March 22-23, 2024
|
Lee (TN) - Cleveland, TN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B Appalachian AC

Women's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Emily Walsh SO-2 Cedarville 3:18.73 4:11.90 4:45.49 4:59.49 4:39.89 5:41.47
2 Leah Boyd SO-2 Chattanooga 5:11.21 4:20.75 5:33.64 5:33.64 4:40.37 5:19.63
3 Katherine Vradenburgh SR-4 Chattanooga 5:18.18 4:07.79 5:06.92 4:58.47 4:41.57 5:18.18
4 Letlhogonolo Magoro JR-3 Lee (Tenn.) 5:13.59 5:19.24 4:17.09 5:53.14 4:42.51 4:39.69
5 Maddie Wheatcroft SO-2 Chattanooga 3:45.20 5:05.02 4:08.01 6:02.03 4:45.06 4:05.16
6 Emma Russum   Unattached 5:14.09 4:14.13 3:31.30 4:36.97 4:45.53 5:56.92
7 Zoe Brickley SR-4 Lee (Tenn.) 5:49.52 3:54.93 4:57.95 3:37.74 4:46.49 4:23.57
8 Audrianna Enns SO-2 Cedarville 6:01.12 3:35.51 5:40.73 5:31.99 4:51.22 5:08.70
9 Aubrey Harrington SO-2 Cedarville 5:11.22 3:51.95 5:34.71 4:59.48 4:53.60 5:31.77
10 Abigail Atkins SO-2 Cedarville 5:58.27 4:06.68 5:05.41 5:02.47 4:53.66 5:52.40
11 Anna Rose JR-3 Berry 5:32.74 5:26.85 4:30.91 6:02.19 4:54.46 6:11.02
12 Katie Beam FR-1 Lee (Tenn.) 5:53.85 5:12.57 5:15.51 5:18.46 4:54.87 5:12.57
13 Jacqueline Albo SR-4 Lawrence Tech 5:43.89 5:55.74 5:11.28 3:33.45 4:56.45 5:11.28
14 Katilee Croft JR-3 Lincoln Memorial 4:51.36 5:32.98 4:27.57 4:33.52 4:57.30 5:59.74
15 Reaghan Curde JR-3 Lincoln Memorial 5:50.13 4:32.32 5:08.23 4:08.38 4:59.25 6:17.06
16 Virginia Gwinn FR-1 Berry 5:21.99 4:18.80 3:45.69 4:09.77 5:00.92 4:30.83
17 Jenna Pittman FR-1 Carson-Newman 4:58.45 4:43.38 3:34.04 4:07.20 5:01.46 4:55.43
18 Andrea Ellis SO-2 Chattanooga 5:41.58 5:17.40 5:05.31 5:11.35 5:02.28 4:59.26
19 Asena Anderson SR-4 Berry 4:20.49 5:02.89 3:41.11 6:27.70 5:02.89 5:21.07
20 Anna Ayers SO-2 Berry 6:10.35 4:08.92 5:03.56 4:54.46 5:03.56 4:05.89
21 Harper Russell JR-3 Lincoln Memorial 3:47.69 3:53.76 6:19.48 6:04.30 5:03.58 5:46.09
22 Lola Baker FR-1 Chattanooga 4:03.96 3:45.66 6:02.88 5:41.54 5:04.94 3:42.61
23 Hayley Stegall FR-1 Tennessee Tech 4:49.90 4:01.07 6:24.49 5:44.82 5:05.15 4:49.90
24 Elizabeth Mak JR-3 Capital 5:47.93 4:46.89 3:36.70 6:00.14 5:05.20 4:13.32
25 Olivia Lambert FR-1 Berry 6:22.65 3:37.35 3:49.59 5:45.92 5:06.12 4:20.21
26 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 4:27.04 5:40.71 6:23.68 4:42.39 5:06.94 4:23.97
27 Emma Bradford SR-4 Tennessee Tech 4:40.04 3:47.72 5:56.97 4:40.04 5:07.73 4:49.27
28 Kendall Johnson SO-2 Tennessee Tech 6:12.92 5:01.44 4:02.40 4:45.90 5:10.76 5:07.66
29 Ashley Alsvig FR-1 Trevecca Nazarene 4:46.02 6:19.29 3:50.06 5:57.53 5:10.89 4:55.35
30 Reese Dupuis 8 Unattached 4:34.46 4:03.27 5:49.31 6:11.14 5:11.88 4:46.93
31 Lydia Dorman SR-4 Covenant 3:40.03 3:46.31 6:48.62 4:08.32 5:14.32 4:11.46
32 Madeline Patton JR-3 Trevecca Nazarene 6:11.16 6:26.89 4:21.07 6:42.62 5:14.54 5:49.14
33 Michaela Dabney FR-1 Chattanooga 4:59.07 4:24.44 6:08.33 6:14.63 5:14.81 4:30.74
34 Akin Averie FR-1 Brenau 4:36.05 4:32.87 6:30.27 4:45.57 5:17.29 6:04.89
35 Abbey Mohan SR-4 Lincoln Memorial 6:14.62 6:49.54 5:27.00 4:58.43 5:17.47 5:58.75
36 Allie Potter SR-4 Chattanooga 6:12.78 4:34.01 3:49.40 4:43.57 5:18.61 6:03.22
37 Carissa Wilson SO-2 Bryan 5:35.31 4:12.28 3:59.51 6:55.15 5:19.34 4:34.64
38 Kennedy Reynolds FR-1 Chattanooga 5:16.68 6:30.25 4:25.50 5:45.46 5:19.87 3:43.91
39 McKenna Spaulding FR-1 Carson-Newman 3:53.53 5:39.10 6:30.28 5:39.10 5:19.90 4:12.73
40 Grace Lathrop SO-2 Carson-Newman 4:45.33 4:03.65 4:51.74 5:30.21 5:20.59 5:39.83
41 Erin Schmidt JR-3 Berry 5:48.64 4:34.39 4:11.80 6:01.55 5:22.81 4:47.30
42 Brooke Tyll FR-1 Chattanooga 5:11.64 4:09.96 6:19.81 6:36.04 5:24.62 5:40.86
43 Hannah Dearing SR-4 Chattanooga 4:46.79 4:59.82 5:12.86 6:14.78 5:25.89 4:43.53
44 Maggie Hope JR-3 Carson-Newman 5:17.32 3:52.27 4:08.62 4:44.61 5:27.13 4:24.98
45 Giselle Dominguez JR-3 Dalton State 7:01.35 4:23.35 5:29.18 4:26.64 5:29.18 7:07.94
46 Lyndsey Aho   Unattached 6:09.92 4:50.65 4:27.53 4:04.41 5:30.28 4:44.04
47 Molly Woodby JR-3 Tennessee Wesleyan 6:08.30 4:28.76 5:58.35 5:21.85 5:31.80 6:04.98
48 Madison Todd FR-1 Dalton State 6:22.75 3:56.31 3:52.98 6:09.43 5:32.82 6:39.39
49 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 4:15.65 5:06.11 5:19.57 6:03.29 5:36.38 6:43.66
50 Taylor Ward JR-3 Tennessee Tech 4:47.37 6:59.22 4:16.94 4:00.04 5:38.08 6:15.27
51 Kristina Buckley SR-4 Maryville (Tenn.) 5:35.25 4:07.20 4:20.75 6:05.72 5:38.63 5:08.16
52 Kaelyn Pluta FR-1 Tennessee Wesleyan 5:27.88 5:58.62 5:14.22 4:33.24 5:41.54 4:46.90
53 Mercy Chebii JR-3 Shorter 7:16.08 6:00.54 5:15.90 7:26.39 5:43.37 6:03.98
54 Emmy Mattingly JR-3 Trevecca Nazarene 4:55.74 4:52.30 6:11.39 5:57.64 5:43.88 5:50.76
55 Anna Dolan SR-4 Covenant 7:03.25 6:18.15 6:59.78 7:17.12 5:46.92 6:32.02
56 Claire Mellott FR-1 Covenant 4:41.03 6:14.71 7:06.75 7:24.10 5:46.95 5:22.67
57 Katie Frankman SO-2 Berry 7:25.99 6:23.28 4:24.81 7:19.03 5:48.43 5:17.08
58 Nicole Griffith SO-2 Carson-Newman 6:16.59 7:08.89 5:17.31 7:05.41 5:48.69 5:10.34
59 Piper Marsingill   Young Harris 4:24.88 6:55.21 4:35.62 4:49.94 5:57.94 6:40.90
60 Victoria Verran SO-2 Tennessee Wesleyan 5:47.97 4:50.58 7:32.00 4:18.29 5:58.73 7:39.18
61 Brianna Dalton   Young Harris 7:25.24 6:01.98 4:49.59 4:31.49 6:01.98 6:59.90
62 Katherine Riggs JR-3 Bryan 4:50.88 6:21.78 7:23.60 4:36.34 6:03.60 5:16.34
63 Samantha Rosencrants SO-2 Trevecca Nazarene 4:33.22 6:40.72 7:35.37 6:07.94 6:04.29 4:33.22
64 Kinsley Hayes FR-1 Tennessee Wesleyan 7:19.47 7:45.10 7:15.81 5:51.58 6:06.22 4:52.98
65 Haley Braden FR-1 Tennessee Wesleyan 5:15.44 5:30.12 5:59.46 5:00.77 6:06.79 5:30.12
66 Reagan Goforth FR-1 Tennessee Wesleyan 7:47.47 4:43.43 7:14.34 5:46.00 6:08.08 6:11.76
67 Steffi Johnson FR-1 Carson-Newman 5:12.89 4:58.17 7:54.85 4:17.67 6:08.10 7:03.32
68 Kali Hina JR-3 Covenant 4:59.85 5:38.29 5:34.45 7:56.68 6:24.42 5:22.92
  Liza Kellerman   UNAT-Lee (Tenn.) DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Emily Walsh SO-2 Cedarville 4:11.90 4:39.89 5:13.48
2 Leah Boyd SO-2 Chattanooga 5:08.41 4:40.37 4:40.37
3 Katherine Vradenburgh SR-4 Chattanooga 5:20.99 4:41.57 4:47.21
4 Letlhogonolo Magoro JR-3 Lee (Tenn.) 5:05.11 4:42.51 3:51.66
5 Maddie Wheatcroft SO-2 Chattanooga 4:42.21 4:45.06 4:13.71
6 Emma Russum   Unattached 5:14.09 4:45.53 4:22.69
7 Zoe Brickley SR-4 Lee (Tenn.) 4:52.22 4:46.49 5:40.93
8 Audrianna Enns SO-2 Cedarville 4:25.01 4:51.22 5:05.79
9 Aubrey Harrington SO-2 Cedarville 5:05.35 4:53.60 5:20.03
14 Katilee Croft JR-3 Lincoln Memorial 4:48.39 4:57.30 6:23.52
21 Harper Russell JR-3 Lincoln Memorial 5:55.19 5:03.58 5:43.05
35 Abbey Mohan SR-4 Lincoln Memorial 5:14.30 5:17.47 6:52.72
  Liza Kellerman   UNAT-Lee (Tenn.) DNF DNF DNF
Women's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Abigail Atkins SO-2 Cedarville 6:10.02 6:21.76 6:21.76 4:53.66 5:34.78
11 Anna Rose JR-3 Berry 4:27.96 5:23.91 6:22.80 4:54.46 4:30.91
12 Katie Beam FR-1 Lee (Tenn.) 5:47.95 3:29.36 4:13.59 4:54.87 4:22.44
13 Jacqueline Albo SR-4 Lawrence Tech 4:44.60 5:58.71 4:56.45 4:56.45 4:00.13
15 Reaghan Curde JR-3 Lincoln Memorial 4:50.28 5:35.16 4:08.38 4:59.25 3:56.41
17 Jenna Pittman FR-1 Carson-Newman 5:49.70 5:34.62 5:46.68 5:01.46 4:25.29
18 Andrea Ellis SO-2 Chattanooga 5:14.38 4:47.17 4:32.06 5:02.28 4:59.26
19 Asena Anderson SR-4 Berry 5:21.07 5:45.30 3:56.26 5:02.89 4:56.84
23 Hayley Stegall FR-1 Tennessee Tech 5:47.87 4:19.38 4:43.79 5:05.15 4:43.79
25 Olivia Lambert FR-1 Berry 5:33.67 4:38.57 5:55.10 5:06.12 6:13.47
26 Ruth Penney SO-2 Trevecca Nazarene 5:19.22 5:34.57 6:11.40 5:06.94 3:59.42
28 Kendall Johnson SO-2 Tennessee Tech 5:32.52 5:29.41 5:57.38 5:10.76 5:57.38
33 Michaela Dabney FR-1 Chattanooga 3:46.67 4:21.30 5:30.55 5:14.81 5:24.26
40 Grace Lathrop SO-2 Carson-Newman 6:50.36 4:32.51 6:53.57 5:20.59 4:22.89
Women's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
16 Virginia Gwinn FR-1 Berry 5:00.92
20 Anna Ayers SO-2 Berry 5:03.56
22 Lola Baker FR-1 Chattanooga 5:04.94
24 Elizabeth Mak JR-3 Capital 5:05.20
27 Emma Bradford SR-4 Tennessee Tech 5:07.73
29 Ashley Alsvig FR-1 Trevecca Nazarene 5:10.89
30 Reese Dupuis 8 Unattached 5:11.88
31 Lydia Dorman SR-4 Covenant 5:14.32
32 Madeline Patton JR-3 Trevecca Nazarene 5:14.54
34 Akin Averie FR-1 Brenau 5:17.29
36 Allie Potter SR-4 Chattanooga 5:18.61
37 Carissa Wilson SO-2 Bryan 5:19.34
39 McKenna Spaulding FR-1 Carson-Newman 5:19.90
41 Erin Schmidt JR-3 Berry 5:22.81
42 Brooke Tyll FR-1 Chattanooga 5:24.62
45 Giselle Dominguez JR-3 Dalton State 5:29.18
Women's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
38 Kennedy Reynolds FR-1 Chattanooga 5:19.87 5:39.07
43 Hannah Dearing SR-4 Chattanooga 5:25.89 4:14.20
44 Maggie Hope JR-3 Carson-Newman 5:27.13 6:06.39
46 Lyndsey Aho   Unattached 5:30.28 3:57.81
47 Molly Woodby JR-3 Tennessee Wesleyan 5:31.80 6:48.12
50 Taylor Ward JR-3 Tennessee Tech 5:38.08 6:55.84
51 Kristina Buckley SR-4 Maryville (Tenn.) 5:38.63 6:09.11
53 Mercy Chebii JR-3 Shorter 5:43.37 6:24.58
54 Emmy Mattingly JR-3 Trevecca Nazarene 5:43.88 5:47.32
58 Nicole Griffith SO-2 Carson-Newman 5:48.69 4:38.96
61 Brianna Dalton   Young Harris 6:01.98 7:10.76
62 Katherine Riggs JR-3 Bryan 6:03.60 5:56.33
63 Samantha Rosencrants SO-2 Trevecca Nazarene 6:04.29 7:28.08
67 Steffi Johnson FR-1 Carson-Newman 6:08.10 6:30.19
Women's 1500 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
48 Madison Todd FR-1 Dalton State 4:42.90 5:46.14 5:32.82 5:59.45 4:49.56 6:22.75
49 Kathryn Williams FR-1 Trevecca Nazarene 5:36.38 6:13.39 5:36.38 7:03.84 6:47.02 4:02.20
52 Kaelyn Pluta FR-1 Tennessee Wesleyan 4:29.82 6:32.78 5:41.54 7:10.34 5:10.81 4:53.73
55 Anna Dolan SR-4 Covenant 7:31.00 4:51.42 5:46.92 4:30.60 4:47.95 5:53.86
56 Claire Mellott FR-1 Covenant 5:26.14 6:39.00 5:46.95 5:29.61 5:22.67 6:21.65
57 Katie Frankman SO-2 Berry 4:42.23 4:52.69 5:48.43 4:24.81 5:27.53 6:51.15
59 Piper Marsingill   Young Harris 5:47.21 4:57.09 5:57.94 6:58.79 4:39.20 7:20.27
60 Victoria Verran SO-2 Tennessee Wesleyan 6:34.61 6:52.54 5:58.73 6:16.67 7:46.35 5:51.56
64 Kinsley Hayes FR-1 Tennessee Wesleyan 5:58.90 7:08.48 6:06.22 4:41.99 5:58.90 7:04.82
65 Haley Braden FR-1 Tennessee Wesleyan 4:27.76 4:35.10 6:06.79 6:43.47 5:26.45 6:36.14
66 Reagan Goforth FR-1 Tennessee Wesleyan 5:23.91 5:16.55 6:08.08 6:00.72 4:17.66 4:21.34
68 Kali Hina JR-3 Covenant 7:22.09 7:45.15 6:24.42 6:16.74 7:49.00 6:47.49