February 10, 2024
|
Kerr-Cregger Field House - Salem, VA
|
200m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NJCAA IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Cody Thompson SR-4 Randolph 1:55.84
2 Noah Hurd SO-2 Shenandoah 1:59.92
3 Jamison Mantooth SO-2 Lynchburg 2:00.06
4 Daniel Miller JR-3 Lynchburg 2:00.56
5 Austin Ezzell JR-3 Methodist 2:00.61
6 Carter Herklotz FR-1 Lynchburg 2:01.08
7 Robert Cummings SO-2 Lynchburg 2:01.29
8 Devin Kohout JR-3 Shenandoah 2:01.48
9 Ethan Hughes FR-1 Southern Virginia 2:01.76
10 Joseph Hughes FR-1 Southern Virginia 2:02.54
11 Elias McGhie SR-4 Shenandoah 2:03.11
12 Kedryn Chandler JR-3 Southern Virginia 2:03.34
13 Randy White FR-1 Lynchburg 2:03.92
14 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:04.03
15 Max Cardwell SO-2 Roanoke 2:04.44
16 Peter Morales SO-2 Lynchburg 2:04.49
17 Brad Beaver FR-1 Southern Virginia 2:04.50
18 Luke Diemoz SO-2 Lynchburg 2:06.39
19 Dawson Woodruff SR-4 Eastern Mennonite 2:06.45
20 Xavier Chlebowski SO-2 Roanoke 2:06.65
21 Jared Smith FR-1 Southern Virginia 2:06.87
22 Sean Toliver JR-3 Roanoke 2:07.25
23 Brendan Plogger JR-3 Mary Baldwin 2:07.26
24 Chase Maters SO-2 Lynchburg 2:08.29
25 Rafael Shilengitha SO-2 Methodist 2:08.83
26 Nicholas Brent FR-1 Lynchburg 2:09.29
27 Denver Norcross JR-3 Southern Virginia 2:09.86
28 Abenezer Abebe SO-2 Eastern Mennonite 2:10.29
29 Scott Manning FR-1 Patrick & Henry CC 2:10.62
30 Parker Snelson FR-1 Piedmont 2:10.97
31 Andrew Estes SO-2 Roanoke 2:12.22
32 Armando Najera SO-2 Lynchburg 2:12.83
33 Nathan Lee SO-2 Shenandoah 2:13.78
34 Ethan Dalton FR-1 Emory & Henry 2:13.86
35 Ke'vannio Smith FR-1 Averett 2:14.12
36 Jackson White SO-2 Randolph 2:15.21
37 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 2:17.24
38 Azael Quintero FR-1 Averett 2:18.03
39 Justin Schmied FR-1 Averett 2:18.39
40 Kellen Lowman FR-1 Mountain Gateway CC 2:22.49
41 Kinkade Huggins SO-2 Averett 2:22.82
42 Caleb Bradley SR-4 Bridgewater (Va.) 2:24.69
43 Benjamin Flores FR-1 Patrick & Henry CC 2:28.32
44 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:28.77
45 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 2:55.34
  Jaden Carter FR-1 Averett DNS
  Samuel Olsen JR-3 Bryan DNS
  Zachary Sever SR-4 Bryan DNS
  Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke DNS
  Lance Wood FR-1 Gallaudet DNS
  Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) DNS
  Kayden Ryder SO-2 Ferrum DNS
  Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) DNS
  Jair Aquino Santos   Guilford DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
30 Parker Snelson FR-1 Piedmont 2:10.97
34 Ethan Dalton FR-1 Emory & Henry 2:13.86
36 Jackson White SO-2 Randolph 2:15.21
37 Samson Abraham FR-1 Gallaudet 2:17.24
38 Azael Quintero FR-1 Averett 2:18.03
39 Justin Schmied FR-1 Averett 2:18.39
40 Kellen Lowman FR-1 Mountain Gateway CC 2:22.49
42 Caleb Bradley SR-4 Bridgewater (Va.) 2:24.69
43 Benjamin Flores FR-1 Patrick & Henry CC 2:28.32
44 Joseph Yanez SO-2 Guilford 2:28.77
45 Osvaldo Cruz FR-1 Gallaudet 2:55.34
  Jaden Carter FR-1 Averett DNS
  Lance Wood FR-1 Gallaudet DNS
  Jair Aquino Santos   Guilford DNS
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Jared Smith FR-1 Southern Virginia 1:45.31 2:11.95 2:01.80 2:18.29 2:06.87 2:00.53 1:59.26
23 Brendan Plogger JR-3 Mary Baldwin 2:22.54 1:57.08 2:09.81 1:49.45 2:07.26 2:05.99 1:59.63
25 Rafael Shilengitha SO-2 Methodist 1:39.20 2:46.19 2:32.02 2:30.74 2:08.83 2:44.91 2:04.97
27 Denver Norcross JR-3 Southern Virginia 1:30.91 1:42.59 2:30.64 1:34.80 2:09.86 2:35.84 2:25.45
28 Abenezer Abebe SO-2 Eastern Mennonite 2:11.60 1:59.87 2:37.65 2:02.48 2:10.29 2:03.78 1:39.02
29 Scott Manning FR-1 Patrick & Henry CC 1:32.74 2:34.14 2:09.32 2:38.05 2:10.62 2:43.28 1:43.19
31 Andrew Estes SO-2 Roanoke 2:05.61 2:30.73 1:59.00 2:20.16 2:12.22 2:43.96 1:53.71
33 Nathan Lee SO-2 Shenandoah 1:41.68 1:48.37 2:21.81 2:07.10 2:13.78 1:41.68 2:51.24
35 Ke'vannio Smith FR-1 Averett 2:12.78 2:26.19 1:41.94 2:32.90 2:14.12 2:39.61 2:20.83
41 Kinkade Huggins SO-2 Averett 2:55.67 3:01.39 2:37.11 1:55.69 2:22.82 2:22.82 2:09.97
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
10 Joseph Hughes FR-1 Southern Virginia 2:02.54
11 Elias McGhie SR-4 Shenandoah 2:03.11
12 Kedryn Chandler JR-3 Southern Virginia 2:03.34
14 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:04.03
17 Brad Beaver FR-1 Southern Virginia 2:04.50
19 Dawson Woodruff SR-4 Eastern Mennonite 2:06.45
24 Chase Maters SO-2 Lynchburg 2:08.29
32 Armando Najera SO-2 Lynchburg 2:12.83
  Tim Hoffstaetter SR-4 Roanoke DNS
  Samuel Olsen JR-3 Bryan DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
6 Carter Herklotz FR-1 Lynchburg 1:57.45 2:01.08 1:44.13 1:45.34
8 Devin Kohout JR-3 Shenandoah 2:36.71 2:01.48 1:50.55 2:07.56
9 Ethan Hughes FR-1 Southern Virginia 2:27.33 2:01.76 2:06.63 1:27.67
13 Randy White FR-1 Lynchburg 2:17.56 2:03.92 1:56.49 2:15.08
15 Max Cardwell SO-2 Roanoke 1:56.98 2:04.44 1:43.29 2:25.60
16 Peter Morales SO-2 Lynchburg 2:35.62 2:04.49 1:49.56 2:19.43
20 Xavier Chlebowski SO-2 Roanoke 1:38.79 2:06.65 2:42.12 1:33.73
22 Sean Toliver JR-3 Roanoke 1:44.35 2:07.25 1:54.53 1:29.08
26 Nicholas Brent FR-1 Lynchburg 1:44.73 2:09.29 2:26.10 1:52.49
  Kayden Ryder SO-2 Ferrum DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Cody Thompson SR-4 Randolph 2:09.74 1:23.41 2:09.74 1:28.04 1:55.84 1:25.73 1:55.84
2 Noah Hurd SO-2 Shenandoah 2:32.30 1:27.55 1:25.15 1:31.14 2:33.50 1:39.54 1:59.92
3 Jamison Mantooth SO-2 Lynchburg 2:24.08 1:52.86 2:15.67 1:32.45 1:50.46 2:02.47 2:00.06
4 Daniel Miller JR-3 Lynchburg 2:31.91 2:10.21 1:50.92 1:41.27 1:36.45 2:23.47 2:00.56
5 Austin Ezzell JR-3 Methodist 2:11.47 2:07.85 1:44.93 2:28.35 2:06.64 2:33.18 2:00.61
7 Robert Cummings SO-2 Lynchburg 1:37.04 2:32.83 2:37.68 2:18.27 1:39.46 1:58.87 2:01.29
18 Luke Diemoz SO-2 Lynchburg 1:55.02 2:26.62 2:00.07 2:31.67 2:00.07 2:35.46 2:06.39
  Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Zachary Sever SR-4 Bryan DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS