May 11, 2024
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Josphat Meli FR-1 Harding 13:53.23 16:14.88 12:46.58 10:24.93
2 Chasen Hunt SO-2 Lynchburg 14:00.68 14:59.53 9:48.48 14:17.50
3 Evan Guzman Junior Unattached 14:12.46 17:20.01 11:30.50 12:13.12
4 Aaron Jones SR-4 Milligan 14:14.10 18:30.33 18:30.33 10:06.42
5 Jon Fielding Stogner JR-3 Lee (Tenn.) 14:15.10 13:32.35 16:14.82 17:14.68
6 Jack Mastandrea   Greenville Track Club-ELITE 14:19.15 15:27.89 12:27.46 14:01.97
7 Gabriel Montague SO-2 Furman 14:20.50 16:38.18 12:11.43 10:36.77
8 Erick Ramirez SR-4 Catawba 14:21.03 13:46.59 11:20.22 13:55.20
9 Tim Thacker 7 Wild Ox Track Club 14:22.06 11:46.89 12:04.13 15:56.89
10 Dennis Kipkurui FR-1 Cumberlands 14:23.27 12:39.68 10:12.93 13:14.21
11 Luke Taylor SO-2 Furman 14:24.99 14:33.64 18:35.84 15:51.49
12 Ronan O'Neill SO-2 Southern Wesleyan 14:25.12 18:18.71 12:58.61 15:42.98
13 Thomas Rischar SR-4 Augusta 14:27.90 14:36.58 13:35.83 17:38.84
14 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 14:29.99 16:40.49 13:55.19 18:50.99
15 Conor Somers FR-1 Grand Valley St. 14:36.97 12:25.43 13:53.13 15:20.82
16 Nicholas Goldstein JR-3 Furman 14:40.16 13:56.16 10:42.52 11:26.53
17 Will Stockley SR-4 Milligan 14:41.41 18:04.14 16:18.37 15:51.93
18 Joel Nesi JR-3 Flagler 14:45.21 15:38.33 14:54.07 13:25.55
19 Edimo Nintereste FR-1 Bryan 14:45.74 19:11.47 12:32.88 19:11.47
20 Andrew Whitehead JR-3 Catawba 14:56.74 15:32.61 18:58.86 13:45.00
21 Miquel Fons FR-1 Flagler 14:57.12 18:32.43 14:39.18 14:48.15
22 Joey Sandel Sophomore Unattached 14:58.44 10:28.91 18:25.09 15:34.38
23 Mason Tope   Unattached 15:01.15 18:01.38 16:40.28 15:55.22
24 Nasrudin Mohamed SO-2 Augusta 15:01.51 11:07.12 11:16.14 16:49.70
25 Thomas Hufton SR-4 Saginaw Valley 15:02.95 17:27.43 10:59.16 10:41.10
26 Jon Eide JR-3 Flagler 15:03.45 14:54.42 18:49.32 12:11.80
27 Ransom Lester   Unattached 15:05.85 14:02.44 16:54.56 12:31.86
28 Will Lovell SR-4 Centre 15:11.22 18:59.03 15:11.22 10:37.86
29 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 15:11.50 12:45.66 19:44.95 18:13.80
30 Bryson Lewis FR-1 Milligan 15:16.20 16:47.82 14:39.56 18:28.61
31 Jacob Kocis SR-4 Midway 15:17.58 12:04.89 10:42.31 19:25.33
32 James Shue SO-2 Catawba 15:18.99 17:27.65 17:27.65 19:54.69
33 Cameron Watson SR-4 Augusta 15:21.86 17:03.27 10:54.52 12:26.71
34 Erik Nygaard Freshman Unattached 15:25.12 10:47.59 13:24.86 10:56.84
35 Kenneth Bishop   UNAT-Lee (Tenn.) 15:29.62 15:29.62 12:42.29 16:43.99
36 Eli Moran FR-1 Bryan 15:35.78 18:05.51 11:51.20 15:07.71
37 Ethan Mines Senior Cahaba Distance Project 15:36.99 14:12.66 16:05.10 13:16.45
38 Tanner Smith SO-2 Catawba 15:38.39 14:13.94 12:21.33 18:08.54
39 Matthew Moore JR-3 Augusta 15:39.48 12:12.80 12:50.38 11:07.03
40 Trent Wells SO-2 SCAD Atlanta 15:42.27 18:13.04 11:37.28 19:00.15
41 Stetson Childress JR-3 Bethel (Tenn.) 15:44.19 12:54.24 17:18.61 13:13.12
42 Will Johnson   Unattached 15:53.03 17:28.34 11:26.19 16:12.09
43 Ryan Phillips Senior Battlefield Distance 15:54.19 14:37.86 16:41.90 11:27.02
44 Ethan Tank JR-3 Flagler 15:54.77 14:47.94 11:27.44 12:15.18
45 Brooks Johnson FR-1 Berry 15:57.48 17:33.23 12:45.99 17:52.38
46 Nathan Hallar Freshman Unattached 15:57.68 20:44.99 18:02.18 13:05.30
47 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 16:02.74 20:41.94 12:21.31 19:44.17
48 Michael Martinez FR-1 Catawba 16:06.23 16:15.90 19:38.80 16:15.90
49 Luke Kennedy Freshman Unattached 16:06.96 19:39.70 14:59.28 13:12.91
50 Jackson Fowler Freshman Unattached 16:14.59 21:06.97 12:01.20 11:51.45
51 Keith Wiley   Unattached 16:16.95 18:43.50 14:09.95 19:03.04
52 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 16:17.21 16:56.30 14:19.95 13:11.54
53 Ben Hanlon SR-4 Berry 16:17.41 16:56.51 11:33.97 14:10.35
54 Robert Fitzgerald Senior Unattached 16:21.59 13:34.72 17:30.31 20:46.62
55 Braden Hobbs JR-3 Berry 16:26.41 15:56.82 19:43.70 15:07.50
56 Joey Kowalczewski JR-3 Berry 16:34.57 11:56.09 16:04.74 14:05.39
57 nick bonn Freshman Unattached 16:54.74 16:14.15 12:00.47 17:35.33
58 Matt Bowker JR-3 Berry 17:09.79 21:16.94 14:25.03 14:35.33
59 Bryce Prather SR-4 Berry 17:10.12 14:15.00 19:44.64 12:01.09
60 Mike Ruto FR-1 Shorter 18:28.00 17:32.60 17:32.60 22:09.60
  Ethan Wever   Unattached DNF DNF DNF DNF
  Patrick Motes JR-3 Augusta DNF DNF DNF DNF
  Carson Williams   Unattached DNF DNF DNF DNF
  Jordan Robertson JR-3 Augusta DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Josphat Meli FR-1 Harding 13:53.23 16:06.55 13:28.24 16:56.54 12:21.58 16:23.22
2 Chasen Hunt SO-2 Lynchburg 14:00.68 11:04.14 16:32.01 10:13.70 10:22.11 12:36.62
3 Evan Guzman Junior Unattached 14:12.46 10:56.40 14:20.99 12:13.12 13:46.89 16:11.81
4 Aaron Jones SR-4 Milligan 14:14.10 16:47.84 10:14.96 11:14.74 11:31.83 16:05.14
5 Jon Fielding Stogner JR-3 Lee (Tenn.) 14:15.10 12:06.84 10:58.43 17:06.12 13:58.00 10:58.43
6 Jack Mastandrea   Greenville Track Club-ELITE 14:19.15 17:53.94 12:53.24 16:19.43 17:10.98 13:19.01
7 Gabriel Montague SO-2 Furman 14:20.50 11:28.40 17:21.21 13:11.66 10:36.77 15:20.74
8 Erick Ramirez SR-4 Catawba 14:21.03 11:28.83 13:55.20 13:20.76 16:47.41 11:54.66
9 Tim Thacker 7 Wild Ox Track Club 14:22.06 11:21.03 11:29.65 12:12.76 14:13.44 13:30.34
10 Dennis Kipkurui FR-1 Cumberlands 14:23.27 12:22.42 14:23.27 17:59.09 13:48.74 12:39.68
11 Luke Taylor SO-2 Furman 14:24.99 15:16.89 17:43.94 18:18.54 16:34.74 18:09.89
12 Ronan O'Neill SO-2 Southern Wesleyan 14:25.12 13:24.57 14:16.47 14:33.78 13:50.52 17:52.75
13 Thomas Rischar SR-4 Augusta 14:27.90 18:39.60 17:21.48 10:59.61 12:17.72 12:00.36
14 Bradshaw Lathbury SR-4 Berry 14:29.99 14:29.99 18:42.29 14:03.89 12:54.30 17:58.79
15 Conor Somers FR-1 Grand Valley St. 14:36.97 18:51.30 18:33.76 16:39.75 10:31.42 18:33.76
16 Nicholas Goldstein JR-3 Furman 14:40.16 13:47.35 13:56.16 15:41.78 11:44.13 15:41.78
17 Will Stockley SR-4 Milligan 14:41.41 16:00.74 13:30.90 18:12.95 18:48.21 15:43.11
18 Joel Nesi JR-3 Flagler 14:45.21 16:13.74 15:20.62 10:19.65 14:09.81 11:39.32
25 Thomas Hufton SR-4 Saginaw Valley 15:02.95 17:54.51 15:21.01 15:02.95 10:32.07 13:14.60
29 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 15:11.50 13:22.12 11:32.74 17:37.34 15:20.62 19:44.95
  Carson Williams   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
19 Edimo Nintereste FR-1 Bryan 11:13.17 16:05.46 14:45.74
20 Andrew Whitehead JR-3 Catawba 12:15.33 18:14.03 14:56.74
21 Miquel Fons FR-1 Flagler 14:48.15 14:30.21 14:57.12
22 Joey Sandel Sophomore Unattached 13:37.58 16:28.29 14:58.44
23 Mason Tope   Unattached 18:55.45 11:51.91 15:01.15
24 Nasrudin Mohamed SO-2 Augusta 18:19.85 11:43.18 15:01.51
26 Jon Eide JR-3 Flagler 13:24.07 11:44.70 15:03.45
27 Ransom Lester   Unattached 15:23.97 11:10.33 15:05.85
28 Will Lovell SR-4 Centre 17:00.57 15:38.56 15:11.22
30 Bryson Lewis FR-1 Milligan 14:48.72 16:38.66 15:16.20
31 Jacob Kocis SR-4 Midway 12:14.07 11:55.72 15:17.58
35 Kenneth Bishop   UNAT-Lee (Tenn.) 17:30.47 13:56.66 15:29.62
36 Eli Moran FR-1 Bryan 14:30.28 15:35.78 15:35.78
37 Ethan Mines Senior Cahaba Distance Project 19:03.13 16:51.95 15:36.99
40 Trent Wells SO-2 SCAD Atlanta 11:56.13 15:51.70 15:42.27
43 Ryan Phillips Senior Battlefield Distance 11:27.02 16:32.36 15:54.19
44 Ethan Tank JR-3 Flagler 14:47.94 14:47.94 15:54.77
49 Luke Kennedy Freshman Unattached 12:34.23 15:08.95 16:06.96
  Patrick Motes JR-3 Augusta DNF DNF DNF
  Jordan Robertson JR-3 Augusta DNF DNF DNF
  Ethan Wever   Unattached DNF DNF DNF
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
32 James Shue SO-2 Catawba 15:09.80 18:41.17 15:18.99
33 Cameron Watson SR-4 Augusta 15:03.43 12:45.15 15:21.86
34 Erik Nygaard Freshman Unattached 19:53.41 14:20.37 15:25.12
38 Tanner Smith SO-2 Catawba 16:06.55 11:25.03 15:38.39
39 Matthew Moore JR-3 Augusta 20:02.54 13:56.14 15:39.48
41 Stetson Childress JR-3 Bethel (Tenn.) 18:15.26 14:56.98 15:44.19
42 Will Johnson   Unattached 19:13.17 16:21.62 15:53.03
45 Brooks Johnson FR-1 Berry 13:43.44 19:08.98 15:57.48
46 Nathan Hallar Freshman Unattached 19:09.22 16:16.84 15:57.68
47 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 17:00.51 19:05.66 16:02.74
48 Michael Martinez FR-1 Catawba 14:48.94 13:12.31 16:06.23
50 Jackson Fowler Freshman Unattached 17:32.56 13:38.66 16:14.59
51 Keith Wiley   Unattached 20:50.50 15:28.11 16:16.95
52 Anthony Bradford JR-3 Charleston (W.V.) 12:42.23 14:59.04 16:17.21
53 Ben Hanlon SR-4 Berry 14:59.22 19:23.12 16:17.41
54 Robert Fitzgerald Senior Unattached 13:05.28 12:06.38 16:21.59
55 Braden Hobbs JR-3 Berry 17:25.60 14:18.18 16:26.41
56 Joey Kowalczewski JR-3 Berry 17:54.14 21:23.00 16:34.57
57 nick bonn Freshman Unattached 18:56.51 17:45.48 16:54.74
58 Matt Bowker JR-3 Berry 16:49.20 13:02.64 17:09.79
59 Bryce Prather SR-4 Berry 16:08.32 15:27.11 17:10.12
60 Mike Ruto FR-1 Shorter 14:46.40 18:28.00 18:28.00