April 12-13, 2024
|
La Verne (O) - La Verne, CA
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NWC NJCAA DI

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Reece Smith SR-4 NW Missouri 7:39.21 9:56.44 6:41.15 8:47.82 9:03.66
2 Edwin Siuda JR-3 Western Colorado 7:01.37 6:18.70 7:12.03 8:53.37 10:18.71
3 Gus Harquail JR-3 Seattle U. 11:26.21 9:38.99 11:31.57 8:56.10 8:40.02
4 Nick Abdalla SO-2 Nebraska-Kearney 9:15.19 7:27.39 8:42.85 8:59.02 6:17.32
5 Christopher Daniels JR-3 Incarnate Word 9:43.00 7:06.45 10:26.18 8:59.81 6:17.87
6 Lanse Larsen SO-2 Southern Utah 8:27.46 11:31.01 11:31.01 8:59.85 10:47.82
7 Alex Mitchell SR-4 Hillsdale 9:22.32 9:49.62 7:16.76 9:05.94 7:05.84
8 Hunter Dougherty SO-2 Chico State 7:01.43 8:23.52 11:46.02 9:07.30 11:02.24
9 Gabe Smit JR-3 Loyola (Ill.) 11:14.73 7:29.82 10:14.39 9:08.56 7:13.37
10 Isaac Hernandez FR-1 Texas Tech 11:34.94 9:17.06 9:00.51 9:11.54 9:11.54
11 Renn Stearns JR-3 Occidental 7:22.24 10:13.61 10:41.25 9:12.80 10:57.84
12 Brandon Walker JR-3 Idaho State 7:55.94 11:26.23 8:23.61 9:13.41 11:53.90
13 Owen Lindseth FR-1 Minnesota 8:46.67 11:55.17 6:28.08 9:14.39 10:54.18
14 Eric Christen SR-4 Idaho State 8:13.70 10:04.64 9:31.36 9:14.71 10:21.28
15 Ryan Jones JR-3 Illinois-Springfield 9:00.55 9:56.27 9:00.55 9:17.26 11:47.72
16 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 11:03.60 10:07.83 8:21.88 9:17.64 12:04.94
17 Jason Lundgren SO-2 Paradise Valley 11:54.03 10:30.35 11:37.29 9:17.83 8:27.63
18 Elijah De La Cerda JR-3 Adams State 9:29.46 9:01.55 10:02.96 9:18.29 6:41.97
19 Griffin Ward FR-1 Minnesota 10:16.16 7:11.31 10:49.77 9:20.14 11:34.58
20 Landon Hart FR-1 Utah Valley 9:03.41 9:20.21 7:44.98 9:20.21 9:48.22
21 Charles Hardcastle SO-2 Salt Lake 7:00.29 8:35.55 6:32.27 9:20.38 10:38.84
22 Cam McChesney SO-2 Eastern Washington 6:39.09 8:37.13 10:18.30 9:22.09 8:25.89
23 Grant Wasserman FR-1 Nebraska 11:37.83 9:56.53 6:50.82 9:22.76 11:15.32
24 Eric Pineda SO-2 Incarnate Word 6:56.69 7:13.58 9:06.20 9:23.09 10:30.66
25 Ries Tveit JR-3 Alaska Anchorage 8:16.48 10:20.60 11:45.23 9:24.18 9:52.39
26 Ayub Sayid SO-2 Trinidad State 6:41.00 9:53.02 11:00.80 9:24.78 7:03.59
27 Patrick Adkisson JR-3 George Fox 11:35.06 9:13.79 7:37.73 9:25.09 10:49.86
28 Walker Miller SR-4 Wis.-Parkside 9:02.79 10:33.25 7:37.98 9:25.40 6:41.44
29 Nethaneel Taylor JR-3 Southern Utah 9:42.66 7:21.24 6:52.96 9:25.69 6:35.99
30 Logan Evans SO-2 Salt Lake 12:15.99 8:40.85 9:03.50 9:26.14 10:56.73
31 Agustin Gomez De la Vega JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 6:48.07 8:24.42 10:17.77 9:26.76 6:42.40
32 Seth Thompson FR-1 Utah Valley 11:42.87 11:48.54 12:11.21 9:26.83 9:21.17
33 Ethan Malesich FR-1 Incarnate Word 8:08.23 11:21.24 6:37.39 9:27.70 8:42.29
34 Nate Mueller SO-2 NW Missouri 7:46.15 10:19.64 8:03.20 9:28.47 9:11.42
35 Anders Beil SO-2 Chico State 11:58.00 11:06.72 8:15.76 9:29.84 7:18.78
36 AJ Sager SR-4 UC Irvine 9:37.51 8:57.49 10:23.26 9:31.79 10:40.41
37 Colby Erdkamp FR-1 Nebraska 8:56.70 12:01.37 7:18.59 9:37.09 8:45.16
38 Joey Barber SR-4 Elmhurst 12:09.99 10:25.70 6:51.34 9:39.35 9:56.73
39 Jeremiah Echeverria SO-2 Biola 7:53.24 12:10.30 11:29.41 9:44.24 7:41.55
40 Jaxon LeDuc JR-3 Cal Poly Humboldt 11:17.98 8:40.17 6:54.97 9:44.46 7:24.19
41 Jimmy Markowicz FR-1 UC Irvine 8:47.66 8:59.38 7:37.30 9:46.28 9:52.15
42 Alexandre Fetizon JR-3 Incarnate Word 7:08.14 8:36.12 8:18.52 9:46.49 9:05.44
43 Carson Sanchetz JR-3 Stanislaus State 11:33.24 11:50.87 9:06.37 9:47.49 10:40.37
44 Nicholas Logan JR-3 Embry-Riddle Arizona 10:52.83 6:51.70 7:38.75 9:48.13 9:48.13
45 Jackson Bland FR-1 Paradise Valley 11:11.59 9:07.88 10:59.81 9:49.11 11:41.04
46 Truman Hansen FR-1 Alaska Anchorage 7:22.80 10:08.11 10:55.34 9:50.39 10:08.11
47 Luke Howell SO-2 Utah Tech 9:58.90 7:30.66 9:58.90 9:52.97 7:12.87
48 Jason Morse SR-4 San Marcos 9:00.01 9:29.68 11:52.10 9:53.41 11:40.23
49 Richard Villegas SO-2 Paradise Valley 7:57.23 12:31.63 8:03.19 9:56.53 10:02.50
50 David Skelton SO-2 Salt Lake 11:57.10 7:25.93 7:31.95 10:02.60 11:45.05
51 Stephen Zukowski FR-1 Alaska Anchorage 7:18.89 12:54.15 10:09.56 10:09.56 7:18.89
52 Austin Lemus JR-3 Embry-Riddle Arizona 9:32.61 8:55.66 10:40.33 10:15.70 9:51.08
53 Owen Hinz FR-1 San Marcos 10:18.21 8:51.66 9:22.58 10:18.21 9:53.49
54 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 10:02.04 9:11.34 12:40.47 10:33.72 10:27.39
55 Christian Coley JR-3 Cal Poly Pomona 11:04.90 13:25.55 10:20.14 10:39.32 12:47.19
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
37 Colby Erdkamp FR-1 Nebraska 7:07.05 11:09.43 9:37.09
39 Jeremiah Echeverria SO-2 Biola 9:44.24 8:16.61 9:44.24
41 Jimmy Markowicz FR-1 UC Irvine 8:53.52 11:08.36 9:46.28
43 Carson Sanchetz JR-3 Stanislaus State 6:51.25 9:29.87 9:47.49
44 Nicholas Logan JR-3 Embry-Riddle Arizona 8:43.44 8:31.68 9:48.13
45 Jackson Bland FR-1 Paradise Valley 8:44.31 10:53.92 9:49.11
46 Truman Hansen FR-1 Alaska Anchorage 8:57.26 8:45.45 9:50.39
47 Luke Howell SO-2 Utah Tech 9:52.97 8:24.03 9:52.97
48 Jason Morse SR-4 San Marcos 12:09.90 12:15.83 9:53.41
49 Richard Villegas SO-2 Paradise Valley 10:14.43 7:15.47 9:56.53
50 David Skelton SO-2 Salt Lake 10:44.79 9:56.58 10:02.60
51 Stephen Zukowski FR-1 Alaska Anchorage 9:51.28 8:01.56 10:09.56
52 Austin Lemus JR-3 Embry-Riddle Arizona 12:06.53 12:18.84 10:15.70
53 Owen Hinz FR-1 San Marcos 11:13.85 12:34.22 10:18.21
54 Dan Barreto FR-1 Seattle U. 13:37.50 13:31.17 10:33.72
55 Christian Coley JR-3 Cal Poly Pomona 7:27.53 13:06.37 10:39.32
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
9 Gabe Smit JR-3 Loyola (Ill.) 9:08.56 7:51.77
10 Isaac Hernandez FR-1 Texas Tech 9:11.54 8:10.87
12 Brandon Walker JR-3 Idaho State 9:13.41 8:29.14
14 Eric Christen SR-4 Idaho State 9:14.71 6:56.04
15 Ryan Jones JR-3 Illinois-Springfield 9:17.26 10:57.57
16 Wesley Kallgren SO-2 Weber State 9:17.64 11:48.21
17 Jason Lundgren SO-2 Paradise Valley 9:17.83 7:15.11
20 Landon Hart FR-1 Utah Valley 9:20.21 7:00.16
21 Charles Hardcastle SO-2 Salt Lake 9:20.38 11:29.27
23 Grant Wasserman FR-1 Nebraska 9:22.76 12:05.96
25 Ries Tveit JR-3 Alaska Anchorage 9:24.18 10:37.53
26 Ayub Sayid SO-2 Trinidad State 9:24.78 10:43.85
27 Patrick Adkisson JR-3 George Fox 9:25.09 8:11.63
30 Logan Evans SO-2 Salt Lake 9:26.14 11:42.02
31 Agustin Gomez De la Vega JR-3 Claremont-Mudd-Scripps 9:26.76 12:11.12
32 Seth Thompson FR-1 Utah Valley 9:26.83 9:55.18
35 Anders Beil SO-2 Chico State 9:29.84 7:58.67
36 AJ Sager SR-4 UC Irvine 9:31.79 11:26.15
38 Joey Barber SR-4 Elmhurst 9:39.35 11:29.43
40 Jaxon LeDuc JR-3 Cal Poly Humboldt 9:44.46 11:00.44
Men's 3000 Steeplechase Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Reece Smith SR-4 NW Missouri 8:47.82
2 Edwin Siuda JR-3 Western Colorado 8:53.37
3 Gus Harquail JR-3 Seattle U. 8:56.10
4 Nick Abdalla SO-2 Nebraska-Kearney 8:59.02
5 Christopher Daniels JR-3 Incarnate Word 8:59.81
6 Lanse Larsen SO-2 Southern Utah 8:59.85
7 Alex Mitchell SR-4 Hillsdale 9:05.94
8 Hunter Dougherty SO-2 Chico State 9:07.30
11 Renn Stearns JR-3 Occidental 9:12.80
13 Owen Lindseth FR-1 Minnesota 9:14.39
18 Elijah De La Cerda JR-3 Adams State 9:18.29
19 Griffin Ward FR-1 Minnesota 9:20.14
22 Cam McChesney SO-2 Eastern Washington 9:22.09
24 Eric Pineda SO-2 Incarnate Word 9:23.09
28 Walker Miller SR-4 Wis.-Parkside 9:25.40
29 Nethaneel Taylor JR-3 Southern Utah 9:25.69
33 Ethan Malesich FR-1 Incarnate Word 9:27.70
34 Nate Mueller SO-2 NW Missouri 9:28.47
42 Alexandre Fetizon JR-3 Incarnate Word 9:46.49