January 26-27, 2024
|
VMI-Corps Physical Training Facility - Lexington, VA
|
200m (Banked)
ICON KEY: NCAA DII Prov IC4A/ECAC

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Logan Zuchelli JR-3 Concord 11:01.69 10:31.15 8:28.99
2 Bellamy Immanuel JR-3 Eastern Mennonite 7:41.68 7:21.16 8:32.97
3 Colten Lee SO-2 Carson-Newman 6:03.21 6:03.21 8:38.87
4 Daren Hinds JR-3 Winthrop 6:13.80 11:14.91 8:39.16
5 Alex Jordan   Unattached 8:23.85 7:21.52 8:39.43
6 Kevin Shank FR-1 VMI 8:14.23 7:22.21 8:40.24
7 Braden Ward FR-1 Concord 7:54.43 9:26.08 8:59.12
8 Austin Molitor   Unattached 10:38.40 9:01.01 9:01.01
9 Max Stayton   Unattached 7:13.32 9:34.15 9:01.65
10 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 8:53.97 9:04.98 9:10.48
11 Ian Fellows FR-1 Roanoke 6:47.55 7:53.64 9:10.74
12 Ethan Board JR-3 Concord 6:49.99 8:46.33 9:14.03
13 Luke Newton SO-2 Washington and Lee 8:45.92 10:32.23 9:19.49
14 Teddy Kavanaugh   Unattached 12:12.13 8:15.59 9:23.17
15 Andrew Thompson SO-2 Carson-Newman 9:25.49 9:36.80 9:25.49
16 Jonah Adams SO-2 UVA-Wise 7:27.17 7:10.19 9:26.03
17 Nolan Weisdorfer JR-3 Winthrop 10:12.96 9:50.26 9:27.55
18 Alex Irvin SO-2 Concord 11:08.04 9:53.81 9:30.97
19 Andrew Hirneisen SR-4 VMI 11:12.02 9:22.89 9:34.37
20 Garrison Famiglio   Unattached 8:05.06 7:13.09 9:37.45
21 Patrick Kiernan JR-3 VMI 8:40.74 7:37.10 9:38.60
22 Dylan Wright JR-3 Mary Washington 12:12.11 10:44.96 9:41.04
23 Wes Holcomb FR-1 Concord 12:48.61 7:56.66 9:55.82
24 Roberto Torres FR-1 Gallaudet 9:32.37 11:01.80 9:56.21
25 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 12:35.34 11:53.37 9:59.47
26 Colin Crenshaw FR-1 VMI 11:47.88 7:57.97 10:05.02
27 Josh Mills SO-2 Ferrum 9:08.10 9:01.94 10:15.84
  Jimmy Volk FR-1 Mary Washington DNS DNS DNS
  Brent Borden SR-4 Carson-Newman DNS DNS DNS
  Kenyon Kemp JR-3 Southern Virginia DNS DNS DNS
  Tyler Jones FR-1 Carson-Newman DNS DNS DNS
  Finn McGreevy FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS
  Jacob O'Neill FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS
  Jackson Mundey FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS
  Patrick Timmerman JR-3 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS
  Harold Nolan FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS
  Dorde Racic JR-3 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
12 Ethan Board JR-3 Concord 7:34.31 9:25.11 9:14.03 8:29.71
15 Andrew Thompson SO-2 Carson-Newman 6:41.50 6:47.16 9:25.49 8:45.91
16 Jonah Adams SO-2 UVA-Wise 8:29.43 7:38.49 9:26.03 9:03.39
18 Alex Irvin SO-2 Concord 10:33.78 9:48.10 9:30.97 7:13.94
20 Garrison Famiglio   Unattached 7:13.09 7:13.09 9:37.45 10:52.52
23 Wes Holcomb FR-1 Concord 9:37.95 12:00.95 9:55.82 8:14.53
24 Roberto Torres FR-1 Gallaudet 9:56.21 8:02.93 9:56.21 12:55.08
25 Caleb Smith FR-1 Mary Baldwin 10:59.42 12:59.32 9:59.47 9:53.48
26 Colin Crenshaw FR-1 VMI 11:11.58 8:04.02 10:05.02 11:35.78
27 Josh Mills SO-2 Ferrum 10:46.64 9:45.05 10:15.84 10:46.64
  Finn McGreevy FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS DNS
  Jacob O'Neill FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS DNS
  Jackson Mundey FR-1 Hagerstown CC DNS DNS DNS DNS
  Kenyon Kemp JR-3 Southern Virginia DNS DNS DNS DNS
  Jimmy Volk FR-1 Mary Washington DNS DNS DNS DNS
  Tyler Jones FR-1 Carson-Newman DNS DNS DNS DNS
  Patrick Timmerman JR-3 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS
  Harold Nolan FR-1 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS
  Dorde Racic JR-3 Columbia (S.C.) DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Logan Zuchelli JR-3 Concord 7:53.36 7:02.47 7:53.36 9:55.52 7:07.56 6:11.57 8:28.99
2 Bellamy Immanuel JR-3 Eastern Mennonite 7:21.16 8:58.62 11:06.87 7:41.68 11:06.87 6:29.86 8:32.97
3 Colten Lee SO-2 Carson-Newman 6:44.72 6:18.78 8:18.12 10:48.59 7:31.42 10:17.46 8:38.87
4 Daren Hinds JR-3 Winthrop 11:09.72 8:59.93 6:39.76 8:44.36 9:41.46 6:29.37 8:39.16
5 Alex Jordan   Unattached 8:39.43 9:00.21 9:26.18 7:21.52 10:02.54 7:26.71 8:39.43
6 Kevin Shank FR-1 VMI 6:50.99 8:24.64 9:27.07 8:55.85 8:14.23 7:27.41 8:40.24
7 Braden Ward FR-1 Concord 10:57.73 6:22.78 7:49.04 7:00.52 9:04.52 6:55.13 8:59.12
8 Austin Molitor   Unattached 7:23.63 10:00.53 7:01.99 7:01.99 7:34.45 9:01.01 9:01.01
9 Max Stayton   Unattached 7:51.24 6:46.24 11:11.65 7:24.16 10:06.65 7:40.41 9:01.65
10 Jacob Lohr JR-3 Mary Washington 11:44.62 9:04.98 8:59.47 10:11.04 9:21.49 7:47.91 9:10.48
11 Ian Fellows FR-1 Roanoke 10:49.88 11:17.41 11:17.41 8:48.71 10:55.38 7:04.07 9:10.74
13 Luke Newton SO-2 Washington and Lee 7:27.60 10:54.61 7:55.57 11:00.20 8:29.14 9:58.66 9:19.49
14 Teddy Kavanaugh   Unattached 6:56.75 9:40.07 7:36.17 8:32.49 8:21.23 8:55.02 9:23.17
17 Nolan Weisdorfer JR-3 Winthrop 8:19.45 6:54.32 9:04.85 11:32.42 11:43.77 10:18.63 9:27.55
19 Andrew Hirneisen SR-4 VMI 9:17.14 11:57.97 8:59.91 6:53.55 9:28.63 10:43.30 9:34.37
21 Patrick Kiernan JR-3 VMI 9:27.03 7:31.31 7:37.10 12:09.04 8:00.24 6:56.60 9:38.60
22 Dylan Wright JR-3 Mary Washington 8:48.75 12:17.92 10:44.96 12:12.11 8:37.13 6:46.73 9:41.04
  Brent Borden SR-4 Carson-Newman DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS