February 2- 3, 2024
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas NJCAA Appalachian AC IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Luis Borkey FR-1 Lincoln Memorial 2:13.52 1:55.10 1:55.10
2 Thomas Bildheiser SO-2 Hagerstown CC 1:36.21 1:55.91 1:32.73
3 Dawson Grogan SO-2 N. Carolina A&T 1:44.78 1:56.42 1:41.29
4 Jake Scallion FR-1 Hagerstown CC 2:22.37 1:56.69 2:06.03
5 Eddie Hall FR-1 N. Carolina A&T 1:50.95 1:56.79 2:09.64
6 Kaleb Conway FR-1 N. Carolina A&T 1:24.34 1:57.13 1:34.88
7 Kamren Kennedy FR-1 N. Carolina A&T 1:28.08 1:57.44 1:58.62
8 Henry Stecher JR-3 Western Carolina 2:32.64 1:58.32 1:32.29
9 Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) 1:46.58 1:58.42 1:35.92
10 Jalen Chin SR-4 N. Carolina A&T 2:16.67 1:58.84 2:26.18
11 Clayon Cooper JR-3 Lincoln Memorial 1:50.55 1:58.87 2:34.54
12 Kevin Shank FR-1 VMI 2:29.34 1:59.47 2:15.01
13 Xander Topos JR-3 VMI 1:39.30 1:59.63 2:28.35
14 Chase Thurber FR-1 Western Carolina 1:51.29 1:59.66 1:28.55
15 Spencer Baldwin JR-3 Lincoln Memorial 2:33.40 1:59.84 2:26.21
16 Gabriel Blackwelder JR-3 UNC Pembroke 2:08.58 2:01.30 2:09.80
17 Antonio Aparicio SR-4 Tusculum 1:35.44 2:02.36 1:36.67
18 Jackson Mundey FR-1 Hagerstown CC 2:33.21 2:03.55 2:20.85
19 Aaron Gottlied FR-1 Milligan 1:47.74 2:03.83 2:10.03
20 Sean Todd SO-2 UNC Pembroke 1:26.78 2:03.97 1:26.78
21 Xavion Bogus JR-3 Tusculum 1:58.26 2:04.48 2:06.97
22 Levi Steiner SO-2 Western Carolina 2:23.39 2:04.68 1:47.23
23 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:30.93 2:04.73 1:38.54
24 Hunter Preston SO-2 Lincoln Memorial 2:37.14 2:05.71 2:38.40
25 Liam Fisher FR-1 Hagerstown CC 2:01.42 2:10.56 2:45.82
26 Brendan Plogger JR-3 Mary Baldwin 1:49.70 2:18.86 1:51.09
27 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 2:43.44 2:19.69 1:43.37
28 Garrett Mastronardi FR-1 Hagerstown CC 2:58.22 2:20.33 2:45.59
29 Ben Cox SO-2 Milligan 2:13.79 2:20.83 2:19.43
30 Micah Ahearn-Wood FR-1 Mary Baldwin 1:56.17 2:27.05 2:37.35
31 Donaven Porter SO-2 Mary Baldwin 3:13.29 2:28.68 2:55.45
32 David Shultz SO-2 Mary Baldwin 2:54.49 2:44.61 2:14.98
  Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF
  Logan Jarnigan FR-1 Milligan DNF DNF DNF
  Stephen Kelley SR-4 VMI DNS DNS DNS
  Sam Fulton SO-2 Lincoln Memorial DNS DNS DNS
  Landen Locklear JR-3 Tusculum DNS DNS DNS
  Austin Walker SR-4 Milligan DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
5 Eddie Hall FR-1 N. Carolina A&T 1:25.26 1:43.95 1:56.79 2:21.32 2:20.15
18 Jackson Mundey FR-1 Hagerstown CC 1:27.72 2:34.44 2:03.55 2:29.50 1:27.72
25 Liam Fisher FR-1 Hagerstown CC 2:44.51 2:47.12 2:10.56 2:23.62 1:39.23
27 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 2:35.06 2:29.47 2:19.69 1:40.58 2:01.53
28 Garrett Mastronardi FR-1 Hagerstown CC 2:28.75 2:54.01 2:20.33 2:27.35 2:07.70
29 Ben Cox SO-2 Milligan 1:49.85 1:41.40 2:20.83 1:44.22 2:18.02
30 Micah Ahearn-Wood FR-1 Mary Baldwin 2:37.35 2:56.46 2:27.05 1:44.41 2:22.64
31 Donaven Porter SO-2 Mary Baldwin 2:15.30 2:33.14 2:28.68 2:55.45 2:56.93
32 David Shultz SO-2 Mary Baldwin 2:36.38 3:30.70 2:44.61 2:10.05 2:54.49
  Logan Jarnigan FR-1 Milligan DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Gabriel Blackwelder JR-3 UNC Pembroke 2:24.35 2:36.48 2:01.30 1:41.90 1:37.04 2:15.86
19 Aaron Gottlied FR-1 Milligan 2:31.08 1:45.26 2:03.83 2:12.50 1:44.02 1:37.83
20 Sean Todd SO-2 UNC Pembroke 1:40.42 2:25.05 2:03.97 1:45.38 1:39.18 2:41.17
21 Xavion Bogus JR-3 Tusculum 2:30.62 2:35.60 2:04.48 2:00.75 2:01.99 1:42.08
22 Levi Steiner SO-2 Western Carolina 2:02.19 2:24.63 2:04.68 2:34.61 2:42.09 1:59.70
23 Jack Donovan SR-4 Bridgewater (Va.) 2:30.93 2:34.67 2:04.73 1:56.00 1:31.06 1:46.02
24 Hunter Preston SO-2 Lincoln Memorial 2:14.51 1:30.52 2:05.71 1:53.14 1:35.54 2:01.94
26 Brendan Plogger JR-3 Mary Baldwin 2:29.97 3:00.52 2:18.86 2:06.37 2:11.92 2:52.19
  Calvin Hulleman SO-2 Bridgewater (Va.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Landen Locklear JR-3 Tusculum DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luis Borkey FR-1 Lincoln Memorial 1:56.25 1:59.71 1:29.78 1:33.24 1:55.10 1:28.63
2 Thomas Bildheiser SO-2 Hagerstown CC 1:33.89 2:26.05 1:37.37 1:32.73 1:55.91 1:55.91
4 Jake Scallion FR-1 Hagerstown CC 1:26.35 1:21.69 1:48.53 1:47.36 1:56.69 2:08.36
6 Kaleb Conway FR-1 N. Carolina A&T 2:24.07 1:33.71 2:13.53 2:26.42 1:57.13 2:26.42
9 Bennett Cupps SR-4 Bridgewater (Va.) 1:53.69 2:20.92 2:19.74 1:26.45 1:58.42 1:37.11
12 Kevin Shank FR-1 VMI 1:37.97 1:59.47 1:26.02 2:03.06 1:59.47 1:49.92
  Sam Fulton SO-2 Lincoln Memorial DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Stephen Kelley SR-4 VMI DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Austin Walker SR-4 Milligan DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
3 Dawson Grogan SO-2 N. Carolina A&T 1:22.66 1:56.42
7 Kamren Kennedy FR-1 N. Carolina A&T 1:58.62 1:57.44
8 Henry Stecher JR-3 Western Carolina 2:18.44 1:58.32
10 Jalen Chin SR-4 N. Carolina A&T 1:41.02 1:58.84
11 Clayon Cooper JR-3 Lincoln Memorial 1:41.04 1:58.87
13 Xander Topos JR-3 VMI 1:33.32 1:59.63
14 Chase Thurber FR-1 Western Carolina 1:45.30 1:59.66
15 Spencer Baldwin JR-3 Lincoln Memorial 2:01.04 1:59.84
17 Antonio Aparicio SR-4 Tusculum 1:56.25 2:02.36