March 28-30, 2024
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 5000 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Simon Cole SO-2 Embry-Riddle 14:44.32
2 Joshua Estrada   Unattached 14:45.82
3 Ethan Tank JR-3 Flagler 14:53.49
4 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 14:57.20
5 Finnian Russell SO-2 Flagler 15:05.05
6 Evan Casterline   Unattached 15:07.09
7 Andrew Stowe SO-2 Embry-Riddle 15:10.28
8 Caleb Brady SO-2 Florida Southern 15:12.08
9 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 15:13.40
10 Jayven Garcia Sophomore Unattached 15:13.96
11 Bryce Dufrene FR-1 Flagler 15:16.62
12 Victor Farfan SO-2 Jacksonville 15:17.23
13 Jonathan Werble Senior Unattached 15:18.80
14 Zachary Benner SO-2 Oglethorpe 15:20.19
15 Joel Jean   Unattached 15:20.24
16 Paul Glick SO-2 Florida Atlantic 15:21.49
17 Jack Bolan SO-2 Jacksonville 15:22.25
18 Christian Fernandez JR-3 Flagler 15:23.58
19 Max Heins FR-1 SCAD Savannah 15:31.54
20 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 15:33.63
21 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:37.08
22 Pedro Zapata Freshman Unattached 15:37.64
23 Zeniel Lizardo Freshman Unattached 15:37.96
24 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 15:41.39
25 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 15:42.26
26 Isaac Morrison   Unattached 15:43.20
27 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 15:45.27
28 Dillon Mantei FR-1 Florida Southern 15:46.18
29 Luke Dickinson JR-3 Florida Southern 15:50.68
30 Donald Dempsey SO-2 Jacksonville 15:51.78
31 Owen Skelton SR-4 Jacksonville 15:54.66
32 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 15:55.73
33 Zach Earley FR-1 Jacksonville 15:56.69
34 Andrew Latimer SR-4 SC State 15:59.28
35 Dylan Lyons FR-1 SCAD Savannah 15:59.78
36 James Simpson JR-3 Florida Southern 16:00.56
37 Kristian Bodden FR-1 Florida National 16:01.28
38 Luke Gaudet FR-1 Florida Atlantic 16:03.33
39 Chris Daniele   Unattached 16:12.59
40 Nathan Evans SO-2 Unattached 16:12.97
41 Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached 16:17.11
42 Mike Klein JR-3 Embry-Riddle 16:19.69
43 James Kaldor Senior Unattached 16:20.54
44 Michael Kirwan SO-2 Palm Beach Atlantic 16:28.17
45 Ben Youngs FR-1 Flagler 16:31.81
46 Dylan Royal SO-2 Lake-Sumter State 16:36.08
47 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 16:39.17
48 Anthony Ricketts   FilAM Sports 16:40.91
49 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 16:41.84
50 Alain Bermudez FR-1 St. Thomas (Fla.) 16:43.43
51 Jovanni Matos FR-1 Lake-Sumter State 16:43.64
52 Josue Brito Freshman Unattached 16:44.22
53 Geovanni Calderon FR-1 Jacksonville 16:45.00
54 Ryan Bradley SR-4 SCAD Savannah 16:50.05
55 Aiden Locantora FR-1 Jacksonville 16:53.24
56 Ashton Sarrion FR-1 Jacksonville 16:53.53
57 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 16:53.74
58 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 16:55.09
59 Jack Schule JR-3 Florida Tech 16:57.09
60 Brendan Hamilton   Unattached 17:01.24
61 James Alexander FR-1 Barry 17:13.46
62 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 17:29.62
63 Brandon Hill   Raider Track Club 17:46.11
64 Ryan Dannelly SO-2 Jacksonville 17:46.79
65 Stuart Galloway   Unattached 17:47.76
66 Randall Luke   Unattached 18:35.28
67 Patrick Clare Senior UNAT-Embry-Riddle 19:12.10
68 Josh Guerrero Senior UNAT-Embry-Riddle 19:46.39
69 Peyton Dube   Unattached 19:50.45
  Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah DNF
  Gavin Weinheimer SO-2 Embry-Riddle DNF
  Grant Holder Senior Unattached DNS
  Katherine LaCroix   Valdosta Track Club DNS
  William Canales FR-1 Florida Southern DNS
  Ryan Musil JR-3 Embry-Riddle DNS
  Shaun Bullock   UNAT-Embry-Riddle DNS
  A'Jani Stokes JR-3 Flagler DNS
  Max Bowlin SO-2 Flagler DNS
  Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern DNS
  Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah DNS
  Cole Summers FR-1 Florida Southern DNS
  Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) DNS
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS
Men's 5000 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
34 Andrew Latimer SR-4 SC State 13:06.61 14:52.13 15:59.28
39 Chris Daniele   Unattached 20:25.47 11:49.99 16:12.59
40 Nathan Evans SO-2 Unattached 12:19.46 15:53.51 16:12.97
42 Mike Klein JR-3 Embry-Riddle 17:18.48 17:38.07 16:19.69
43 James Kaldor Senior Unattached 15:51.13 11:26.38 16:20.54
44 Michael Kirwan SO-2 Palm Beach Atlantic 13:00.66 21:24.63 16:28.17
45 Ben Youngs FR-1 Flagler 18:30.83 16:51.65 16:31.81
46 Dylan Royal SO-2 Lake-Sumter State 14:56.48 17:15.93 16:36.08
47 Brycen Haner SO-2 Florida Tech 18:19.09 18:19.09 16:39.17
48 Anthony Ricketts   FilAM Sports 19:41.08 13:00.71 16:40.91
50 Alain Bermudez FR-1 St. Thomas (Fla.) 16:13.33 20:04.12 16:43.43
51 Jovanni Matos FR-1 Lake-Sumter State 13:32.95 13:42.99 16:43.64
52 Josue Brito Freshman Unattached 12:43.21 18:14.60 16:44.22
53 Geovanni Calderon FR-1 Jacksonville 19:45.90 20:46.20 16:45.00
55 Aiden Locantora FR-1 Jacksonville 14:00.99 17:43.91 16:53.24
56 Ashton Sarrion FR-1 Jacksonville 12:09.75 13:30.83 16:53.53
57 Luke Aagaard JR-3 Florida Tech 16:53.74 12:09.90 16:53.74
58 Austen Sekowski JR-3 Valdosta State 11:50.57 21:39.32 16:55.09
59 Jack Schule JR-3 Florida Tech 15:45.90 20:40.85 16:57.09
60 Brendan Hamilton   Unattached 14:58.70 11:54.87 17:01.24
61 James Alexander FR-1 Barry 15:19.78 17:44.47 17:13.46
62 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 15:23.67 14:10.20 17:29.62
63 Brandon Hill   Raider Track Club 19:43.39 15:38.18 17:46.11
64 Ryan Dannelly SO-2 Jacksonville 16:21.45 16:00.12 17:46.79
65 Stuart Galloway   Unattached 13:10.15 22:57.41 17:47.76
66 Randall Luke   Unattached 14:18.77 23:36.41 18:35.28
67 Patrick Clare Senior UNAT-Embry-Riddle 14:58.64 15:21.68 19:12.10
68 Josh Guerrero Senior UNAT-Embry-Riddle 22:44.35 19:10.80 19:46.39
69 Peyton Dube   Unattached 25:11.88 17:03.79 19:50.45
  Katherine LaCroix   Valdosta Track Club DNS DNS DNS
  Grant Holder Senior Unattached DNS DNS DNS
  Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
17 Jack Bolan SO-2 Jacksonville 11:04.02 18:17.48 15:22.25
21 Cameron Raney FR-1 Florida Southern 15:18.34 18:07.02 15:37.08
22 Pedro Zapata Freshman Unattached 16:05.77 16:05.77 15:37.64
23 Zeniel Lizardo Freshman Unattached 11:52.85 15:56.72 15:37.96
24 Parker Jackson SO-2 Valdosta State 13:57.84 12:14.29 15:41.39
25 Adrian Abercrombie SO-2 Flagler 13:30.35 18:50.72 15:42.26
26 Isaac Morrison   Unattached 16:58.66 16:49.23 15:43.20
28 Dillon Mantei FR-1 Florida Southern 17:30.26 11:40.18 15:46.18
29 Luke Dickinson JR-3 Florida Southern 16:19.20 17:25.75 15:50.68
30 Donald Dempsey SO-2 Jacksonville 17:26.96 13:48.05 15:51.78
31 Owen Skelton SR-4 Jacksonville 15:45.12 17:01.49 15:54.66
32 Jaiden Martingano FR-1 Florida Tech 20:04.22 15:36.62 15:55.73
33 Zach Earley FR-1 Jacksonville 18:29.76 11:19.25 15:56.69
35 Dylan Lyons FR-1 SCAD Savannah 19:59.73 15:11.79 15:59.78
36 James Simpson JR-3 Florida Southern 16:10.17 20:29.52 16:00.56
37 Kristian Bodden FR-1 Florida National 11:32.13 15:22.83 16:01.28
38 Luke Gaudet FR-1 Florida Atlantic 19:44.90 13:09.93 16:03.33
41 Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached 17:05.97 14:49.17 16:17.11
54 Ryan Bradley SR-4 SCAD Savannah 21:42.97 13:48.24 16:50.05
  Gavin Weinheimer SO-2 Embry-Riddle DNF DNF DNF
  Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah DNF DNF DNF
  A'Jani Stokes JR-3 Flagler DNS DNS DNS
  Max Bowlin SO-2 Flagler DNS DNS DNS
  Ryan Musil JR-3 Embry-Riddle DNS DNS DNS
  Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) DNS DNS DNS
  Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern DNS DNS DNS
Men's 5000 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
1 Simon Cole SO-2 Embry-Riddle 11:03.24 14:26.64 14:44.32
2 Joshua Estrada   Unattached 13:52.67 17:42.99 14:45.82
3 Ethan Tank JR-3 Flagler 11:27.99 11:27.99 14:53.49
4 Nick Scarangelli FR-1 Embry-Riddle 15:42.06 18:05.62 14:57.20
5 Finnian Russell SO-2 Flagler 12:13.09 11:54.99 15:05.05
6 Evan Casterline   Unattached 19:39.22 11:38.46 15:07.09
7 Andrew Stowe SO-2 Embry-Riddle 12:17.33 13:11.95 15:10.28
8 Caleb Brady SO-2 Florida Southern 17:47.14 17:47.14 15:12.08
9 Francisco Ramirez JR-3 Flagler 17:21.28 16:35.61 15:13.40
10 Jayven Garcia Sophomore Unattached 15:32.24 18:25.90 15:13.96
11 Bryce Dufrene FR-1 Flagler 16:11.62 19:05.78 15:16.62
12 Victor Farfan SO-2 Jacksonville 16:39.78 18:48.20 15:17.23
13 Jonathan Werble Senior Unattached 11:56.67 11:56.67 15:18.80
14 Zachary Benner SO-2 Oglethorpe 14:24.98 13:20.57 15:20.19
15 Joel Jean   Unattached 18:51.90 17:19.88 15:20.24
16 Paul Glick SO-2 Florida Atlantic 14:16.99 11:21.91 15:21.49
18 Christian Fernandez JR-3 Flagler 11:04.98 11:41.92 15:23.58
19 Max Heins FR-1 SCAD Savannah 13:30.44 18:37.85 15:31.54
20 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 19:55.05 14:28.28 15:33.63
27 Dieumerci Ufitimana SO-2 Flagler 15:54.73 11:39.50 15:45.27
49 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 20:52.30 17:41.95 16:41.84
  Cole Summers FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS
  William Canales FR-1 Florida Southern DNS DNS DNS
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS DNS DNS
  Shaun Bullock   UNAT-Embry-Riddle DNS DNS DNS