
5 Carter Stedman FR-1 Northwest Nazarene 4:08.18 3
5 Peter Weiss SR-4 George Fox 4:08.18 3
7 Ryan Scholtes JR-3 George Fox 4:11.20 2
8 Austin Gappa JR-3 George Fox 4:11.79 1
9 Ammon Gallup FR-1 Lane CC 4:11.92 -
10 Gavin Grass JR-3 George Fox 4:12.83 -
11 Carson Stockwell FR-1 George Fox 4:13.28 -
12 Morgan Amano   Unattached 4:15.82 -
13 Ethan Bothwell FR-1 Western Oregon 4:17.61 -
14 Larry Trefry FR-1 George Fox 4:18.56 -
19 Dublin Gingerich SO-2 Lane CC 4:25.99 -
  Evan Holland   Unattached DNF -
  Trevor Wilber SR-4 George Fox DNS -
  Emil Nelson   Mount Tabor Track Club DNS -
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
15 Branden Chou SO-2 Clark College 4:53.37 3:53.66 3:14.72 3:32.89 3:14.72 4:14.43 4:19.62 -
16 Conner Dooley JR-3 Linfield 3:52.21 4:52.21 3:13.07 4:15.69 5:31.35 3:41.77 4:20.90 -
17 Timothy Bradshaw FR-1 Clark College 4:01.94 3:40.90 3:35.64 4:36.12 3:35.64 3:35.64 4:22.97 -
18 Bryce Lehmann FR-1 Lane CC 3:06.75 5:07.74 4:57.22 3:33.05 3:43.57 3:48.83 4:23.02 -
20 Rafael Roldan   Unattached 3:36.01 4:24.02 4:02.68 4:02.68 3:41.35 4:48.02 4:26.68 -
21 Sayer Pescosolido SO-2 Bushnell 4:29.69 5:02.06 3:14.18 4:02.73 4:35.09 5:42.51 4:29.69 -
22 Sam May SO-2 George Fox 3:22.56 5:48.41 5:18.70 3:36.07 4:59.79 3:54.97 4:30.08 -
23 Christian Lee SO-2 Lane CC 4:14.51 5:43.86 4:49.71 5:38.44 3:33.90 4:11.80 4:30.75 -
25 David Hileman JR-3 Husson 4:16.93 4:38.80 5:44.40 5:47.13 4:11.47 5:49.87 4:33.33 -
26 Joseph Blanshan   Whisper Running 4:19.73 5:11.68 4:47.07 4:55.28 4:00.60 3:33.26 4:33.40 -
27 Danny Steinberg SO-2 Whitman 3:35.14 3:48.93 5:50.28 3:40.65 5:25.46 3:32.38 4:35.81 -
37 Keenan Tiddle FR-1 Whitman 5:25.44 5:22.61 5:25.44 3:23.76 3:46.40 5:36.76 4:42.99 -
40 Charlie Page FR-1 Lane CC 4:51.35 6:02.75 4:39.92 4:05.65 4:17.07 3:19.94 4:45.63 -
  Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Gustav Blank   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Charles Stearns   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Greer Shorr   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Luis Hernandez   Mount Tabor Track Club DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
24 Yuji Yamada FR-1 SW Oregon CC 5:17.31 5:33.58 4:58.32 4:31.20 4:58.32 3:50.52 5:39.00 -
28 Irafasha Rodrigue FR-1 Umpqua CC 5:10.56 3:30.74 4:26.19 4:37.28 5:02.24 4:42.83 3:50.15 -
29 Elijah Mojica FR-1 Umpqua CC 4:32.61 5:25.46 4:18.70 4:38.17 3:42.54 5:58.84 5:58.84 -
30 Austin O'Neal SR-4 Husson 5:28.56 4:07.82 4:52.37 4:38.44 5:22.99 4:21.74 4:24.52 -
31 Ryan Koeninger FR-1 Clark College 4:55.43 5:28.87 3:59.69 4:38.70 4:24.77 3:17.88 5:56.74 -
32 Jacob Loudenslager FR-1 Umpqua CC 4:48.75 4:48.75 3:16.24 4:40.34 5:33.61 3:16.24 3:35.87 -
33 Habtamu Hurty FR-1 SW Oregon CC 5:11.55 3:33.31 3:27.70 4:40.67 6:04.88 4:32.25 5:50.84 -
34 Owen Mahoney FR-1 Clackamas CC 6:00.32 6:00.32 3:45.20 4:41.50 4:13.35 5:49.06 5:23.73 -
35 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 4:33.36 4:22.09 3:42.63 4:41.81 5:10.00 5:40.99 4:39.00 -
36 Cash Miller   Unattached 4:25.67 5:39.15 4:59.58 4:42.62 3:29.14 5:13.71 3:43.27 -
38 Avery Lucchi FR-1 Clackamas CC 4:55.71 5:35.51 5:44.04 4:44.33 4:18.74 3:27.56 4:21.59 -
39 Evan Williams-Thill FR-1 Clark College 3:28.35 5:05.38 4:33.99 4:45.40 5:19.65 5:59.61 3:45.47 -
41 Jeremy Stone JR-3 Husson 5:21.77 4:58.36 4:37.89 4:52.51 3:36.46 5:10.06 4:14.49 -
42 Elijah Lancy   Unattached 5:03.01 5:32.71 3:39.83 4:57.06 5:35.68 5:17.86 5:38.65 -
43 Isaac Bodley SO-2 Bushnell 4:38.20 4:07.29 4:35.11 5:09.11 4:01.11 4:22.75 4:10.38 -
44 Chance Kelly JR-3 Whitman 4:43.75 5:02.46 4:25.04 5:11.81 4:21.92 4:53.11 5:05.58 -
45 Genaro Sanchez FR-1 Mt. Hood CC 4:48.84 3:56.32 7:06.69 5:28.22 5:51.20 5:57.76 4:38.99 -
  Cooper Gover FR-1 Whitman DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -
  Ahrlin Bauman   Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS -