February 4, 2024
|
Portland-Chiles Center - Portland, OR
|
240m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B

Men's 3000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Henry Tierney SO-2 Pacific (Ore.) 7:43.54 9:43.33 8:40.83
2 Alden Roy SO-2 Western Oregon 7:16.04 10:25.16 8:45.34
3 Abdi Ibrahim JR-3 Portland State 7:19.58 7:24.88 8:49.61
4 Tyler Davis   Unattached 9:12.14 11:36.87 8:56.05
5 Sam Garcia FR-1 Lewis & Clark 11:05.80 11:11.17 8:56.93
6 Logan Parker FR-1 Western Oregon 9:46.65 9:41.27 8:58.21
7 Xander Penaflor   Unattached 10:26.58 7:12.12 9:00.15
8 Cian Monaghan SO-2 Puget Sound 11:07.33 8:24.57 9:02.54
9 Ethan Bothwell FR-1 Western Oregon 10:18.58 11:12.84 9:02.61
10 Cedar Davis-Frankfort JR-3 Western Oregon 7:47.48 7:04.00 9:03.58
11 Nico Grillo JR-3 Portland 9:05.83 10:33.17 9:05.83
12 Quinn Higgins FR-1 Lewis & Clark 10:34.18 7:39.23 9:06.70
13 Eli Dale SO-2 Saint Martin's 8:51.18 11:46.41 9:07.60
14 Mark Tiersma FR-1 Evergreen St. 6:53.46 10:00.90 9:11.28
15 Remedan Seman   Unattached 10:25.71 9:23.70 9:23.70
16 Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) 10:33.99 9:03.42 9:26.06
17 Michael Harwell JR-3 Saint Martin's 12:16.26 9:03.70 9:26.35
18 Colin Shimabukuro FR-1 Lewis & Clark 11:16.90 11:28.28 9:28.82
19 Max Baeder   Unattached 7:13.64 6:56.52 9:30.57
20 Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) 8:58.61 12:24.89 9:32.99
21 Jaydon Blackburn FR-1 Saint Martin's 10:33.22 8:49.60 9:35.65
22 Joseph Naylor SO-2 Lewis & Clark 9:19.02 10:51.23 9:36.31
23 Spencer Sandberg SO-2 Pacific (Ore.) 12:00.72 7:00.90 9:36.57
24 Jaskaran Dhatt JR-3 Saint Martin's 12:15.51 9:56.52 9:39.14
25 Talbot Friesen   Unattached 7:32.97 8:13.62 9:40.73
26 Lyness Ota FR-1 Portland State 9:20.43 10:08.13 9:56.20
27 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 6:58.70 7:52.53 9:58.13
28 Chase Anspach SO-2 Western Oregon 10:16.57 8:28.82 9:58.61
29 Connor Deveny   Umpqua CC 7:20.76 7:56.98 10:03.77
30 Ryan Koeninger   Unattached 9:43.26 10:56.17 10:07.56
31 Kadyn Eves JR-3 Pacific (Ore.) 9:13.28 11:14.88 10:08.00
32 Migael Cortez   Unattached 11:32.84 7:37.66 10:35.63
33 Koby Frandsen   Unattached 8:21.71 12:08.51 11:27.27
34 River Scheurell SO-2 Evergreen St. 12:56.30 14:21.77 11:52.20
  Zachary Grams SR-4 Portland State DNF DNF DNF
  Theron Plumb SO-2 Lewis & Clark DNS DNS DNS
  Kaleb Everson FR-1 Evergreen St. DNS DNS DNS
  Rigoberto Castellanos SO-2 Lewis & Clark DNS DNS DNS
  Henry Michener FR-1 Western Oregon DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Henry Tierney SO-2 Pacific (Ore.) 9:53.75 9:48.54 8:20.00 7:12.29 8:40.83
2 Alden Roy SO-2 Western Oregon 11:17.69 8:34.84 8:55.85 8:13.82 8:45.34
3 Abdi Ibrahim JR-3 Portland State 7:14.28 7:40.76 9:05.50 8:33.73 8:49.61
4 Tyler Davis   Unattached 9:22.86 8:45.33 10:43.26 8:02.45 8:56.05
5 Sam Garcia FR-1 Lewis & Clark 11:38.01 9:18.41 10:38.95 10:17.47 8:56.93
6 Logan Parker FR-1 Western Oregon 10:51.24 7:10.57 6:54.43 6:54.43 8:58.21
7 Xander Penaflor   Unattached 7:01.32 6:45.12 10:15.78 9:21.76 9:00.15
9 Ethan Bothwell FR-1 Western Oregon 7:52.07 9:24.32 10:02.30 10:02.30 9:02.61
10 Cedar Davis-Frankfort JR-3 Western Oregon 6:47.69 7:47.48 9:41.63 10:57.74 9:03.58
11 Nico Grillo JR-3 Portland 10:00.42 6:22.09 11:00.46 7:05.75 9:05.83
12 Quinn Higgins FR-1 Lewis & Clark 6:50.03 8:55.77 11:50.71 8:01.10 9:06.70
13 Eli Dale SO-2 Saint Martin's 7:34.51 9:34.98 10:18.79 6:39.75 9:07.60
14 Mark Tiersma FR-1 Evergreen St. 8:43.72 10:17.44 7:21.03 11:01.54 9:11.28
15 Remedan Seman   Unattached 11:22.08 8:38.61 6:40.23 7:36.60 9:23.70
21 Jaydon Blackburn FR-1 Saint Martin's 11:36.54 8:49.60 11:36.54 9:12.63 9:35.65
  Zachary Grams SR-4 Portland State DNF DNF DNF DNF DNF
  Henry Michener FR-1 Western Oregon DNS DNS DNS DNS DNS
  Theron Plumb SO-2 Lewis & Clark DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 3000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
8 Cian Monaghan SO-2 Puget Sound 8:35.42 8:13.72 10:18.50 9:02.54 6:25.21 7:57.44
16 Reese Yamamoto SR-4 Pacific (Ore.) 10:50.97 10:22.67 6:58.89 9:26.06 7:44.17 6:53.23
17 Michael Harwell JR-3 Saint Martin's 8:24.06 9:37.68 11:42.28 9:26.35 10:39.98 11:25.29
18 Colin Shimabukuro FR-1 Lewis & Clark 12:08.09 12:02.41 7:23.68 9:28.82 7:00.93 7:12.31
19 Max Baeder   Unattached 9:13.46 11:18.98 7:25.05 9:30.57 10:21.93 12:21.75
20 Aaron Brewer SO-2 Pacific (Ore.) 8:07.05 11:39.05 9:55.91 9:32.99 10:36.02 7:55.59
22 Joseph Naylor SO-2 Lewis & Clark 6:43.42 7:00.71 9:36.31 9:36.31 8:09.87 7:06.47
23 Spencer Sandberg SO-2 Pacific (Ore.) 10:22.70 11:03.06 10:45.76 9:36.57 7:47.03 8:21.62
24 Jaskaran Dhatt JR-3 Saint Martin's 8:29.65 10:19.68 9:56.52 9:39.14 6:45.40 10:25.48
25 Talbot Friesen   Unattached 7:38.78 10:44.61 11:19.46 9:40.73 7:38.78 8:02.01
26 Lyness Ota FR-1 Portland State 7:33.12 12:13.33 9:50.24 9:56.20 12:55.06 11:25.63
27 Joey Grafton SR-4 Pacific (Ore.) 12:39.63 9:46.17 8:58.32 9:58.13 12:39.63 8:28.41
28 Chase Anspach SO-2 Western Oregon 11:46.36 11:16.43 8:40.79 9:58.61 11:34.39 9:04.74
29 Connor Deveny   Umpqua CC 11:04.15 12:04.53 7:32.83 10:03.77 10:33.96 9:45.66
30 Ryan Koeninger   Unattached 7:59.98 11:56.92 9:43.26 10:07.56 8:24.28 7:59.98
31 Kadyn Eves JR-3 Pacific (Ore.) 13:10.40 10:50.56 8:18.56 10:08.00 8:42.88 7:29.92
32 Migael Cortez   Unattached 9:00.29 10:54.70 11:13.77 10:35.63 13:27.25 10:10.21
33 Koby Frandsen   Unattached 9:09.82 8:35.46 14:53.46 11:27.27 8:14.84 12:29.13
34 River Scheurell SO-2 Evergreen St. 12:49.18 14:14.64 14:14.64 11:52.20 11:30.84 9:36.89
  Rigoberto Castellanos SO-2 Lewis & Clark DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Kaleb Everson FR-1 Evergreen St. DNS DNS DNS DNS DNS DNS