January 26-27, 2024
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov Conference Carolinas IC4A/ECAC

Women's Mile

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Allison Colflesh JR-3 Richmond 6:14.78 5:07.19 4:08.83
2 Molly Silva JR-3 Lynchburg 5:20.32 5:08.00 4:34.12
3 Courtney Drumm SR-4 Lynchburg 4:26.41 5:09.78 4:48.10
4 Brooke Reif SO-2 Richmond 5:34.39 5:12.51 5:50.02
5 Kate McLearen SO-2 Radford 5:25.42 5:12.90 5:09.77
6 Ava LoVuolo FR-1 Richmond 6:41.69 5:16.29 5:41.60
7 Summer Herbertson FR-1 UNCW 5:13.26 5:16.42 4:09.98
8 Makenna Thrush JR-3 Shenandoah 6:14.75 5:17.58 4:17.24
9 Reese Brown FR-1 Washington and Lee 5:41.44 5:19.10 4:21.67
10 Madeline Lotts JR-3 Shenandoah 3:54.32 5:25.44 5:22.19
11 Lucy Unzicker SR-4 Eastern Mennonite 5:26.40 5:26.40 6:31.68
12 Annalise Williams FR-1 Lynchburg 4:25.46 5:27.72 6:33.27
13 Emily Sansbury JR-3 Washington and Lee 5:21.50 5:28.06 5:28.06
14 Mia Farley FR-1 Radford 4:10.45 5:29.53 4:53.29
15 Emma Nicely JR-3 Shenandoah 4:29.71 5:32.97 5:42.96
16 Lissie Hill FR-1 Southern Virginia 4:13.11 5:33.04 4:26.44
17 Inmacaluda Delgado SO-2 Tusculum 4:43.30 5:33.29 5:39.96
18 Ashley Robey SO-2 UNCW 5:07.74 5:34.50 5:24.47
19 Jenna Weaver JR-3 Eastern Mennonite 5:51.63 5:34.88 5:54.98
20 Halie Mast JR-3 Eastern Mennonite 4:01.12 5:34.89 4:11.17
21 Kayla Fields FR-1 Radford 4:25.38 5:35.92 5:02.33
22 Amy Oleksy SO-2 Shenandoah 6:46.69 5:36.10 6:33.24
23 Rachel Millirons SR-4 Radford 4:39.81 5:37.11 7:14.88
24 Emma Madrigal SO-2 Shenandoah 5:10.43 5:37.42 6:01.04
25 Taylor Rand JR-3 UNCW 4:55.23 5:39.34 6:50.61
26 Jennifer Escalera SR-4 Gardner-Webb 6:34.78 5:40.32 5:26.71
27 Kristen Clodgo JR-3 Washington and Lee 4:05.39 5:40.81 4:56.51
28 Brianna Breyault SO-2 Washington and Lee 7:10.97 5:42.04 4:40.48
29 Sarah Christy JR-3 Shenandoah 5:19.29 5:43.32 6:00.49
30 Lexi Taylor FR-1 Winthrop 5:45.87 5:45.87 6:27.38
31 Elili Asefa SO-2 Eastern Mennonite 4:38.81 5:48.51 7:29.58
32 Maggie Hope SO-2 Carson-Newman 5:52.28 5:48.79 4:18.11
33 Vendela Svaerd FR-1 Roanoke 7:09.06 5:48.83 4:25.11
34 Brenna Luczak FR-1 Washington and Lee 7:05.82 5:49.03 5:31.58
35 Grace Lathrop SO-2 Carson-Newman 4:50.60 5:54.38 7:01.72
36 Ciara Sulton SO-2 Mount Olive 5:32.92 5:57.97 6:15.87
37 Emmalee Hale SO-2 Southern Virginia 6:59.93 5:58.91 5:55.32
38 Nicole Black   Unattached 6:03.36 5:59.76 4:55.01
39 Vanessa Gardiner SR-4 Eastern Mennonite 5:59.03 6:06.35 5:59.03
40 Allie Gallaher FR-1 Roanoke 7:52.71 6:06.44 7:08.74
41 Evelyn MaGee FR-1 Roanoke 4:40.89 6:09.59 6:09.59
  Nicole Griffith FR-1 Carson-Newman DNF DNF DNF
  Adia Vera JR-3 Washington and Lee DNS DNS DNS
  Kamryn Bradshaw-Meyer JR-3 Southern Virginia DNS DNS DNS
  Grace Pippin SR-4 Mary Washington DNS DNS DNS
  Sophie Magson SO-2 Radford DNS DNS DNS
  MegAnne Gilmore SR-4 Radford DNS DNS DNS
  Izzy Blaylock JR-3 Richmond DNS DNS DNS
  Jillian Sisk FR-1 VMI DNS DNS DNS
  Gretal Shank JR-3 VMI DNS DNS DNS
  Addison Martin FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS
Women's Mile Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
15 Emma Nicely JR-3 Shenandoah 5:13.00 5:32.97 5:59.61 5:32.97 3:53.08
17 Inmacaluda Delgado SO-2 Tusculum 5:39.96 6:29.95 4:16.64 5:33.29 5:53.29
22 Amy Oleksy SO-2 Shenandoah 5:39.47 4:38.97 6:33.24 5:36.10 6:50.05
24 Emma Madrigal SO-2 Shenandoah 5:54.30 6:17.91 7:01.78 5:37.42 6:01.04
26 Jennifer Escalera SR-4 Gardner-Webb 5:02.89 7:05.40 4:05.03 5:40.32 4:22.05
32 Maggie Hope SO-2 Carson-Newman 5:17.40 5:34.84 5:59.26 5:48.79 5:34.84
33 Vendela Svaerd FR-1 Roanoke 4:53.02 4:11.16 5:17.44 5:48.83 4:04.18
36 Ciara Sulton SO-2 Mount Olive 7:09.57 7:45.37 6:15.87 5:57.97 5:40.08
37 Emmalee Hale SO-2 Southern Virginia 5:33.79 6:56.34 7:17.87 5:58.91 7:21.46
38 Nicole Black   Unattached 4:26.23 7:44.09 6:42.94 5:59.76 4:51.41
40 Allie Gallaher FR-1 Roanoke 5:48.12 4:23.84 5:18.81 6:06.44 5:55.45
41 Evelyn MaGee FR-1 Roanoke 4:48.28 5:40.03 7:23.51 6:09.59 4:26.11
  Addison Martin FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS DNS
  Adia Vera JR-3 Washington and Lee DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
11 Lucy Unzicker SR-4 Eastern Mennonite 5:26.40 6:57.80
16 Lissie Hill FR-1 Southern Virginia 5:33.04 6:16.34
18 Ashley Robey SO-2 UNCW 5:34.50 6:24.68
23 Rachel Millirons SR-4 Radford 5:37.11 4:33.06
25 Taylor Rand JR-3 UNCW 5:39.34 3:57.54
28 Brianna Breyault SO-2 Washington and Lee 5:42.04 5:28.36
29 Sarah Christy JR-3 Shenandoah 5:43.32 7:02.29
30 Lexi Taylor FR-1 Winthrop 5:45.87 4:57.45
31 Elili Asefa SO-2 Eastern Mennonite 5:48.51 4:14.42
34 Brenna Luczak FR-1 Washington and Lee 5:49.03 5:38.56
39 Vanessa Gardiner SR-4 Eastern Mennonite 6:06.35 5:44.37
  Kamryn Bradshaw-Meyer JR-3 Southern Virginia DNS DNS
  Grace Pippin SR-4 Mary Washington DNS DNS
Women's Mile Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
3 Courtney Drumm SR-4 Lynchburg 6:21.03 4:26.41 5:34.57 5:56.25 5:09.78 5:19.08
9 Reese Brown FR-1 Washington and Lee 6:29.31 5:19.10 4:50.39 4:44.00 5:19.10 5:44.63
10 Madeline Lotts JR-3 Shenandoah 4:36.63 4:04.08 6:53.31 4:36.63 5:25.44 6:46.80
12 Annalise Williams FR-1 Lynchburg 6:00.50 4:28.73 5:57.22 5:57.22 5:27.72 5:17.89
13 Emily Sansbury JR-3 Washington and Lee 4:58.54 6:23.83 6:43.52 6:17.27 5:28.06 6:20.55
19 Jenna Weaver JR-3 Eastern Mennonite 4:27.91 4:54.70 6:55.26 4:48.00 5:34.88 5:34.88
20 Halie Mast JR-3 Eastern Mennonite 4:21.22 5:14.80 4:31.26 5:11.45 5:34.89 5:31.55
27 Kristen Clodgo JR-3 Washington and Lee 7:02.61 6:59.20 4:49.69 5:03.32 5:40.81 5:27.18
35 Grace Lathrop SO-2 Carson-Newman 7:12.35 4:50.60 5:40.21 6:29.82 5:54.38 5:40.21
  Nicole Griffith FR-1 Carson-Newman DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Gretal Shank JR-3 VMI DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Women's Mile Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Allison Colflesh JR-3 Richmond 6:08.63 5:07.19 6:11.70 5:07.19 3:59.61 5:37.91
2 Molly Silva JR-3 Lynchburg 6:34.24 5:08.00 4:37.20 4:37.20 5:11.08 5:17.24
4 Brooke Reif SO-2 Richmond 6:15.02 5:12.51 5:50.02 4:00.64 4:03.76 4:00.64
5 Kate McLearen SO-2 Radford 5:09.77 5:12.90 4:44.74 3:51.55 6:12.35 6:18.61
6 Ava LoVuolo FR-1 Richmond 4:19.36 5:16.29 5:13.13 4:41.50 6:44.86 3:41.41
7 Summer Herbertson FR-1 UNCW 4:09.98 5:16.42 6:51.35 5:54.39 4:51.11 5:03.77
8 Makenna Thrush JR-3 Shenandoah 6:30.63 5:17.58 6:27.45 3:45.49 3:42.31 5:01.70
14 Mia Farley FR-1 Radford 6:25.55 5:29.53 7:08.39 6:15.67 6:18.96 5:36.12
21 Kayla Fields FR-1 Radford 4:52.25 5:35.92 6:26.31 5:35.92 5:09.05 6:19.59
  Sophie Magson SO-2 Radford DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  MegAnne Gilmore SR-4 Radford DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Jillian Sisk FR-1 VMI DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Izzy Blaylock JR-3 Richmond DNS DNS DNS DNS DNS DNS