January 20, 2024
|
Centre College-Lisa H. Owens Fieldhouse - Danville, KY
|
200m (Flat)
ICON KEY: NAIA A NAIA B NCCAA HCAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME SC
1 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 1:36.21 1:58.41 1:55.94 2:29.25 2:03.34 10
2 Justin Stearns JR-3 Lindsey Wilson 1:47.79 1:42.83 1:40.35 1:57.70 2:03.89 8
3 Marti Molins FR-1 Lindsey Wilson 2:41.63 1:33.25 2:32.93 1:40.71 2:04.33 6
4 Logan Bullock JR-3 Lindsey Wilson 1:59.70 2:03.48 1:30.72 1:44.58 2:06.00 5
5 Daniel Aikas FR-1 Lindsey Wilson 1:52.32 2:23.87 2:22.61 2:22.61 2:06.20 4
6 Carter Russell FR-1 Centre 2:30.69 1:53.97 1:53.97 2:23.10 2:06.63 3
7 Luke Holton JR-3 Asbury 1:28.74 1:55.36 2:34.65 2:32.12 2:06.76 2
8 Davis Brown SO-2 Asbury 2:27.12 2:11.90 1:37.66 2:04.29 2:06.82 1
9 Reeve VanDemark SO-2 Centre 2:22.19 1:47.91 2:29.81 2:37.42 2:06.95 -
10 Dalton Nunn JR-3 Transylvania 2:08.27 2:32.40 2:22.24 2:38.75 2:07.00 -
11 Larry Branch SR-4 Berea 2:14.80 1:33.72 1:46.56 1:31.15 2:08.38 -
12 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 1:36.84 2:15.57 2:14.28 2:00.08 2:09.11 -
13 Josiah Ernst FR-1 Asbury 1:33.60 2:08.70 2:16.50 1:51.80 2:10.00 -
14 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 1:33.86 2:09.06 2:31.22 1:56.02 2:10.36 -
15 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 2:09.40 2:10.70 2:30.31 1:44.56 2:10.70 -
16 Aaron Smith FR-1 Campbellsville 2:30.47 2:14.77 2:30.47 2:34.40 2:10.84 -
17 Kannon Cundiff FR-1 Campbellsville 2:07.93 1:36.28 2:34.30 2:35.62 2:11.88 -
18 Luke Burton SO-2 Campbellsville 2:33.05 2:39.65 2:18.54 2:35.69 2:11.94 -
19 Benjamin Graf JR-3 Campbellsville 1:40.81 2:32.54 1:43.46 2:08.66 2:12.64 -
20 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 1:52.43 1:52.43 2:23.21 1:33.69 2:13.84 -
21 Jason Flaming FR-1 Asbury 2:11.94 2:37.52 1:47.71 1:51.75 2:14.63 -
22 Zack McCaslin FR-1 Lindsey Wilson 1:43.88 1:42.53 2:10.86 2:05.46 2:14.90 -
23 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 2:46.08 2:28.53 2:28.53 2:00.17 2:15.02 -
24 Jace Cowman JR-3 Lindsey Wilson 2:23.23 1:52.15 2:04.31 2:38.09 2:15.12 -
25 Blake Mullins FR-1 Lindsey Wilson 2:22.98 1:35.32 1:55.75 1:36.68 2:16.17 -
26 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:50.75 2:28.90 1:39.72 2:15.24 2:16.60 -
27 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 2:50.23 2:10.42 2:48.86 2:10.42 2:17.28 -
28 Ethan Johnson FR-1 Campbellsville 2:19.22 1:51.65 1:55.79 2:09.57 2:17.84 -
29 Sam Cocchia FR-1 Maryville (Tenn.) 2:12.53 2:22.40 1:59.85 2:57.65 2:20.99 -
30 Patrick Taber FR-1 Asbury 1:43.84 2:06.60 2:43.58 2:05.18 2:22.24 -
31 Isaac Cockrell FR-1 Midway 3:04.87 1:46.88 2:21.55 1:52.66 2:24.43 -
32 Dillon Gregg JR-3 Berea 1:49.46 2:44.92 2:43.46 2:46.38 2:25.94 -
33 Sam Bennett JR-3 Campbellsville 2:12.11 2:25.47 2:35.86 2:22.50 2:28.43 -
34 Luc Dallaris SO-2 Maryville (Tenn.) 2:53.61 3:11.57 3:08.58 3:04.09 2:29.66 -
35 Enock Sadiki FR-1 Berea 3:16.23 3:08.68 1:47.17 2:23.40 2:30.94 -
36 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 3:06.24 2:20.82 2:31.41 2:32.93 2:31.41 -
37 Draven Stewart JR-3 Midway 2:51.44 2:49.92 2:51.44 1:56.82 2:31.71 -
38 Luke Roland JR-3 Midway 2:53.47 2:20.94 2:51.92 2:11.65 2:34.88 -
39 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 3:01.84 3:15.43 2:04.06 2:04.06 2:49.94 -
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
1 Nolan Foushee JR-3 Lindsey Wilson 2:03.34 10
2 Justin Stearns JR-3 Lindsey Wilson 2:03.89 8
3 Marti Molins FR-1 Lindsey Wilson 2:04.33 6
4 Logan Bullock JR-3 Lindsey Wilson 2:06.00 5
6 Carter Russell FR-1 Centre 2:06.63 3
9 Reeve VanDemark SO-2 Centre 2:06.95 -
10 Dalton Nunn JR-3 Transylvania 2:07.00 -
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
5 Daniel Aikas FR-1 Lindsey Wilson 2:06.20 4
7 Luke Holton JR-3 Asbury 2:06.76 2
8 Davis Brown SO-2 Asbury 2:06.82 1
15 Lukas Smithson JR-3 Campbellsville 2:10.70 -
17 Kannon Cundiff FR-1 Campbellsville 2:11.88 -
19 Benjamin Graf JR-3 Campbellsville 2:12.64 -
20 Brandon Irvin JR-3 Campbellsville 2:13.84 -
26 Andrew Evans SO-2 Campbellsville 2:16.60 -
27 Patrick Stiltner SR-4 Transylvania 2:17.28 -
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME SC
12 Cooper Chandler JR-3 Transylvania 2:09.11 1:44.58 -
13 Josiah Ernst FR-1 Asbury 2:10.00 1:33.60 -
16 Aaron Smith FR-1 Campbellsville 2:10.84 2:33.09 -
18 Luke Burton SO-2 Campbellsville 2:11.94 2:25.14 -
21 Jason Flaming FR-1 Asbury 2:14.63 2:05.21 -
23 Samuel Larson FR-1 Campbellsville 2:15.02 2:37.98 -
28 Ethan Johnson FR-1 Campbellsville 2:17.84 1:53.03 -
29 Sam Cocchia FR-1 Maryville (Tenn.) 2:20.99 2:06.90 -
30 Patrick Taber FR-1 Asbury 2:22.24 2:29.36 -
33 Sam Bennett JR-3 Campbellsville 2:28.43 2:09.14 -
34 Luc Dallaris SO-2 Maryville (Tenn.) 2:29.66 2:20.68 -
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME SC
11 Larry Branch SR-4 Berea 2:08.38 -
14 Nick Cummins SO-2 Lindsey Wilson 2:10.36 -
22 Zack McCaslin FR-1 Lindsey Wilson 2:14.90 -
24 Jace Cowman JR-3 Lindsey Wilson 2:15.12 -
25 Blake Mullins FR-1 Lindsey Wilson 2:16.17 -
31 Isaac Cockrell FR-1 Midway 2:24.43 -
32 Dillon Gregg JR-3 Berea 2:25.94 -
35 Enock Sadiki FR-1 Berea 2:30.94 -
36 Gustavo Hernandez SO-2 Maryville (Tenn.) 2:31.41 -
37 Draven Stewart JR-3 Midway 2:31.71 -
38 Luke Roland JR-3 Midway 2:34.88 -
39 Osvaldo Contreras SO-2 Maryville (Tenn.) 2:49.94 -