February 2- 3, 2024
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC NCCAA IC4A/ECAC

Men's 400 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Mesy SR-4 Frostburg State 48.67 57.92 38.45 1:00.35 51.11 35.05
2 Alexander Mitchell SO-2 Grove City 48.79 36.11 46.84 46.35 38.55 38.06
3 Joshua Boehm JR-3 Wheeling 48.95 37.21 1:03.15 36.23 46.51 44.06
4 Ryan Ozymy SR-4 Franciscan (Ohio) 49.24 49.74 48.26 48.26 52.69 50.23
5 Nate Lewins SO-2 Youngstown St. 49.38 50.37 39.01 54.82 56.79 52.35
6 William Delbaugh JR-3 Youngstown St. 49.83 35.88 49.34 40.37 38.87 1:04.28
7 Ibrahim Fall FR-1 Wheeling 49.87 58.35 53.86 47.88 50.87 38.90
8 Will McBride Senior Windsor 50.17 56.70 54.19 54.19 40.64 57.20
9 Kyle Rauchut FR-1 Slippery Rock 50.18 56.21 39.65 47.17 1:02.23 39.65
10 Jabar Sellers FR-1 Wheeling 50.34 51.35 49.84 43.30 43.80 51.35
11 Darien Gulick   Penn State T&F Club 50.40 36.29 1:02.00 41.84 39.32 53.43
12 Jacob Thompson FR-1 Slippery Rock 50.41 56.97 42.35 44.87 57.47 59.49
13 Kadin Johnson SO-2 Slippery Rock 50.45 40.87 58.53 54.99 52.47 54.49
14 Anthony Kamenski SR-4 Westminster (Pa.) 50.48 36.35 50.48 1:01.08 58.06 53.01
15 Tyler Morosky SO-2 Slippery Rock 50.73 42.62 38.56 41.60 47.69 56.82
16 Micah Good FR-1 Slippery Rock 50.86 54.42 1:03.58 46.29 51.88 46.80
17 Trey Huha FR-1 Slippery Rock 50.89 53.44 1:01.07 35.63 1:03.11 51.40
18 Paul James JR-3 Frostburg State 50.99 53.03 45.39 39.27 37.74 57.62
19 Joseph Rohde SO-2 Franciscan (Ohio) 51.04 52.06 37.77 1:00.23 1:03.29 1:04.31
20 Art Williams SR-4 West Liberty 51.31 56.45 35.92 1:01.58 1:04.14 39.00
21 Joey Stafford SR-4 Youngstown St. 51.33 39.01 43.12 49.79 47.74 58.52
22 Riley Dillon FR-1 St. Bonaventure 51.47 40.15 36.55 52.50 39.12 37.58
23 Joseph Liveo FR-1 West Virginia Wesleyan 51.57 42.29 43.84 53.12 46.42 47.96
24 Jackson Doughty JR-3 Mansfield 51.63 58.35 53.70 1:01.96 1:05.57 38.73
25 Logan Haines FR-1 Frostburg State 51.64 1:01.46 38.22 41.32 44.93 43.90
26 Vinson Eggleston FR-1 Slippery Rock 51.64 1:02.49 1:03.52 44.41 53.71 43.90
27 Dwayne Gethard SO-2 Franciscan (Ohio) 51.67 1:02.01 43.41 59.42 44.96 49.09
28 William Hanchosky SO-2 Youngstown St. 51.69 48.08 37.74 50.66 1:04.10 53.24
29 Jarett Gordulic FR-1 Youngstown St. 51.80 1:05.27 1:02.16 46.11 50.25 1:04.75
30 Ronan Radovich Junior Windsor 51.91 39.97 1:04.89 1:04.89 42.57 42.05
31 Christian Figueroa SO-2 St. Bonaventure 51.92 1:03.35 36.35 49.85 38.94 43.10
32 Dez Lewis JR-3 Geneva 52.05 47.37 56.74 42.69 40.60 59.34
33 Sterlin Thropp SO-2 West Virginia Wesleyan 52.14 53.19 53.71 53.19 53.19 45.89
34 Micah Glus   Ohio State Running Club 52.32 36.63 1:06.45 1:02.79 43.95 39.77
35 Finn Wenrich   Penn State T&F Club 52.75 55.39 52.23 44.84 49.59 58.56
36 Gregory Wilson SO-2 Grove City 52.86 44.41 54.45 50.75 1:05.02 58.68
37 Marcus Allen   Penn State T&F Club 52.93 57.70 44.99 43.94 1:02.99 1:07.75
38 Christopher Jones   Penn State T&F Club 53.09 49.38 47.79 51.50 37.70 46.72
39 Eli Gunby SO-2 Indiana (Pa.) 53.14 53.14 45.70 47.83 1:00.05 43.05
40 Aidan Hurley FR-1 St. Bonaventure 53.33 46.40 1:02.93 45.33 47.47 48.53
41 Alec McCready SO-2 Geneva 53.37 45.37 54.44 48.57 42.17 1:01.38
42 Seth Conner SO-2 Buffalo State 53.45 42.23 1:08.95 59.87 1:09.49 57.73
43 Charbilot Marcelin SO-2 Bethany (W.V.) 53.55 41.24 1:02.66 58.91 1:05.33 56.23
44 Caleb Cummings   Ohio State Running Club 53.68 53.15 39.19 48.32 49.39 47.78
45 Martin Lucas SO-2 Davis & Elkins 53.71 48.34 40.29 44.05 1:09.29 54.25
46 DaJohn Oliver FR-1 Bethany (W.V.) 53.80 1:08.33 58.11 1:02.95 1:05.10 1:00.80
47 Henry Morris FR-1 St. Bonaventure 53.88 51.73 58.73 1:04.66 1:03.04 1:00.89
48 Rafael Dayton JR-3 Wheeling 54.16 1:03.91 48.21 1:08.79 1:05.00 44.42
49 Chase Pepper SO-2 West Liberty 54.30 54.85 50.50 56.48 42.90 45.62
50 AJ Barber   Ohio State Running Club 54.46 46.30 39.76 57.73 45.21 56.10
51 Devon Mcgee JR-3 Point Park 54.55 1:02.74 44.73 56.19 50.74 43.10
52 Darien Malawi SO-2 Slippery Rock 54.64 1:06.66 1:01.20 1:03.93 1:05.03 45.90
53 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 54.87 40.61 43.90 45.00 1:00.91 1:01.46
54 Jansen Hofford   Penn State T&F Club 55.85 59.76 50.27 49.15 59.76 40.77
55 Andrew Coffee JR-3 Grove City 55.97 1:09.41 58.77 55.41 54.29 39.18
56 Matthew Tomaine   Penn State T&F Club 56.08 58.33 51.60 54.40 1:07.30 1:01.13
57 Lucas Crow FR-1 Westminster (Pa.) 56.10 50.49 46.01 49.93 44.88 47.69
58 Carson Lieberman   Penn State T&F Club 56.19 1:02.94 44.39 1:06.87 40.46 43.27
59 Garrett Gess FR-1 Grove City 56.59 55.46 59.99 58.86 1:03.38 59.99
60 Victor Ortiz SR-4 Mansfield 56.75 45.40 47.67 1:12.64 1:11.51 1:08.10
61 Alexander Barbetta SO-2 Grove City 56.86 1:04.82 1:10.51 1:01.41 59.14 59.14
62 Jacob Armer FR-1 St. Bonaventure 57.10 1:14.23 1:04.53 1:05.67 56.53 49.68
63 James Paranish FR-1 Geneva 57.23 57.81 42.35 56.66 1:12.11 50.94
64 Ethan Robinson   UNAT-Robert Morris 57.28 49.26 51.56 54.99 50.41 49.26
65 Justin Cederbloom Junior Ohio State Running Club 58.05 41.80 55.73 57.47 57.47 45.28
66 Erwin Suarez FR-1 St. Vincent (Pa.) 59.20 1:16.96 1:08.08 56.24 1:16.96 49.14
  Trey Young JR-3 Bethany (W.V.) DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Daryes'e Fleming FR-1 Bethany (W.V.) DQ DQ DQ DQ DQ DQ
  Dylan Devine JR-3 Buffalo State DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 400 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
1 Nathaniel Mesy SR-4 Frostburg State 56.46 1:00.35 37.97 48.67
2 Alexander Mitchell SO-2 Grove City 53.67 54.16 51.72 48.79
3 Joshua Boehm JR-3 Wheeling 55.81 1:03.64 58.74 48.95
4 Ryan Ozymy SR-4 Franciscan (Ohio) 45.80 42.35 55.65 49.24
5 Nate Lewins SO-2 Youngstown St. 41.48 38.52 39.01 49.38
33 Sterlin Thropp SO-2 West Virginia Wesleyan 43.80 59.44 54.75 52.14
Men's 400 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
6 William Delbaugh JR-3 Youngstown St. 34.88 56.81 49.83 59.80 48.84 37.87 53.32
7 Ibrahim Fall FR-1 Wheeling 52.37 43.39 49.87 49.38 53.86 37.91 35.91
8 Will McBride Senior Windsor 48.67 58.70 50.17 48.67 48.17 39.14 1:01.71
11 Darien Gulick   Penn State T&F Club 39.32 38.81 50.40 54.94 40.32 49.90 39.32
13 Kadin Johnson SO-2 Slippery Rock 54.99 1:03.57 50.45 57.01 42.89 1:03.07 36.83
18 Paul James JR-3 Frostburg State 41.31 38.25 50.99 45.90 43.86 57.11 1:02.21
Men's 400 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME
9 Kyle Rauchut FR-1 Slippery Rock 50.18
10 Jabar Sellers FR-1 Wheeling 50.34
12 Jacob Thompson FR-1 Slippery Rock 50.41
28 William Hanchosky SO-2 Youngstown St. 51.69
29 Jarett Gordulic FR-1 Youngstown St. 51.80
Men's 400 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME
14 Anthony Kamenski SR-4 Westminster (Pa.) 50.48
15 Tyler Morosky SO-2 Slippery Rock 50.73
20 Art Williams SR-4 West Liberty 51.31
21 Joey Stafford SR-4 Youngstown St. 51.33
26 Vinson Eggleston FR-1 Slippery Rock 51.64
32 Dez Lewis JR-3 Geneva 52.05
Men's 400 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
16 Micah Good FR-1 Slippery Rock 44.25 1:00.53 46.29 55.44 56.97 50.86
17 Trey Huha FR-1 Slippery Rock 36.14 55.47 46.82 1:01.07 43.26 50.89
19 Joseph Rohde SO-2 Franciscan (Ohio) 36.75 56.15 57.68 53.60 49.00 51.04
25 Logan Haines FR-1 Frostburg State 1:04.04 58.87 57.84 40.80 1:05.59 51.64
Men's 400 Meters Section 6
PL NAME YEAR TEAM TIME
22 Riley Dillon FR-1 St. Bonaventure 51.47
24 Jackson Doughty JR-3 Mansfield 51.63
30 Ronan Radovich Junior Windsor 51.91
31 Christian Figueroa SO-2 St. Bonaventure 51.92
51 Devon Mcgee JR-3 Point Park 54.55
  Dylan Devine JR-3 Buffalo State DNF
Men's 400 Meters Section 7
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
23 Joseph Liveo FR-1 West Virginia Wesleyan 51.06 51.57 1:01.37
27 Dwayne Gethard SO-2 Franciscan (Ohio) 41.86 51.67 41.34
42 Seth Conner SO-2 Buffalo State 59.87 53.45 40.63
  Trey Young JR-3 Bethany (W.V.) DQ DQ DQ
Men's 400 Meters Section 8
PL NAME YEAR TEAM TIME
34 Micah Glus   Ohio State Running Club 52.32
45 Martin Lucas SO-2 Davis & Elkins 53.71
48 Rafael Dayton JR-3 Wheeling 54.16
49 Chase Pepper SO-2 West Liberty 54.30
52 Darien Malawi SO-2 Slippery Rock 54.64
Men's 400 Meters Section 9
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
40 Aidan Hurley FR-1 St. Bonaventure 51.73 53.33 50.67
41 Alec McCready SO-2 Geneva 42.17 53.37 48.57
43 Charbilot Marcelin SO-2 Bethany (W.V.) 57.84 53.55 1:01.05
44 Caleb Cummings   Ohio State Running Club 59.59 53.68 50.46
60 Victor Ortiz SR-4 Mansfield 48.24 56.75 52.78
Men's 400 Meters Section 10
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
37 Marcus Allen   Penn State T&F Club 53.46 52.93 44.47
38 Christopher Jones   Penn State T&F Club 39.29 53.09 1:04.24
39 Eli Gunby SO-2 Indiana (Pa.) 38.80 53.14 1:06.96
46 DaJohn Oliver FR-1 Bethany (W.V.) 57.03 53.80 52.19
47 Henry Morris FR-1 St. Bonaventure 1:04.12 53.88 40.95
Men's 400 Meters Section 11
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
35 Finn Wenrich   Penn State T&F Club 39.57 52.75 52.75
36 Gregory Wilson SO-2 Grove City 49.16 52.86 1:06.61
50 AJ Barber   Ohio State Running Club 1:01.00 54.46 53.37
53 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 1:07.49 54.87 38.96
61 Alexander Barbetta SO-2 Grove City 1:07.67 56.86 1:07.10
63 James Paranish FR-1 Geneva 54.37 57.23 1:03.53
Men's 400 Meters Section 12
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
54 Jansen Hofford   Penn State T&F Club 55.85 57.53 1:12.61 1:09.26 58.65 1:12.61
56 Matthew Tomaine   Penn State T&F Club 56.08 44.87 1:03.94 1:07.30 49.92 40.38
57 Lucas Crow FR-1 Westminster (Pa.) 56.10 54.98 1:00.59 43.20 57.23 1:12.93
59 Garrett Gess FR-1 Grove City 56.59 57.73 1:01.69 1:07.91 1:06.21 41.31
62 Jacob Armer FR-1 St. Bonaventure 57.10 1:02.24 1:05.67 1:01.67 1:11.38 51.97
Men's 400 Meters Section 13
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
55 Andrew Coffee JR-3 Grove City 55.97 56.53
58 Carson Lieberman   Penn State T&F Club 56.19 1:08.56
64 Ethan Robinson   UNAT-Robert Morris 57.28 46.40
65 Justin Cederbloom Junior Ohio State Running Club 58.05 54.57
Men's 400 Meters Section 14
PL NAME YEAR TEAM TIME
66 Erwin Suarez FR-1 St. Vincent (Pa.) 59.20
  Daryes'e Fleming FR-1 Bethany (W.V.) DQ