March 28-30, 2024
|
Embry-Riddle (O) - Daytona Beach, FL
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B NJCAA DI

Men's 1500 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 3:46.30
2 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 3:54.27
3 Alex Guy SR-4 Florida Southern 3:56.05
4 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 3:57.17
5 Jared Falchook Sophomore Unattached 3:58.07
6 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:58.45
7 Roy Hobson   Boulder Underground 4:00.34
8 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 4:00.88
9 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 4:01.61
10 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 4:02.24
11 Cole Summers FR-1 Florida Southern 4:02.49
12 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 4:04.17
13 Christian Giller SO-2 Florida Southern 4:04.25
14 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 4:04.73
15 Tanner Rosolino JR-3 Embry-Riddle 4:05.46
16 Beck James SR-4 Oglethorpe 4:06.07
17 Cameron Matejka JR-3 Lynn 4:06.34
18 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 4:06.63
19 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 4:07.26
20 Lucca DiMario FR-1 Embry-Riddle 4:07.32
21 Charles Hruda JR-3 Embry-Riddle 4:07.44
22 Max Bowlin SO-2 Flagler 4:07.94
23 Logan Burch SO-2 Flagler 4:08.24
24 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 4:08.48
25 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 4:08.70
26 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:09.03
27 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 4:09.17
28 Will Fiesbeck FR-1 Embry-Riddle 4:09.65
29 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 4:09.70
30 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 4:10.12
31 Ben Bradley   Raider Track Club 4:10.30
32 Josh Sea FR-1 Flagler 4:11.23
33 William Canales FR-1 Florida Southern 4:11.51
34 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 4:12.41
35 David Bellefleur JR-3 Barry 4:13.48
36 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 4:13.52
37 Renzo Almeida SO-2 Lynn 4:14.03
38 Malik Millet Sophomore Unattached 4:14.07
39 BenJamin Herbert   Unattached 4:14.19
40 Raynaldo Narcisse SO-2 St. Thomas (Fla.) 4:14.88
41 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:16.28
42 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 4:16.66
43 Isaiah Campbell FR-1 SC State 4:16.94
44 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 4:17.33
45 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 4:18.18
46 Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah 4:19.40
47 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:19.45
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 4:19.84
49 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 4:20.17
50 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 4:21.46
51 Kaid Boehm SO-2 SCAD Savannah 4:21.98
52 Robert Bellamy   Raider Track Club 4:22.16
53 Mario Martinez FR-1 Florida National 4:22.22
54 Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) 4:22.33
55 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 4:23.73
56 Derick Gomez FR-1 Webber 4:24.16
57 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 4:24.21
58 Lash Bradshaw FR-1 Lake-Sumter State 4:24.30
59 Jamari Benjamin FR-1 St. Thomas (Fla.) 4:24.37
60 Matron Thornton SR-4 SC State 4:25.11
61 Haile Buck SO-2 Palm Beach Atlantic 4:26.35
62 Caleb Tilford   Unattached 4:27.04
63 Jacob Alexander FR-1 SC State 4:27.81
64 Roan Egan FR-1 SCAD Savannah 4:28.01
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 4:29.59
66 Emmanuel Tovar-Negrete JR-3 Thomas (Ga.) 4:30.94
67 Ethan Olmsted FR-1 SCAD Savannah 4:34.81
68 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 4:35.62
69 Jovan Figueroa SO-2 Jacksonville 4:35.76
70 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 4:37.28
71 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 4:39.56
72 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 4:40.12
73 Jaden Simpson SO-2 Southeastern U. 4:43.72
74 Quincy Foster SO-2 Jacksonville 4:43.85
75 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:47.66
76 Gabriel Rodriguez JR-3 Florida National 4:48.02
77 Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah 4:49.06
78 Randall Luke   Unattached 4:53.68
79 Tyler Moody FR-1 Southeastern U. 4:54.50
80 Michael Granados FR-1 Webber 4:59.60
81 Eli Smith JR-3 USC-Beaufort 5:00.39
82 Christopher Perez SR-4 SCAD Savannah 5:11.50
83 Jacob Hays SO-2 SCAD Savannah 5:13.37
84 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 5:17.74
85 Carter Reynolds SR-4 Webber 5:25.33
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNF
  Robbie Champa Freshman Unattached DNS
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS
  Austin Joseph JR-3 SCAD Savannah DNS
  Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle DNS
  Christopher Colavita SO-2 Florida Southern DNS
  Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached DNS
  Timothy Sterkel Junior Unattached DNS
Men's 1500 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
35 David Bellefleur JR-3 Barry 4:56.58 4:10.95 4:16.02 4:13.48 5:01.65
36 Jejuan Gillispie FR-1 Barry 4:10.99 3:40.57 4:51.55 4:13.52 5:21.97
44 Cameron Gonzalez FR-1 Webber 3:49.03 5:01.08 4:37.92 4:17.33 3:56.75
55 Antonio Fuentes FR-1 Oglethorpe 3:17.80 3:20.44 5:11.21 4:23.73 4:00.00
56 Derick Gomez FR-1 Webber 4:34.73 5:03.79 4:08.31 4:24.16 5:17.00
65 Aaron Munger FR-1 Valdosta State 3:51.85 5:18.12 3:57.24 4:29.59 4:34.99
66 Emmanuel Tovar-Negrete JR-3 Thomas (Ga.) 3:34.05 3:42.17 4:36.36 4:30.94 5:08.88
67 Ethan Olmsted FR-1 SCAD Savannah 4:26.57 4:10.08 4:26.57 4:34.81 5:35.27
68 Isaac Cinnamon FR-1 SCAD Savannah 4:38.38 3:51.52 3:23.96 4:35.62 5:08.70
69 Jovan Figueroa SO-2 Jacksonville 4:41.28 4:49.55 5:41.95 4:35.76 3:59.92
70 Andrew Rodriguez SO-2 Webber 4:34.51 4:12.33 5:10.56 4:37.28 3:27.96
71 Joshua Fernandez-Alvarado FR-1 Florida Tech 4:14.40 5:43.86 5:46.66 4:39.56 4:06.02
72 Michael Kipchumba SO-2 Florida National 5:10.94 4:45.73 6:04.16 4:40.12 4:34.52
74 Quincy Foster SO-2 Jacksonville 4:55.21 5:17.92 5:00.89 4:43.85 3:35.73
76 Gabriel Rodriguez JR-3 Florida National 3:50.42 4:10.58 5:34.11 4:48.02 3:59.06
77 Daniel Garza SO-2 SCAD Savannah 4:25.94 3:45.47 4:37.50 4:49.06 6:07.11
78 Randall Luke   Unattached 5:55.36 3:31.45 6:10.04 4:53.68 3:54.95
79 Tyler Moody FR-1 Southeastern U. 4:54.50 5:44.57 5:00.39 4:54.50 3:52.66
80 Michael Granados FR-1 Webber 5:53.53 3:50.70 4:47.62 4:59.60 3:53.69
81 Eli Smith JR-3 USC-Beaufort 3:57.31 4:39.37 4:45.37 5:00.39 3:45.30
82 Christopher Perez SR-4 SCAD Savannah 6:04.46 4:31.01 5:33.31 5:11.50 6:38.72
83 Jacob Hays SO-2 SCAD Savannah 3:45.63 5:35.31 6:16.05 5:13.37 5:22.78
84 Cristopher Carmenate JR-3 Florida National 3:45.60 5:36.81 4:42.79 5:17.74 5:36.81
85 Carter Reynolds SR-4 Webber 6:07.63 4:10.51 5:25.33 5:25.33 4:33.28
  Austin Joseph JR-3 SCAD Savannah DNS DNS DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
24 Adam Mastrobuono SR-4 Valdosta State 5:05.63 5:18.06 4:08.48
28 Will Fiesbeck FR-1 Embry-Riddle 3:09.74 5:24.55 4:09.65
31 Ben Bradley   Raider Track Club 3:42.77 3:22.75 4:10.30
32 Josh Sea FR-1 Flagler 3:05.91 4:18.77 4:11.23
34 Carter Bergeron FR-1 Embry-Riddle 4:32.61 4:02.32 4:12.41
39 BenJamin Herbert   Unattached 3:15.73 5:15.20 4:14.19
40 Raynaldo Narcisse SO-2 St. Thomas (Fla.) 3:44.30 4:17.43 4:14.88
42 Jaden Rapp FR-1 Florida Southern 4:29.50 4:01.26 4:16.66
45 Jackson Overholt SO-2 Palm Beach Atlantic 5:30.47 3:21.38 4:18.18
48 Brennan Lackey SO-2 Florida Tech 5:32.60 3:53.86 4:19.84
49 Duane Lee FR-1 Bethune-Cookman 5:30.42 5:25.22 4:20.17
50 AJ Duda FR-1 Palm Beach Atlantic 5:34.67 4:24.08 4:21.46
51 Kaid Boehm SO-2 SCAD Savannah 5:19.62 5:19.62 4:21.98
52 Robert Bellamy   Raider Track Club 4:16.92 3:50.70 4:22.16
53 Mario Martinez FR-1 Florida National 4:45.82 3:16.67 4:22.22
54 Landon Watts SO-2 Thomas (Ga.) 3:16.75 5:01.68 4:22.33
57 Ugoh Awarieta FR-1 Oglethorpe 3:20.80 5:11.77 4:24.21
59 Jamari Benjamin FR-1 St. Thomas (Fla.) 3:26.21 4:03.22 4:24.37
61 Haile Buck SO-2 Palm Beach Atlantic 4:21.03 4:10.37 4:26.35
62 Caleb Tilford   Unattached 3:28.30 3:49.66 4:27.04
63 Jacob Alexander FR-1 SC State 3:20.86 3:47.64 4:27.81
64 Roan Egan FR-1 SCAD Savannah 5:26.98 5:29.66 4:28.01
73 Jaden Simpson SO-2 Southeastern U. 6:03.17 5:12.10 4:43.72
75 Miles Kennedy SO-2 Palm Beach Atlantic 4:10.27 3:44.38 4:47.66
  Hayden Tank FR-1 Palm Beach Atlantic DNF DNF DNF
  Justin Tomison SR-4 Thomas (Ga.) DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
10 Malcolm Brown SO-2 Bethune-Cookman 4:02.24 3:57.40 2:59.26
13 Christian Giller SO-2 Florida Southern 4:04.25 2:58.31 3:15.40
14 Stephen Graffius SR-4 Oglethorpe 4:04.73 4:29.21 5:10.81
15 Tanner Rosolino JR-3 Embry-Riddle 4:05.46 3:23.74 5:06.83
16 Beck James SR-4 Oglethorpe 4:06.07 4:47.91 3:48.85
18 Seth Augustynowski JR-3 Florida Southern 4:06.63 4:43.63 3:34.57
19 Ethan Wattles JR-3 Palm Beach Atlantic 4:07.26 5:06.61 5:21.44
20 Lucca DiMario FR-1 Embry-Riddle 4:07.32 3:54.96 3:42.59
21 Charles Hruda JR-3 Embry-Riddle 4:07.44 4:54.46 4:34.66
22 Max Bowlin SO-2 Flagler 4:07.94 3:13.40 3:08.44
23 Logan Burch SO-2 Flagler 4:08.24 5:10.30 3:48.38
26 Jack Brooks SO-2 Embry-Riddle 4:09.03 4:33.94 3:39.15
27 Brandon Santangelo SO-2 Embry-Riddle 4:09.17 5:08.97 3:09.37
30 Dylan Bailey FR-1 Florida Southern 4:10.12 4:50.14 5:25.16
33 William Canales FR-1 Florida Southern 4:11.51 4:44.21 3:28.76
37 Renzo Almeida SO-2 Lynn 4:14.03 3:38.47 5:12.46
38 Malik Millet Sophomore Unattached 4:14.07 3:20.72 3:48.67
41 Nathan Yates SO-2 Palm Beach Atlantic 4:16.28 5:02.41 4:26.54
43 Isaiah Campbell FR-1 SC State 4:16.94 3:48.68 5:00.62
46 Tom Schroeder SO-2 SCAD Savannah 4:19.40 5:13.88 3:04.18
47 Matthew Herndon SO-2 Valdosta State 4:19.45 4:50.59 3:22.38
60 Matron Thornton SR-4 SC State 4:25.11 4:41.02 3:10.88
  Robbie Champa Freshman Unattached DNS DNS DNS
  Ivan Marin-Padilla Sophomore Unattached DNS DNS DNS
Men's 1500 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Luke Sweatman JR-3 Lynn 2:56.52 3:59.88 2:38.41 3:46.30
2 Anthony Matthew SO-2 Florida Southern 3:21.48 4:24.73 4:36.44 3:54.27
3 Alex Guy SR-4 Florida Southern 5:02.15 4:57.43 4:19.66 3:56.05
4 Bryson Yamnitz SR-4 Florida Southern 3:40.57 3:23.97 4:13.78 3:57.17
5 Jared Falchook Sophomore Unattached 4:09.98 3:03.32 3:03.32 3:58.07
6 Ashton Deriso JR-3 Oglethorpe 3:36.99 4:31.84 4:55.68 3:58.45
7 Roy Hobson   Boulder Underground 3:33.91 3:29.10 4:48.41 4:00.34
8 Micah Blair SO-2 Embry-Riddle 4:22.56 5:10.74 3:29.57 4:00.88
9 Ethan Campbell JR-3 Southeastern U. 4:47.52 4:13.69 2:53.96 4:01.61
11 Cole Summers FR-1 Florida Southern 2:49.75 2:54.60 5:15.24 4:02.49
12 Tristan McWilliam SO-2 Embry-Riddle 3:39.76 4:21.27 3:42.20 4:04.17
17 Cameron Matejka JR-3 Lynn 2:59.83 4:40.83 3:54.03 4:06.34
25 Antoine Laigle SR-4 Palm Beach Atlantic 3:13.99 3:11.50 4:41.03 4:08.70
29 Aiden Redmond JR-3 Florida Southern 4:37.17 3:44.73 4:37.17 4:09.70
58 Lash Bradshaw FR-1 Lake-Sumter State 4:58.66 3:47.30 5:01.31 4:24.30
  Christopher Colavita SO-2 Florida Southern DNS DNS DNS DNS
  Tayan Benson SO-2 Embry-Riddle DNS DNS DNS DNS
  Timothy Sterkel Junior Unattached DNS DNS DNS DNS