March 22-23, 2024
|
Emory - Atlanta, GA
ICON KEY: NCAA DII Prov AARTFC NESCAC DIII NE

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Spencer Watry SR-4 Emory 2:53.20 4:18.61 3:54.88 3:57.25
2 Marcus Cheema JR-3 Emory 2:47.00 3:39.48 4:39.12 3:58.56
3 Gary Halverson SR-4 Piedmont 2:50.45 4:26.47 3:09.65 4:00.06
4 Ethan Thompson SR-4 Emory 2:54.14 4:23.62 3:57.02 4:01.85
5 Kirin Karver FR-1 Emory 5:00.98 4:10.01 3:04.47 4:02.72
6 Tristan Olpin SR-4 Emory 4:32.21 3:58.18 5:03.80 4:03.04
7 Tom Emery FR-1 Williams 5:11.47 4:03.33 5:09.03 4:03.33
8 Jacob Lehmann Duke SR-4 Williams 3:24.69 2:57.88 3:41.74 4:03.67
9 Olin Gilster FR-1 Emory 3:44.68 4:01.77 5:02.82 4:04.21
10 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 3:57.40 3:25.59 4:34.11 4:04.74
11 Zachary Liu-Walter SO-2 Williams 3:26.45 4:50.01 3:38.74 4:05.77
12 Avery Allen FR-1 Williams 3:59.97 3:47.60 4:04.92 4:07.39
13 Ben Zamler JR-3 Emory 3:08.89 3:48.66 3:13.87 4:08.54
14 Jorge Rocha JR-3 NYU 5:16.04 3:48.95 4:21.30 4:08.85
15 Turner Goetsch JR-3 Emory 4:01.45 4:58.70 4:06.42 4:08.91
16 Nikhil Makker SO-2 Emory 4:30.22 3:02.65 3:12.66 4:10.20
17 Josh Stidfole SO-2 Montevallo 3:38.38 4:26.07 3:58.46 4:11.01
18 Ethan Striff-Cave FR-1 Williams 3:56.45 3:48.91 5:06.88 4:11.54
19 Ryan Cox FR-1 Montevallo 4:31.70 3:43.90 3:18.74 4:11.57
20 Owen Hartshorn SO-2 Columbus St. 3:54.78 4:55.37 3:06.82 4:12.45
21 Brian Kemei SO-2 Morehouse 4:25.17 5:05.58 4:58.00 4:12.54
22 Scott Masterson SR-4 Emory 4:33.32 2:57.15 3:30.05 4:13.07
23 Evan Malinow SO-2 Emory 4:13.61 3:10.21 3:38.11 4:13.61
24 Ezra Shilling-Rabin FR-1 Emory 4:02.21 4:53.75 4:38.29 4:17.67
25 Noah Arrington SO-2 Birmingham-Southern 3:26.96 4:39.39 4:49.74 4:18.69
26 William Cornick FR-1 NYU 5:36.43 3:06.33 3:27.04 4:18.79
27 Hiromu Sakuma FR-1 Emory 4:48.02 4:01.31 5:32.13 4:19.47
28 Logan Fisher SO-2 Columbus St. 5:16.58 4:29.87 5:13.99 4:19.49
29 Victor Cazabal JR-3 Williams 3:35.58 3:22.59 4:32.72 4:19.73
30 Lucas Moskovitz SO-2 Emory 4:45.84 3:53.87 4:51.04 4:19.85
31 Drew Thayer FR-1 Montevallo 5:09.71 3:41.22 3:30.81 4:20.26
32 Blake Biever FR-1 Williams 3:50.56 4:42.95 3:58.41 4:21.99
33 Nicholas Krol FR-1 Emory 3:22.07 4:59.16 4:11.93 4:22.42
34 Taylor Battle JR-3 Morehouse 3:06.39 3:43.14 5:17.64 4:22.51
35 Zac Lamb SO-2 Montevallo 4:25.81 3:25.28 4:49.49 4:23.17
36 Owynn Brown FR-1 Morehouse 4:04.97 5:08.18 5:05.55 4:23.40
37 Walker Capelle JR-3 Piedmont 3:15.40 3:12.76 4:02.93 4:24.05
38 Hunter Siddle SO-2 Birmingham-Southern 3:36.95 4:56.32 3:23.72 4:24.57
39 Bradley St. Laurent SO-2 Williams 5:34.23 5:02.14 4:51.45 4:27.38
40 Wyatt Jones FR-1 Birmingham-Southern 3:52.63 5:34.24 5:39.59 4:27.39
41 Parker Snelson FR-1 Piedmont 5:23.17 4:09.85 4:53.30 4:31.57
42 Christian Pearson JR-3 Morehouse 4:54.66 3:51.91 4:54.66 4:32.83
43 Sam Ard FR-1 NYU 5:28.48 3:43.59 3:49.11 4:36.03
44 Locke Attwood Freshman Unattached 5:39.27 3:31.35 3:50.82 4:38.09
45 Eliu Flores FR-1 Piedmont 3:29.28 4:39.03 5:48.79 4:39.03
46 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 3:42.64 3:37.01 3:17.28 4:41.82
47 George Turnipseed FR-1 Morehouse 5:42.46 3:56.18 4:07.99 4:55.22
48 Avery Tyus FR-1 Columbus St. 5:44.00 5:16.60 4:30.94 5:04.42
49 Francis Purcell JR-3 Spring Hill 5:04.70 4:15.66 4:54.19 5:50.22
  Blake Lewis JR-3 Columbus St. DNF DNF DNF DNF
  Thomas Monier JR-3 Spring Hill DNS DNS DNS DNS
  Ryan Hardiman SO-2 Williams DNS DNS DNS DNS
  Patrick Latting JR-3 Emory DNS DNS DNS DNS
  Jinwoo Kang SR-4 Williams DNS DNS DNS DNS
  Julian Aske FR-1 NYU DNS DNS DNS DNS
  Gavin Weddington SO-2 Morehouse DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Spencer Watry SR-4 Emory 3:33.53 3:02.69 3:43.02 3:57.25 4:39.96 3:00.31
2 Marcus Cheema JR-3 Emory 3:06.08 4:48.66 2:58.92 3:58.56 4:12.88 4:29.58
3 Gary Halverson SR-4 Piedmont 4:33.67 5:12.08 2:48.05 4:00.06 3:21.65 4:36.07
4 Ethan Thompson SR-4 Emory 4:30.88 4:55.06 4:35.71 4:01.85 5:02.32 4:40.55
5 Kirin Karver FR-1 Emory 4:51.27 4:43.99 2:54.76 4:02.72 4:34.28 4:07.58
7 Tom Emery FR-1 Williams 4:13.07 2:52.77 4:05.77 4:03.33 5:13.90 3:12.23
10 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 4:09.64 4:39.01 5:13.27 4:04.74 3:23.14 4:53.69
11 Zachary Liu-Walter SO-2 Williams 4:45.10 3:38.74 4:32.81 4:05.77 4:40.18 3:26.45
16 Nikhil Makker SO-2 Emory 2:57.65 4:55.24 4:27.72 4:10.20 3:32.67 5:22.76
22 Scott Masterson SR-4 Emory 4:28.26 4:30.79 4:00.42 4:13.07 5:29.00 3:42.71
  Blake Lewis JR-3 Columbus St. DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Ryan Hardiman SO-2 Williams DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jinwoo Kang SR-4 Williams DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Julian Aske FR-1 NYU DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME
6 Tristan Olpin SR-4 Emory 4:03.04
8 Jacob Lehmann Duke SR-4 Williams 4:03.67
9 Olin Gilster FR-1 Emory 4:04.21
12 Avery Allen FR-1 Williams 4:07.39
13 Ben Zamler JR-3 Emory 4:08.54
14 Jorge Rocha JR-3 NYU 4:08.85
15 Turner Goetsch JR-3 Emory 4:08.91
17 Josh Stidfole SO-2 Montevallo 4:11.01
18 Ethan Striff-Cave FR-1 Williams 4:11.54
19 Ryan Cox FR-1 Montevallo 4:11.57
25 Noah Arrington SO-2 Birmingham-Southern 4:18.69
27 Hiromu Sakuma FR-1 Emory 4:19.47
  Patrick Latting JR-3 Emory DNS
  Gavin Weddington SO-2 Morehouse DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
20 Owen Hartshorn SO-2 Columbus St. 4:32.65 4:14.98 3:01.77 4:12.45
21 Brian Kemei SO-2 Morehouse 5:25.78 3:57.39 4:22.65 4:12.54
23 Evan Malinow SO-2 Emory 2:57.53 4:11.08 4:16.15 4:13.61
24 Ezra Shilling-Rabin FR-1 Emory 4:38.29 4:53.75 5:16.94 4:17.67
26 William Cornick FR-1 NYU 5:15.73 4:42.09 5:33.84 4:18.79
28 Logan Fisher SO-2 Columbus St. 3:17.22 4:37.66 3:22.41 4:19.49
29 Victor Cazabal JR-3 Williams 3:17.40 5:03.89 4:17.14 4:19.73
30 Lucas Moskovitz SO-2 Emory 4:19.85 5:30.01 4:40.64 4:19.85
31 Drew Thayer FR-1 Montevallo 3:28.21 4:07.25 5:35.74 4:20.26
32 Blake Biever FR-1 Williams 5:35.35 4:11.51 3:32.22 4:21.99
33 Nicholas Krol FR-1 Emory 4:59.16 4:59.16 5:09.66 4:22.42
34 Taylor Battle JR-3 Morehouse 4:51.39 5:33.39 4:17.26 4:22.51
39 Bradley St. Laurent SO-2 Williams 3:52.62 5:10.16 4:00.65 4:27.38
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
35 Zac Lamb SO-2 Montevallo 4:41.60 4:23.17
36 Owynn Brown FR-1 Morehouse 4:18.14 4:23.40
37 Walker Capelle JR-3 Piedmont 4:31.98 4:24.05
38 Hunter Siddle SO-2 Birmingham-Southern 4:48.39 4:24.57
40 Wyatt Jones FR-1 Birmingham-Southern 3:52.63 4:27.39
41 Parker Snelson FR-1 Piedmont 5:31.32 4:31.57
42 Christian Pearson JR-3 Morehouse 4:57.39 4:32.83
43 Sam Ard FR-1 NYU 5:03.64 4:36.03
44 Locke Attwood Freshman Unattached 3:53.60 4:38.09
45 Eliu Flores FR-1 Piedmont 5:54.37 4:39.03
46 Keshawn Maxwell SR-4 Piedmont 3:53.91 4:41.82
47 George Turnipseed FR-1 Morehouse 4:37.51 4:55.22
48 Avery Tyus FR-1 Columbus St. 5:34.87 5:04.42
49 Francis Purcell JR-3 Spring Hill 5:25.71 5:50.22
  Thomas Monier JR-3 Spring Hill DNS DNS