February 2- 3, 2024
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov NAIA A NAIA B PSAC AARTFC NCCAA IC4A/ECAC

Men's 800 Meters

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kevin Arseneaux JR-3 Geneva 1:53.86 1:50.45 1:44.76 1:23.12 2:00.70
2 Sage Vavro SO-2 Youngstown St. 1:54.44 2:12.75 1:28.12 1:41.86 2:10.47
3 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 1:55.80 2:25.91 1:29.17 2:06.23 2:28.23
4 Cooper Gibson SO-2 Davis & Elkins 1:55.89 1:24.60 1:25.76 1:41.99 2:14.44
5 Ryan Rasco JR-3 Davis & Elkins 1:56.04 1:53.72 2:09.97 1:40.96 1:42.12
6 Tobias Jones JR-3 Youngstown St. 1:56.48 1:52.99 1:59.98 2:23.27 2:27.93
7 Jack Hynes FR-1 Frostburg State 1:57.10 2:08.81 2:32.23 1:48.91 2:24.04
8 Sidney Morris FR-1 Buffalo State 1:57.93 2:17.98 1:24.91 2:16.80 2:27.42
9 Gage Osborne FR-1 Frostburg State 1:57.99 2:22.77 2:08.61 1:49.73 1:26.14
10 Zane Courtwright SR-4 St. Bonaventure 1:58.28 1:40.54 2:17.21 1:23.98 1:41.72
11 Isayah Stewart FR-1 Frostburg State 1:58.32 1:39.39 1:39.39 2:33.82 1:48.86
12 Kieran Ryan SR-4 St. Bonaventure 1:58.37 1:44.17 2:33.89 1:29.97 2:06.66
13 Dominic Clementi SR-4 Canisius 1:58.39 2:30.36 1:31.16 1:32.35 1:50.11
14 Trenton Shutters Sophomore Unattached 1:58.52 1:39.56 2:10.38 2:09.19 2:23.41
15 Braden Tent SO-2 Canisius 1:58.82 1:48.13 1:57.64 2:14.27 2:09.52
16 Brian Gleason SR-4 St. Bonaventure 1:58.93 2:17.96 1:35.15 2:08.45 2:07.26
17 Ryan Corbitt JR-3 Slippery Rock 1:59.16 2:30.15 1:49.63 1:31.76 2:26.57
18 Evan Groce FR-1 Geneva 1:59.16 1:31.76 1:43.67 2:15.85 1:48.44
19 Brady Hoffman FR-1 Slippery Rock 1:59.28 1:49.74 1:41.39 1:49.74 2:14.79
20 Francis Toohey SO-2 West Liberty 1:59.35 2:18.45 1:55.77 2:07.71 2:22.03
21 Tavian Richardson SR-4 West Liberty 1:59.79 2:27.35 1:44.22 2:03.39 1:28.65
22 Brendan Kline FR-1 Frostburg State 1:59.97 2:13.17 2:09.57 2:09.57 1:35.98
23 Alexander Falsone   Penn State T&F Club 2:00.38 1:25.47 1:31.49 2:32.89 2:10.01
24 Maxwell Ming SO-2 Buffalo State 2:00.50 1:33.99 1:55.68 1:24.35 2:34.24
25 Gabe Pacyna FR-1 Indiana (Pa.) 2:00.69 2:20.00 1:38.97 1:25.69 2:28.45
26 Alex Ryan SO-2 St. Bonaventure 2:00.70 2:34.50 2:26.05 2:36.91 2:34.50
27 Isaac Young SO-2 Grove City 2:01.06 2:02.27 2:10.75 1:57.43 2:13.17
28 Isaac Busler SO-2 Grove City 2:01.52 2:00.31 1:33.57 2:06.38 1:48.16
29 Dennis Jones FR-1 Westminster (Pa.) 2:01.92 1:39.98 2:38.50 1:58.27 2:01.92
30 Slate Swiger FR-1 Davis & Elkins 2:02.00 2:12.98 1:38.82 2:05.66 1:59.56
31 Austin Oetinger   Unattached 2:02.11 2:14.33 2:31.42 2:38.75 2:10.66
32 Seth Neal JR-3 Mansfield 2:02.20 1:38.99 1:53.65 1:32.88 1:45.10
33 Max Chew SR-4 Canisius 2:02.38 2:08.50 2:39.10 2:04.83 1:34.24
34 Caleb Cummings   Ohio State Running Club 2:02.53 1:46.61 2:12.34 1:44.15 1:47.83
35 Peyton Spatorico FR-1 Canisius 2:02.54 2:17.25 2:23.38 1:30.68 2:29.50
36 Drew Braden SO-2 Canisius 2:02.59 2:07.50 2:29.56 2:27.11 2:32.02
37 Kevin Board SR-4 Canisius 2:04.57 1:32.19 1:38.41 2:41.95 2:36.96
38 Jack Kelly   Penn State T&F Club 2:04.78 2:38.47 1:29.85 1:41.08 2:42.22
39 Andy Schach SR-4 Point Park 2:04.82 2:23.55 1:52.34 1:37.36 2:04.82
40 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 2:04.88 2:27.36 1:28.67 1:47.40 2:03.64
41 Wesley Trower JR-3 Point Park 2:05.16 2:21.43 1:42.64 2:22.69 2:12.67
42 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 2:05.18 1:28.88 2:30.22 1:48.91 2:01.43
43 Cole Bracken JR-3 West Virginia Wesleyan 2:05.64 1:41.77 2:16.95 2:11.93 2:18.21
44 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:05.65 2:09.42 2:27.01 2:40.84 2:19.48
45 Nicolas Castrillon Gonzales   Penn State T&F Club 2:05.83 2:41.07 2:19.68 2:02.06 1:28.08
46 Justin Dowell SO-2 Frostburg State 2:05.86 1:39.43 2:29.78 2:36.07 1:28.11
47 Adam Lieb   Penn State T&F Club 2:06.02 1:34.52 2:03.50 1:37.04 2:24.93
48 Aaron Myers Freshman Unattached 2:06.12 2:21.26 1:30.81 1:54.77 2:09.91
49 Hunter Tomich SO-2 Wheeling 2:06.20 2:07.47 1:34.65 2:33.97 2:36.49
50 Andrew Smith JR-3 Seton Hill 2:06.34 1:49.92 2:31.61 1:28.44 1:39.81
51 Joshua Romesser   UNAT-Robert Morris 2:06.52 1:53.87 1:43.75 2:41.95 2:02.73
52 Nathan Eberly SO-2 Indiana (Pa.) 2:06.56 2:19.22 2:16.69 1:56.44 2:14.16
53 Griffin Thomas FR-1 West Virginia Wesleyan 2:06.65 2:14.25 2:28.18 2:05.39 1:43.86
54 Alexander Blair FR-1 Bethany (W.V.) 2:07.74 2:01.36 1:29.42 1:47.31 1:44.75
55 Aidan Silva   Ohio State Running Club 2:08.54 1:49.26 2:43.25 2:17.54 2:14.97
56 Alexander Dupont   Penn State T&F Club 2:08.56 2:40.70 1:45.42 2:39.42 1:51.85
57 Philip Pegher FR-1 Indiana (Pa.) 2:08.84 2:32.04 2:17.86 1:49.52 2:17.86
58 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:09.14 2:42.72 2:25.93 2:34.97 2:31.10
59 Colin Maddigan SO-2 Canisius 2:09.26 1:36.95 2:05.39 2:09.26 2:07.97
60 Jasper Brown SO-2 West Liberty 2:09.30 1:31.81 2:33.87 1:44.74 1:42.15
61 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 2:09.33 2:24.85 2:27.44 1:44.76 2:09.33
62 Ethan Robinson   UNAT-Robert Morris 2:11.55 2:10.24 1:37.35 1:36.04 1:33.40
63 Brennen Cockrell FR-1 St. Bonaventure 2:11.72 2:47.29 2:30.16 1:37.48 1:49.33
64 Isaac Hallock   Penn State T&F Club 2:14.34 2:03.60 1:35.39 2:35.84 1:38.07
65 Tony Myers   Penn State T&F Club 2:15.02 2:00.17 2:55.53 2:05.57 1:42.62
66 CJ Anderson JR-3 Wheeling 2:15.26 2:46.37 2:38.26 2:54.49 1:50.92
67 Connor Bacome   Ohio State Running Club 2:15.47 2:10.06 2:23.60 2:23.60 2:31.73
68 Ryan Cawley SO-2 St. Vincent (Pa.) 2:16.78 2:11.31 2:03.11 1:54.90 2:31.83
69 Tyler Crook SO-2 Wheeling 2:23.79 2:29.55 2:55.43 3:05.49 1:43.53
70 Cody Campbell FR-1 Westminster (Pa.) 2:24.00 2:19.68 2:03.84 2:45.60 2:09.60
71 Andy Clemens   Ohio State Running Club 2:24.94 2:23.49 2:01.75 2:37.99 2:49.58
  Paul Langkopf FR-1 Davis & Elkins DNF DNF DNF DNF DNF
Men's 800 Meters Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Kevin Arseneaux JR-3 Geneva 1:25.40 1:29.95 2:25.74 1:53.86 1:23.12 1:32.23 2:17.77
2 Sage Vavro SO-2 Youngstown St. 1:52.16 1:47.58 1:31.56 1:54.44 1:26.98 1:31.56 2:23.05
3 Riley Jackson JR-3 Youngstown St. 2:17.81 2:05.07 2:27.07 1:55.80 2:07.38 1:58.12 1:29.17
4 Cooper Gibson SO-2 Davis & Elkins 1:59.37 2:28.34 1:57.05 1:55.89 2:29.50 1:47.78 1:28.08
5 Ryan Rasco JR-3 Davis & Elkins 2:21.57 1:28.19 1:22.39 1:56.04 1:43.28 2:20.41 1:37.48
6 Tobias Jones JR-3 Youngstown St. 2:11.63 1:28.53 1:36.68 1:56.48 1:44.84 2:26.77 2:15.12
7 Jack Hynes FR-1 Frostburg State 2:12.33 2:27.55 1:43.05 1:57.10 1:34.86 2:25.21 1:59.45
8 Sidney Morris FR-1 Buffalo State 1:43.78 2:13.26 1:36.71 1:57.93 2:13.26 1:44.96 1:29.63
9 Gage Osborne FR-1 Frostburg State 1:40.30 2:19.23 2:23.95 1:57.99 1:48.55 2:23.95 2:12.15
13 Dominic Clementi SR-4 Canisius 2:03.13 2:31.54 2:07.87 1:58.39 2:23.26 1:24.06 2:26.81
14 Trenton Shutters Sophomore Unattached 1:31.26 1:54.97 1:54.97 1:58.52 2:08.01 2:24.60 2:12.75
15 Braden Tent SO-2 Canisius 2:17.84 2:33.28 1:44.57 1:58.82 2:07.14 2:33.28 2:05.95
17 Ryan Corbitt JR-3 Slippery Rock 2:00.36 1:49.63 1:46.06 1:59.16 1:24.61 1:42.48 1:59.16
18 Evan Groce FR-1 Geneva 1:41.29 1:30.57 1:23.42 1:59.16 2:18.23 2:19.42 2:15.85
32 Seth Neal JR-3 Mansfield 2:19.31 1:30.43 1:43.87 2:02.20 2:26.64 1:41.43 2:24.20
Men's 800 Meters Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
10 Zane Courtwright SR-4 St. Bonaventure 1:23.98 2:00.65 1:47.64 1:28.71 2:21.94 1:58.28
11 Isayah Stewart FR-1 Frostburg State 2:00.69 2:13.71 1:47.68 2:16.07 2:17.26 1:58.32
12 Kieran Ryan SR-4 St. Bonaventure 1:59.56 2:17.31 1:47.72 1:38.25 1:45.35 1:58.37
16 Brian Gleason SR-4 St. Bonaventure 2:27.48 1:50.61 2:03.69 2:10.83 1:39.91 1:58.93
19 Brady Hoffman FR-1 Slippery Rock 2:10.02 2:26.72 1:31.85 1:53.32 2:00.48 1:59.28
20 Francis Toohey SO-2 West Liberty 2:18.45 2:13.68 1:58.16 2:25.61 1:36.68 1:59.35
22 Brendan Kline FR-1 Frostburg State 1:58.77 1:50.38 1:27.58 1:31.18 2:07.17 1:59.97
24 Maxwell Ming SO-2 Buffalo State 2:11.35 2:25.81 1:26.76 2:02.91 2:24.60 2:00.50
26 Alex Ryan SO-2 St. Bonaventure 1:42.60 1:25.70 1:48.63 1:42.60 1:31.74 2:00.70
30 Slate Swiger FR-1 Davis & Elkins 2:02.00 2:19.08 1:55.90 2:10.54 2:12.98 2:02.00
31 Austin Oetinger   Unattached 2:02.11 2:08.22 2:17.99 1:48.68 2:25.31 2:02.11
36 Drew Braden SO-2 Canisius 1:52.79 1:40.53 2:25.89 1:25.82 2:38.15 2:02.59
46 Justin Dowell SO-2 Frostburg State 2:10.90 1:59.57 1:40.69 2:31.04 1:55.80 2:05.86
Men's 800 Meters Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME
21 Tavian Richardson SR-4 West Liberty 1:37.03 1:25.05 2:00.99 1:59.79 1:59.79 2:10.58
23 Alexander Falsone   Penn State T&F Club 2:18.44 1:45.94 1:33.90 2:00.38 1:53.16 1:30.29
27 Isaac Young SO-2 Grove City 2:24.07 2:11.96 2:37.38 2:01.06 2:20.43 1:58.64
28 Isaac Busler SO-2 Grove City 2:00.31 1:31.14 2:35.55 2:01.52 2:22.18 2:25.83
29 Dennis Jones FR-1 Westminster (Pa.) 2:05.58 2:21.43 1:47.29 2:01.92 1:44.86 2:23.87
33 Max Chew SR-4 Canisius 2:35.43 2:28.08 2:03.61 2:02.38 2:39.10 1:48.92
34 Caleb Cummings   Ohio State Running Club 2:25.81 2:00.08 2:31.94 2:02.53 2:04.98 1:52.73
35 Peyton Spatorico FR-1 Canisius 1:44.16 1:35.59 1:53.97 2:02.54 2:38.08 2:07.45
37 Kevin Board SR-4 Canisius 1:27.20 2:40.70 2:10.80 2:04.57 2:17.03 2:22.01
38 Jack Kelly   Penn State T&F Club 1:48.56 2:09.78 1:46.07 2:04.78 1:48.56 2:08.53
41 Wesley Trower JR-3 Point Park 1:42.64 1:42.64 2:35.20 2:05.16 1:32.62 2:02.66
43 Cole Bracken JR-3 West Virginia Wesleyan 1:40.52 2:04.39 2:03.13 2:05.64 1:41.77 1:43.03
47 Adam Lieb   Penn State T&F Club 2:06.02 1:59.72 1:29.48 2:06.02 1:52.16 1:34.52
52 Nathan Eberly SO-2 Indiana (Pa.) 2:31.88 2:44.53 1:43.78 2:06.56 1:32.39 2:19.22
Men's 800 Meters Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
25 Gabe Pacyna FR-1 Indiana (Pa.) 1:51.04 2:00.69
39 Andy Schach SR-4 Point Park 1:27.38 2:04.82
40 James Hoffman SO-2 St. Bonaventure 1:44.90 2:04.88
42 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 1:48.91 2:05.18
44 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:38.32 2:05.65
48 Aaron Myers Freshman Unattached 1:35.86 2:06.12
49 Hunter Tomich SO-2 Wheeling 1:49.80 2:06.20
50 Andrew Smith JR-3 Seton Hill 1:51.18 2:06.34
51 Joshua Romesser   UNAT-Robert Morris 2:20.44 2:06.52
53 Griffin Thomas FR-1 West Virginia Wesleyan 2:40.85 2:06.65
57 Philip Pegher FR-1 Indiana (Pa.) 2:42.34 2:08.84
59 Colin Maddigan SO-2 Canisius 2:37.70 2:09.26
61 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 1:46.05 2:09.33
63 Brennen Cockrell FR-1 St. Bonaventure 2:40.70 2:11.72
  Paul Langkopf FR-1 Davis & Elkins DNF DNF
Men's 800 Meters Section 5
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
45 Nicolas Castrillon Gonzales   Penn State T&F Club 2:05.83 2:38.55 1:49.48
54 Alexander Blair FR-1 Bethany (W.V.) 2:07.74 2:17.96 2:20.52
55 Aidan Silva   Ohio State Running Club 2:08.54 1:49.26 1:42.84
56 Alexander Dupont   Penn State T&F Club 2:08.56 2:34.28 2:44.56
58 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 2:09.14 2:40.14 1:53.65
60 Jasper Brown SO-2 West Liberty 2:09.30 1:36.98 2:32.58
62 Ethan Robinson   UNAT-Robert Morris 2:11.55 1:41.30 2:23.39
64 Isaac Hallock   Penn State T&F Club 2:14.34 2:13.00 1:54.19
65 Tony Myers   Penn State T&F Club 2:15.02 2:36.63 1:35.87
66 CJ Anderson JR-3 Wheeling 2:15.26 2:11.21 2:28.79
67 Connor Bacome   Ohio State Running Club 2:15.47 2:39.86 2:47.99
68 Ryan Cawley SO-2 St. Vincent (Pa.) 2:16.78 1:54.90 2:04.47
69 Tyler Crook SO-2 Wheeling 2:23.79 2:20.92 2:36.74
70 Cody Campbell FR-1 Westminster (Pa.) 2:24.00 1:50.88 2:11.04
71 Andy Clemens   Ohio State Running Club 2:24.94 1:41.46 1:50.16