April 5- 6, 2024
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Conference Carolinas Appalachian AC

Men's 3000 Steeplechase

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 11:22.53 7:36.90 10:09.20 9:57.92 8:55.87 8:05.10 9:24.07 10
2 Braden Vernot JR-3 Indiana Wesleyan 8:59.98 12:18.92 11:10.72 12:01.87 7:06.30 10:19.56 9:28.40 8
3 Owen Pearce JR-3 Lee (Tenn.) 9:44.45 8:01.32 9:04.34 8:52.88 12:19.16 9:44.45 9:32.99 6
4 Luke Gaddis SO-2 Lee (Tenn.) 9:16.27 11:51.11 11:22.43 7:27.31 10:25.09 8:47.60 9:33.47 5
5 Teddy Jencson FR-1 Rio Grande 9:23.23 8:13.56 10:27.11 7:03.88 6:46.46 8:07.75 9:40.65 4
6 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 10:25.06 9:38.32 12:10.20 8:57.43 7:06.44 10:42.58 9:44.16 3
7 Grant Thompson SR-4 Emory 7:21.96 9:37.50 10:12.86 9:13.93 7:45.54 9:55.18 9:49.28 2
8 Ben Hanlon SR-4 Berry 12:18.94 12:30.76 7:35.19 9:45.24 7:23.37 11:13.92 9:51.15 1
9 Gio Cerisier SR-4 Tampa 8:40.24 11:55.33 6:53.83 12:13.07 11:25.77 12:07.16 9:51.18 -
10 Mason Sanders JR-3 King 10:24.24 8:19.39 11:23.69 11:59.36 11:35.58 11:05.86 9:54.51 -
11 Carter Miller SO-2 Indiana Wesleyan 9:01.74 10:01.93 12:50.47 12:26.40 12:08.34 9:25.82 10:01.93 -
12 AJ Skeens FR-1 Concord 12:58.14 11:21.63 7:56.54 11:27.66 12:27.98 12:03.86 10:03.21 -
13 Josh Hinderliter SR-4 Indiana Wesleyan 10:07.08 9:18.52 7:41.38 12:57.07 10:43.51 7:41.38 10:07.08 -
14 Tom Vincent SO-2 Reinhardt 9:08.16 7:42.89 13:05.69 10:45.61 12:47.42 11:40.42 10:09.06 -
15 Andrew Yi JR-3 SCAD Atlanta 7:43.91 11:05.34 10:53.13 11:54.17 8:57.16 12:18.59 10:10.40 -
16 Seth Kramlich JR-3 William Carey 12:55.77 12:06.90 8:20.89 11:54.69 10:29.17 8:39.22 10:10.84 -
17 Eddie Urban JR-3 Catawba 12:07.02 10:52.45 13:02.94 9:00.60 13:27.80 12:19.45 10:21.38 -
18 Gavin Wiersma FR-1 Indiana Wesleyan 9:00.17 7:38.52 10:28.10 12:46.29 10:09.26 8:41.33 10:28.10 -
19 Adrian Nelka-Hernandez FR-1 Tennessee Wesleyan 12:19.23 13:22.95 9:08.05 9:59.03 8:42.56 9:39.91 10:37.26 -
20 Owen Jensen JR-3 William Carey 13:43.13 12:43.86 9:06.56 8:20.46 12:10.94 9:26.31 10:58.50 -
21 Noah Jones FR-1 Reinhardt 8:49.53 9:16.34 10:09.97 9:02.94 13:31.05 10:23.37 11:10.29 -
22 Nick Langes FR-1 Truett-McConnell 13:10.24 12:28.28 12:07.30 12:42.26 13:24.22 8:09.53 11:39.32 -
  James Cain SR-4 Alabama-Huntsville DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -
Men's 3000 Steeplechase Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
5 Teddy Jencson FR-1 Rio Grande 9:40.65 9:23.23 4
7 Grant Thompson SR-4 Emory 9:49.28 7:16.07 2
10 Mason Sanders JR-3 King 9:54.51 12:05.31 -
12 AJ Skeens FR-1 Concord 10:03.21 8:14.64 -
13 Josh Hinderliter SR-4 Indiana Wesleyan 10:07.08 8:29.95 -
14 Tom Vincent SO-2 Reinhardt 10:09.06 11:58.69 -
15 Andrew Yi JR-3 SCAD Atlanta 10:10.40 8:44.95 -
17 Eddie Urban JR-3 Catawba 10:21.38 7:52.25 -
18 Gavin Wiersma FR-1 Indiana Wesleyan 10:28.10 7:57.36 -
19 Adrian Nelka-Hernandez FR-1 Tennessee Wesleyan 10:37.26 12:57.46 -
20 Owen Jensen JR-3 William Carey 10:58.50 10:32.16 -
21 Noah Jones FR-1 Reinhardt 11:10.29 10:30.08 -
22 Nick Langes FR-1 Truett-McConnell 11:39.32 14:55.13 -
Men's 3000 Steeplechase Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Joshua Bishop SR-4 Tiffin 7:19.98 9:24.07 11:56.37 6:57.42 9:07.15 7:48.18 9:46.64 10
2 Braden Vernot JR-3 Indiana Wesleyan 12:07.56 9:28.40 8:31.56 10:08.19 12:13.24 8:59.98 11:05.03 8
3 Owen Pearce JR-3 Lee (Tenn.) 9:04.34 9:32.99 9:44.45 7:04.02 10:18.83 8:07.05 11:39.05 6
4 Luke Gaddis SO-2 Lee (Tenn.) 9:50.68 9:33.47 11:22.43 9:50.68 6:47.17 9:44.94 10:36.56 5
6 Jonathan Orelowitz JR-3 Emory 12:04.36 9:44.16 7:12.28 9:44.16 8:28.22 9:09.11 7:18.12 3
8 Ben Hanlon SR-4 Berry 9:57.07 9:51.15 8:46.13 9:03.86 9:45.24 10:20.71 8:57.95 1
9 Gio Cerisier SR-4 Tampa 7:11.57 9:51.18 8:28.42 12:18.98 9:15.71 8:16.60 10:50.30 -
11 Carter Miller SO-2 Indiana Wesleyan 11:44.26 10:01.93 11:44.26 11:38.24 12:50.47 10:01.93 11:08.15 -
16 Seth Kramlich JR-3 William Carey 7:25.92 10:10.84 10:59.71 9:58.63 13:14.10 11:48.58 9:58.63 -
  James Cain SR-4 Alabama-Huntsville DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF -