March 28-30, 2024
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 2:45.20 3:44.04 4:49.67 4:27.04 3:46.30 3:30.46 4:47.41
2 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 5:02.21 4:13.02 3:19.13 3:33.19 3:54.27 3:19.13 3:49.59
3 Alex Guy SR-4 Florida Southern 3:15.93 3:34.81 4:47.99 2:52.32 3:56.05 4:03.14 3:13.57
4 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 5:03.58 3:35.83 4:13.78 3:33.46 3:57.17 4:56.47 3:16.86
5 Jared Falchook Sophomore Unattached 3:12.84 3:53.31 4:17.12 4:07.60 3:58.07 3:12.84 2:56.18
6 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:48.92 2:46.92 3:48.92 4:38.99 3:58.45 4:34.22 3:20.30
7 Roy Hobson   Boulder Underground 4:33.99 4:43.61 3:24.29 3:50.73 4:00.34 2:55.45 3:19.49
8 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 4:10.52 3:05.48 2:51.03 4:44.24 4:00.88 3:44.02 3:58.48
9 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 3:18.12 4:06.45 4:37.86 4:06.45 4:01.61 4:37.86 3:25.37
10 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 4:33.74 3:18.64 3:06.53 3:54.98 4:02.24 3:08.95 3:25.91
11 Cole Summers FR-1 Florida Southern 2:54.60 3:18.85 3:30.97 3:16.42 4:02.49 3:47.94 4:38.87
12 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 4:06.62 3:22.67 3:32.43 3:37.32 4:04.17 4:16.38 4:50.57
13 Christian Giller SO-2 Florida Southern 3:52.04 3:00.75 4:11.58 4:38.45 4:04.25 3:22.73 2:53.42
14 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 4:39.00 4:53.68 3:47.60 4:36.55 4:04.73 4:58.57 2:58.66
15 Tanner Rosolino JR-3 Embry-Riddle 4:44.74 3:31.10 5:11.74 3:21.28 4:05.46 4:59.47 3:40.92
16 Beck James SR-4 Oglethorpe 4:23.30 5:14.97 5:12.51 4:35.60 4:06.07 4:06.07 5:12.51
17 Cameron Matejka JR-3 Lynn 3:44.17 5:05.47 4:48.22 4:55.61 4:06.34 4:21.12 3:09.69
18 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 4:18.97 4:31.30 2:55.11 3:56.77 4:06.63 4:55.96 4:04.17
19 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 5:21.44 5:16.50 3:32.65 5:09.08 4:07.26 3:47.48 5:04.13
20 Lucca DiMario FR-1 Embry-Riddle 4:02.38 3:00.55 3:42.59 4:17.22 4:07.32 4:49.37 4:09.80
21 Charles Hruda JR-3 Embry-Riddle 5:01.88 3:42.70 5:04.36 3:37.75 4:07.44 3:00.64 3:45.17
22 Max Bowlin SO-2 Flagler 5:22.33 4:20.34 3:30.75 2:56.04 4:07.94 3:55.55 3:05.96
23 Logan Burch SO-2 Flagler 5:07.82 4:38.03 3:45.90 3:55.83 4:08.24 3:35.97 3:13.63
24 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 3:41.15 4:10.97 4:55.70 4:28.36 4:08.48 4:33.33 3:11.33
25 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 3:06.53 4:41.03 4:36.06 4:55.96 4:08.70 2:59.07 3:33.89
26 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:33.94 5:06.31 5:01.33 3:31.68 4:09.03 3:01.80 4:04.05
27 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 3:29.31 3:21.83 4:29.11 3:41.77 4:09.17 4:39.07 5:13.96
28 Will Fiesbeck FR-1 Embry-Riddle 3:22.22 5:04.58 4:37.12 4:02.16 4:09.65 5:17.06 4:04.66
29 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 3:44.73 5:14.63 3:49.73 4:54.65 4:09.70 3:52.23 3:52.23
30 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 4:50.14 3:17.60 3:45.11 3:35.11 4:10.12 4:32.63 4:25.13
31 Ben Bradley   Raider Track Club 4:17.81 4:47.85 3:40.27 4:37.84 4:10.30 4:40.34 3:12.74
32 Josh Sea FR-1 Flagler 4:28.82 5:19.07 3:05.91 5:03.99 4:11.23 3:33.55 3:15.96
33 William Canales FR-1 Florida Southern 4:59.30 3:21.21 4:14.03 5:19.42 4:11.51 4:44.21 4:26.60
34 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 3:26.98 5:00.37 3:32.03 5:20.56 4:12.41 3:19.41 3:44.65
35 David Bellefleur JR-3 Barry 5:06.71 4:36.30 5:21.92 4:08.41 4:13.48 4:28.69 2:57.44
36 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 5:04.23 4:05.92 4:49.02 3:12.68 4:13.52 2:57.47 5:24.51
37 Renzo Almeida SO-2 Lynn 2:57.83 4:41.98 3:05.45 4:57.22 4:14.03 4:54.68 2:57.83
38 Malik Millet Sophomore Unattached 4:47.10 3:28.34 3:15.64 5:04.89 4:14.07 5:25.21 5:30.30
39 BenJamin Herbert   Unattached 3:13.19 3:53.86 4:54.86 3:03.02 4:14.19 3:23.36 3:53.86
40 Raynaldo Narcisse SO-2 St. Thomas (Fla.) 3:06.07 4:19.98 5:05.86 3:00.97 4:14.88 3:49.40 4:22.53
41 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:49.60 3:04.53 3:50.66 4:36.79 4:16.28 3:40.40 4:23.97
42 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 3:02.23 4:11.53 3:56.13 5:31.10 4:16.66 5:08.00 4:32.06
43 Isaiah Campbell FR-1 SC State 4:37.50 3:25.56 3:30.69 5:34.03 4:16.94 5:08.33 5:18.61
44 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 5:31.96 4:53.36 3:18.15 3:56.75 4:17.33 3:07.85 3:56.75
45 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 3:08.48 4:05.28 4:46.58 3:03.31 4:18.18 4:49.17 5:20.15
46 Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah 4:09.03 4:19.40 4:32.37 5:26.85 4:19.40 3:27.52 4:27.19
47 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 5:16.53 3:50.91 4:58.37 5:16.53 4:19.45 3:27.56 3:09.40
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 5:19.61 3:43.47 5:14.41 4:17.25 4:19.84 3:12.29 5:06.62
49 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 3:46.35 5:22.61 5:35.62 4:12.37 4:20.17 4:04.56 4:09.77
50 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 5:32.06 5:05.91 5:39.90 4:03.16 4:21.46 3:26.56 3:31.79
51 Kaid Boehm SO-2 SCAD Savannah 4:16.74 5:09.14 5:03.90 5:24.86 4:21.98 4:08.89 3:21.73
52 Robert Bellamy   Raider Track Club 5:40.81 4:03.81 4:43.14 5:32.95 4:22.16 4:56.24 3:42.84
53 Mario Martinez FR-1 Florida National 5:14.67 3:48.14 3:03.56 5:17.29 4:22.22 3:50.76 3:19.29
54 Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) 4:24.96 5:22.67 4:32.83 5:14.80 4:22.33 5:25.29 5:20.05
55 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 5:24.39 3:38.90 4:29.01 4:31.65 4:23.73 3:49.45 3:28.35
56 Derick Gomez FR-1 Webber 5:03.79 5:01.15 4:45.30 4:03.03 4:24.16 4:42.66 5:43.41
57 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 4:16.29 4:21.57 3:04.95 5:43.48 4:24.21 3:44.58 3:39.30
58 Lash Bradshaw FR-1 Lake-Sumter State 4:11.09 4:29.59 5:11.88 4:34.88 4:24.30 5:27.74 5:01.31
59 Jamari Benjamin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:50.81 4:03.22 5:14.60 4:05.87 4:24.37 3:20.93 5:35.75
60 Matron Thornton SR-4 SC State 5:28.74 3:18.84 3:21.49 4:43.67 4:25.11 3:32.09 3:26.79
61 Haile Buck SO-2 Palm Beach Atlantic 3:19.77 4:07.71 3:46.40 4:23.69 4:26.35 3:33.08 5:46.26
62 Caleb Tilford   Unattached 4:37.73 5:23.12 5:47.16 4:08.35 4:27.04 5:20.45 5:09.77
63 Jacob Alexander FR-1 SC State 5:10.66 3:31.57 4:35.85 3:55.68 4:27.81 3:31.57 4:25.14
64 Roan Egan FR-1 SCAD Savannah 3:10.29 3:53.17 4:17.29 3:12.97 4:28.01 3:53.17 5:08.22
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:34.99 5:39.69 4:16.11 3:22.20 4:29.59 4:32.29 4:34.99
66 Emmanuel Tovar-Negrete JR-3 Thomas (Ga.) 5:17.00 3:15.08 4:52.62 4:52.62 4:30.94 4:20.11 4:33.65
67 Ethan Olmsted FR-1 SCAD Savannah 5:38.02 4:01.84 5:54.51 4:59.55 4:34.81 5:27.03 4:04.58
68 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 5:25.24 5:52.80 3:15.69 5:14.21 4:35.62 5:03.19 4:19.09
69 Jovan Figueroa SO-2 Jacksonville 4:08.19 4:21.98 5:06.10 3:48.88 4:35.76 3:51.64 3:46.13
70 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 3:14.10 5:49.38 3:50.15 5:13.33 4:37.28 3:41.83 4:31.74
71 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 5:18.70 4:59.13 3:43.65 4:28.38 4:39.56 4:39.56 5:55.05
72 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 4:54.13 3:38.50 5:16.54 6:01.36 4:40.12 5:52.96 3:30.09
73 Jaden Simpson SO-2 Southeastern U. 4:09.68 4:18.19 5:43.31 4:57.91 4:43.72 4:52.24 3:44.14
74 Quincy Foster SO-2 Jacksonville 5:06.56 5:40.62 3:47.08 5:43.46 4:43.85 4:32.50 5:06.56
75 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:53.42 5:33.69 5:59.58 4:56.29 4:47.66 5:33.69 3:24.24
76 Gabriel Rodriguez JR-3 Florida National 6:05.79 5:42.75 4:19.22 5:42.75 4:48.02 5:05.31 5:34.11
77 Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah 4:57.74 4:31.72 4:43.28 3:59.92 4:49.06 3:57.03 6:15.78
78 Randall Luke   Unattached 4:33.13 6:12.98 6:04.17 5:20.12 4:53.68 5:05.43 5:11.30
79 Tyler Moody FR-1 Southeastern U. 4:19.16 6:14.02 3:34.99 5:53.40 4:54.50 5:26.90 4:57.45
80 Michael Granados FR-1 Webber 5:56.53 3:44.70 5:59.52 6:20.50 4:59.60 5:56.53 5:17.58
81 Eli Smith JR-3 USC-Beaufort 3:45.30 5:18.42 6:27.51 4:03.32 5:00.39 4:42.37 5:06.40
82 Christopher Perez SR-4 SCAD Savannah 3:47.40 5:17.73 5:58.23 5:52.00 5:11.50 4:37.24 5:11.50
83 Jacob Hays SO-2 SCAD Savannah 5:19.64 3:51.90 4:35.77 3:39.36 5:13.37 4:01.30 4:10.70
84 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 4:17.37 5:33.63 6:14.94 6:49.89 5:17.74 3:42.42 6:46.71
85 Carter Reynolds SR-4 Webber 5:38.35 5:15.57 4:23.52 6:10.88 5:25.33 6:14.13 6:23.89
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
  Robbie Champa Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Austin Joseph JR-3 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Christopher Colavita SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Timothy Sterkel Junior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME
35 David Bellefleur JR-3 Barry 4:13.48
36 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 4:13.52
44 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 4:17.33
55 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 4:23.73
56 Derick Gomez FR-1 Webber 4:24.16
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:29.59
66 Emmanuel Tovar-Negrete JR-3 Thomas (Ga.) 4:30.94
67 Ethan Olmsted FR-1 SCAD Savannah 4:34.81
68 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 4:35.62
69 Jovan Figueroa SO-2 Jacksonville 4:35.76
70 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 4:37.28
71 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 4:39.56
72 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 4:40.12
74 Quincy Foster SO-2 Jacksonville 4:43.85
76 Gabriel Rodriguez JR-3 Florida National 4:48.02
77 Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah 4:49.06
78 Randall Luke   Unattached 4:53.68
79 Tyler Moody FR-1 Southeastern U. 4:54.50
80 Michael Granados FR-1 Webber 4:59.60
81 Eli Smith JR-3 USC-Beaufort 5:00.39
82 Christopher Perez SR-4 SCAD Savannah 5:11.50
83 Jacob Hays SO-2 SCAD Savannah 5:13.37
84 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 5:17.74
85 Carter Reynolds SR-4 Webber 5:25.33
  Austin Joseph JR-3 SCAD Savannah DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
24 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 4:08.48 4:25.88
28 Will Fiesbeck FR-1 Embry-Riddle 4:09.65 3:44.69
31 Ben Bradley   Raider Track Club 4:10.30 5:15.38
32 Josh Sea FR-1 Flagler 4:11.23 4:06.21
34 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 4:12.41 5:10.47
39 BenJamin Herbert   Unattached 4:14.19 3:08.10
40 Raynaldo Narcisse SO-2 St. Thomas (Fla.) 4:14.88 3:16.26
42 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 4:16.66 4:55.16
45 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 4:18.18 4:05.28
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 4:19.84 4:38.03
49 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 4:20.17 5:38.23
50 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 4:21.46 4:47.61
51 Kaid Boehm SO-2 SCAD Savannah 4:21.98 4:24.60
52 Robert Bellamy   Raider Track Club 4:22.16 4:01.19
53 Mario Martinez FR-1 Florida National 4:22.22 4:45.82
54 Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) 4:22.33 4:06.59
57 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 4:24.21 5:14.41
59 Jamari Benjamin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:24.37 4:37.59
61 Haile Buck SO-2 Palm Beach Atlantic 4:26.35 4:52.99
62 Caleb Tilford   Unattached 4:27.04 4:51.08
63 Jacob Alexander FR-1 SC State 4:27.81 5:42.80
64 Roan Egan FR-1 SCAD Savannah 4:28.01 5:35.02
73 Jaden Simpson SO-2 Southeastern U. 4:43.72 4:40.89
75 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:47.66 5:36.57
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNF DNF
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
10 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 4:02.24 3:54.98 3:42.86 3:54.98 2:54.42
13 Christian Giller SO-2 Florida Southern 4:04.25 4:23.79 3:10.52 5:07.76 2:50.98
14 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 4:04.73 4:12.08 3:52.50 4:24.31 3:15.79
15 Tanner Rosolino JR-3 Embry-Riddle 4:05.46 4:20.19 3:53.19 5:14.19 3:55.65
16 Beck James SR-4 Oglethorpe 4:06.07 4:11.00 3:56.23 5:07.59 3:41.47
18 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 4:06.63 4:23.90 5:10.76 3:44.44 4:14.03
19 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 4:07.26 4:24.57 4:41.88 3:59.85 5:09.08
20 Lucca DiMario FR-1 Embry-Riddle 4:07.32 3:22.81 4:32.06 3:20.33 3:00.55
21 Charles Hruda JR-3 Embry-Riddle 4:07.44 3:25.38 3:52.60 4:56.93 3:03.11
22 Max Bowlin SO-2 Flagler 4:07.94 3:55.55 5:22.33 5:02.49 2:53.56
23 Logan Burch SO-2 Flagler 4:08.24 2:53.77 4:55.41 3:18.60 4:38.03
26 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:09.03 5:13.78 3:39.15 3:16.74 4:16.50
27 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 4:09.17 3:29.31 3:34.29 3:56.72 2:54.42
30 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 4:10.12 3:02.59 4:20.13 3:50.11 4:42.64
33 William Canales FR-1 Florida Southern 4:11.51 4:21.57 3:23.73 4:51.76 5:09.36
37 Renzo Almeida SO-2 Lynn 4:14.03 5:07.38 5:25.16 4:08.95 5:15.00
38 Malik Millet Sophomore Unattached 4:14.07 4:08.99 3:00.39 3:38.50 4:24.24
41 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:16.28 3:22.47 4:08.60 4:18.85 4:54.73
43 Isaiah Campbell FR-1 SC State 4:16.94 4:06.67 4:37.50 3:10.14 3:35.83
46 Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah 4:19.40 4:55.72 3:17.15 4:11.62 4:40.16
47 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:19.45 4:40.21 5:29.51 3:40.54 4:53.18
60 Matron Thornton SR-4 SC State 4:25.11 4:03.91 3:16.19 4:03.91 4:35.72
  Robbie Champa Freshman Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
  Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 2:54.26 3:12.36 3:19.15 3:05.57 3:46.30 2:40.68
2 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 2:46.34 4:50.50 4:03.64 2:53.36 3:54.27 3:30.85
3 Alex Guy SR-4 Florida Southern 3:15.93 4:57.43 4:10.22 4:31.46 3:56.05 2:49.96
4 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 4:39.86 4:23.26 4:58.84 3:16.86 3:57.17 2:55.51
5 Jared Falchook Sophomore Unattached 4:38.55 5:07.11 3:48.55 3:31.89 3:58.07 3:22.36
6 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:25.07 3:29.84 4:58.07 3:58.45 3:58.45 2:49.30
7 Roy Hobson   Boulder Underground 4:43.61 3:24.29 3:55.54 2:48.24 4:00.34 3:14.68
8 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 3:36.80 3:34.39 3:12.71 4:27.38 4:00.88 5:13.15
9 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 4:35.44 4:08.86 2:49.13 3:27.79 4:01.61 4:13.69
11 Cole Summers FR-1 Florida Southern 3:11.57 3:55.22 4:34.02 4:29.17 4:02.49 3:50.37
12 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 4:18.82 3:15.34 5:05.22 5:05.22 4:04.17 2:53.36
17 Cameron Matejka JR-3 Lynn 4:58.08 4:26.05 3:58.95 4:53.15 4:06.34 4:33.44
25 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 5:18.34 5:05.90 4:18.65 4:46.01 4:08.70 4:11.19
29 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 3:14.77 4:32.18 3:32.25 3:52.23 4:09.70 4:52.15
58 Lash Bradshaw FR-1 Lake-Sumter State 4:50.73 4:11.09 5:03.95 4:50.73 4:24.30 4:56.02
  Christopher Colavita SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS DNS DNS
  Timothy Sterkel Junior Unattached DNS DNS DNS DNS DNS DNS