February 2- 3, 2024
|
Youngstown State-WATTS - Youngstown, OH
|
300m (Flat)
ICON KEY: NCAA DII Prov PSAC AARTFC NCCAA IC4A/ECAC

Men 1 Mile Run

Top↑
PL NAME YEAR TEAM TIME
1 Connor Shingleton FR-1 Youngstown St. 4:18.28
2 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 4:18.66
3 Slate Swiger FR-1 Davis & Elkins 4:20.07
4 Zane Courtwright SR-4 St. Bonaventure 4:20.38
5 Philip White SR-4 West Liberty 4:20.63
6 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 4:22.22
7 Alex Ryan SO-2 St. Bonaventure 4:22.84
8 Max Chew SR-4 Canisius 4:22.90
9 Josh Jones   Unattached 4:22.92
10 Thomas Hunyadi FR-1 Youngstown St. 4:23.80
11 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 4:24.25
12 Peyton Spatorico FR-1 Canisius 4:25.55
13 Kaden Crump FR-1 Seton Hill 4:26.40
14 Austin Oetinger   Unattached 4:27.14
15 Gabe Conder JR-3 Davis & Elkins 4:30.00
16 Cody Cornell Senior Flagship City Track Club 4:30.01
17 Aiden Holt SO-2 St. Bonaventure 4:30.24
18 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 4:30.48
19 Nick Temel   Flagship City Track Club 4:30.85
20 Patrick Garland SR-4 Canisius 4:32.24
21 Aiden Scattergood SO-2 St. Bonaventure 4:32.85
22 Davin Koskinen Sophomore Unattached 4:33.59
23 Jaxon Jones FR-1 Frostburg State 4:35.62
24 Benjamin Perka SO-2 Geneva 4:36.18
25 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 4:36.47
26 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:36.68
27 Jacob Raichel JR-3 Canisius 4:37.28
28 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:37.45
29 Lucas Catarella FR-1 St. Bonaventure 4:38.28
30 Ray Gibson FR-1 Frostburg State 4:39.05
31 Hunter Tomich SO-2 Wheeling 4:40.92
32 Andrew Moyer JR-3 Indiana (Pa.) 4:41.95
33 Noah R Johnson   Unattached 4:42.98
34 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 4:43.55
35 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 4:44.03
36 Giovanni Ventura JR-3 Buffalo State 4:45.10
37 Jacob Rzempoluch JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:45.16
38 Brandon Stein SO-2 Frostburg State 4:45.39
39 Adam Lieb   Penn State T&F Club 4:45.80
40 Jacob Angelo SO-2 West Virginia Wesleyan 4:45.93
41 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:49.28
42 Jasper Brown SO-2 West Liberty 4:49.96
43 Brennen Cockrell FR-1 St. Bonaventure 4:50.72
44 Harrison Repko Freshman Unattached 4:50.81
45 Aidan Silva   Ohio State Running Club 4:53.30
46 Christopher Davis JR-3 Buffalo State 4:55.19
47 Dane Fasick SO-2 Westminster (Pa.) 4:56.30
48 Tony Myers   Penn State T&F Club 4:58.12
49 Seth Fonda JR-3 Buffalo State 4:58.46
50 Nathan Hillhouse FR-1 Frostburg State 4:58.53
51 Nicolas Mady SR-4 Grove City 4:59.30
52 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 5:00.23
53 Connor Bacome   Ohio State Running Club 5:03.05
54 CJ Anderson JR-3 Wheeling 5:04.04
55 Logan Smrek   Ohio State Running Club 5:04.26
56 Jack Reardon   Ohio State Running Club 5:05.39
57 Tyler McClimans Senior Flagship City Track Club 5:12.88
58 Ryan Cawley SO-2 St. Vincent (Pa.) 5:14.44
59 Toby McGuire   Ohio State Running Club 5:18.63
60 Dominic Young FR-1 Franciscan (Ohio) 5:20.65
61 Tyler Crook SO-2 Wheeling 5:23.04
62 Isaac Hallock   Penn State T&F Club 5:32.45
63 Greg Overbeck SR-4 Seton Hill 6:08.25
  Alex Lagaros   Unattached DNF
Men 1 Mile Run Section 1
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME TIME TIME TIME
1 Connor Shingleton FR-1 Youngstown St. 4:00.20 3:05.97 4:33.78 3:24.05 4:13.12 4:18.28 3:44.71
2 Ryan Connelly FR-1 Frostburg State 5:33.68 3:08.83 4:57.46 3:45.04 4:49.70 4:18.66 4:29.01
3 Slate Swiger FR-1 Davis & Elkins 5:22.49 5:19.89 4:04.47 3:25.46 3:12.46 4:20.07 3:54.07
4 Zane Courtwright SR-4 St. Bonaventure 5:33.29 3:23.10 3:49.14 5:07.25 4:38.61 4:20.38 5:20.27
5 Philip White SR-4 West Liberty 3:33.72 4:41.48 3:46.75 4:31.06 3:38.93 4:20.63 3:23.30
6 Evan Weaver SR-4 Indiana (Pa.) 5:40.89 3:58.62 5:04.18 5:17.29 5:27.78 4:22.22 4:24.85
7 Alex Ryan SO-2 St. Bonaventure 5:41.70 3:51.30 4:20.22 5:41.70 4:49.13 4:22.84 3:56.56
8 Max Chew SR-4 Canisius 4:51.82 3:35.58 3:46.10 3:04.03 3:30.32 4:22.90 4:38.68
9 Josh Jones   Unattached 4:57.10 5:07.62 3:46.12 3:22.45 3:14.56 4:22.92 5:10.25
10 Thomas Hunyadi FR-1 Youngstown St. 4:00.06 4:42.27 4:29.08 4:50.18 3:07.30 4:23.80 3:25.77
11 Luke Baun SR-4 Youngstown St. 3:28.76 5:32.96 5:38.24 5:01.25 3:41.97 4:24.25 4:50.68
12 Peyton Spatorico FR-1 Canisius 3:13.86 3:35.10 3:51.03 4:06.97 4:49.45 4:25.55 4:33.52
13 Kaden Crump FR-1 Seton Hill 3:14.48 3:19.80 5:06.36 3:22.47 4:58.37 4:26.40 5:17.02
14 Austin Oetinger   Unattached 3:47.07 3:31.04 3:28.37 5:41.94 4:08.44 4:27.14 4:29.82
18 Marco Cardone JR-3 Indiana (Pa.) 5:48.92 4:16.96 3:22.86 3:44.50 3:52.62 4:30.48 3:14.75
20 Patrick Garland SR-4 Canisius 4:05.02 5:07.64 3:43.24 5:43.03 3:35.07 4:32.24 5:48.47
  Alex Lagaros   Unattached DNF DNF DNF DNF DNF DNF DNF
Men 1 Mile Run Section 2
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME
15 Gabe Conder JR-3 Davis & Elkins 4:30.00 3:36.00 3:11.70
16 Cody Cornell Senior Flagship City Track Club 4:30.01 4:46.21 4:32.71
17 Aiden Holt SO-2 St. Bonaventure 4:30.24 5:24.29 5:10.78
19 Nick Temel   Flagship City Track Club 4:30.85 5:49.40 4:17.31
21 Aiden Scattergood SO-2 St. Bonaventure 4:32.85 4:00.11 4:32.85
22 Davin Koskinen Sophomore Unattached 4:33.59 3:33.40 5:17.37
23 Jaxon Jones FR-1 Frostburg State 4:35.62 4:38.38 4:24.60
24 Benjamin Perka SO-2 Geneva 4:36.18 4:52.75 3:16.09
26 Aiden Jackson JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:36.68 4:03.48 3:30.28
27 Jacob Raichel JR-3 Canisius 4:37.28 3:39.06 5:43.83
28 Jordan Raynor SO-2 St. Vincent (Pa.) 4:37.45 5:44.04 4:34.68
30 Ray Gibson FR-1 Frostburg State 4:39.05 5:34.86 5:18.12
31 Hunter Tomich SO-2 Wheeling 4:40.92 5:11.83 3:58.79
37 Jacob Rzempoluch JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:45.16 5:56.45 4:53.72
Men 1 Mile Run Section 3
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME TIME TIME
25 Brandon Wiedl   Ohio State Running Club 4:36.47 5:01.36 5:17.94 4:44.77
29 Lucas Catarella FR-1 St. Bonaventure 4:38.28 5:00.55 3:20.37 3:45.41
32 Andrew Moyer JR-3 Indiana (Pa.) 4:41.95 4:56.05 4:36.32 5:15.79
33 Noah R Johnson   Unattached 4:42.98 3:57.71 5:42.41 5:33.92
34 Ethan Ribelin JR-3 Indiana (Pa.) 4:43.55 5:45.94 4:46.39 5:23.25
35 John Hurley SR-4 St. Vincent (Pa.) 4:44.03 3:27.35 4:52.55 3:33.03
36 Giovanni Ventura JR-3 Buffalo State 4:45.10 3:19.57 5:47.83 4:42.25
38 Brandon Stein SO-2 Frostburg State 4:45.39 4:25.42 5:11.08 4:53.96
39 Adam Lieb   Penn State T&F Club 4:45.80 3:28.64 4:22.94 4:00.08
40 Jacob Angelo SO-2 West Virginia Wesleyan 4:45.93 3:57.33 5:11.67 4:05.90
41 Braden Rankin JR-3 St. Vincent (Pa.) 4:49.28 5:50.03 4:26.14 4:46.39
43 Brennen Cockrell FR-1 St. Bonaventure 4:50.72 3:46.77 5:34.33 3:40.95
44 Harrison Repko Freshman Unattached 4:50.81 5:57.70 3:35.20 4:39.18
46 Christopher Davis JR-3 Buffalo State 4:55.19 5:48.33 3:56.16 5:01.10
49 Seth Fonda JR-3 Buffalo State 4:58.46 5:43.23 4:10.71 5:55.17
51 Nicolas Mady SR-4 Grove City 4:59.30 6:14.13 6:08.14 5:59.16
Men 1 Mile Run Section 4
PL NAME YEAR TEAM TIME TIME
42 Jasper Brown SO-2 West Liberty 4:49.96 4:15.17
45 Aidan Silva   Ohio State Running Club 4:53.30 5:22.63
47 Dane Fasick SO-2 Westminster (Pa.) 4:56.30 6:04.45
48 Tony Myers   Penn State T&F Club 4:58.12 4:46.20
50 Nathan Hillhouse FR-1 Frostburg State 4:58.53 5:28.39
52 Ryan Armstrong SR-4 Westminster (Pa.) 5:00.23 3:36.17
53 Connor Bacome   Ohio State Running Club 5:03.05 5:21.24
54 CJ Anderson JR-3 Wheeling 5:04.04 4:12.36
55 Logan Smrek   Ohio State Running Club 5:04.26 3:45.16
56 Jack Reardon   Ohio State Running Club 5:05.39 4:34.86
57 Tyler McClimans Senior Flagship City Track Club 5:12.88 5:19.14
58 Ryan Cawley SO-2 St. Vincent (Pa.) 5:14.44 4:17.84
59 Toby McGuire   Ohio State Running Club 5:18.63 5:25.01
60 Dominic Young FR-1 Franciscan (Ohio) 5:20.65 6:02.34
61 Tyler Crook SO-2 Wheeling 5:23.04 5:35.97
62 Isaac Hallock   Penn State T&F Club 5:32.45 4:19.32
63 Greg Overbeck SR-4 Seton Hill 6:08.25 7:03.49