May 11, 2024
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Lyell JR-3 Grand Valley St. 3:09.45 2:49.39 4:43.06 4:47.52 3:42.88
2 Mason Strader JR-3 Pittsburg St. 3:07.48 3:32.03 4:07.73 3:47.65 3:43.18
3 Dominic Suliman SO-2 Saginaw Valley 3:14.37 3:27.78 3:47.88 3:27.78 3:43.41
4 Samuel Lange SR-4 Michigan Tech 2:39.76 2:37.51 2:53.26 3:40.51 3:45.01
5 Kaleb Hollins FR-1 Flagler 4:23.36 3:40.59 3:18.08 4:41.37 3:45.09
6 Elias Bergman JR-3 Grand Valley St. 2:48.88 4:21.20 3:51.93 2:53.38 3:45.17
7 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 2:40.15 4:50.98 4:23.91 3:00.45 3:45.56
8 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 2:51.64 4:33.27 3:34.55 4:21.98 3:45.84
9 Luke Sweatman JR-3 Lynn 3:19.88 4:32.56 3:13.06 4:48.46 3:47.13
10 Davonte Jett-Reynolds   Greenville Track Club-ELITE 4:42.50 2:57.70 4:31.11 4:10.61 3:47.82
11 Braedon Killion SR-4 Cedarville 2:58.07 4:11.12 2:42.09 3:57.43 3:48.29
12 Ryan Drew   Greenville Track Club-ELITE 2:55.80 3:52.88 4:38.54 2:39.82 3:48.31
13 Joey Tindale SO-2 Erskine 2:56.72 3:42.62 3:12.78 4:49.17 3:49.50
14 Caleb Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 4:34.78 3:25.51 3:13.96 2:48.56 3:50.90
15 Mac Roberts Senior Unattached 4:33.99 3:31.30 3:35.94 3:08.08 3:52.19
16 Will Stone SO-2 Flagler 4:17.75 3:28.98 3:33.63 4:54.90 3:52.20
17 Cal Yackin JR-3 Grand Valley St. 4:08.73 3:38.51 3:52.45 3:19.91 3:52.45
18 Will Lyons SO-2 Catawba 4:16.26 4:32.57 3:20.35 2:43.08 3:52.96
19 Brayden Seymour FR-1 Furman 3:34.68 4:35.35 4:19.01 4:26.01 3:53.34
20 Brandon Knieja JR-3 Flagler 2:58.16 3:47.39 4:36.62 3:14.57 3:54.42
21 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 4:26.24 4:26.24 2:52.00 4:19.18 3:55.61
22 Marcos Garcia SR-4 Lewis 4:10.52 3:27.98 5:07.25 4:41.25 3:56.34
23 Peter Ivester JR-3 Berry 3:28.22 2:59.83 3:40.05 4:01.35 3:56.61
24 Andrew Brown Freshman Unattached 3:07.21 3:54.60 3:33.28 4:39.63 3:56.97
25 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 3:28.56 4:13.58 3:09.60 3:30.93 3:56.99
26 Travis Prejean   Unattached 4:32.66 4:30.29 3:57.09 3:57.09 3:57.09
27 Daniel Blaich SO-2 Rhodes 3:21.65 4:11.47 3:43.00 4:25.70 3:57.23
28 Logan Burch SO-2 Flagler 3:45.97 4:45.44 4:38.30 3:38.84 3:57.86
29 Reece Gibson SR-4 Huntington 4:59.88 4:50.36 3:27.06 4:38.46 3:58.00
30 Brent Borden SR-4 Carson-Newman 3:05.92 3:58.36 3:51.21 3:41.68 3:58.36
31 Ryan Lovelace SO-2 Lee (Tenn.) 3:39.69 3:06.26 4:51.33 4:58.49 3:58.79
32 Brody Wallace SR-4 Berry 3:09.19 4:07.39 5:03.18 3:47.99 4:02.54
33 William Karim SO-2 SCAD Atlanta 3:50.75 3:50.75 4:41.76 3:28.89 4:02.89
34 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 4:27.19 4:05.33 4:07.76 3:04.61 4:02.90
35 Zachary Burke Sophomore Unattached 5:10.96 5:13.41 5:08.51 3:40.37 4:04.85
36 Beck James SR-4 Oglethorpe 3:11.19 4:02.66 3:55.31 4:59.04 4:05.11
37 Grady Coppock SR-4 Berry 3:52.03 5:20.90 3:29.82 5:11.02 4:06.84
38 Braniff Mahoney FR-1 Reinhardt 5:14.09 3:10.43 5:09.14 4:49.36 4:07.31
39 Jacob Fritz SO-2 Embry-Riddle 3:40.63 5:09.87 3:38.15 4:12.85 4:07.89
40 Austin Liepe SR-4 Huntington 4:20.91 3:48.61 3:36.18 4:30.85 4:08.48
41 Jonah Lemmon JR-3 Huntington 5:21.46 4:39.10 3:34.31 5:23.95 4:09.19
42 Cam Overton   Unattached 4:58.74 3:30.88 3:35.90 4:23.60 4:11.04
43 Carson Milner FR-1 Midway 3:54.56 4:22.30 4:19.78 5:20.31 4:12.21
44 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 3:04.19 4:12.31 4:12.31 3:04.19 4:12.31
45 Jacob Schweigardt Freshman Unattached 3:52.61 4:51.40 4:25.84 5:04.18 4:15.61
46 Dylan Dixon Freshman Unattached 5:31.30 3:15.52 5:36.73 3:48.11 4:31.55
  Roberto Fajardo SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF
  Carson Williams   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
  Leroy Russell   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Patrick Lyell JR-3 Grand Valley St. 4:18.54 3:11.68 3:49.57 3:42.88
2 Mason Strader JR-3 Pittsburg St. 3:54.34 4:09.97 3:47.65 3:43.18
3 Dominic Suliman SO-2 Saginaw Valley 3:47.88 3:36.71 4:32.56 3:43.41
4 Samuel Lange SR-4 Michigan Tech 4:09.77 2:39.76 3:56.26 3:45.01
5 Kaleb Hollins FR-1 Flagler 4:16.61 3:54.10 4:52.62 3:45.09
6 Elias Bergman JR-3 Grand Valley St. 3:13.65 4:30.21 4:32.46 3:45.17
7 Ramen Felumlee SR-4 Cedarville 2:46.92 3:54.59 4:39.70 3:45.56
8 Jacob Hatcher JR-3 Lee (Tenn.) 4:46.82 2:53.90 3:48.10 3:45.84
9 Luke Sweatman JR-3 Lynn 3:35.78 4:21.20 3:17.61 3:47.13
19 Brayden Seymour FR-1 Furman 4:40.01 4:54.01 3:46.34 3:53.34
  Carson Williams   Unattached DNF DNF DNF DNF
  Leroy Russell   Unattached DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
10 Davonte Jett-Reynolds   Greenville Track Club-ELITE 3:47.82 3:43.27 2:50.87 4:24.28
11 Braedon Killion SR-4 Cedarville 3:48.29 4:17.97 3:50.58 4:22.54
12 Ryan Drew   Greenville Track Club-ELITE 3:48.31 3:41.46 4:38.54 3:04.94
13 Joey Tindale SO-2 Erskine 3:49.50 4:28.52 3:47.21 4:23.93
14 Caleb Guthery JR-3 Lee (Tenn.) 3:50.90 3:30.12 2:48.56 4:16.30
15 Mac Roberts Senior Unattached 3:52.19 3:31.30 4:47.92 4:29.34
16 Will Stone SO-2 Flagler 3:52.20 4:27.03 5:01.86 4:31.68
17 Cal Yackin JR-3 Grand Valley St. 3:52.45 3:57.10 4:34.30 2:47.37
18 Will Lyons SO-2 Catawba 3:52.96 3:52.96 4:04.61 3:55.29
20 Brandon Knieja JR-3 Flagler 3:54.42 3:02.85 4:27.24 3:45.05
22 Marcos Garcia SR-4 Lewis 3:56.34 3:16.17 4:10.52 4:50.70
31 Ryan Lovelace SO-2 Lee (Tenn.) 3:58.79 4:15.51 3:56.41 4:08.35
39 Jacob Fritz SO-2 Embry-Riddle 4:07.89 3:28.23 3:35.67 5:09.87
  Roberto Fajardo SR-4 Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
21 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:55.61
23 Peter Ivester JR-3 Berry 3:56.61
24 Andrew Brown Freshman Unattached 3:56.97
25 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 3:56.99
26 Travis Prejean   Unattached 3:57.09
27 Daniel Blaich SO-2 Rhodes 3:57.23
28 Logan Burch SO-2 Flagler 3:57.86
29 Reece Gibson SR-4 Huntington 3:58.00
30 Brent Borden SR-4 Carson-Newman 3:58.36
34 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 4:02.90
37 Grady Coppock SR-4 Berry 4:06.84
40 Austin Liepe SR-4 Huntington 4:08.48
43 Carson Milner FR-1 Midway 4:12.21
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
32 Brody Wallace SR-4 Berry 4:48.63 4:36.50 5:15.31 2:52.21 4:55.90 4:02.54 5:05.60
33 William Karim SO-2 SCAD Atlanta 4:24.75 3:19.17 3:38.61 5:10.90 2:59.74 4:02.89 3:58.04
35 Zachary Burke Sophomore Unattached 2:53.85 4:19.55 3:45.27 3:10.99 4:19.55 4:04.85 4:17.10
36 Beck James SR-4 Oglethorpe 3:06.29 3:55.31 5:06.39 5:01.49 3:03.84 4:05.11 3:11.19
38 Braniff Mahoney FR-1 Reinhardt 5:16.56 3:00.54 4:39.46 3:05.49 3:40.11 4:07.31 3:10.43
41 Jonah Lemmon JR-3 Huntington 5:18.97 3:04.40 3:11.88 4:09.19 5:13.98 4:09.19 3:04.40
42 Cam Overton   Unattached 4:48.70 3:55.98 4:41.17 3:33.39 5:03.76 4:11.04 3:00.75
44 Will Stanko FR-1 Georgetown (Ky.) 3:39.51 4:47.64 5:12.87 3:29.42 4:07.27 4:12.31 4:37.55
45 Jacob Schweigardt Freshman Unattached 4:46.29 5:06.74 4:38.62 4:56.51 4:59.07 4:15.61 3:39.83
46 Dylan Dixon Freshman Unattached 5:01.42 4:34.27 3:12.80 3:23.67 5:25.86 4:31.55 5:17.72