March 28, 2024
|
Marian (IN) - Indianapolis, IN
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI NCCAA

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Tyler Hartleroad SO-2 Trine 5:18.60 5:16.14 4:05.07 3:38.12 5:18.60
2 Philip Nemecek JR-3 Trine 5:13.15 4:50.96 4:06.57 4:53.42 3:51.78
3 Ian Pugh   UNAT-Indianapolis 4:17.83 4:55.02 4:07.91 4:52.54 4:30.23
4 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 3:13.88 5:18.16 4:08.56 3:46.19 3:31.28
5 Matt Rankin SO-2 Trine 3:23.14 4:08.28 4:10.78 4:05.77 3:40.69
6 Steven Case FR-1 Indiana Kokomo 3:53.79 4:19.20 4:14.11 4:54.77 5:07.48
7 Alex Cueves FR-1 Marian (Ind.) 4:04.73 3:23.94 4:14.92 4:02.18 4:27.67
8 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 5:25.01 5:25.01 4:15.91 3:58.00 3:32.41
9 Zack Gaynor FR-1 Trine 4:57.95 5:13.36 4:16.85 2:59.80 3:10.07
10 Thomas Richards SO-2 Marian (Ind.) 3:35.77 4:14.31 4:16.87 4:04.03 5:13.39
11 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 5:32.24 5:06.49 4:17.55 3:46.65 3:51.80
12 Hank Glasgo FR-1 Trine 3:57.08 3:54.50 4:17.69 3:26.16 4:22.85
13 Alec Smith SR-4 St. Mary-of-the-Woods 4:13.03 3:08.48 4:18.19 4:54.34 5:09.83
14 Lucas Tutrow SO-2 Trine 5:07.98 3:50.34 4:18.80 4:42.10 3:52.92
15 Brandon Ellis SO-2 Indianapolis 3:01.64 3:48.35 4:19.48 4:55.81 3:43.16
16 Josh Maier SO-2 Trine 4:01.39 5:34.82 4:19.55 5:16.66 4:27.34
17 Yosef Solomon JR-3 Trine 5:04.26 3:04.64 4:20.05 4:09.65 5:06.86
18 Sam Slough SO-2 Trine 5:26.17 4:31.37 4:20.93 4:54.85 5:00.07
19 Enoch Hines FR-1 Trine 4:52.42 5:08.09 4:21.09 3:10.60 4:10.65
20 Austin Smith SR-4 Trine 5:19.01 4:42.40 4:21.48 3:37.03 4:34.56
21 Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) 4:29.47 3:29.30 4:21.62 4:39.94 5:03.48
22 Matt Hoop SO-2 Trine 4:35.40 4:03.92 4:22.28 4:38.02 3:06.22
23 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 4:30.45 4:35.70 4:22.57 4:09.45 5:30.84
24 Brody Amthor FR-1 Trine 4:54.10 5:30.87 4:22.59 3:22.20 4:22.59
25 Ethan Hoffman SO-2 Trine 4:33.54 4:01.98 4:23.02 3:17.27 3:33.05
26 Alex Anderson FR-1 Trine 4:17.89 4:07.36 4:23.15 4:38.94 4:31.05
27 Lucas Steward   Marian University DT 5:42.42 5:08.18 4:23.40 4:47.11 3:28.09
28 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 4:10.65 4:52.87 4:23.84 5:32.44 4:37.04
29 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 3:34.01 3:10.23 4:24.20 3:28.72 4:16.28
30 Kenneth Hammell SR-4 Marian (Ind.) 4:20.39 5:26.82 4:25.70 3:48.51 3:05.99
31 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 4:48.74 4:35.37 4:27.35 3:55.27 3:31.21
32 Zach Brickler SR-4 Trine 3:40.61 4:42.49 4:29.03 5:30.91 5:20.15
33 Zander Huss SO-2 Trine 3:36.08 4:38.21 4:30.10 3:36.08 4:38.21
34 Mitchell Hayward   Marian University DT 4:45.31 4:48.03 4:31.72 3:15.64 4:09.99
35 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 5:11.18 3:38.37 4:32.96 4:00.21 4:13.86
36 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 5:44.69 4:12.96 4:37.97 5:28.01 5:53.03
37 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 4:10.33 5:31.89 4:41.26 4:04.70 5:12.20
38 Zachary Weir JR-3 St. Mary-of-the-Woods 5:33.83 5:28.17 4:42.90 4:34.42 4:08.96
39 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 3:35.83 4:58.18 4:43.98 4:32.62 5:54.98
40 James Frye FR-1 St. Mary-of-the-Woods 4:34.40 3:40.09 4:45.83 6:03.01 3:37.23
41 Thomas Brita SO-2 Trine 4:14.38 5:11.92 5:02.83 4:32.55 3:35.01
42 Evan Adams SO-2 St. Mary-of-the-Woods 5:03.98 5:34.69 5:07.05 5:28.55 6:36.10
43 Bryan Chavero Ortega FR-1 Ancilla College 6:20.40 4:46.86 5:11.80 4:00.09 3:44.50
  Max Van Huis FR-1 Trine DNS DNS DNS DNS DNS
  Blake Hipkiss SR-4 Marian (Ind.) DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Tyler Hartleroad SO-2 Trine 4:05.07
2 Philip Nemecek JR-3 Trine 4:06.57
3 Ian Pugh   UNAT-Indianapolis 4:07.91
4 Bryce Jennings SR-4 Indiana Kokomo 4:08.56
5 Matt Rankin SO-2 Trine 4:10.78
6 Steven Case FR-1 Indiana Kokomo 4:14.11
8 Bryce Stateler SO-2 Indiana Kokomo 4:15.91
9 Zack Gaynor FR-1 Trine 4:16.85
11 Nicolas Squillacioti JR-3 Trine 4:17.55
12 Hank Glasgo FR-1 Trine 4:17.69
14 Lucas Tutrow SO-2 Trine 4:18.80
21 Josiah Railton SR-4 Bethel (Ind.) 4:21.62
32 Zach Brickler SR-4 Trine 4:29.03
  Max Van Huis FR-1 Trine DNS
  Blake Hipkiss SR-4 Marian (Ind.) DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
13 Alec Smith SR-4 St. Mary-of-the-Woods 4:05.28 4:18.19 4:18.19
15 Brandon Ellis SO-2 Indianapolis 4:06.51 4:19.48 3:43.16
17 Yosef Solomon JR-3 Trine 3:04.64 4:20.05 5:30.27
18 Sam Slough SO-2 Trine 4:28.76 4:20.93 4:44.42
19 Enoch Hines FR-1 Trine 3:26.27 4:21.09 5:34.20
20 Austin Smith SR-4 Trine 4:29.33 4:21.48 3:34.42
22 Matt Hoop SO-2 Trine 5:38.35 4:22.28 4:45.89
23 Drew Lovelace FR-1 Indiana Kokomo 4:17.32 4:22.57 3:58.94
24 Brody Amthor FR-1 Trine 3:45.83 4:22.59 5:22.99
25 Ethan Hoffman SO-2 Trine 3:09.38 4:23.02 5:39.30
26 Alex Anderson FR-1 Trine 3:48.94 4:23.15 4:33.68
28 Luis Saldana SR-4 Indiana Kokomo 4:39.67 4:23.84 5:27.17
29 Aaron Douglass SO-2 Bethel (Ind.) 3:57.78 4:24.20 5:06.48
33 Zander Huss SO-2 Trine 4:51.71 4:30.10 3:44.19
34 Mitchell Hayward   Marian University DT 3:42.81 4:31.72 3:18.36
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
7 Alex Cueves FR-1 Marian (Ind.) 4:14.92 5:31.40 3:36.69 3:59.63
10 Thomas Richards SO-2 Marian (Ind.) 4:16.87 3:43.48 5:00.54 4:55.40
16 Josh Maier SO-2 Trine 4:19.55 4:35.13 4:48.10 5:24.44
27 Lucas Steward   Marian University DT 4:23.40 5:34.52 4:55.01 3:17.55
30 Kenneth Hammell SR-4 Marian (Ind.) 4:25.70 4:23.05 3:53.82 4:25.70
31 Alexavier Arce JR-3 Bethel (Ind.) 4:27.35 4:46.07 3:33.88 4:16.66
35 Isaiah Kanable JR-3 Indiana Kokomo 4:32.96 5:19.37 4:32.96 4:08.40
36 Kyle Thibideau SO-2 Indiana Kokomo 4:37.97 4:35.19 4:21.30 4:35.19
37 Gadiel Montiel SO-2 Bethel (Ind.) 4:41.26 3:50.64 5:34.70 4:49.70
38 Zachary Weir JR-3 St. Mary-of-the-Woods 4:42.90 3:37.84 4:51.39 5:50.80
39 Logan Mann FR-1 Bethel (Ind.) 4:43.98 4:43.98 3:18.79 3:32.99
40 James Frye FR-1 St. Mary-of-the-Woods 4:45.83 4:31.54 5:28.71 5:54.43
41 Thomas Brita SO-2 Trine 5:02.83 3:41.07 3:41.07 6:18.54
42 Evan Adams SO-2 St. Mary-of-the-Woods 5:07.05 4:05.64 6:23.82 3:47.22
43 Bryan Chavero Ortega FR-1 Ancilla College 5:11.80 4:53.10 6:17.28 4:34.39